Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

TELECOMANDA LUMINI

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
adisoru

adisoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2007
pentru baietelul care nu poate dormi mai bine cumperi o lumina de veghe cu led sau neon mic..nu consuma mult si o poti lasa in priza fara complicatii, sau poti lua o priza programabila care sa opreasca veioza dupa un anumit timp..costa vreo 50 lei.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am luat pana la urma http://www.conexelec...s.php?id=137873  +  http://www.conexelec...s.php?id=137875
Compact, simplu, range foarte bun. Foarte multumit.

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

View Postadisoru, on 12th June 2012, 13:41, said:

pentru baietelul care nu poate dormi mai bine cumperi o lumina de veghe cu led sau neon mic..nu consuma mult si o poti lasa in priza fara complicatii,
Lumina de veghe cu led este chiar placuta.

#22
qwerty2012

qwerty2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2012
uite aici cateva corpuri de iluminat pentru camera copilului: http://www.corpuride...amera-copiilor/
Mai ii poti gasi si aici: http://www.facebook....ideiluminat.pro

#23
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Sa reinviem subiectul.
Ma intereseaza sa am in tablou sa ii zicem " modul " poate disjunctor care sa controleze iluminatul exterior al casei
iar eu sa il pot comanda prin telecomanda RF pe pozitie on/of , exista asa ceva  ??

#24
abcvali

abcvali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2009
da exista
eu folosesc asa ceva ---   http://lustre-aplice...s-cu-2-faze   , dar cu 4 faze si merge la 40 de metri ....in  fotografie nu se vede producatorul --- trebuie sa ma uit pe echipament, dar pe ziua ....iar ca preturi de unde l-am cumparat este mai ieftin ca pe net ....culmea  --- 30 ron cu 2 faze , 45 parca cu 3 faze si vreo 55 cu 4 faze .  eu acum cautam cu 2 telecomenzi pe net ....si nu gasesc acest model.

#25
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
foarte tare!
multumesc @vali
si se instaleaza direct in tablou pe sina DIN ca nu prea imi dau seama din schema care o are desenata pe el .
Cand zici faze chiar la ele te referi sau ca actioneaza doua circuite diferite ?
Eu o gandesc asa un cicuit cu trei proiectoare LED legate in paralel care sa fie actionat de un stfel de dispozitiv Posted Image
LE:am gasit acum mai multe date si studiez ;)

Edited by tataiepure, 15 November 2013 - 12:12.


#26
abcvali

abcvali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2009

View Posttataiepure, on 15 noiembrie 2013 - 12:03, said:

foarte tare!
multumesc @vali
si se instaleaza direct in tablou pe sina DIN ca nu prea imi dau seama din schema care o are desenata pe el .
Cand zici faze chiar la ele te referi sau ca actioneaza doua circuite diferite ?
Eu o gandesc asa un cicuit cu trei proiectoare LED legate in paralel care sa fie actionat de un stfel de dispozitiv Posted Image
LE:am gasit acum mai multe date si studiez Posted Image

chiar la faze ma refer... adica 4 circuite separate care rezista pana la 1000 wati fiecare.... si fiecare circuit este actionat separat din telecomanda

#27
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Sunt pasionat de electronica/informatica de cativa zeci de ani... din pacate nu am facut vre-o scoala si nici nu am un job in acest sens.acum lucrez ca necalificat pe ici pe colo aici in italia,e greu...e foarte greu.Am cumparat in ultimul an cand aveam de lucru o multime de leduri albe,in infrarosu , microcontrolere ,module de diverse tipuri,adaptoare usb ttl,etc o multime de bani cheltuiti ... dar ma bucur ca asa am capatat oarecum experienta in actionarea diferitilor consumatori prin telefon mobil cu bluetooth,infrarosu.De asemenea poti comanda cu telefonul orice electrodomestic(tv,dvd,aer conditionat) citind datele de la telecomanda ir si reproducandu-le.
Ce am descoperit eu nu este o descoperire sau o inventie ci aducerea tehnologiei avansate la un nivel cat mai redus si usor de inteles. Pot spune ca am fost un psihopat al aplicatiilor cu cat mai putine componente si programe mici ,foarte mici...
Oricine dintre voi care are cunostinte minime de electronica sau informatica poate realiza automatizarea unor consumatori cu piese putine ,ieftine ,care pot fi inlocuite usor nefiind nevoie sa aruncati tot la gunoi dupa ce nu mai functioneaza.
Daca voi nu aveti cunostinte elementare ,banuiesc ca e imposibil sa nu gasiti un vecin care sa poata ajuta sa realizati unul din aceste montaje.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hxndHXdOeUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mPiw6mnuD68?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu va speriati...oricine poate face asa ceva acasa...va stau la dispozitie... bineinteles de nu aveti pretentii mai mari si nu o sa va pot ajuta...
Acum am terminat si partea de comanda prin infrarosu a diferitilor consumatori din casa...
urmariti canalul meu pe youtube cu ultimele filmari viitoare .... sigur o sa gasiti ceva interesant...

#28
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006
Stie careva un magazin online in care pot gasi un model de intrerupator de lumina actionat din telecomanda tv ca cel descris de initiatorul topicului ?

#29
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
A trecut ceva timp si linkurile recomandate de colegi nu functioneaza. Ceva noutati in legatura cu problema expusa de initiator au aparut ?

#30
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Caut ceva pentru un bec aflat in exteriorul unui corp de cladire. Si telecomanda sa aiba o arie de actiune de 15m.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate