Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Abonament Voce Zero !

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#1
djvillara

djvillara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.05.2007
Deci...am facut doi ani si contractul obligatoriu a expirat. Aveam abonament de 4 mb si plateam cam 11 euro plus voce 7 euro. Din motive financiare am sunat la ei si am cerut desfiintarea liniei. Dupa o saptamana am sunat din nou si am cerut acelasi lucru si la cateva zile am fost contactat de o doamna Iliana Nedelcu care mi-a propus prelungirea abonamentului cu un an ,atentie ,DOAR la internet (primele 3 luni gratuit) iar la telefon abonament zero pe un an si fara contract. Am acceptat imediat . Deci pe luna factura va fi de 39 de lei la cursul euro de acum fara sa adaug convorbirile care sunt taxate separat si un pic mai scump. Scuze ca am scris cam mult sau daca deja exista subiectul dar vreau sa stie si altii care sunt in situatia asta.

Attached Files



#2
adrianu69

adrianu69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 19.03.2006

 djvillara, on 6th January 2010, 10:45, said:

Deci...am facut doi ani si contractul obligatoriu a expirat. Aveam abonament de 4 mb si plateam cam 11 euro plus voce 7 euro. Din motive financiare am sunat la ei si am cerut desfiintarea liniei. Dupa o saptamana am sunat din nou si am cerut acelasi lucru si la cateva zile am fost contactat de o doamna Iliana Nedelcu care mi-a propus prelungirea abonamentului cu un an ,atentie ,DOAR la internet (primele 3 luni gratuit) iar la telefon abonament zero pe un an si fara contract. Am acceptat imediat . Deci pe luna factura va fi de 39 de lei la cursul euro de acum fara sa adaug convorbirile care sunt taxate separat si un pic mai scump. Scuze ca am scris cam mult sau daca deja exista subiectul dar vreau sa stie si altii care sunt in situatia asta.

ce tarife au mai exact? cele de la voce start?

#3
djvillara

djvillara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.05.2007

 adrianu69, on 6th January 2010, 11:24, said:

ce tarife au mai exact? cele de la voce start?

Pe mobil 13 centi si pe fixe cred ca a zis 10 centi. Nu prea m-a interesat deoarece nu folosesc mai deloc fixul si asa cu abonament zero este exact ce imi doream : internet fara sa platesc si linie de telefon

#4
digital67

digital67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.03.2008
in data de 8 ian imi expira netul si vreau sa renunt la telefon pot sa fac si eu la fel?mersi!adica unde sa sun? 1930?

Edited by digital67, 06 January 2010 - 11:42.


#5
djvillara

djvillara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.05.2007

 digital67, on 6th January 2010, 11:41, said:

in data de 8 ian imi expira netul si vreau sa renunt la telefon pot sa fac si eu la fel?mersi!adica unde sa sun? 1930?
Da .1930 .

Edited by djvillara, 06 January 2010 - 11:49.


#6
mihai_buc

mihai_buc

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.07.2009

 adrianu69, on 6th January 2010, 11:24, said:

ce tarife au mai exact? cele de la voce start?

da!  eu am ClickNet 8 Mbps Voce Gratis la 12,9 eur (faraTVA)

Attached Files



#7
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
55.2 lei  pentru clicknet 8Mbps si plus 2,25 centi/minut apel in retea in orele de varf? :fear:

Nu stiu frate de unde atata succes la RTC la tarifele astea.
Tind sa cred ca problema e la clientii care se aboneaza nu la operatorul care ofera asemenea tarife.

#8
alexiedb

alexiedb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2006

 mihai_buc, on 6th January 2010, 13:12, said:

da!  eu am ClickNet 8 Mbps Voce Gratis la 12,9 eur (faraTVA)
Acest abo e valabil la nivel national sau doar in anumite orase? Si daca e la nivel national exista un link?

#9
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 alexiedb, on 6th January 2010, 13:34, said:

Acest abo e valabil la nivel national sau doar in anumite orase? Si daca e la nivel national exista un link?
A fost oferta regionala pana in Noiembrie 2009 . Nu mai e valabil. Conditia era ca sa fie expirate ambele abonamente.

#10
riseof

riseof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 05.02.2007

 mihai_buc, on 6th January 2010, 13:12, said:

da!  eu am ClickNet 8 Mbps Voce Gratis la 12,9 eur (faraTVA)
Sa-ti explic cum sta treaba. Daca iti faci abonament de fix (VOCE FIX 100 cu 6,9 EU fara TVA ai 100 minute nationale), dar daca iti iei si net de 8 Mbps ( din oferta regionala) ala e 8,5 EU fara TVA. Daca cauti pe site o sa vezi ca in functie de zona ta ai reducere la ab de fix intre 30% - 45%. Stand si calculand cam acolo se ajunge :
1 . 6,9 X 0,70 + 8,5 = 4,830 + 8,5 = 13,330 EU (voce fix 100 si 8Mbps) (cazul nefericit daca reducere de 30% la FIX)  
2 . 6,9 X 0.55 + 8,5 = 3,795 + 8,5 = 12,295 EU (voce fix 100 si 8Mbps) (cazul fericit daca ai reducere de 45% la FIX)
Concluzie : Daca ai expirate ambele abonamente si esti in zona ofertelor regionale poti sa beneficiezi de o oferta destul de buna (pentru Romtelecom) daca nu oricum nu o sa primesti o oferta mai buna.
Spor la oferte. Atentie: Abonamentele se fac pe 2 ani.

Edited by riseof, 06 January 2010 - 15:11.


#11
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009

 riseof, on 6th January 2010, 13:54, said:

A fost oferta regionala pana in Noiembrie 2009 . Nu mai e valabil. Conditia era ca sa fie expirate ambele abonamente.
Multe lucruri care nu mai sunt valabile devin cand este vb de atragerea unui client nou sau de recuperarea unuia care era pierdut fara sperante. De curand am sunat pt un prieten si si-a pus clicknet voce gratis de 6MB si si-a recuperat si vechiul numar de telefon. A castigat si RTC a castigat si el pt ca platea cam aceiasi bani unui alt furnizor dar avea viteza extrem de mica la net ceva gen 256Kbps si voce.... la prima ploaie mai tare se intrerupea. Aici gaseste raspunsul si cine se intreba de unde atata succes, din lipsa de concurenta! Cu bucurie si-ar fi pus un DigiNet sau altceva la bani mai putini.

Edited by dradis, 06 January 2010 - 15:47.


#12
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Sunt foarte multi clienti din orase care au disponibile si serviciile altor operatori, dar probabil sunt legati la ochi sau prefera "calitatea" serviciilor sau batjocura si dispretul ofertelor RTC.

Edited by danutz1, 06 January 2010 - 16:01.


#13
djvillara

djvillara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.05.2007
Presupun ca nu se poate oferi unui client nou voce zero insa revin si spun ca in cazul meu eram iesit din contract. Pentru cine nu a citit tot ce am scris repet ca mi sa incheiat telefonic un nou contract la internet pe un an la pret de 39 de lei curs actual iar linia telefonica a ramas 0 lei abonament si fara contract , eu platind doar ce vorbesc si daca vorbesc.

#14
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006

 danutz1, on 6th January 2010, 15:59, said:

Sunt foarte multi clienti din orase care au disponibile si serviciile altor operatori, dar probabil sunt legati la ochi sau prefera "calitatea" serviciilor sau batjocura si dispretul ofertelor RTC.
eu am si voce si net si tv de la romtelecom , si sunt foarte multumit pentru mine conteaza mai putin pretul cat calitatea, avand in vedere faptul ca am renuntat la RCS&RDS care pur si simplu isi bate joc de clienti , am avut probleme cu internetul si dupa zeci de sesizari nu au reusit sa imi rezolve pb sau macar sa imi  trimita o echipa sa vada despre ce e vorba , iar fixul de la ei functiona doar cand avea el chef nu si cand aveam eu nevoie.
Asa ca am dat telefon la RTC in 2 ore a venit o echipa si juma de ora mai tarziu aveam si net  si telefon si tv, si toate astea la un pret de 23 euro /luna .Asa ca sunt foarte multumit .
Alternativii de cele mai multe ori nu ofera un servicii de o calitate decenta , deoarece este inacceptabil ca dupa aproape 2 luni de la  prima reclamatie cei de la RCS &RDS sa nu se catadicseasca sa imi trimita o echipa sa vada ce mama dracului se intampla la mine , si desigur ca de fiecare data cand dadeam telefon la ei imi spuneau ca eram eu de vina ca pb e la  laptopul meu chiar daca au mai venit 3 prieteni pe la mine cu laptopurile lor si net ciu-ciu.
si inca ceva chiar daca am reziliat contractul cu RCS in luna octombrie desigur ca primesc facturi si acum chiar daca am fost de vreo 3 ori la ei, am depus cerere am numar de inregistrare si degeaba.
Clicknetul merge ok nu am avut pb cu el, telefonul functioneaza perfect , dolce e ok decodorul schimba programele destul de repede .
Asa ca pentru mine serviciile oferite de RTC sunt OK.

#15
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Foarte bine ai procedat. Asa trebuie taxati toti pentru indolenta si nepasare indiferent ca e vorba de RDS sau altcineva.    Numai ca daca ai apucat sa semnezi cu RTC pe 2 sau mai multi ani, te taxeaza ei pe tine cum vor.

#16
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Ofertele astea doar pentru unii clienți îmi fac greață. Asta înseamnă că operatorul este "rasist". Eu am renunțat la operatorul meu de telefonie inițial (și anume vodafone) pentru că era "rasist". Ori faci o ofertă pe hârtie pentru TOȚI clienții ori adio. Parcă facem speculă cu servicii de telecomunicații. Vom ajunge să avem fiecare abonament personalizat în funcție de capacitățile de negociere ale fiecăruia?

Edited by kineceler, 06 January 2010 - 18:19.


#17
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006

 kineceler, on 6th January 2010, 18:16, said:

Ofertele astea doar pentru unii clienți îmi fac greață. Asta înseamnă că operatorul este "rasist". Eu am renunțat la operatorul meu de telefonie inițial (și anume vodafone) pentru că era "rasist". Ori faci o ofertă pe hârtie pentru TOȚI clienții ori adio. Parcă facem speculă cu servicii de telecomunicații. Vom ajunge să avem fiecare abonament personalizat în funcție de capacitățile de negociere ale fiecăruia?
ai dreptate dar negocierea tarifelor se face in functie de tipul retelei pe care o are respectivul client(daca reteaua este modernizata sau nu) si de concurenta din zona respectiva. din cate stiu eu daca de exemplu zona este nemodernizata si sunt putini clienti ei prefera sa ii piarda decat sa investeasca in retea sau sa iti ofere un tarif mai mic( de exemplu in cartierele de case dar mai sarace ) in zonele in care reteaua este modernizata o sa observi ca tarifele se negociaza.

#18
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Aici nu este vorba de performanțele rețelei, este vorba de nesimțirea operatorului. Nu primești niște tarife decente decât dacă îi ameninți că "divorțezi" de ei. Și atunci sar cu o ofertă mai bună pentru tine. Dar tu îi spui vecinului asta și vecinul se simte pe bună dreptate discriminat și ori vrea și el ori pleacă automat din rețea de oftică.

Edited by kineceler, 06 January 2010 - 20:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate