Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sherlock Holmes (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Genialitatea lui Holmes nu consta doar in faptul ca stie totul ca un computer cum este prezentat in film.In carti Sherlock Holmes e mult mai cerebral,mai calculat,mai stapan pe propriile emotii.Sherlock Holmes este un gentilom adevarat,nu ar jigni niciodata o doamna.Chiar daca este un bun pugilist,scrimeur si manuieste bine armele de foc Sherlock Holmes apeleaza la aceste cunostine doar in momentele de viata si de moarte.De fapt Sherlock Holmes nu stie totul ca un computer,ba chiar a afirmat intr-una dintre carti ca nu stia ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui,pana ce Watson nu i-a spus acest lucru,dupa care i-a spus acestuia din urma ca va incerca sa uite acest lucru deoarece aceasta informatie este irelevanta pentru domeniul sau de activitate.Spiritul sau de observatie,capacitatea sa de a gandi cu mintea limpede si de a face deductii bazate doar pe fapte fac din el un personaj genial.

#20
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

View PostboxXxing_star, on 24th January 2010, 18:54, said:

Genialitatea lui Holmes nu consta doar in faptul ca stie totul ca un computer cum este prezentat in film.In carti Sherlock Holmes e mult mai cerebral,mai calculat,mai stapan pe propriile emotii.Sherlock Holmes este un gentilom adevarat,nu ar jigni niciodata o doamna.Chiar daca este un bun pugilist,scrimeur si manuieste bine armele de foc Sherlock Holmes apeleaza la aceste cunostine doar in momentele de viata si de moarte.De fapt Sherlock Holmes nu stie totul ca un computer,ba chiar a afirmat intr-una dintre carti ca nu stia ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui,pana ce Watson nu i-a spus acest lucru,dupa care i-a spus acestuia din urma ca va incerca sa uite acest lucru deoarece aceasta informatie este irelevanta pentru domeniul sau de activitate.Spiritul sau de observatie,capacitatea sa de a gandi cu mintea limpede si de a face deductii bazate doar pe fapte fac din el un personaj genial.

Pana acum mi-ai spus despre Sherlock ce-am observat si din film. :P


In film nu a fost chiar ca un computer, mai degraba a dat dovada de activitate cerebrala foarte mare si eficienta. (orice-ar insemna asta)

#21
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
a meritat filmul
cam singurul mai de doamne ajuta din perioada asta

#22
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
reusit  
90/100

#23
Iguana_de_preerie

Iguana_de_preerie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.09.2008

View PostAndreas1, on 24th January 2010, 17:22, said:

Da` cat de genial e Sherlock in carti? Ca mie mi s-a parut genial in film. Incepand de la faza cu Mary, la restuarant, pana la sfarsit, cand ii spune lu` Blackwood ca ii stie trucurile, a fost genial. Chiar si faza in care merge dupa Irene, ca sa vada pentru cine lucreaza, a fost geniala. Putin previzibila, dar geniala. :)

Cine a vazut filmul si nu apreciaza genialitatea lu` Sherlock, s-a uitat degeaba. :)


Totusi, sunt curios sa aflu cum e Sherlock in cartile lu` Doyle. 

Nu am mai trait o asa dezamagire de la ultimul Indiana Jones cand personajul principal se baga intr-un frigider si asa scapa de explozia unei bombe atomice. Chiar nu mi-am imaginat ca cineva care face Snatch poate sa faca si pseudo filmul asta. Filmul a fost prost de la inceput pana la sfarsit, nu mi s-a parut ca are pic de suspans, iar de asa zisa logica a lu` domn Holmes... hai sa fim seriosi, tre sa fi un cimpanzeu beat ca sa nu simti ca-ti jigneste inteligenta. Pacat totusi de efecte speciale, imagine si costume. A avut atat de mult suspans ca mi-a adormit prietena la film.

In mare, un film prost! Cu siguranta va placea celor carora le-a placut ultimul Indiana Jones sau Triplu X.

#24
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006

View PostIguana_de_preerie, on 25th January 2010, 15:33, said:

Nu am mai trait o asa dezamagire de la ultimul Indiana Jones cand personajul principal se baga intr-un frigider si asa scapa de explozia unei bombe atomice. Chiar nu mi-am imaginat ca cineva care face Snatch poate sa faca si pseudo filmul asta. Filmul a fost prost de la inceput pana la sfarsit, nu mi s-a parut ca are pic de suspans, iar de asa zisa logica a lu` domn Holmes... hai sa fim seriosi, tre sa fi un cimpanzeu beat ca sa nu simti ca-ti jigneste inteligenta. Pacat totusi de efecte speciale, imagine si costume. A avut atat de mult suspans ca mi-a adormit prietena la film.

In mare, un film prost! Cu siguranta va placea celor carora le-a placut ultimul Indiana Jones sau Triplu X.


Subscriu!
Robert Downey Jr e super actor (amintiti-va de "Chaplin") insa mi se pare ca in rolul asta s-a prostituat. M-am dus sa vad filmul datorita lui. Inca o dovada ca degeaba ai actori buni, cind scenariul, regia si viziunea per ansamblu sunt de kko.
Sau poate pur si simplu Sherlock Holmes nu da bine in versiuni moderne, cu faze facute pe calculator ca la jocuri.
Mi s-au parut fortate si total nepotrivite chiar si replicile, ca sa nu mai zic de efecte

#25
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Interesant filmul dar mai reusit este serialul (cei care stiu de serial )

#26
micnea

micnea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.01.2007
Am luat filmul acesta pentru Rachel McAdams, si nu regret nici o clipa, actorii mi se par foarte bine alesi pentru acest film si efectele sunt foarte bune. Este intradevar un Sherlock Holmes modern ca sa zic asa, dar mie mi se pare foarte misto. Eu zic ca merita vazut. :)

Edited by micnea, 28 January 2010 - 13:48.


#27
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
cu siguranta serialul este mult mai bun.

#28
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

View PostIguana_de_preerie, on 25th January 2010, 15:33, said:

Cu siguranta va placea celor carora le-a placut ultimul Indiana Jones sau Triplu X.
Ete ca mie nu mi-au placut. :naughty:

#29
paulpadurariu

paulpadurariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2008
Mie mi-a placut, mi s-a parut destul de fain filmul, nu e de vazut de 2 ori dar e interesant, te tine in suspans. Eu l-am vazut pe un site de filme online, cred ca daca l-as fi vazut la cinema as fi fost mai incantat de el.

Edited by M0n0, 29 January 2010 - 15:38.
Fara linkuri externe!


#30
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
l-am vazut aseara filmul,mi s-a parut bun......
unul dintre cele mai bune din perioada asta...efectele speciale geniale,Londra recreeata foarte frumos...chiar m-a impresionat cat de realista era lumea inconjuratoare...cred ca au folosit ecranul verde, ca si la sanctuary
interpretarea actorilor a fost buna,pe parcursul filmului amintindu-mi cu placere de diferiti actori
singurul fapt care m-a deranjat a fost clasica bataie dintre tipu' bun si tipu' rau...cred ca se practica de vreo 100 de ani in cinematografie,chair am obosit sa vad la fiecare film acelasi lucru,sper ca acesta sa faca o exceptie dar nu a fost asa,asta impiedicandu-ma sa ii dau o nota mai mare
per total 9/10 :D
peseu: stie cineva cand apare continuarea?

#31
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Filmul nu e prost,insa cum spunea si BoxxxingStar,personajul din film nu prea are nimic din personajul lui Doyle.Holmes a fost unul din personajele copilariei mele si,vazand filmul,nu am simtit deloc ca ma intorc la acele vremuri.Mai lipsea sa-l puna pe Jackie Chan in rolul lui Holmes...
Nu se compara cu cartile,din puctul meu de vedere.

#32
Miki251

Miki251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
Mi s-a parut tras de par! Un film dragutel, dar doar daca faci abstractie ca e vorba de Holmes....
Muzica mi s-a parut geniala!

Edited by Miki251, 05 February 2010 - 22:00.


#33
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Un pic tras de par dar mi-a placut filmul, ii dau un 8/10.

#34
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
mi-a placut filmul. A fost foarte entertaining. Chiar daca personajul din film nu prea are legatura cu celebrul detectiv, am apreciat foarte mult inventivitatea de care da dovada personajul principal. Interpretarea actorilor principali mi se pare una foarte buna, iar umorul din film este unul de calitate. Ce nu mi-a placut e ca este un film cam comercial, are prea multe faze sf (vrajeli) si scene de cafteala pt un film de acest gen. Nota mea e 8.5/10

#35
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Bun film, insa personajul principal mi-as fi dorit sa fie un pic mai in varsta...

Cred ca am sa ma mai uit o data la film, mie mi-a placut.

#36
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa ce am vazut reclama la acest film si am citit postarile celor dinaintea mea, mi-am intarit ideea initiala. NU voi merge/voi evita sa il vad.
Cartile despre SH au prea mult farmec ca sa-mi pierd vremea cu tampenia asta. M-am saturat de inventii, modernisme, caftel/ pumni/labe in gura/coaie, etc.
Daca nu ii duce capul decat la asta, sa ma scuteasca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate