Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pardoseala in baie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
p-victor

p-victor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.12.2009
Despre pardoseala....
Ma ajuta cineva cu un sfat, am ajuns la montatul gresiei in baie, sub care vreau sa monteze incalzirea electrica...
... in apartament pardoseala din baie are panta care este destul de mare(ajunge la o cadere de 3 cm pe metru). Ce recomandari mi-ati da, sa micsorez caderea(panta) sau sa o las la fel? Gaura de scurgere este amplasata in mijlocul baii langa peretele opus intrarii in baie, deci pardoseala are 3 caderi...
Multumesc.

#2
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postp-victor, on 6th January 2010, 10:42, said:

Despre pardoseala....
Ma ajuta cineva cu un sfat, .................
Mai nou sifonul de pardoseala se monteaza langa un perete pentru a usura montajul gresiei, adica sa nu trebuiasca sa te inchizi cu 3 pante in el, daca ai deja montat sifonul si pantele is facute dn sapa ar fi bine sa-l lasi asa e prea multa munca sa-l schimbi. Nu uita ca langa sifon sa nu ai pres electric, caldura va evapora apa din el si vei avea mirosuri in casa daca nu umpli regulat cu apa, deci un perimetru de 15 cm in jurul lui lasa-l liber.

#3
p-victor

p-victor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.12.2009
Este baie de apartament, deci sifonul exzista, intrebarea este daca sa-i schimb panta(care pe desen este cu gri) micsorand-o sau chiar sa ajung la o suparafata aproximativ plana? Panta actuala este de aproximativ o cadere de 3 cm pe metru...

Attached Files


Edited by raduk, 06 January 2010 - 14:28.
citarea inutilă a postului precedent


#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006
pentru a fi si estetic si practic eu cred ca ajunge o panta constanta de 1 sau 2 grade

Edited by raduk, 06 January 2010 - 14:28.
citarea inutilă a postului precedent


#5
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postp-victor, on 6th January 2010, 13:05, said:

Este baie de apartament, deci sifonul exzista, intrebarea este daca sa-i schimb panta(care pe desen este cu gri) micsorand-o sau chiar sa ajung la o suparafata aproximativ plana? Panta actuala este de aproximativ o cadere de 3 cm pe metru...
Am inteles acum. Daca nu ai de gand sa faci multe inundatii si eu cred ca ar mai trebui indulcita nitel. Daca tot pui incalzire ai putea sparge vechea sapa sau mozaic pana la placa, termo si hidro izola cu folie si polistiren ca sa nu-i incalzesti degeaba si vecinului si apoi turna o sapa cu panta mai mica. Grija la sifon sa-i faci bine etansarea si sa nu-i pui aproape pres electric.

#6
p-victor

p-victor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.12.2009

View Postdanutlupu, on 7th January 2010, 16:36, said:

Am inteles acum. Daca nu ai de gand sa faci multe inundatii si eu cred ca ar mai trebui indulcita nitel. Daca tot pui incalzire ai putea sparge vechea sapa sau mozaic pana la placa, termo si hidro izola cu folie si polistiren ca sa nu-i incalzesti degeaba si vecinului si apoi turna o sapa cu panta mai mica. Grija la sifon sa-i faci bine etansarea si sa nu-i pui aproape pres electric.
Am lasat veciul mozaic(implica prea mult zgomot ptr o spargere), si ma inalt doar cu izolarea , per total se inalta baia cu 3-3,5 cm.

#7
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Eu unde am intalnit asa ceva am montat alt sifon de pardoseala peste cel vechi si ceva mai sus,am dat un nivel mai "domol".Sunt acele sifoane mici (cam 10 x 10 cm) care au scurgere verticala si laterala,daca vrei si ai spatiu poti sa si muti locatia sifonului,are scurgerea in Ø32 poti sa te "joci " un pic cu el,sa nu uiti sa izolezi bine intrarea in vechiul sifon sau in teava lui.Dupa ce asezi sifonul sa-l "betonezi"un pic si la nivel inainte sa montezi gresia cu ceva vreme.

Edited by hulutag, 08 January 2010 - 21:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate