Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Abonament Voce Zero !

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
adrianu69

adrianu69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 19.03.2006

View Postcsachiri, on 9th January 2010, 09:46, said:

Ok,imi cer scuze.
S-a discutat ca voce zero ar fi oferta regionala si ca era valabila pana in luna noiembrie.
Raspuns: Era valabila oferta si in decembrie si nu este regionala intrucat in Timis se ofera doar in Timisoara(asa scrie pe site) eu locuind la sat.Oferta se ofera celor ce au intentia sa rezilieze contractul dupa perioada contractuala.
La Voce Zero tariful per min in retele fixe este de 10 eurocenticenti,neexistand nicio alta facilitate in minute bonus/cadou.

Iar la ceea ce spuneau unii de RDS ca ar fi jenante serviciile,eu sunt foarte multumit si mai castigat financiar.
Daca la Romtelecom
1.Voce Fix 100 - 100 de minute incluse oricând pentru apeluri naționale către toate rețelele fixe
Cost 8,30 euro=35.00 lei
vs
2.Voce Zero=0.00 lei
Daca as efectua un trafic de 100 min a 10 c/min= 10 euro + tva
Cost 11.19 euro=50.00 lei

Acum la RDS am
TV=23.00 lei
Voce=0.00 lei nelimitat in RDS fix si mobil si 2c/min in alte retele fixe
Net=0.00 lei (384kbps) nelimitat
Daca efectuez un trafic de 100 min echivalentul celor din RTC voi avea 2.38 euro=10.00 lei lunar
Cost total 33.00 lei lunar in care am incluse inca 2 servicii TV+Net

De ce spun astea,pentru ca majoritatea la tara sunt persoane in varsta care nu efectueaza multe convorbiri si au facturi lunare de 35.00-40.00 lei la Romtelecom platind de ani de zile abonamentul la pret intreg,majoritatea nestiind ca pot obtine reduceri  la abonament sunand la 1930
Daca un amarat de pensionar suna sa sesizeze un deranjament este bombardat cu oferte pentru TV insa niciun operator nu spune domnule Gheorghe pentru ca sunteti alaturi de noi va oferim un discount la factura dumneavostra.
Asta ma intriga enorm.
O zi buna.

dreptate ai cand zici ca multi pensionari nu stiu si platesc o groaza de bani. dar tocmai de abonamentul asta
au ei nevoie.. in care abonamentul sa fie 0. oricum ei suna prea putin (e bun si pt 112), in general ei sunt sunati.
acum eu nu inteleg de ce n ai reziliat si contractul.. daca nu l folosesti. oricum aparea oferta cu clicknet iti refacei
si abonamentul de voce plus ca pupai un telefon gratis.
vroiam sa te intreb cum/ce net ai la rcs platind doar abonamentul tv?
si in final despre abonamentul zero e mai mult decat acceptabil. intr-o lume inconjurata de mobile..
cu abonament fix 0 euro + 1 cent in rtc(unde ii gasesti aproape pe toti) e foarte bn...

Edited by adrianu69, 11 January 2010 - 12:49.


#38
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007

View Postadrianu69, on 11th January 2010, 12:47, said:

dreptate ai cand zici ca multi pensionari nu stiu si platesc o groaza de bani. dar tocmai de abonamentul asta
au ei nevoie.. in care abonamentul sa fie 0. oricum ei suna prea putin (e bun si pt 112), in general ei sunt sunati.
acum eu nu inteleg de ce n ai reziliat si contractul.. daca nu l folosesti. oricum aparea oferta cu clicknet iti refacei
si abonamentul de voce plus ca pupai un telefon gratis.
vroiam sa te intreb cum/ce net ai la rcs platind doar abonamentul tv?
si in final despre abonamentul zero e mai mult decat acceptabil. intr-o lume inconjurata de mobile..
cu abonament fix 0 euro + 1 cent in rtc(unde ii gasesti aproape pe toti) e foarte bn...
Nu am reziliat contractul pt ca mie teama ca numai prind loc in centrala,este una mica de 200 locuri in localitate,iar la cutia la care sunt eu legat numai sunt locuri pe stalp(scuze ca nu cunosc termenii tehnici)asa am zis ca nu mor sa tin 1 an linia fara sa o utilizez.
S-a discutat pe topicul RDS,daca ai serviciul Digi TV primesti gratuit un telefon cu port de date cu abonament gratuit, DigiNet Asociat se numeste

#39
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003

View Postdanutz1, on 11th January 2010, 10:14, said:

Mi se parea cea mai mare grosolanie. Sa lasi abonamentul gratuit dar dar sa indoi clientul la convorbiri.
10 centi minutul de convorbire in retelele fixe???:o Plus taxare la minut ca asa e la ei.
Parca am fi pe vremea telefoanelor cu disc, si atunci cand erau impulsuri era mai ieftin decat acum.

Nu ai inteles nimic... de fapt nu ai aflat ca acest abonament nu se adreseaza celor care vor sa vorbeasca la telefon

Voce zero se adreseaza doar:

-pensionarilor (care se multumesc cu apelarea - de sunat suna numai la... urgente deci cost lunar de 1-2 euro max.)
-celor care vor sa rezilieze contractul cu romtelecom dar fara sa piarda linia (asteptand net, iptv, sau alte servicii in zona lui)
-celor care au apartamente inchiriate si nu au clienti de mai multe luni
-celor care pleaca temporar din tara

Abonamentul este bine gandit si este excelent pentru categoriile mentionate mai sus...

#40
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postrz, on 11th January 2010, 15:39, said:

Voce zero se adreseaza doar:
-pensionarilor (care se multumesc cu apelarea - de sunat suna numai la... urgente deci cost lunar de 1-2 euro max.)
Nu au voie să taxeze apelurile la 112. Dacă la tipul ăsta de urgențe te referi.

#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Nu  la 112 m-am referit... urgente in sensul ca suna la copii lor sau la rude atunci cand au nevoie urgent de ei

#42
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007

View Postrz, on 11th January 2010, 15:39, said:

Nu ai inteles nimic... de fapt nu ai aflat ca acest abonament nu se adreseaza celor care vor sa vorbeasca la telefon

Voce zero se adreseaza doar:

-pensionarilor (care se multumesc cu apelarea - de sunat suna numai la... urgente deci cost lunar de 1-2 euro max.)
-celor care vor sa rezilieze contractul cu romtelecom dar fara sa piarda linia (asteptand net, iptv, sau alte servicii in zona lui)
-celor care au apartamente inchiriate si nu au clienti de mai multe luni
-celor care pleaca temporar din tara

Abonamentul este bine gandit si este excelent pentru categoriile mentionate mai sus...
Hmm,ca acest abonament sa se adreseze acelor categorii mentionate de tine trebuie sa indeplineasca o conditie majora:
Sa fi deja abonat si sa soliciti rezilierea dupa expirarea perioadei contractuale !
Era gandit bine daca ar exista in portofoliul romtelecom si pentru noi abonati la 2 euro sa zicem abonamentul.
Nu vad ce ar pierde compania daca ar lansa acest abonament si o sa exemplific:
-daca titularul efectueaza apeluri de  100 minute lunar in alte retele fixe ar face un cost de 10 euro +tva si atunci cu siguranta ar incheia un abonament voce fix 100 sa zicem.
E clar ca acest abonament se preteaza celor ce vorbesc putin si au nevoie sa fie sunati mai multi (majoritate pensionari) plus ca daca ar fi sunati din alte retele si cu siguranta majoritatea tinerilor din familie ii vor suna de pe mobil iarasi romtelecomul ar castiga.
Asa ca nu vad de ce nu ar lansa acest abonament oficial.
A,sa nu uit,la care cu siguranta poate ar mai asocia un serviciu tv si sau de internet cei din familie,costul total nefiind unul foarte exagerat in conditiile in care azi telefonia fixa are tendinta spre abonamente infime la ceilalti operatori.

#43
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Nu trebuie solicitata rezilierea pentru a beneficia de Voce Zero... eu am cerut doar intreruperea abonamentului (fara reziliere) si am primit Voce Zero timp de un an

Abonamente de 1-2 euro gasesti numai la firme gen ''moka srl'' care nu sunt interesate de ARPU, implicit profit... si nici de faptul ca au datorii de ordinul a sute de milioane de euro

Romtelecom nu este o firma low cost... se adreseaza altui segment

Edited by rz, 11 January 2010 - 17:32.


#44
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postrz, on 11th January 2010, 17:24, said:

Abonamente de 1-2 euro gasesti numai la firme gen ''moka srl'' care nu sunt interesate de ARPU, implicit profit... si nici de faptul ca au datorii de ordinul a sute de milioane de euro

Romtelecom nu este o firma low cost... se adreseaza altui segment
Aste sunt idei preconcepute. Și clienții premium pot sesiza că plătesc prea mult pentru ce primesc și își pot lua tălpășița la un provider low cost. Cu atât mai mult în perioada "economiei la sânge"...

#45
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postrz, on 11th January 2010, 17:24, said:

Abonamente de 1-2 euro gasesti numai la firme gen ''moka srl'' care nu sunt interesate de ARPU, implicit profit... si nici de faptul ca au datorii de ordinul a sute de milioane de euro
Da, pe mine ca si un abonat oarecare fix asta ma intereseaza :lol: . "Mi se rupe" de arpu si profitul firmei atata timp cat sunt multumit de cat platesc si ce primesc in schimb.


Quote

Romtelecom nu este o firma low cost... se adreseaza altui segment
Asa este, ... segmentul celor ignoranti si naivi :cheers: (sau fara posibilitatea de a alege)

Edited by Bobby_ro, 11 January 2010 - 18:15.


#46
mihai_buc

mihai_buc

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.07.2009

View PostBobby_ro, on 11th January 2010, 18:11, said:

Asa este, ... segmentul celor ignoranti si naivi :cheers: (sau fara posibilitatea de a alege)

sa nu generalizam!

desi am alternative in zona (vezi screen) am ales si ClickNet pentru uptime-ul ce tinde spre 99.9996% , fiind un criteriu deosebit de important pt business-ul meu si asta doar cu un abonament best-effort destinat home-userilor.
In zona mea reteaua alternativa are numeroase probleme pt ca toata infrastructura este aeriana (agatata pe stalpi)... asa ca am un uptime de ~81%, dar si cand merge este "laser" (1000metro / 100extern).

Attached Files


Edited by mihai_buc, 11 January 2010 - 22:20.


#47
djvillara

djvillara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.05.2007
Eu am fost interesat doar de internet cand am facut abonamentul  pentru ca oricum foloseam doua mobile dar vocea era obligatoriu. In continuare unde stau eu RT este singura optiune de internet mai vioi sa zic  deci varianta cu abonament zero este exccelenta. Apropo de tarifare ...observ in factura ca apelurile locale dupa ora 19 nu sunt taxate. Vorbite 4 minute cost zero. Apel interurban cu o linie RDS fixa 10 centi pe minut.

#48
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007

View Postdjvillara, on 11th January 2010, 23:22, said:

Eu am fost interesat doar de internet cand am facut abonamentul  pentru ca oricum foloseam doua mobile dar vocea era obligatoriu. In continuare unde stau eu RT este singura optiune de internet mai vioi sa zic  deci varianta cu abonament zero este exccelenta. Apropo de tarifare ...observ in factura ca apelurile locale dupa ora 19 nu sunt taxate. Vorbite 4 minute cost zero. Apel interurban cu o linie RDS fixa 10 centi pe minut.

Ai voce zero si nu esti tarifat seara in retea?Ciudat,ca la 1930 nu specifica gratuitatea.

View Postrz, on 11th January 2010, 17:24, said:

Nu trebuie solicitata rezilierea pentru a beneficia de Voce Zero... eu am cerut doar intreruperea abonamentului (fara reziliere) si am primit Voce Zero timp de un an

Abonamente de 1-2 euro gasesti numai la firme gen ''moka srl'' care nu sunt interesate de ARPU, implicit profit... si nici de faptul ca au datorii de ordinul a sute de milioane de euro

Romtelecom nu este o firma low cost... se adreseaza altui segment

Dar cu siguranta ai cerut intreruperea fara sa mai fi sub perioada contractuala.

Va intreb ce se intampla dupa cele 12 luni ,va ramane Voce Zero?

#49
djvillara

djvillara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.05.2007

View Postcsachiri, on 12th January 2010, 13:25, said:

Ai voce zero si nu esti tarifat seara in retea?Ciudat,ca la 1930 nu specifica gratuitatea.

Va intreb ce se intampla dupa cele 12 luni ,va ramane Voce Zero?

Pe factura asa apare. Este ceva cu 'in afara orelor de varf'

Asta am intrebat si eu cand am primit oferta de voce zero . Raspunsul a fost ca se da un an iar dupa acest an se vor aplica ofertele care vor fi disponibile atunci.

Attached Files

  • Attached File  cost.JPG   37.96K   79 downloads


#50
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007

View Postdjvillara, on 12th January 2010, 14:39, said:

Pe factura asa apare. Este ceva cu 'in afara orelor de varf'

Asta am intrebat si eu cand am primit oferta de voce zero . Raspunsul a fost ca se da un an iar dupa acest an se vor aplica ofertele care vor fi disponibile atunci.
Una doar  :rolleyes:  multumesc pentru info

#51
adrianu69

adrianu69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 19.03.2006

View Postdjvillara, on 12th January 2010, 14:39, said:

Pe factura asa apare. Este ceva cu 'in afara orelor de varf'

Asta am intrebat si eu cand am primit oferta de voce zero . Raspunsul a fost ca se da un an iar dupa acest an se vor aplica ofertele care vor fi disponibile atunci.


salut. vreau sa va intreb, pe cei care au abonament zero, care sunt tarifele
reale dupa mai bine de o luna de utilizare.
10c fix national
15c mobil
si seara gratuit?!
sau in rtc 1 cent?!
stie cineva asta?!
va multumesc.

Edited by adrianu69, 03 February 2010 - 15:04.


#52
kid0ro

kid0ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 12.12.2006

View Postdanutz1, on 11th January 2010, 11:14, said:

Mi se parea cea mai mare grosolanie. Sa lasi abonamentul gratuit dar dar sa indoi clientul la convorbiri.
10 centi minutul de convorbire in retelele fixe???:o Plus taxare la minut ca asa e la ei.
Parca am fi pe vremea telefoanelor cu disc, si atunci cand erau impulsuri era mai ieftin decat acum.
E normal sa taxezi altundeva, atata timp cat costurile de mentenanta iti sunt aceleasi. Daca clientul cu voce 0 are un derajament, cineva trebuie sa mearga si sa il rezolve nu? Este un abonament de retentie, deci este tinut doar pentru a da bine in statistici. Cei care il accepta nu mai foloseau si nu mai folosesc telefonul, dar in statistica da bine ca este numarat ca si client.

#53
adrianu69

adrianu69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 19.03.2006
nu stie nimeni care sunt tarifele la voce zero?!
exista acel 1cent in rtc? sau seara gratuit!?
n-are nimeni un asemenea abonament?!

#54
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postadrianu69, on 3rd February 2010, 23:07, said:

nu stie nimeni care sunt tarifele la voce zero?!
exista acel 1cent in rtc? sau seara gratuit!?
n-are nimeni un asemenea abonament?!
platesti ORICE convorbire :10 centi pe fix in RO si 15 centi pe mobil in RO. NU exista minute gratuite ,NU exista acel 1 cent in rtc..... capisci?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate