Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

hamster pitic... miroase sau face zgomot ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010
buna,
vreau sa-mi cumpar si eu un hamster pitic.
problema ar fi ca locuiesc intr-o camera destul de micuta si as vrea sa stiu inainte sa dau 20 ron pe el daca o sa miroase...
la cat timp i trebuiesc schimbate furajele ca sa nu miroasa urat in camera ?
Si a doua chestie: fac ceva zgomot noaptea incat sa nu ma lase sa dorm sau sa ma streseze ?
merci

:-)

#2
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu miroase. Ii schimbi talasul cam o data pe saptamana. Nu-i lasa alimentele degradabile mai mult de o zi in talas (mere, morcovi etc). Hamsterul in sine nu face zgomot, ca nu e papagal. In schimb roata (daca o sa-i pui una) face zgomot cand se da hamsterul in ea. Zdrangane putin. Nu te gandi ca miroase ca un dihor ca nu e asa deloc, o sa ramai surprins cat e de curat, se spala ca o pisica.

#3
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu bea ca o pisica. Exista sticlute speciale cu o teava cu bila, principul fiind acelasi ca la pixuri. Hamsterul impinge bila cu limba, apa curge. Nu te astepta ca in cusca sa fie curatenie si ordine. Daca va avea cutiute si castronele cu mancare sau chiar goale, sa fii sigur ca va sapa in ele si apoi se va aseza  :lol: . Deci ideea de apa in castron ca la pisici e un vis.

#4
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010

 diorama, on 7th January 2010, 01:18, said:

Nu bea ca o pisica. Exista sticlute speciale cu o teava cu bila, principul fiind acelasi ca la pixuri. Hamsterul impinge bila cu limba, apa curge. Nu te astepta ca in cusca sa fie curatenie si ordine. Daca va avea cutiute si castronele cu mancare sau chiar goale, sa fii sigur ca va sapa in ele si apoi se va aseza  :lol: . Deci ideea de apa in castron ca la pisici e un vis.


ar mai fi si altceva important ce ar trebui sa stiu ? de exemplu chestii care sa nu i le dau sa manance. painea cica i umfla si mor dupa :(

#5
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mai rar cu painea. Din cate am inteles, drojdia nu le prieste. Eu ii dau rar dar uscata. Al meu mananca alune (neprajite, nesarate), un mix special pentru hamsteri cu tot felul de seminte (cumparat, sa gasese la punga), morcovi, mere, ardei, gogosar, nuci (chiar si de cocos), batoane speciale cu seminte si miere (cam scumpe, 6 lei, avand in vedere ca termina un baton in doua zile). Cam asta. Nu alte minuni ca e posibil sa-l gasesti cu cracii-n sus. Si nu uita de apa, sunt setosi.

Edited by diorama, 07 January 2010 - 01:40.


#6
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010
pot sa-i dau sa manance prea mult ? trebuie sa-i dau cu limita? sau eu i pun acolo si mananca el cat vrea si restu lasa acolo ?

#7
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Umple-i trocul cu mancare si se serveste el. Cand i-e foame, o sa se agite, o sa-l vezi ca sapa la castron, se agita pe la gard, face ture, iar sapa in castron sau in talas. A, nu stiu daca stii. Hamsterii dorm ziua si noaptea au activitate intensa. Sa nu crezi ca-si schimba ritmul daca-l tii treaz ziua.

#8
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 diorama, on 7th January 2010, 01:39, said:

Si nu uita de apa, sunt setosi.
Eu n-am stiut asta pret de vrero 6 hamsteri. Le dadeam destule legume ce-i drept, dar oricum .. bietii soricei.

#9
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Hmmm. De mirosit, nu miroase deranjant. Are un parfum aparte, dar nu pute!

Cand ii pui talaz in cusca, pune intr-un colt un pic mai mult. Ii place foarte mult sa sape, asa ii dai material. Pe noapte, da-i o batista de hartie, un servetel, sa vezi cum il face flenduri, se acopera si doarme.

La alimentatie, e soarece pana la urma. Al meu mananca orice, dar pentru paine uscata beton cu un pic de smantana pe ea, trece prin perete :D

La apa: vezi ca multe aparate cu bila, picura. Rezultatul e talaz umed, care nu face bine la soricel.

Probabil si hamsterul tau pitic, arata ca cel din pozele atasate.

Comportament pe timp de noapte: maaaamaaaaa - al meu face circul de pe lumea asta. Daca inainte sa sting becul, il scot din cusca si ma joc un pic cu el, e mai linistit.

Attached File  d1_025.jpg   1.42MB   246 downloads
Attached File  d1_020.jpg   1.51MB   186 downloads

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,031
  • Înscris: 09.01.2007
Nu miroase
Zgomot face rotita daca e de metal; rotita este jucaria aia pe care merge hamsteru; daca e de metal, trebui sa o ungi cu putin ulei din cand in cand
Apa bea si dintr-un dop de ex, nu trebe musai sticluta speciala

#11
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Daca vrei ceva si mai mic,ia-ti un Roborovski.

Indiferent daca miroase sau nu,asternutul trebuie schimbat odata pe saptamana,iar cusca trebuie spalata.Daca ai o problema cu mirosurile,cel mai bine ar fi sa-ti iei o femela,deoarece masculii elimina prin urina anumite substante care-i ajuta sa-si marcheze teritoriul(valabil pentru speciile teritoriale).
Zgomot nu fac,depinde si ce le pui in cusca.Uneori mai pot roade cusca sau rotita,dar nu e deranjant.

#12
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 bonding, on 7th January 2010, 01:28, said:

ar mai fi si altceva important ce ar trebui sa stiu ? de exemplu chestii care sa nu i le dau sa manance. painea cica i umfla si mor dupa :(
Sa nu-i dai varza ca il baloneaza.

#13
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 nile, on 7th January 2010, 08:20, said:

Eu n-am stiut asta pret de vrero 6 hamsteri. Le dadeam destule legume ce-i drept, dar oricum .. bietii soricei.
Da, s-a compensat cu apa din legume. Eu ii dau apa si mai putine legume, de fapt nici nu se omoara dupa ele, semintele sunt baza.

Din aparatul cu bila intr-adevar mai picura apa, dar eu am fixat sub el o cutiuta cu talas si picura in ea, apoi se evapora. Astfel ca hamsterica nu sta in balti, desi uneori se mai aseaza in cutie, acolo, sa simta rece la fund.

#14
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010

 nile, on 7th January 2010, 08:20, said:

Eu n-am stiut asta pret de vrero 6 hamsteri. Le dadeam destule legume ce-i drept, dar oricum .. bietii soricei.

chiar ca esti criminal :))


 ecotech, on 7th January 2010, 10:04, said:

Hmmm. De mirosit, nu miroase deranjant. Are un parfum aparte, dar nu pute!

Cand ii pui talaz in cusca, pune intr-un colt un pic mai mult. Ii place foarte mult sa sape, asa ii dai material. Pe noapte, da-i o batista de hartie, un servetel, sa vezi cum il face flenduri, se acopera si doarme.

La alimentatie, e soarece pana la urma. Al meu mananca orice, dar pentru paine uscata beton cu un pic de smantana pe ea, trece prin perete :D

La apa: vezi ca multe aparate cu bila, picura. Rezultatul e talaz umed, care nu face bine la soricel.

Probabil si hamsterul tau pitic, arata ca cel din pozele atasate.

Comportament pe timp de noapte: maaaamaaaaa - al meu face circul de pe lumea asta. Daca inainte sa sting becul, il scot din cusca si ma joc un pic cu el, e mai linistit.

d1_025.jpg
d1_020.jpg
merci de sfaturi.. cu siguranta atunci o sa iau un sistem bun din care sa nu pice
foare dragut hmasterasu tau dar musca ? :)


 overseas, on 7th January 2010, 10:40, said:

Nu miroase
Zgomot face rotita daca e de metal; rotita este jucaria aia pe care merge hamsteru; daca e de metal, trebui sa o ungi cu putin ulei din cand in cand
Apa bea si dintr-un dop de ex, nu trebe musai sticluta speciala

poate sa-mi mai confirme cineva ca poate sa bea din dop si e ok ? .... asta pentru ca ma gandeam sa-l iau azi,maine si deocamndata nu am inca cusca lui finala(o sa o primesc intr-o saptamana asa) si temporar ma gandeam sa-l tin intr-un fost acvariu de pesti.

 elaxalien, on 7th January 2010, 12:49, said:

Daca vrei ceva si mai mic,ia-ti un Roborovski.

Indiferent daca miroase sau nu,asternutul trebuie schimbat odata pe saptamana,iar cusca trebuie spalata.Daca ai o problema cu mirosurile,cel mai bine ar fi sa-ti iei o femela,deoarece masculii elimina prin urina anumite substante care-i ajuta sa-si marcheze teritoriul(valabil pentru speciile teritoriale).
Zgomot nu fac,depinde si ce le pui in cusca.Uneori mai pot roade cusca sau rotita,dar nu e deranjant.

Oricum ma gandeam sa iau o femela ca am auzit ca e putin mai calma... dar oare cei de la petshop stiu sa-i deosebeasca pe sexe? Rotita de saptamana viitoare :)) pana atunci prin camera daca pot sa-l iau in mana si nu ma musca?

#15
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mai, el teoretic bea apa si din dop dar:
1. Dopul sa fie fix si undeva mai sus, deci nu la nivelul talasului pentru ca o sa arunce talas in dop. => e greu pt el sa bea
2. E in natura lui sa scurme in orice, chiar si in cutiute cat de mici, deci foarte posibil sa arunce apa din dop si sa se aseze el acolo.
Stiu ca-s repetitiva, dar asta e realitatea. Pentru 6 lei cat e aparatul ala, nu ma chinui cu dopuri.
Hamsterii mai si musca, daca ii scoli din somn, daca bagi mana dupa ei si se sperie, daca nu are el chef. In principiu numai cand e in cusca e mai agresiv si nu tot timpul. Ideea e sa ii cunosti comportamentul si sa nu-l deranjezi din ale lui. Dar poate tu o sa nimeresti unul foarte tolerant si nu o sa ai probleme. A mea e fetita si mai si musca din cand in cand, daca o scol din somn. E ca o baba.

#16
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010
am cumparat pana la urma o fetita :D
e foarte frumoasa, jucausa si energica.
numele ei este Dioda :D
am pus  niste poze cu ea
Attached File  DSC05777.JPG   3.05MB   341 downloads

Attached Files


Edited by bonding, 07 January 2010 - 22:50.


#17
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sa-ti traiasca dioda! E foarte frumoasa roscovana.

#18
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
E un hamster sirian foarte frumos.Vad ca are ceva tente albino.Scoate-i tot ce inseamna hartie,in special hartia tiparita care e toxica si ii poate provoca niste inflamatii destul de neplacute.Sa nu uitam,totusi,ca nu sunt sobolani.Acvariul ala e cam mic si foarte nepractic.Nu de zgarci la asternut,trebuie sa se ingroape in el.Din ce vad in  poza sunt 2-3 fire.Nu stiu unde ii vei pune rezervorul pentru apa in acvariul asta.Cumpara-i o cusca adecvata,nu-l chinui in cativa centimetri...sirienii se fac destul de mari.

Pentru controale poti veni oricand la noi la clinica. :)

P.S. Scoate-i si minunatia aia de cariucior pentru ca e din metal,o sa aiba tendinta sa-l roada si se va rani.
P.S2.Nu,nu poate in niciun fel sa bea apa din dop.Anatomic da,insa dopul cu apa nu va rezista mai mult de 2-3 minute si va fi rasturnat,hamsterul se va uda,probabil ca nu-l vei observa si uite asa raceste.

Edited by elaxalien, 08 January 2010 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate