Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Prima casa II ar putea garanta 70-80000 euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#19
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
rabdare avem......dar sa vedem ce va fi .......

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut,

o casa aproape gata (nefinisat etajul pe interior, are autorizatie de constructie dar poate fi oricand intabulata) va putea fi vanduta/cumparata prin Prima Casa2?

Multumiri si bafta tuturor.

#21
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Pana la urma Prima Casa II se pare ca va deturna programul strict catre ansamblurile noi.
Mai rau ca intr-o tara bananiera, nu mai misca nimic in imobiliare pana nu-si vand cativa retarzi (autohtoni dar mai ales din afara) care-si zic "dezvoltatori" sau "oameni de afaceri" gramada de blocuri construite de-a'n boulea pe stoc.
De asemenea, cica TVA va fi de 5% la toate locuintele noi. Pana acum era doar la cele pana-n 100.000E, dar acum si cei care au locuinte vechi pe la si peste 100.000E vor fi afectati (pana acum doar ceilalti).

Pe banii nostri, adica cu pomeni facute de Stat, in timp ce noua ni se maresc taxele.

Romania, tara lu' UE.
:thumbdown:

Edited by Yoda2009, 14 January 2010 - 21:11.


#22
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
Mdea asa am citit...si am mai citit ca vor sa puna si locuintele ANL in programul Prima casa....o sa ajungem sa locuim in ........ totusi trag sperante POATE  va exista si o portita pt noi astia cu terenuri........

#23
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
revin, dupa lungi cautari, am gasit o firma in bucuresti care construieste prin prima casa......cost 150 euro/mp.....phorotherm de 30....urmeaza sa avem 1 intalnire sa vedem 3-4 santiere......sper sa nu fie teapa......vedem, estimativ, ce parere aveti de pretul acesta, 150 euro/mp (la rosu)

#24
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnickulaie, on 15th January 2010, 22:45, said:

estimativ, ce parere aveti de pretul acesta, 150 euro/mp (la rosu)
Cum, se poate si la mai putin de 1400E/mp (cum ne promitea Olandezu ca e imposibil sa existe)? :thumbup:

Edited by Sylverix, 15 January 2010 - 21:54.


#25
luci_dana

luci_dana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.12.2009
150 de euro metrul patrat?...sunt foarte sceptic in ceea ce priveste acest pret. nu ca nu mi-as dori sa fie asa...dar sa fim seriosi. cel mai mic pret pe mtru patrat este in polonia undeva pe la 400 de euro...in nici un caz in romania nu va fi asa

#26
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
alo....LA ROSU discut aici....

#27
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postnickulaie, on 15th January 2010, 22:27, said:

alo....LA ROSU discut aici....

La rosu am oferta de la echipa cu care am facut casa in care stau (buncar) la 35 euro/mp, cu tot cu invelitoare. Ce-ti cer aia e imens.

Edited by denky, 15 January 2010 - 22:33.


#28
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009

View Postdenky, on 16th January 2010, 07:32, said:

La rosu am oferta de la echipa cu care am facut casa in care stau (buncar) la 35 euro/mp, cu tot cu invelitoare. Ce-ti cer aia e imens.

150 euro/mp cu toate materialele lor....cred ca tu ai 35 euro/mp cu materialele tale....la prima casa nu ai voie sa ai tu materialele...totu se face cu ale lor...sau ma rog daca le ai mostenite e ceva dar ......ramane in picioare 150 euro/.mp la rosu cu materialele lor...totul ca la carte...e un pret bun sau rau?

#29
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009
Voi sinteti cam nesimtiti - vreti sa va faceti casa ieftin (adica maxim 150E/mp casa la rosu). Si dezvoltatorii cu 1500-2000E/mp ce fac? Ei nu trebuie sa manance?

#30
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009

View PostSylverix, on 16th January 2010, 08:14, said:

Voi sinteti cam nesimtiti - vreti sa va faceti casa ieftin (adica maxim 150E/mp casa la rosu). Si dezvoltatorii cu 1500-2000E/mp ce fac? Ei nu trebuie sa manance?

da, cred ca am postat gresit, eu vroiam sa zic ca am gasit o firma care face constructii de la zero (case pe pamant) si face cu vreo 150 euro/mp.....cu materialele lui....caramida porotherm....si eram curios daca ar fi pretu ok.....

#31
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnickulaie, on 16th January 2010, 00:20, said:

da, cred ca am postat gresit, eu vroiam sa zic ca am gasit o firma care face constructii de la zero (case pe pamant) si face cu vreo 150 euro/mp.....cu materialele lui....caramida porotherm....si eram curios daca ar fi pretu ok.....
Pare ok asa pretul (desi nu-i exclus sa poti sa gasesti si mai ieftin) cat timp nu-si bat joc de lucrare.
Dar e foarte rau ce faci. Bagi in faliment dezvoltatorii care au construit bloc in camp si vand cu 1500E/mp.

#32
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

View PostYoda2009, on 14th January 2010, 21:08, said:

Pana la urma Prima Casa II se pare ca va deturna programul strict catre ansamblurile noi.
Mai rau ca intr-o tara bananiera, nu mai misca nimic in imobiliare pana nu-si vand cativa retarzi (autohtoni dar mai ales din afara) care-si zic "dezvoltatori" sau "oameni de afaceri" gramada de blocuri construite de-a'n boulea pe stoc.
De asemenea, cica TVA va fi de 5% la toate locuintele noi. Pana acum era doar la cele pana-n 100.000E, dar acum si cei care au locuinte vechi pe la si peste 100.000E vor fi afectati (pana acum doar ceilalti).

Pe banii nostri, adica cu pomeni facute de Stat, in timp ce noua ni se maresc taxele.

Romania, tara lu' UE.
:thumbdown:


Yoda nu ti se pare normal ca banii sa fie dirijati catre constructii noi?

Gandeste putin ce ar insemna reluarea constructiilor. Eu am o agentie imobiliara si m-ar afecta in mod direct aceasta decizie (in sens negativ bineinteles) dar, m-ar bucura teribil ca ramura constructiilor sa reinceapa se mearga. Asta ar insemna locuri de munca atat in constructii cat si pe industriile orizontale, impozite platite catre stat etc.

Cel mai important lucru pe care ar putea sa il faca de la 15 feb este acela de a finanta constructii de la 0 platind constructorii pe faze de lucru - dupa cum au spus si colegii nostrii mai sus. Sunt destul de multe persoane care au cumparat/mostenit  un teren si care ar putea sa isi faca o casuta ( a se citi casuta nu viloaie) decenta in 60-80K

Acei "retarzi" la care te referi tu au facut din Romania o piata atractiva pentru investitiile straine nu numai in imobiliare
E foarte usor sa arunci cu pietre dar haide sa ne linistim putin si sa aruncam o privire de ansamblu asupra economiei romanesti si atunci vom intelege.

O zi placuta
George

#33
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Sylverix...numai mistouri pe tine.
Zi-ne frate cat de bazat esti..stai cu chirie, esti proprietar, stai cu parintii...stii doar sa critici, bagi strambe si sa iei in zeflemea.

Daca ai si iti convine dai si 2000 de euro pe m2..ce ai tu cu banii oamenilor?
Daca nu ai iti faci nervi, stres si faci creditul prima casa...
Dar ii lasi pe ceilalti sa se lamureasca, le respecti parerile si gandirea.

Esti frustrat in imobiliare si nu incetezi sa o arati.
Nasol.

#34
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postnickulaie, on 15th January 2010, 23:20, said:

da, cred ca am postat gresit, eu vroiam sa zic ca am gasit o firma care face constructii de la zero (case pe pamant) si face cu vreo 150 euro/mp.....cu materialele lui....caramida porotherm....si eram curios daca ar fi pretu ok.....

Vina e a mea, nu am priceput exact, credeam ca vorbesti doar de manopera, dar oricum, asa cum ti-a zis un coleg pe alt topic, e marja mare la manopera ce-si pun ei. Te asigur ca ti-o pot face linistit la 120e/mp/rosu, aici incluzand porotherm austriac de 38 si betoane de la statie.
Bafta multa. Negociaza la sange ca nu prea au de lucru. Inca.

#35
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
multumesc de sfat.....din discutia telefonica mia zis 150....deci consider de departe ca mai e mult de discutat.......va voi tine la curent cu discutiile pe un topic creat demine....cu noua mea aventura.......saptamana viitoare voi incepe discutiile.

#36
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
In 2007 ofertele firmelor de constructii pt. case simple la faza rosu : (fundatii, structura din beton armat, zidarie din caramida, sarpanta din lemn (rasinoase) + astereala + hidroizolatie) manopera + materiale si transport era undeva in jurul sumei de 220 E/mp.

Aceleasi firme oferteaza acum aceleasi lucrari in jur de 170 E/mp (+ sau - un 10 E/mp.

Diferenta vine mai ales din diferenta de curs. In 2007 un euro era cotat la 3.4-3.5, acum este 4.1-4.3 dar si pt. ca fierul este mult mai ieftin: in 2007 ajunsese la 4 lei (temporar sarise de aceasta valoare) iar acum este 1.6-1.8 lei. Daca mai adaugam si efectele crizei pe piata constructiilor cred ca se poate negocia o medie ce graviteaza in jurul sumei de 150 E/mp din care 30-35% manopera, restul de 65-70% materiale.

O casa "la rosu" reprezinta aprox. 35-40% din costul "la cheie" si nu include bransamentele: gaze, apa, canalizare, electricitate, care in multe cazuri pot fi foarte scumpe daca distanta casei fata de retele este mare (cateva sute de metri).

Poti gravita cu pretul "la cheie" in jurul sumei de 450 E/mp si dat fiind ca o locuinta decenta insumeaza aprox 200 mp construiti (160 utili din care 20 mp scara) => aprox. 90.000 euro. Crearea unui plafon pt. case pe pamant de 70.000 euro suna rezonabil. Prespunem ca diferenta o ai in buzunar din economii.

Daca mai faci si efortul de ati organiza singur santierul prin formarea unor echipe specializate pt. fiecare disciplina cred ca poti face economii considerabile, totusi asta inseamna sa nu fiscalizezi o parte din lucrari.

La suma asta se adauga:
-terenul (de la 20 la 1000 e/mp, fiecare stie cat a dat pe el) - in multe cazuri reprezinta procentul cel mai mare din investitie.
-proiectul (de la 5 la 20 E/mp functie de firma ,prestigiu si complexitatea documentatiei)
-taxele pt. avize si autorizare + taxa ISC (undeva pe la 1000 euro)
-bransamantele ?! (depinde mult de distanta pana la retele)
-dirigintele de santier (1500-2000 euro) doar pt. casa "la rosu". Ma refer aici la unul serios care monitorizeaza lucrarea cu atentie. Se pot gasi si mai ieftini care se rezuma doar sa-ti faca cartea tehnica, nimic mai mult.

Valorile de mai sus se refera exclusiv pt. o casa de aprox 200 mp. Pt. a va face o idee puteti lectura aria de jurnale.

LE:
- Cand negociati un pret ce include si materialele de constructie trebuie avut in vedere ca piata este invadata de fier bulgaresc si turcesc de mai proasta calitate fata de cel romanesc sau din Ucraina.
- Materialele pt. zidarii variaza mult ca si pret functie de calitate si considerente tehnice de la 200 la 350 roni / mc.
- De termopane nici nu mai vorbesc.
- La instalatii poti folosi "made in germany" sau "made in china"...diferentele pot fi astronomice.
etc...

Edited by gugutata, 18 January 2010 - 15:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate