Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

(kattty 2010) Un vis pe cale sa devina realitate

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#37
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postkattty_2010, on 6th February 2010, 14:30, said:

casa este in "fundul" curtii asa ca din  living voi vedea toata curte
deja ai facut cea mai mare greseala tipic romaneasca
tu ai zis ca faci casa pt tine ? sau de fapt o faci pt vecini crezand ca e pt tine?

#38
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
katty: pierderea acelei fereste nu e o problema. Poti amplasa fereste Velux, pe sarpanta acoperisului cate vrei tu pentru restul podului mansardat, ca sa nu mai spun faptul ca a lasa liber deasupra livingului nu inseamna ca in pod trebuie amplasat acolo la marginea livingului un perete. Se poate amplasa o balustrada, de unde poti privi jos in living astfel beneficiezi si de lumina din living, plus acele geamuri de mansarda.

Alta idee ar putea fi amplasarea smekereasca a usii de intrare principala in Unghi, nu cu este acuma ci in unghiul din dreapta fata al casei. Ideea lui Toma nu este rea, doar ca nu ai foarte mult spatiu il lateralul casei ca sa amplasezi usa. Pentru a nu pierde multa caldura se recomanda de regula un sas la intrare tampon pentru aer. La tine toata lumea intra prin bucatarie. trebuie sa te gandesti ca doar tu cari plase :) restul cara dupa ei haine ude si noroi pe incaltari :) . ca sa nu le care in casa, trebuie sa se descalte. Nu totdeauna reusim sa nu ne miroasa picioarele si cu atat mai putin e placut sa simti mirosul asta in bucatarie :) .

Dresingul la comun poate e o idee buna pentru tine, dar adolescentul ( care este sau va deveni) nu va agrea acest lucru la comun cu parintii. Fiecare are intimitatile lui legate de lenjerie, etc...

Sunt doar idei.

Toma: te refereai la astea?

Attached Files


Edited by raduk, 06 February 2010 - 19:47.


#39
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postkattty_2010, on 6th February 2010, 14:39, said:

cadre de beton inseamna stalpi turnati cu caramida intre?
da

View Postkattty_2010, on 6th February 2010, 14:39, said:

imi recomanzi inaltimea de 2,90 la rosu fara sapa faianta etc?
da

#40
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Eu propun să vă opriți din a încerca să schimbați dorințele beneficiarului. V-ați spus punctul de vedere, ați atras atenția asupra aspectelor pe care nu le considerați în regulă.
Mai departe, dacă puteți spune ceva constructiv pentru datele existente (casă cu un singur nivel, cu o lățime maximă de 9,70 m), atunci bine... dacă nu, mai bine lipsă.  :peacefingers:

Edited by raduk, 06 February 2010 - 14:50.


#41
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009

View Postpetre69, on 6th February 2010, 14:39, said:

deja ai facut cea mai mare greseala tipic romaneasca
tu ai zis ca faci casa pt tine ? sau de fapt o faci pt vecini crezand ca e pt tine?

de ce este gresit ca am curtea in fata casei? am 100 ml de curte in fata care va fi plina de pomi fructiferi


da. casa va fi pe cadre de beton si 2.90 m este si inaltimea recomandata de arhitect

#42
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002
Cand deja casa mea era aproape gata la rosu, din pacate prea tarziu (desi per total sunt multumit ce a iesit) am inceput sa ma uit pe siteuri straine cu proiecte. Am gasit un site cu case premiate prin 2009, superbe ca aspect exterior. Mi-a retinut atentia una, nu mai am poza si nici linkul, dar iti atasez o imagine. Era o casa ca un dreptunghi simplu, un paralelipiped, iar pe fata simpla alba, dreapta, avea un geam cu latura de sus in unghi.

Daca iti faci casa pe un nivel ai putea cred sa faci asa ceva, un simplu paralelipiped si niste geamuri spectaculoase. Mi s-a parut o fata de casa foarte spectaculoasa, simpla si originala.

Attached Files



#43
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
doar o parere

Attached Files



#44
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002
Hai ca am gasit si siteul ala cu case nominalizate la premii in 2008 sau 2009: http://www.miesarch....c...=-1&pais=-1

Uite in imaginile atasate mai jos si casa de care ziceam eu mai sus.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   101.12K   310 downloads
  • Attached File  2.jpg   174.31K   256 downloads


#45
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
m-ati bulversat de tot. ma voi gandi la optiunea de a muta dormitoarele si baia la etaj, desi nu imi surade ideea si se vor modifica retragerile fata de vecini si nici atunci nu stiu ce va iesi.

View Postpetre69, on 6th February 2010, 14:54, said:

doar o parere
nu pot face casa unde mi-ai indicat, petre69. daca te uiti pe schita postata la inceputul topicului o sa observi ca nu imi permite zona de protectie LEA de 75 m. nu pot face casa decat in spatele curtii
Plus ca partea din fata a curtii este in panta si am nisip la jumatate de metru, in timp ce in spatele curtii pamantul este nisipos la 1,5 m

Edited by raduk, 06 February 2010 - 19:50.


#46
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
inteleg acum
DAR ce e aia ''protectie LEA de 75 m.''

#47
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
terenul este traversat de niste cabluri de inalta tensiune de 400  (unitatea de masura nu mi-o aduc aminte) si nu am voie sa construiesc pe o portiune de 75 m adica din cei 120 ml de curte am voie sa construiesc doar pe 45 ml. 10 sunt in fata curtii restul raman in spate

intradevar sunt superbe dar nu se incadreaza in peisaj, in corbeanca da, dar unde am eu in nici un caz. ca sa nu mai vorbim de dimensiune. pe latimea terenului, tot ca un vagon ar iesi

#48
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
http://forum.softped...howtopic=202692

#49
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
FORUMEANU sincer iti spun ca nu vreau sa mor, ca mai am o gramada de facut. cred ca sunt alte lucruri care ma vor omara inainte de termen, cum ar fi stresul. in zona cablurilor voi face o bolta cu vita de vita. m-am obisnuit cu existenta lor acolo. stau si ma uit la taranii din zona care au ajuns la varsta de 90 de ani si inca lucreaza pamantul sub liniile de inalta tensiune.

cred ca sunt multe lucruri care ne scurteaza viata cum ar fi: tigarile, conducatorii auto in stare de ebrietate, talharii, psihopatii, E-urile pe care le bagam zilnic in organism si lista poate continua

nici nu m-am apucat de casa si vrei sa incep sa am ganduri negre. oricum nu vreau sa vand garsoniera. daca constat ca imi afecteaza organismul ma voi intoarce la bloc, daca nu va fi prea tarziu.

un lucru este cert, cand vin de la teren, in special vara ca acum e cam nasol sa stai afara, ma simt alt om.

Edited by raduk, 06 February 2010 - 19:50.
citarea inutilă a postului precedent


#50
cristicotor2001

cristicotor2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2007
Sunt în situatia ta, cu un un front al terenului de 12,5 m și crede-ma ca la ce vrei tu se pretează mai bine p+m

#51
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.03.2009
voi vorbi cu proiectantul sa mute dormitoarele, dressingul si baia la etaj sa vad ce iese. sper sa nu se supere ca ma sucesc de la o zi la alta.

#52
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
macar un dormitor matrimonial sa ai si tu acolo

#53
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkattty_2010, on 6th February 2010, 16:01, said:

nu pot face casa unde mi-ai indicat, petre69. daca te uiti pe schita postata la inceputul topicului o sa observi ca nu imi permite zona de protectie LEA de 75 m. nu pot face casa decat in spatele curtii
LEA-linie electrica aeriana
Mai bine sa construiesti la limita celor 75 m,pentru sanatatea ta ,dar cand va-ti cumparat terenul nu stiati ca sunt conditii deosebite?Cablurile care trec pe deasupra curtii tale sunt fixate pe stalpi metalici?

#54
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
si vei face cu etaj  :nonobad: cand ai atata spatiu acolo --scari,urca,coboara
parterul arata ok ,practic ,usor de realizat,dar la baiile alea lucrat ceva ca una sa devina o baie marimoniala

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate