Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Prima casa II ar putea garanta 70-80000 euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#109
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View Postgugutata, on 23rd February 2010, 09:41, said:

Este cel mai bun lucru care l-a conditionat acest program pentru ca indirect va crea o presiune pentru reabilitarea termica.

Daca se specifica clar doar clasele A si B atunci eram deacord, dar fiind si C... pot sa pun pariu ca toate apartamentele vechi vor fi evaluat la aceasta categorie :D

#110
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

View PostRocknroll, on 22nd February 2010, 23:39, said:

Am trecut azi in fuga pe la doua banci.
La Transilvania habar n-aveau de PC II si mi-au spus sa revin, iar la BCR mi-a raspuns un functionar plictisit ca - pentru situatia mea - intai angajez eu un antreprenor, imi face lucrarea si la urma imi da banca banii. I-am spus ca mi se pare a fi halucinant de aberant si am plecat gandindu-ma ca poate nu era respectivul foarte bine informat. M-am hotarat sa mai astept vreo 2 saptamani, dupa care s-o iau din nou la picior si sa fac turism bancar prin Bucuresti. Un fel de globe-trotter ipotecar...


Ar fi bine daca in doua saptamani si-ar da seama dar mi-e teama ca va dura putin mai mult

@gugutata am vazut stirea cu site-urile din bransa. Din cate stiam eu imobiliare dot ro era pe primul loc. Daca nu ma insel acel articol se refera exclusiv la site-urile auditate de o anumita companie si nu la toate site-urile din domeniu

#111
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View Postgugutata, on 23rd February 2010, 09:41, said:

Este cel mai bun lucru care l-a conditionat acest program pentru ca indirect va crea o presiune pentru reabilitarea termica.
Mie mi se pare o stupizenie. Multe locuinte ce se cumpara sunt reabilitate de cumparator, imediat dupa cumparare, dupa propriile gusturi.
De fapt nu mi se pare, ci in mod sigur este o stupizenie.
:deadtongue:

Edited by Yoda2009, 23 February 2010 - 20:43.


#112
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostYoda2009, on 23rd February 2010, 20:42, said:

Mie mi se pare o stupizenie. Multe locuinte ce se cumpara sunt reabilitate de cumparator, imediat dupa cumparare, dupa propriile gusturi.
De fapt nu mi se pare, ci in mod sigur este o stupizenie.
:deadtongue:
99.9% din locuintele din Romania sunt sub standardele minime actuale si au un comportament termic infect. Reabilitare termica nu inseamna renovare (var, gresie, termopane).

Nu este o stupizenie chiar daca intr-o prima faza sunt avantajate locuintele din blocuri noi. Cu timpul lumea va fi mai deschisa la programele de reabilitare initiate de primarii si probabil in 2-3 ani va deveni obisnuinta.

Un astfel de program aduce mai multe beneficii:

- Consum mic de combustibili pt. incalzire (mic in comparatie cu cel de acum) => facturi mai mici =>bani mai multi pt. alt tip de consum.
- Locuri de munca pentru muncitorii firmelor care fac astfel de lucrari + producatorii de materiale.
- Pompe funebre. Multi vor muri cazuti de pe schele.
- Unul estetic. Fatadele actuale sunt degradate.

or mai fi si altele.

Edited by gugutata, 23 February 2010 - 22:07.


#113
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

View Postgugutata, on 23rd February 2010, 21:58, said:

99.9% din locuintele din Romania sunt sub standardele minime actuale si au un comportament termic infect. Reabilitare termica nu inseamna renovare (var, gresie, termopane).

Nu este o stupizenie chiar daca intr-o prima faza sunt avantajate locuintele din blocuri noi. Cu timpul lumea va fi mai deschisa la programele de reabilitare initiate de primarii si probabil in 2-3 ani va deveni obisnuinta.

Un astfel de program aduce mai multe beneficii:

- Consum mic de combustibili pt. incalzire (mic in comparatie cu cel de acum) => facturi mai mici =>bani mai multi pt. alt tip de consum.
- Locuri de munca pentru muncitorii firmelor care fac astfel de lucrari + producatorii de materiale.
- Pompe funebre. Multi vor muri cazuti de pe schele.
- Unul estetic. Fatadele actuale sunt degradate.

or mai fi si altele.


In principiu sunt de acord cu tine. Reabilitarea termica este benefica din multe puncte de vedere cu o conditie - sa fie facuta cum trebuie.
Prevad multe probleme peste 3-5 ani cu aceste blocuri pentru ca au fost facute marea majoritate in graba si cu firme fara prea multa experienta.

Iti spun din proprie experienta ca lucrarile au fost subcontractate de 2-3 ori fiecare oprindu-si propria bucatica din tort. Firmele care au ajuns sa lucreze efectiv la aceste blocuri nu au avut nici o legatura cu ceea ce s-a cerut in caietul de sarcini iar la pretul platit efectiv catre ei nici nu puteai sa le ceri prea multe

#114
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Pai eu n-am spus ca-s contra reabilitarii, ci ca impunerea acesteia la vanzare/inchiriere (in conditiile de PC2) e o stupizenie, din motivul pe care l-am spus. Adica, degeaba imi pune ala, fortat de lege, termopan alb cu 3 camere (sau cum ii zice), ca eu poate vreau maro cu 5 camere. Degeaba imi pune ala polistiren de 5, ca poate eu vroiam sa-mi pun de 10, samd.
Dealtfel am vazut prin presa ca e bataie pe programul de reabilitare, deci macar sa faca fata astia la cererile asociatiilor de proprietari. Iar primariile stiti si voi ce se mai implica in program, nu ?

Nu stiu daca "intr-o prima faza sunt avantajate locuintele din blocuri noi" chiar asa de mult, poate doar ca reclama, daca luam in calcul "principiul dominoului". Orice piedica pusa mersului natural al lucrurilor are implicatii mai departe.



Parerea mea: PC2 e varza. Singurii ultra-avantajati sunt beizadeii ANL-isti si firmele de partid care vor construi tot prin ANL. Restul fostilor beneficiari ai PC1 - dezavantajati.

:first:  Mai aparuse azi la emisiunea lui Nasul cel pupincurist Boc si zicea ca o felicita pe Udrea ca a avut aceasta ideee maiastra, sa bage ANL-urile in PC. Astia-s ghidonati din Cosmos, mai mult ca sigur.

Edited by Yoda2009, 24 February 2010 - 00:56.


#115
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Si care o fi diferenta dintre o locuinta cu eficienta energetica C si una cu eficienta energetica D ? Aia cu C intra in PC2 iar cea cu D nu.

Edited by Yoda2009, 24 February 2010 - 01:32.


#116
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostYoda2009, on 24th February 2010, 00:28, said:

Pai eu n-am spus ca-s contra reabilitarii, ci ca impunerea acesteia la vanzare/inchiriere (in conditiile de PC2) e o stupizenie, din motivul pe care l-am spus. Adica, degeaba imi pune ala, fortat de lege, termopan alb cu 3 camere (sau cum ii zice), ca eu poate vreau maro cu 5 camere. Degeaba imi pune ala polistiren de 5, ca poate eu vroiam sa-mi pun de 10, samd.
Dealtfel am vazut prin presa ca e bataie pe programul de reabilitare, deci macar sa faca fata astia la cererile asociatiilor de proprietari. Iar primariile stiti si voi ce se mai implica in program, nu ?
Termopanele vor fi acelasi model si culoare pt. curatenia arhitecturala a fatadei iar grosimea polistirenului este stabilita prin calcul G deci va fi suficient de gros incat sa depaseasca minimul admis de lege. Cel mai probabil este de 10 cm peste tot.

La un ap cu 3 cam in buc, intretinerea pe timpul iernii sare de 500 roni. Eu platesc aprox 600.

#117
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View Postgugutata, on 24th February 2010, 09:46, said:

Termopanele vor fi acelasi model si culoare pt. curatenia arhitecturala a fatadei iar grosimea polistirenului este stabilita prin calcul G deci va fi suficient de gros incat sa depaseasca minimul admis de lege. Cel mai probabil este de 10 cm peste tot.

La un ap cu 3 cam in buc, intretinerea pe timpul iernii sare de 500 roni. Eu platesc aprox 600.
Pai da, dar eu ce sa fac, sa astept sa se milostiveasca Poteras sa faca reabilitare la tot blocul meu ? Eu vreau sa vand acum, nu la Pastele cailor.

Tu te rasfeti cu 600, eu sunt pe la 250, tot 3cam. :nonobad:

Edited by Yoda2009, 24 February 2010 - 11:07.


#118
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007

View PostYoda2009, on 24th February 2010, 11:06, said:

Pai da, dar eu ce sa fac, sa astept sa se milostiveasca Poteras sa faca reabilitare la tot blocul meu ? Eu vreau sa vand acum, nu la Pastele cailor.

Tu te rasfeti cu 600, eu sunt pe la 250, tot 3cam. :nonobad:


pai ma cam gandesc la o solutie - ca tot suntem noi astia din domeniu platiti degeaba.  :coolspeak:

Scoti certificatul energetic si daca este nesatisfacator pui mana te duci intr-un magazin de bricolaj iei niste zapezica (polistiren) si il izolezi pe interior. E relativ ieftin si ai rezolvat problema.

Nu sunt sigur ca merge dar imi dau cu presupusul (daca tine te astept cu berea). Poate cineva care are mai multa experienta in constructii sa ne spuna daca va tine faza.

#119
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
http://forum.softped...m...t&p=7877872

am pus intrebarea acolo dar topicul ala ar trebui sa se intituleze "ti-a venit raspuns de la fond?"

aici are careva o parere despre subiectul in cauza?

#120
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
topicul se inchide pt. ca exista deja certitudini legate de PC2 motiv pt. care nu este necesar sa mai speculam. Multumim pt. participare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate