Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mistubishi Pajero vs altele

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 Marius3k, on 7th January 2010, 11:38, said:

Bre, mie mi-a ramas gandul la respectivul agregat. :rolleyes:
DAR, intre timp m-a plimbat colegul Calinkgb cu al sau SsangYong Kyron II, care nu mi se pare deloc un agregat care n-ar face fata cerintelor tare. Si, cel mai interesant e ca are o rotita de pe care poti selecta asa: 2H, 4H si 4HL :)
Sa mai zic? Sasiu separat (nu ca la Santa :harhar: ) de ML model vechi, motor de 2 litri si 141cp (taxe mici, alea-alea), etc. etc.

Si-un link: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AzThd48kIis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da bre....da' e urraaaatttttt ... Groaznic de urat... :deadtongue:

#20
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Bre, de gustibus non est disputandum, da'!? :)
Totusi, eu pentru iesirile in "natura" mi-as lua un Patrol GRD din '90 si pentru sosea un break, sau ceva de genul. Inca una mica de oras gen 1.2 si gata e flota. :lol:

Edited by Marius3k, 07 January 2010 - 16:17.


#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Evident ca non disputandum....da' tot urat e :lol:

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
@daemonus: Daca ajungi prin Bucuresti, rezolvam si testul cu Pathfinderul. Iar chestia cu consumul exagerat.....a mea, ia in medie cam 11% si  e si automata....

#23
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

 richelieu, on 7th January 2010, 19:48, said:

@daemonus: Daca ajungi prin Bucuresti, rezolvam si testul cu Pathfinderul. Iar chestia cu consumul exagerat.....a mea, ia in medie cam 11% si  e si automata....

Avem a multumi, dar prea curand nu am drum. Din pacate.

Si nu jigni pe Mitsu :))

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Mitshu? N-am cum...e in opinia mea unul ditre cele mai reusite SUV-uri ca design....
La Rexton faceam referire....

#25
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu ziceam de Kyron II. Bre, ne intelegem mai ceva ca aia din Caragiale, pe cuvant. :lol:

Edit: maine o sa petrec aproximativ 800 de km la bordul unuia. Doreste cineva pareri despre ceva anume?

#26
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Credeam ca zici de Pajero....

Nu m-ar deranja sa-mi zici de tinuta de drum, cateva impresii .... cat si ce poti afla nu strica. Multam.

#27
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Bre, de Pajero ti-am zis. Daca as avea 35k acum, as oscila intre el si Allroad - care mi-a placut dintotdeauna. E fantastic cum se poate "transforma" masina aia din cruiser in off-roader/Suv.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
:lol:...da' chiar ca suntem tari ;)..da' io am o scuza....ca-s Ioan....si m-am intretinut cu pretenu' Brancoveanu XO...:D

Edited by richelieu, 07 January 2010 - 22:07.


#29
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

 Marius3k, on 7th January 2010, 21:58, said:

Bre, de Pajero ti-am zis. Daca as avea 35k acum, as oscila intre el si Allroad - care mi-a placut dintotdeauna. E fantastic cum se poate "transforma" masina aia din cruiser in off-roader/Suv.

Uff...si cand te gandesti ca nu baui nimic :). Allroad nu mi-a placut, nu-mi place si nici nu cred ca se va schimba pe viitor. Inca nu am banii stransi (decat vreo 9K, dar previziunile astrale se arata cu indurare fata de mine, astfel ca pana in toamna sunt vreo 60% sanse sa am banii). Am mai mare incredere in Pajero decat in Audi - este o opinie personala :)

#30
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Bre, eu ti-am zis ce mi s-ar potrivi mie. Bine, de fapt eu ma pot adapta la multe chestii: de la coupe sportiv la hatch mic in 5 usi. :)

#31
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
dece trebuie neaparat un off road. nu`i vad scopul atata timp cat e iarna 3 luni pe an la noi, romania nu e o tara numai cu zone montane si doresti sa iesi cu el in wickend. plus de asta daca locuiesti si la oras nu-l vad lafel de practic.sacrifici din abilitatile unei masini cu integrala sa zicem mai avantajoasa din punctul meu de vedere si comfortul in defavoarea unei masini mai instabile si greoaie. in cazul de fata vad mai bun un all road decat un off road mai ales ca si tu ai spus ca si un fwd se descurca bine in teren accidentat
e doar o parere personala.
terano 1 si 2 ies din discutie... desi sunt mai vechi si nu cred ca era in targetul tau. am avut in familie si erau un monument de fiabilitate... intors. cele mai paguboase alaturi de o laguna din 98 parca

#32
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
de ce off -road?
pentru ca eu unu` in afara sezonului rece as face in fiecare weekend un camel trophy in delta sau pe dunare
iar altii la munte, in functie de locatie

#33
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

 daemonus, on 7th January 2010, 10:12, said:

Cunosc masina, are cumnatu-meu :) Stiu ce poate si ce nu poate. Aceeasi lipsa de dif. blocabil pe spate, plus ca la capitolul stabilitate nu-mi place cum sta - chiar deloc. Imi place in schimb cutia manuala 6+1. Chiar imi place. Ma deranjeaza destul de tare bordul care mi se pare foarte mare si am o senzatie ciudata la volan. Sunt parerile mele.

Outlander-ul e foarte stabil si are una dintre cele mai bune tinute pentru un suv (chiar cu pretul unor suspensii putin mai rigide), chiar nu inteleg ce anume ti-a putut crea senzatia de instabilitate?! Mai ales ca "vii" de pe un Santa Fe, care e recunoscuta pentru ruliul pronuntat (suspensii foarte moi)! Ciudat...
Sigur, Outlanderul nu este off-roaderul veritabil pe care ti-l doresti - din punctul asta de vedere Pajero este de departe superior. Pe sosea, insa, lucrurile se inverseaza dramatic, n-ai sa conduci niciodata un Pajero ca pe un Outlander (si nici macar ca pe Santa Fe).
In general, exista foarte putine masini care sa se comporte bine atat on- cat si off-road, iar acelea sunt... destul de scumpe (Range Rover, GLK - cam pe acolo :)).
Oricare alta reprezinta un compromis - regula fiind "cu cat mai buna off-road, cu atat mai slaba (instabila) pe sosea si invers" - asa ca trebuie sa stii foarte bine unde faci concesia si cat de departe vrei sa mergi cu performantele intr-o parte sau in alta.
Daca tot ce iti lipseste pentru off-road este un diferential blocabil pe spate, iar in rest vrei performante bune si pe sosea, atunci cele nominalizate de tine in categoria a doua (Vitara sau Forester) sunt mai recomandabile (desi nu sunt sigur daca modelul nou de Forester mai are asa ceva, mi se pare ca acum e doar un LSD; dar e binisor si asa).
Daca ai o "chemare" mai puternica pentru off-road dificil, insa, atunci Pajero e masina ta (si nu se comporta chiar rau nici pe sosea - doar ca e nevoie de ceva mai multa atentie si mai putina viteza in curbe)

Edited by kahn_2, 10 February 2010 - 23:13.


#34
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Salut

SAnta nu are suspensiile moi...as vrea eu....:) Subaru are LSD decat, ai dreptate si Vitara din stiinta mea are decat centralul blocabil.

#35
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 daemonus, on 10th February 2010, 23:03, said:

Vitara din stiinta mea are decat centralul blocabil.
Doar. ;)

Ce bun imi era un Pajero pe zapezile astea, faceam un ban cinstit cu sufa.  :rolleyes:

#36
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
sunt unele situatii, gen tiruri incarcate unde doar cu un tanc mai faci treaba, sau astepti sa iasa zambilele
si tancul carat pe un trailer sa nu strice soselele, care si asa sunt vai mama lor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate