Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

MODIFICARI IN APARTAM CUMPARAT PRIN PRIMA CASA

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Buna,

Am si eu o dilema,post cumparare prin prog prima casa.Am inceput renovarile pt casuta si ne-am hotarat sa spargem un zid,asa ca am cautat arhitect,am facut toate hartiile,am dat banutii si dupa 3 luni de alergat am ajuns sa depun actele la primarie pt obtinerea autorizatiei de constructie.Cand colo,hop ca imi tb avizul bancii in aceasta privinta,fiind vb de un imobil ipotecat.Ajung la banca si tipa dupa un sir luuung de telefoane tipa imi spune ca avizul favorabil nu il poate da banca,pt ca nu este ipoteca in favoarea ei,ci in favoarea statului, deci tb sa iau de la stat...si aici incep presupunerile,ba ca imi tb de la Min Finantelor,ba ca de la Fond,dar nimeni n-a stiut sa imi spuna unde sa ma duc si sa intreb.Am sunat acum la Fond,dar nu raspunde nimeni la nici unul dintre nr cunoscute ,cineva de la BRd din sucursala a zis ca a mai fost un caz,dar nu stie ce s-a mai intamplat mai departe.Daca are cineva o info in aceasta privinta,orice info oricat de mica mi-ar fi de ajutor,ca momentan sunt tottal in ceata,am dat o caruta de bani pana acu,am alergat si ne-am impotmolit la final.
Multumesc.

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Nu te intreaba nimeni ce ziduri spagri, deci mai bine nu te agitai...
Sparge-l linistit. :D

#3
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View Postreovel, on 4th January 2010, 18:51, said:

Nu te intreaba nimeni ce ziduri spagri, deci mai bine nu te agitai...
Sparge-l linistit. :D
mda..e si asta un raspuns,dar nu cel la intrebarea mea..Cum adik nu ma intreaba nimeni?In afara de vecinii mei care au mai facut si alta data reclamatie altora ca isi modifica prin casa si a venit primaria peste ei cu amenda?

poate mai stie careva ceva..?

#4
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu e asa simplu ca daca e zid de rezistenta musai ii trebuia autorizatiile alea.
Daca desfiinta o usa o ferestra..nu era problema.

Piticut..fa un drum la Fond daca esti din Bucuresti...sau insista cu telefoanele la Fond.

#5
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Eu tocmai ce am desfiintat o debara , care culmea ca apare pe releveu . Tot dulap fac acolo doar ca nu puteam sa las lemnaraia aia veche de 30 ani .
Greu de tot, stalpii fusesera pusi inainte de a se turna sapa , si erau prinsi de perete in cuie de aprox 10-15 cm

Sper sa nu am vreo problema, cum spuneam , tot dulap va fi acolo, doar ca usile vor fi culisante .

Edited by asorin2004, 01 April 2010 - 19:40.


#6
Alinmihaila

Alinmihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2010

View PostCorina2009, on 4th January 2010, 21:06, said:

Nu e asa simplu ca daca e zid de rezistenta musai ii trebuia autorizatiile alea.
Daca desfiinta o usa o ferestra..nu era problema.

Piticut..fa un drum la Fond daca esti din Bucuresti...sau insista cu telefoanele la Fond.
daca e zid de rezistenta nu-ti trebuie nicio autorizatie pt ca nu ai voie sa te atingi de el...

#7
stoicaso

stoicaso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2011

View Postpiticutz82, on 4th January 2010, 18:38, said:

Buna,

Am si eu o dilema,post cumparare prin prog prima casa.Am inceput renovarile pt casuta si ne-am hotarat sa spargem un zid,asa ca am cautat arhitect,am facut toate hartiile,am dat banutii si dupa 3 luni de alergat am ajuns sa depun actele la primarie pt obtinerea autorizatiei de constructie.Cand colo,hop ca imi tb avizul bancii in aceasta privinta,fiind vb de un imobil ipotecat.Ajung la banca si tipa dupa un sir luuung de telefoane tipa imi spune ca avizul favorabil nu il poate da banca,pt ca nu este ipoteca in favoarea ei,ci in favoarea statului, deci tb sa iau de la stat...si aici incep presupunerile,ba ca imi tb de la Min Finantelor,ba ca de la Fond,dar nimeni n-a stiut sa imi spuna unde sa ma duc si sa intreb.Am sunat acum la Fond,dar nu raspunde nimeni la nici unul dintre nr cunoscute ,cineva de la BRd din sucursala a zis ca a mai fost un caz,dar nu stie ce s-a mai intamplat mai departe.Daca are cineva o info in aceasta privinta,orice info oricat de mica mi-ar fi de ajutor,ca momentan sunt tottal in ceata,am dat o caruta de bani pana acu,am alergat si ne-am impotmolit la final.
Multumesc.



Salut,

Am si eu aceeasi problema. Am sunat si la Fondul de Garantare si la Ministerul de Finante si nimeni nu are habar.
Tu ai reusit sa rezolvi intr-un fel ?
Daca ai mai multe informatii, please share.

Merci

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
ATENTE: CHIAR DACA un perete/zid nu este de rezistenta (nu este portant), asta nu inseamna ca el trebuie dat jos! Daca tot era inutil, ca sa zicem asa, atunci nu s-ar mai fi facut si nu ar mai existat acolo. Se facea o grinda, altceva. ACEL ZID, are si el rostul lui si contribuie la structura de rezistenta, prin MASA (prin rigiditatea) pe care o da structurii pe directia respectiva.

Sunt anumite rapoarte care trebuie respectate (si care trebuie sa fie cat de cat apropiate) pe ambele directii (rigiditate, momente de inertie etc) ca o sturctura sa aibe un bun (si corect) comportament. Dar cine sa stie asta...? Arhitectul... DA, sunt (putini) arhitecti care stiu, dar in general ei NU au pregatirea si calificarea necesara pentru luarea unor astfel de decizii (chiar daca in Primarie, cel care da avizul este un arhitect). Sunt meserii si facultati diferite! Trebuie consultat un inginer de structura (sau de rezistenta) singuriul care este abilitat sa iti dea cu parerea si care poate spune impactul pe care il are asupra structurii daramarea acelui perete. Si desigur, ca peste tot, in orice domeniu, unul bun. Si nu din astia facuti pe bani si de duzina sau de abia luati (no offence) de pe bancile scolii (facultaii), inca cu cas la gura, si neexperimentati (sau toba de teorie, dar de practica...).


De aia se intampla atatea cate se intampla, ca "oameni" ca voi care se "sufoca" de un perete ici colo li se nazare lor sa il dea jos, asa, pur si simplu pentru ca asa au visat peste noapte sau ca nu le place lor sau ca e prea vechi... Si pe urma se mai intreaba de ce apar fisuri si de ce cad blocurile...
Pentru ca un zid/peretel ici, unul colo, se aduna (poate ca voi nu stiti ce are fiecare in casa si in ce momente din viata constructiei a intervenit) si structura aia este orice altceva numai structura nu! Este un svaiter! Si nu mai garanteaza nimeni pentru ea!


Atunci faceti-va fratilor case noi, pe gustul si nevoile voastre daca tot luati credit. Sau luati-va apartamente in blocurile noi, care sunt mai mari, mai spatioase si gandite un pic altfel decat cele de pe vremea comunismului.


Probabil ca, te vor plimba (din pacate tipic) de colo colo, si in final ti se va acri sa mai faci ceva. Iar daca o faci, risti sa o faci pe barba ta (si atunci asuma-ti si riscurile la care te expui (reclamatii, amenzi; probleme ulterioare la revindere etc).

#9
floritzu

floritzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.07.2006

View Poststoicaso, on 9th May 2011, 22:45, said:

Salut,

Am si eu aceeasi problema. Am sunat si la Fondul de Garantare si la Ministerul de Finante si nimeni nu are habar.
Tu ai reusit sa rezolvi intr-un fel ?
Daca ai mai multe informatii, please share.

Merci
Salut,

Am si eu aceeasi problema, cum ai rezolvat?

Mersi

#10
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
salutare
doresc sa cumpar un apartament, problema e ca s-au facut unele modificari.
pentru banca, trebuie o expertiza tehnica ceva? aveti idee?
Ca modificari, a scos tocaria de la geam+ usa care da in balcon, asta pentru amandoua balcoanele, si a mai desfiintat o debara, pe la bucatarie a mutat peretele, si pe la sufragerie a mutat usa...oricum, are destule.

Cum se poate rezolva pentru banca? sau nu are rost sa ma complic ?
Multumesc.

#11
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005
O expertiza MLPAT care costa ~100 euro rezolva problema daca nu s-a intervenit la peretii de rezistenta.
Ti-l recomanda banca pe individ in unele cazuri...

Edited by TurboForc3, 14 September 2011 - 20:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate