Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prima casa II ar putea garanta 70-80000 euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
„Prima Casă” 2 ar putea crește plafonul de garantare la 70-80.000 de euro

Quote

Printre punctele de discuție cu privire la modificarea programului guvernamental „Prima Casă“, ce va avea loc astăzi la ora 18:00, este inclusă și creșterea plafonului de îndatorare a solicitanților la peste 60.000 de euro. Acestă măsură ar putea conduce la o nouă destabilizare a prețurilor, potrivit consultanților imobiliari din piață.

„Astăzi la ora 18:00 avem o întâlnire la Ministerul Finanțelor, împreună cu dezvoltatori și constructori, în care fiecare își va spune punctul de vedere cu privire la modificările ce ar trebui aduse. Una dintre propunerile noastre va fi legată de mărirea plafonului de îndatorare al clienților, lucru pe care toată lumea îl dorește, este de văzut și până la ce nivel se poate ridica. Mai sunt însă și alte măsuri ce pot fi luate pentru a încuraja construcțiile noi“, a declarat pentru capital.ro Rodica Ionescu, consilier al președintelui Fondului Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii.

Dezvoltatorii văd și ei mărirea plafonului de îndatorare ca pe o portiță spre stimularea achiziției de locuințe noi, însă unul dintre efecte ar putea fi și creșterea prețurilor.

„Pentru ca acei clienți care vor să își cumpere o locuință nouă să se încadreze în programul «Prima Casă» ar trebui mărit plafonul de la 60.000 euro la 70-80.000 euro, pentru ca, adăugând o contribuție de 5-10% din partea cumpărătorului, să se ajungă la un prag de circa 88.000 de euro, la care oferta să se întâlnească cu cererea de pe piață“, a menționat Shimon Galon, CEO-ul Globe Trade Centre, dezvoltatorul ansamblurilor rezidențial Rose Garden și Felicity din Capitală.

Bani și de parcări

Alte modificări pe care jucătorii din piața imobiliră le văd necesare sunt legate de reducerea duratei de obținere a împrumutului și definirea unei perioade clare de viață a programului, pentru ca dezvoltatorii să aibă niște termene în care să se încadreze.

„Ar trebui mărit plafonul de garantare, pentru că cel puțin în București sunt puține imobile care se încadrează în acest program. Eventual plafonul ar putea crește direct proporțional cu membrii familiei solicitante, pentru a se da posibilitatea cumpărării și de apartamente de trei și patru camere, pentru cei care au copii“, a explicat Ionuț Bordei, directorul departamentului terenuri din cadrul CB Richard Ellis-Eurisko.

Acesta consideră că programul ar trebui extins și asupra parcărilor, deoarece primăriile impun dezvoltatorilor construcția a minim un loc de parcare pentru fiecare apartament.

„Plafonul poate fi diferențiat pentru clădirile care sunt deja construite la prețurile de acum doi ani și pentru cele care urmează a fi construite la prețuri mai mici și care se vor finaliza în următorii doi ani“, a mai spus Galon.

Mărirea plafonului aduce creșteri de preț

Potrivit lui Daniel Tudor, head of real estate division în cadrul Volksbank, o modificare binevenită în acest momemt ar fi concentrarea programului exclusiv pe locuințe noi sau construite în ultimii trei ani, astfel încât efectul în economie să fie unul vizibil.

„Dacă până acum s-au favorizat tranzacțiile cu apartamente vechi, ar trebui stimulate și dezvoltările noi. Nu pledez pentru creșterea plafonului, decât până la maxim 70.000 de euro, pentru că ar genera noi creșteri de preț, de care nu are nimeni nevoie în acest moment“, a subliniat Tudor.

Finanțarea dezvoltatorilor

O altă soluție pe care o văd actorii pieței imobiliare locale este finanțarea dezvoltatorului în numele clientului, cu supervizarea fondului de garantare.

„Ar putea să se dea posibilitatea dezvoltatorului  să tragă tranșe din finanțare în numele clientului de la bancă, sub supervizarea fondului. S-ar plăti o parte din bani pentru construcția efectivă și o parte din bani la receptarea locuinței. În plus se poate conveni un preț între cumpărător și dezvoltator. Nu cred în varianta măriri plafonului pentru că s-ar reduce numărul celor care s-ar încadra în program“, a concluzionat Adrian Crivii, directorul general al companiei de evaluare Darian.

Potrivit acestuia, stimularea sectorului de locuințe noi ar putea avea un efect benefic și pentru dezvoltatorii care sunt în prag de faliment și care și-au oprit proiectele din lipsa banilor.

sursa

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Daca o valoare de pana la 60.000 euro ar fi avut sa zicem un oarecare caracter social in sensul ca guvernul ar fi ajutat tinerele familii sau tinerii cu joburi si venituri peste medie, un plafon de creditare de pana la 80K nu mai are nimic "social".

As conditiona plafonul de max 80k doar pt. cei care-si fac case pe pamant, NU si pt. apartamente.

#3
FLORIN8

FLORIN8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.03.2007
Preturile apartamentelor o sa explodeze , daca plafonul va fi ridicat la suma de 80000 euro , istoria se repeta...aceasta masura ar avea un caracter pur speculativ...nicidecum social...sa fim realisti guvenul ii tine in brate tot pe magnatii care au construit ansambluri rezidentiale...acest sector fiind in acest moment in picaj total...nicidecum pe oamenii care vor sa aiba un acoperis al lor deasupra capului!

#4
diesel_power

diesel_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.09.2006
Nu inteleg ce rost au stirile de genul "ar putea", "se discuta", "este posibil", "ia in calcul". Mai ales nu le vad rostul pe forum. Sa discutam despre ce ? Despre o posibilitate indepartata ?

#5
csv

csv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.04.2006
Da, se numeste dezbatere publica. Daca se formeaza un curent de opinie puternic contra anumitor masuri atunci e posibil sa nu se mai ia acele masuri. Sau putem sa stam toti ca oile sa asteptam decizia alesilor si sa o acceptam orbeste.

#6
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
E de rahat tot programu, eu vreau sa fac o casa pe pamant prin programu prima casa.......si nu gasesc nici o firma care sa mi-o construiasca, e facuta special tot pt aia mari, sa faca apartamente si sa vanda, si ei zic ca si pt noi ceilalti care vrem o altfel de casa.......am sunat la n firme si nu fac case prin acest faimos program......ce sa zic.....traiasca bisnita.....

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Se va schimba si aspectul asta cat de curand.

#8
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Eu lucrez la o firma de constructii....de mijloc..sa zic....si am fost intrebati de Banc Post, una din bancile cu care lucram....daca avem imobile care le putem baga prin Prima casa.
M-a mirat intrebarea ....in sensul ca potentialii lor clienti la acest credit le putem fi recomandati noi ca firma?

Si daca nu se schimba ceva in legislatie clar ca nici o firma nu va construi cu banii ei ca apoi sa si recupereze de la banca....ma gandesc ca vor fi etape delucrari...cu devizul si factura emisa si apoi banii eliberati de banca...

Edited by Corina2009, 12 January 2010 - 10:56.


#9
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009

View PostCorina2009, on 12th January 2010, 19:55, said:

Eu lucrez la o firma de constructii....de mijloc..sa zic....si am fost intrebati de Banc Post, una din bancile cu care lucram....daca avem imobile care le putem baga prin Prima casa.
M-a mirat intrebarea ....in sensul ca potentialii lor clienti la acest credit le putem fi recomandati noi ca firma?

Si daca nu se schimba ceva in legislatie clar ca nici o firma nu va construi cu banii ei ca apoi sa si recupereze de la banca....ma gandesc ca vor fi etape delucrari...cu devizul si factura emisa si apoi banii eliberati de banca...


Buna corina,

la asta ma gandesc si eu :
sa se imparta pe etape:
fundatie
parter
etaj
pod - mansarda
instalatie electrica
sanitara
..
..
.
.

dar pana la ora actuala nu amvazut pe nimeni

am citit o brosura parca de la intesa san paolo...unde ziceau ca lucreaza cu o firma ce face cu 60.000 euro casa din prefabricate de 60 mp....dar nu fac si din zidarie....

pai eu vreau din zidarie....ce sa fac cu casa de lemn....sa scartaie toata?...si mai ales ca m-am interesat si nu era cine stie ce, adica trebuia sa o izolezi mai bine decat venea ea la pachet.....

astept sa vedem noile norme si daca se arunca careva....dar eu zic ca e mica sansa sa se arunce cineva

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCorina2009, on 12th January 2010, 10:55, said:

Si daca nu se schimba ceva in legislatie clar ca nici o firma nu va construi cu banii ei ca apoi sa si recupereze de la banca....ma gandesc ca vor fi etape delucrari...cu devizul si factura emisa si apoi banii eliberati de banca...
Nici inainte nu prea a functionat creditul pt. constructii noi la persoane fizice. Este un risc pe care banca nu vrea sa si-l asume si mai ales multa birocratie (facturi, faze determinante, inspector de teren). Daca statul intervine si garanteaza tot procesul, probabil banca isi va schimba optica si va fi mai permisiva.

Iar faza cu: " firma de constructii suporta cheltuielile si primeste banii de la banca ulterior " este pura fantezie.

#11
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Plus ca ma gandesc ca isi iau si precautii...adica......e gata fundatia...se emite deviz, factura....banca trimite evaluatorul  sa vada daca e gata intradevar acea fundatie si e facuta cf normelor...da ok-ul si apoi banca baga banii...

Poate nu ar fi pura fantezie daca vb de firmele mari care au posibilitatea sa construiasca cu  banii lor....dar acum in criza cam dificil si asta...

Edited by Corina2009, 12 January 2010 - 11:10.


#12
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009

View PostCorina2009, on 12th January 2010, 20:08, said:

Plus ca ma gandesc ca isi iau si precautii...adica......e gata fundatia...se emite deviz, factura....banca trimite evaluatorul  sa vada daca e gata intradevar acea fundatie si e facuta cf normelor...da ok-ul si apoi banca baga banii...

Poate nu ar fi pura fantezie daca vb de firmele mari care au posibilitatea sa construiasca cu  banii lor....dar acum in criza cam dificil si asta...

ohoooo...firme mari...dar oare nu vor fi si costuri mari?....ajungem exact acolo undeo firma mare are si costuri mari implicit si constructia va fi mai scumpa fata de o firma mai mica dar car enu poate garanta, atunci vine faza: oare s emerita sa faci prin prima casa o astfel de locuinta dar cu vreo 20% cost mai mare, sau sa faci un credit ipotecar si sa o faci la rosu (faci ipoteca pe o alta casa)....se va ajunge aici...parerea mea.....ce va fi rentabil

#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cred ca ar fi mult mai simplu ca beneficiarul sa primeasca o oferta de la o firma pe care singur o agreaza si cu:
- oferta
- proiectul casei
- autorizatia de construire emisa de primare

Sa primeasca din partea FNG-ului o scrisoare de garantare a imprumutului in valoarea ofertei semnata de : fond, beneficiar, firma de constructii. (bineinteles sa existe si un prag si un raport suprafata / cost maxim admis)

Cu aceasta scrisoare beneficiarul poate aplica singur pt un credit "prima-casa" la orice banca doreste el. Dupa primirea banilor, atat beneficiarul cat si firma de constructii au la dispozitie 12 luni sa finalizeze lucrarea si sa faca "receptia finala", fara alte inspectii intermediare, facturi, faze determinante...etc.

Dupa finalizarea lucrarilor poti plati ratele linistit, adica ai o perioada de gratie de 12 luni. Pt. a compensa pierderea bancii pt. aceasta perioada de gratie se poate cere un comision suplimentar inclus in credit, dedus treptat prin plata ratelor.

Edited by gugutata, 12 January 2010 - 11:20.


#14
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Tinand cont de cine manevreaza banii astia, adica Udrea....e clar ca se stie in cercurile inalte cine va castiga din acest Program.

In 2009 s-au pacalit ca s-au vandut apartamente vechi prioritar...ce s-au gandit acum...modificam programul....sa se vanda cele noi...sa incurajam industriile.....
Pai si anul trecut cei care si-au luat vechi au incurajat industriile...s-au renovat, s-au schimbat calorifere, s-au cumparat electrocasnice...s-au platit taxe, impozite.....

Si cum ziceati mai sus...daca se majoreaza plafonul..asta nu va mai fi un program social....

Dar e clar...Udrea gestionand banii astia ei vor fi primii castigati.

#15
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
asta e clar ca nu va mai fi program social......insa eu ma gandesc ca va fi cat de cat binisor si pt ceilalti care au o proprietate care e mai mare de xx euro...si poate vor reusi sa o cumpere gen eu:

sa achizitionez casa parintilor la vreo 70.000 euro bani cu care sa ridic noua casa......in cazul in care nu nu se deblocheaza in vreun fel tipul de constructie dorit de mine....pana la urma tind sa cred ca e o mare .......... in schimb citisem undeva ca nu merge sa iti faci casa daca ai terenul ci doar, firma de constructie are terenul, face casa si iti vinde cu tot cu teren...........fapt ce iarasi pune in dificultate mare acele persoane (cum sunt si eu) care detin un teren..........si vrea o casa......ce sa fac?...sa vand terenu constructorului care ulterior mi-l vinde mie cu tot cu casa......deja incep sa ma enervez......va spun, cea mai buna varianta e...cumparati casa parintilor...si cu bani rezultati va ridicati casa dorita in regie proprie sau prin firma dar e altfel cand ai banu in banca al tau si sa nu zic ca altfel e negocierea, dar sa ai aceasta posibilitate.

acuma eu tin minte parca cand sa lansat acest program ca au zis ca ei garanteaza o anumita suma din care se imparte in:

xx% pt cumpararea de case
xx% pt constructii noi

acuma nu se mai tine cont de acest aspect?

#16
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Pai tot sa faci speculatii, misculatii, tertipuri.

Corect ar fi asa....ai terenul, faci proiectul si alegi o firma care iti face un deviz general .
Cu acel deviz general mergi la banca si obtii promisiunea de dat a acelor bani.....si apoi pe etape de lucrari banca elibereaza banii.

#17
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
asa ar fi corect corina.......si sa fie plata in functie de deviz:
fundatie
parter..
..
etc..

asa eu zic ca s-ar baga firmele de constructie deoarece nu ar fi o suma mare de investit.....

dar vedeti voi.......asta e romania

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Aveti rabdare si nu mai trageti concluzii pripite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate