Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sherlock Holmes (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
partea cu bataile e cam singura care e deplasata fata de sherlock din carti
nu stiu ce li se pare unora ca fiind un film asa de prost,chiar daca mai are cateva clisee americane pe ici pe colo

#38
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Problema cu "partea cu bataile" (incluzand explozii, cascadorii, fugareli etc.) e ca ocupa prea mult din film. In carte, abilitatile de karatist ale lui Holmes erau amintite in treacat, daca mi-aduc bine aminte, parca nici nu le-a pus in practica vreodata.  In film, ele devin o tema centrala. In afara de numele personajelor si un moment in care Downey Jr. isi impreuneaza buricele degetelor precum eroul literar nu e nicio legatura intre carte si jucarioara lui Ritchie.

#39
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Dezamagit, a inceput promitator , dar pe parcurs mi-a pierdut interesul, de abia asteptam sa se termine...indiferent cum .

#40
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 doctorwho, on 15th February 2010, 15:15, said:

partea cu bataile e cam singura care e deplasata fata de sherlock din carti
nu stiu ce li se pare unora ca fiind un film asa de prost,chiar daca mai are cateva clisee americane pe ici pe colo
Si in care (daca ai citit-o) acest individ, adica Sherlock Holmes era cumva un betiv si un looser? nicidecum, eu nu asa mi-l amintesc....sunt foarte multe neconcordante intre povestea originala si filmul acesta, care pana la urma, nici nu stiu daca a vrut sa relateze despre Sherlock Holmes adevarat sau a fost doar o coincidenta si o folosire de nume

#41
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
eu imi amintesc ca sherlock holmes din carti folosea cocaina,tutun si chiar opium
bine poate in filme mai schimbat,mai ca in vremurile de astazi,chiar daca nu ai feelingul cartilor tot e un film bun deoarece nu poti compara literatura cu cinematografia

#42
ladys_s

ladys_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.01.2009
film bun, nu m-am plictisit in nici un moment, cu de toate: actiune, umor, suspans.
nu compar cu alte filme de-ale regizorului, si nici cu alte interpretari ale personajului.
un film trebuie tratat ca atare, individual, comparat eventual cu romanul din care este inspirat, dar cu viziunea de acum.
nu inteleg de ce toata lumea e asa dezamagita cand un regizor se abate de la un stil pe care l-a afisat o vreme. mi se pare normal sa incerce si alte abordari.
iar Sherlock Holmes fiind un personaj imaginar, e normal sa nu fie identic cu cel din volumul scris. a fost pastrata baza, dar aduse elemente care sa traga filmul spre prezent. mi s-a parut ca elemntele moderne au fost foarte bine inserate.

#43
Betelgeux

Betelgeux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2010
Un film prost.  Cam asta iese, de obicei, cand americanii isi vara nasul in cultura altora.
Bineinteles ca personajul din film nu poate fi identic cu cel al lui Sir Arthur dar de aici si pana la a-l transforma intr-un mascarici e cale lunga.  Dar probabil de o astfel de transformare era nevoie pentru ca  publicul zilelor noastre sa-l poate digera. Si fiindca filmul este creat in primul rand pentru americani, transformarea capata si mai mult sens.
Puteau foarte bine sa numeasca "Detectivul Jhony", i se potrivea mult mai bine. Dar nu puteau ei sa scape un aspect atat de important in marketing ca notorietatea; asa ca s-au folosit de cea a personajului Sherlock Holms.

Edited by Betelgeux, 14 March 2010 - 20:17.


#44
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
ca sherlock holmes numai e acelasi ca si in carti si ca seamana mai mult cu dr house  e si normal
in zilele noastre orice film e indopat cu clisee americane,chiar si cele bune,cum e acesta
ca are si o parte naspa e altceva,dar de aici si pana la a spune ca e un film prost,e cale lunga

#45
Betelgeux

Betelgeux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2010
Dar cand esenta unui personj ca Sherlok Holms este distrusa, aceasta cale lunga tocmai  a fost strabatuta. Daca filmul nu facea referire la acest personaj atunci era un film bunicel. Dar sa-l transformi pe Sherlok intr-un mascarici e chiar lipsa de respect. Dar americanii n-au probleme de genul asta din moment ce cultura lor  n-a apucat inca sa se formeze.

Edited by Betelgeux, 16 March 2010 - 13:16.


#46
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

 Betelgeux, on 14th March 2010, 20:16, said:

Un film prost.  Cam asta iese, de obicei, cand americanii isi vara nasul in cultura altora.
Guy Ritche nu e englez? Io asa stiam... In plus, nu cred ca i-a pus vreun american pistolu' la tampla sa il transforme pe Sherlock Holmes clasicu' intrunu' comercial. De fapt, asta e problema care deranjeaza pe multa lume: filmu' e unu' comercial.

#47
Betelgeux

Betelgeux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2010
Ba este englez, dar la crearea unui film iau parte mai multe persoane. Si filmul se incadreaza clar in cinematografia Statelor Unite.
Pai asta zic, a distrus personajul in favoarea comercilitatii. Daca filmul era comercial fara a distruge personajul totul era bine si frumos :D .

#48
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
BUN FILM.MERITA VAZUT.O ALTA PERSPECTIVA ASUPRA MARELUI DETECTIV DIN CARTI,SI ALTE FILME.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate