Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Idei pt. relansarea economiei romanesti!

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#127
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postoverseas, on 1st March 2011, 19:16, said:

Asta sa i-o explici unui pensionar care a muncit toata viata si acum i se ia fraudulos 5.5% CAS calculat la toata pensia.

Vezi că ai date false și greșești în ce ai afirmat mai sus, iar dacă s-a întâmplat pe bune să meargă respectiva/ul  să lămurească situația la casa de pensii ( că aici pe forum sigur noi nu o putem rezolva ).
Așteptăm și propuneri sau idei, nu numai plângeri.

View Postgugutata, on 7th January 2010, 11:09, said:

Deci, văd că suntem ași în critici și analize defectuoase. Propun sa facem un exercițiu prin care să contabilizăm o serie de idei fezabil legale prin care se poate relansa parțial economia românească sau anumite sectoare ale economiei sau ale unor industrii.
LE: Incep eu.

Eu propun să ne unim 100 - 200 de persoane și cu câte 100 de lei pe lună fiecare puși împreună, să-i investim în diferite "domenii" sau într-unul singur. Utopie? Poate da, poate nu.

#128
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Nu este utopie, este un model functional de asociatie cooperativa dezvoltat in special in Argentina:

Workers' self-management

La ei a plecat in urma inchiderii fabricilor falimentare, care ulterior au fost preluate de angajati, dar se poate incepe si cum zici tu:

THE TAKE (2004)

Edited by flaviand, 07 March 2011 - 09:33.


#129
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpoadol, on 6th March 2011, 23:52, said:

Vezi că ai date false și greșești în ce ai afirmat mai sus, iar dacă s-a întâmplat pe bune să meargă respectiva/ul  să lămurească situația la casa de pensii ( că aici pe forum sigur noi nu o putem rezolva ).
Așteptăm și propuneri sau idei, nu numai plângeri.

Intr-o tara normala, as fi foarte constructiv, optimist si as pupa Puterea in fund - de multumire ca o ducem atat de bine.

Cat despre atacul tau - ca promovez informatii false si ca gresesc - parerea mea este ca doresti discreditarea oricaror useri care semnaleaza abuzurile din RO.
Pensionarul in cauza e socrul meu, legea si normele privind impozitarea pensiei le-am prelucrat cu sotia mea care este membra in Camera Consultantilor Fiscali, cat despre solutia idioata 'lasa ca te poti duce sa rezolvi la tribunal/ la casa de pensii/ etc' - iti doresc tie si neamurilor tale sa stati numai in procese cu un stat abuziv pentru cele mai elementare drepturi.

#130
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postpoadol, on 6th March 2011, 23:52, said:

Eu propun să ne unim 100 - 200 de persoane și cu câte 100 de lei pe lună fiecare puși împreună, să-i investim în diferite "domenii" sau într-unul singur. Utopie? Poate da, poate nu.
Ba e utopie.
Din astia 100-200 persoane se gaseste unu care sa fuga cu banii.
La romani furatul este sport national.
Vezi si scandalul cu boxioru' Doroftei, s-a saturat sa tot il fure angajatii si s-a pus cu batuta pe ei.
Dar ne furam caciula unul altuia.
Nu se inteleg fratii intre ei, daramite cei straini.
Daca iti faci o firma si angajezi rude, ai tai te fura cel mai tare.

#131
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Informatii hot direct de la sursa. In weekend bateam soselele tarii cu statie CB in masina. Camionagiii semnalau un punct unde erau la gramada: vama, garda financiara, televiziuni, politie. Paradoxul: nu opreau TIR-uri  :naughty:  De ce oare, prietenii stiu...
Opreau numai si numai masini comerciale de mic tonaj, in special microbuze de transport extern, le dadeau jos bagajele sa vada cum au bagat capsunarii whisky si alte blestematii fara sa le declare la vama. Asta da control, asta da mediu economic.

#132
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Si aici, ca si in alte parti, intoxici lumea cu informatii colorate de tine astfel incat sa para negative.  :confuzzled:
Cred ca ai putea gasi un job bun la Realitatea TV sau Antene.

Daca opreau tir-uri te luai ca de ce nu opresc masini mici, daca le opreau pe toate injurai ca de ce pierzi tu timp, daca nu opreau nimic - ca de ce nu opresc, oricum ar fi pentru tine nu este bine. Bineinteles ca nu ai nici un argument clar si fundamentat pe ceva, important este ca tu sa-ti arati nemultumirea.

#133
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postpoadol, on 6th March 2011, 23:52, said:

Eu propun să ne unim 100 - 200 de persoane și cu câte 100 de lei pe lună fiecare puși împreună, să-i investim în diferite "domenii" sau într-unul singur. Utopie? Poate da, poate nu.
Se numește că facem un fond de investiții...de care lumea este plină.

#134
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttavktm, on 8th March 2011, 09:52, said:

important este ca tu sa-ti arati nemultumirea.

Esti singurul care ti-ai dat seama ca sunt Voiculescu de fapt. Felicitari.

#135
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Intr-un top mondial, Romania e pe locul 63 ca atractivitate turistica. S-a mai dus un mit. Intre timp se mai duc cateva miliarde pentru relansarea turismului.

#136
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postoverseas, on 9th March 2011, 20:36, said:

Intr-un top mondial, Romania e pe locul 63 ca atractivitate turistica. S-a mai dus un mit.
Tara e frumoasa dar pacat ca e locuita.
Peste tot pe unde mergi sunt munti de gunoaie.
Daca ar avea japonezii tara asta, ar fi minunea lumii.................

#137
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Iar daca romanii ar ajunge in Japonia, ar face-o zdrente  :naughty:

Tot spuneam eu de mult ca in RO trebuie facut turism pentru romani, se pare ca a inteles un baiat destept:

Plecând de la constatarea că românii cheltuiesc anual 60 de milioane de euro pentru a-și face vacanțele în Austria, Kurt Neuschitzer spune că le va aduce românilor Austria în Bucegi, cu ceea ce are ea mai bun: servicii de cinci stele și "entertainment".
http://www.gandul.in...-dolari-8048672

#138
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postoverseas, on 7th March 2011, 11:19, said:

Intr-o tara normala, as fi foarte constructiv, optimist si as pupa Puterea in fund - de multumire ca o ducem atat de bine.

Cat despre atacul tau - ca promovez informatii false si ca gresesc - părerea mea este ca doresti discreditarea oricaror useri care semnaleaza abuzurile din RO.
Pensionarul in cauza e socrul meu, legea si normele privind impozitarea pensiei le-am prelucrat cu sotia mea care este membra in Camera Consultantilor Fiscali, cat despre solutia idioata 'lasa ca te poti duce sa rezolvi la tribunal/ la casa de pensii/ etc' - iti doresc tie si neamurilor tale sa stati numai in procese cu un stat abuziv pentru cele mai elementare drepturi.

Ai înțeles total greșit mesajul meu. Poate mă înșel eu dar C.A.S. este 10,5% nu 5,5% cât ai scris acolo la asta mă refeream în primul rând. Doi te îndrumam cât se poate de respectuos, să meargă persoana respectivă la casa de pensii să se lămurească întâi dacă e o greșeală sau nu si după aceea dacă totusi e gresit si nu vor să
îndrepte lucrurile la un avocat. Cam asta ar fi,acuma sper că am fost mai explicit. Din partea mea poți prezenta și lucruri adevărate și false e treaba ta. Încercarea mea a fost de a ajuta dacă e posibil, nicidecum un atac la afirmațiile tale.


View PostTheWarrior, on 7th March 2011, 12:25, said:

Ba e utopie.
Din astia 100-200 persoane se gaseste unu care sa fuga cu banii.
La romani furatul este sport national.
Vezi si scandalul cu boxioru' Doroftei, s-a saturat sa tot il fure angajatii si s-a pus cu batuta pe ei.
Dar ne furam caciula unul altuia.
Nu se inteleg fratii intre ei, daramite cei straini.
Daca iti faci o firma si angajezi rude, ai tai te fura cel mai tare.

Ok, pentru tine asa este.

View Postparadigmatic, on 8th March 2011, 15:59, said:

Se numește că facem un fond de investiții...de care lumea este plină.

Bine, atunci să auzim o altă propunere și mai bună. Iar dacă ție teamă de o astfel de investiție nimeni nu te obligă să participi. Oricine investește ar trebui să știe că tot atât de bine cum se poate câștiga se poate întâmpla să și pierzi.  E mai aproape de un fond închis de investiții dar fără a atenta la economiile pe care le au oamenii.
E ceva rău într-un fond de investiții? Ideea e să pui banii în mișcare pentru a ajuta economia și bineînțeles scopul principal de a câștiga alți bani. Nu enorm de mulți
bani, dar nici puțini.

View Postoverseas, on 23rd February 2011, 12:11, said:

Pai fiscalitatea redusa e 'de dreapta'. Dar noi acum nu avem guvern 'de dreapta' ? Haoleu, nu mai inteleg nimic...

Dacă hotărârile acestui guvern ți se par de dreapta atunci avem un guvern de dreapta.
Dacă hotărârile acestui guvern ți se par de stânga atunci avem un guvern de stânga. Hm, ce zici? Dar o idee cât de mică pentru relansarea economiei?

View PostTheWarrior, on 10th March 2011, 07:57, said:

Tara e frumoasa dar pacat ca e locuita.
Peste tot pe unde mergi sunt munti de gunoaie.
Daca ar avea japonezii tara asta, ar fi minunea lumii.................

Să înțelegem că propunerea este "curățați țara de gunoaie" ( la propriu )?

Edited by poadol, 11 March 2011 - 00:38.


#139
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Sa vedem:
1. avem terenuri nelucrate cat China, avem someri si ... previziunile sunt ca vom muri de foame ?! va rog fara teze basiste cum ar trebui fiecare cetatean sa dea la sapa in weekend, iar in concediu sa are cu plugul de lemn; avem nevoie de niste SMA-uri de pe vremea lui Ceausescu, ca baza materiala pentru a lucra terenurile
2. sa vedem cum vor iesi super-partiile de schi planificate de guvern; comparativ cu statiunile europene, va iesi rasu-plansu

#140
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postoverseas, on 11th March 2011, 10:09, said:

2. sa vedem cum vor iesi super-partiile de schi planificate de guvern; comparativ cu statiunile europene, va iesi rasu-plansu
Da, si patinoarele.
Apropo de japonezi, saracii iau lovit iar cutremuru'. Trenurile expres Shinkansen s-au oprit cateva minute si au plecat iar in cursa. Probabil la destinatie vor avea cateva minute intarziere, ale noastre, daca ninge 10cm au intarziere 2 ore..............

Poate nu inteleg eu sau ma depaseste situatia............

#141
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Boala romanului este sa se lamenteze aiurea tot timpul.

Ceva idei pentru relansarea economiei, sau putem spune, pentru o mai buna organizare is eficientizare a economiei actuale ?!!
Personal sustin ideea cu fondul de investitii, chiar daca aceasta forma de lucru exista in prezent.

#142
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Confirm, majoritatea zdrobitoare a romanilor se sparg in masini tari, concedii scumpe si vile cu piscina, dar se lamenteaza vizavi de pretul cartofilor. Niste nesimtiti  :naughty:

#143
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Din cate am inteles, s-a reusit ca exporturile sa depaseasca valoric importurile. Lucru bun zic eu.
Ca procedee "la indemana", ca si idei de relansare sau sustinere a economiei romanesti putem puncta: consumul de produse autohtone, sprijin pentru export, si investitii minime in agricultura pentru a cree produse de baza pentru consumul de baza.
Aceste investitii se pot calcula si in sute de ron, sau mii de ron, nu trebuie sa calculam in miloane de euro. Cei din mediu rural trebuie sa fie sustinuti pentru procurarea de samanta de toate felurile (cartofi, ceapa, legume etc), pentru a putea micsora valoarea importurilor pe acest segment.  
Si bineiteles chef de munca.


Ca si concluzie: Cumpararea cu precadere de produse romanesti, si investitii multe si mici in fermele de subzitenta, sau gospodarie rurale. Toate combinate cu chef de munca, si indemnare la munca.
Acces si distribuire de informatie, la nivelul primariilor, pentru cresterea performantelor. Tot la nivelul primariilor trebuie facute si adevarate miscari de introducere a gospodariilor in masurile fondurilor europene (141, 121, etc).


Sau putem sa ne lamentam, ca guvernul nu e bun, si ca noi defapt suntem buni, doar ca Basescu ne-a furat si am ramas saraci, nu am facut noi rate aiurea la plasme si masini SH din Germania.

Edited by tavktm, 15 March 2011 - 09:16.


#144
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Draga co-forumistule, importurile au scazut si vor scadea in continuare din cauza scaderii puterii de cumparare a romanilor. Dupa masurile concrete de relansare (taierea salariilor, impozitarea pensiilor, distrugerea rezervistilor prin legi anticonstitutionale, reduceri de personal bugetar etc), oricat de mic sau mare va fi exportul Romaniei, cu siguranta va depasi importul pe departe  :naughty:

Edited by overseas, 15 March 2011 - 10:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate