Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Notebook

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
As vrea sa cumpar un notebook entry-level - midle-end. Nu ma intereseaza viteza procesorului prea mult si nici placa grafica "desteapta". Vreau autonomie, un procesor "rece" si cat mai multe facilitati integrate (wi-fi, slot Pc card, usb). Am vazut ca un proc mai lent dar cu cache L2 mare bate la fund un proc rapid cu cache mic, plus ca e mai rece. Mai conteaza si viteza bus-ului si marimea ram-ului, cam in aceasta ordine pentru un utilizator "destept". HDD-urile sunt toate o apa si un pamant (40Gb/5400). Tare mult as vrea sa fie Brand. Daca in satii de lucru fixe nu conteaza, in mobile am vazut ca e litera de lege sa fie Hp, Fujitsu, Dell, etc.
In fine, eu am ales un HP (care de altfel mi s-a parut (prea) decent pentru pretul de vanzare; il trage in jos doar 2xUSB).
click aici

#2
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Ai eliminat din insiruirea brand-urilor tocmai IBM si Toshiba. Think again.

#3
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

Greuceanu, on Jun 8 2005, 21:15, said:

Ai eliminat din insiruirea brand-urilor tocmai IBM si Toshiba. Think again.

<{POST_SNAPBACK}>


Se poate dar nu am vazut entry-level (sau oricum, sa merite sub raport pret/specificatii) in ofertele pe care le am.

#4
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Define in termeni financiari "entry-level".

S-ar putea sa ai surprize placute. Oricum, din ce ai insirat acolo singura marca mai acatarii imi pare a fi Dell (insa intereseaza-te si de suportul postvinzare).

#5
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
daca poti ia-ti neaparat cu monitor sxga care merge pina la 1280x1024 fata de xga care merge maxim in 1024x768.

#6
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
entry-level pentru mine inseamna segmentul "20-27 milioane".
sxga: cred ca pentru un lcd de 15" este suficient 1024/768 asa ca ma satisface xga. Am un monitor de 17" pe desktop si mi se pare indeajuns. Mai mult ma intereseaza sa-mi afiseze decent la 1024/768 si ma refer la anti-aliasing.

@Greuceanu: Notebook-urile HP nu ti se par fiabile?

#7
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Da, suma e destul de mica - te inteleg atunci. Arunca o privire pe www.scopware.ro si vezi ce s-ar incadra (asta daca vrei nou si cu acte.

Parerea mea (subiectiva poate) e ca la HP service-ul e dezastru.

#8
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Un mic amanunt: vreau sa-l iau in rate.

#9
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Cred ca mai sunt niste amanunte: de obicei un cache mare inseamna mai multi tranzistori si deci mai multa energie calorica degajata. Si consum mai mare.Pentru procesoarele de azi nu e o regula. De exemplu AMD are cache mai mic si fara sa fie mai rapid (ca ceas) il bate la fund pe Intel, ca putere de calcul, cu cache mult mai mare si mult mai rapid. Iar Prescott se incalzeste in draci si consuma tot asa. Si daca nu conteaza viteza procesorului atunci nu conteaza nici bus-ul.

Ia unul cu procesorul ala Pentium3 imbunatatit (M) sau mai stai sa vezi ce apare cu procesoarele AMD pentru notebookuri. Alea noi.

#10
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Dupa ce am frecat netu all day long am ajuns la concluzia ca raman la HP-ul cu care am deschis topicul. La alegere a contribuit faptul ca seful meu are un NX9110 (daca nu ma insel) care merge brici. Deci in concluzie, reformulez intrebarea:

1) Experiente negative cu HP NX 6110 - 360? (fiabilitate scazuta, suport scazut sau de prosta calitate din partea firmei, etc.)

2) Experiente negative cu emag?

#11
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Dupa ce am frecat netu all day long am ajuns la concluzia ca raman la HP-ul cu care am deschis topicul. La alegere a contribuit faptul ca seful meu are un NX9110 (daca nu ma insel) care merge brici. Deci in concluzie, reformulez intrebarea:

1) Experiente negative cu HP NX 6110 - 360? (fiabilitate scazuta, suport scazut sau de prosta calitate din partea firmei, etc.)

2) Experiente negative cu emag?

#12
djboban

djboban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.06.2005
trimite o cerere de oferta la dj_boban_tm@yahoo si iti trimit oferta mea de electronice si laptop-uri!

#13
djboban

djboban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.06.2005
trimite o cerere de oferta la [email protected] si iti trimit oferta mea de electronice si laptop-uri!

#14
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eroare. HDD-urile nu sunt toate o apa si un pamant, gasesti si de 80Gb/5400rpm, 100Gb/5400rpm sau ca al meu :D 60Gb/7200rpm.

Edit: Se poarta balbaiala?  :naughty:

Edited by Cristist50, 10 June 2005 - 19:14.


#15
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Cristist50 sa-ti traiasca bine si sa fie sanatoasa si ea si mama ei. Hai, si tatal!  :D

#16
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Multzam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate