Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Sherlock Holmes (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Cu Robert Downey Jr și Jude Law. Simpatic ; personajele și povestea clasice, însă un echilibru OK între atmosfera de epocă și gustul modern. Adică personajele și acțiunea sunt proaspete și deloc plicticoase, deși se păstrează stilul specific. Nu cine știe ce profund, însă perfect pentru week-end, fără să fie stupid. Predispus urmărilor. Aș zice 8/10.

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMoaca, on 3rd January 2010, 18:16, said:

Cu Robert Downey Jr și Jude Law. Simpatic ; personajele și povestea clasice, însă un echilibru OK între atmosfera de epocă și gustul modern. Adică personajele și acțiunea sunt proaspete și deloc plicticoase, deși se păstrează stilul specific. Nu cine știe ce profund, însă perfect pentru week-end, fără să fie stupid. Predispus urmărilor. Aș zice 8/10.
Aduce vreun pic a Snatch/Lock Stock/RocknRolla ca stil de realizare? Imi place Guy Ritchie si m-am mirat sa vad ca a facut Sherlock Holmes, mi se pare departe de stilul de filme care l-a consacrat.

#3
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Nu e nici pe departe atât de alert ca Lock, Stock... și Snatch (doar pe astea le-am văzut), nici scenariul nu e atât de stufos și cu întorsături spectaculoase, dar e foarte vioi pentru un film cu Sherlock Holmes. Nu prea îl recunoști pe Ritchie decât în scenele de acțiune, unde-s ruperile alea de ritm și filmările cu încetinitorul specifice lui. Filmul e mai "așezat" și mai comercial decât celelalte.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
vazut weekendul asta si mi-a placut destul de mult.
O fata mai dinamica si mai neortodoxa a lui Holmes, indreptata mai mult catre Bond...sa zicem.

#5
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
mie mi s-a parut destul de slab. n-a fost nici ceva clasic (poante, deductie, stil), nici ceva modern - a fost un kitch perfect. iar actorii principali downey si jude law imi sunt extrem de antipatici.

#6
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
cand toata lumea se imbulzeste si se calca pe picoare sa vada Avatarul mult laudat, din lenea de a sta la cozi si a ma stresa cu rezervari, am ales o vizionare de Sherlock Holmes.
Care nu este nici 3d. Nici Imax, doar proiectie digitala. Si dupa doua ore de aventuri cu faimosul detectiv pot spune ca Sherlock Holmes este unul din cele mai relaxante filme la care am fost in ultimele 300 de zile. Fara a apela la roboti, creaturi fantastice, alioni sau cine mai stie ce minunatii create digital.

Se ia una bucata Londra din epoca aburului, una bucata detectiv aerian care nu se simte bine atunci cand nu are o dilema/mister de rezolvat (Holmes), una bucata doctor Watson care si-a depasit statutul de asistent care mai mult incurca si acum a ajuns un detectiv de prima mana, una bucata femme fatale simpatica foc si cu o agenda prea complicata si una bucata raufactor foarte inteligent, care stie sa foloseasca prostia maselor si usurinta cu care acestea cred in fenomene supranaturale. Se adauga actiune dupa gust, replici amuzante, elemente de steam-punk si faptul ca orice in acel univers poate avea o explicatie stiintifica. Se incheie in asa fel incat nimeni din public sa nu ramana cu intrebari despre ce s-a intamplat defapt. Se serveste in hohote de ras.

Plusuri:
Trioul Downey, Law, McAdams are energie si chiar dau bine impreuna pe ecran.
Atmosfera este bine creata.
Scenele de lupta marca Guy Ritchie.
Povestea destul de bine inchegata.

Minusuri:
Cateva momente refolosite din alte filme, gen gigantul francez (desi momentul este tratat cu mult umor).
Faptul ca personajul negativ nu stie clar ce vrea (sau mai bine spus, planul sau are atatea gauri in el de zici ca e sita).
Finalul care este ... de fapt va las pe voi sa vedeti filmul.

Per total: 8/10.

Edited by Rapier, 16 January 2010 - 13:38.


#7
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Mie unul mi se pare un film reusit ! :) chiar l-am vizionat cu placere.

Edited by A_shot_of_JB, 17 January 2010 - 00:51.


#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Am preferat asta in loc de Avatar. Consider ca am luat o decizie buna.

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Plictisitor in unele momente.
Bun per total.

85/100

Personajul negativ a fost prost construit, foarte prost  :confuzzled:

#10
andreidnc

andreidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 21.01.2009
Mult mai bun decat Avatar. Nice movie, cu actori adevarati, nu caricaturi ca in Avatar.

#11
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
hai sa nu mai comparam cu avatar ... chiar daca a fost de 39218931298312 de ori mai bun ... L-am vizionat cu placere ...

#12
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Am vazut recent filmul si mi-a placut foarte mult. Chiar merita sa fie vizionat :)

#13
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Cu regret,trebuie sa spun ca acest film a distrus esenta detectivului Sherlock Holmes,personaj izvorat si conturat de maiestria si genialitatea lui Sir Arthur Conan Doyle.Pentru a-l cunoaste pe adevaratul Sherlock Holmes ma tem ca trebuie citite cartile.In apararea lui Guy Ritchie:probabil ca fara niste elemente mai moderne inserate pe parcursul filmului multi ar fi considerat filmul plictisitor.Asta este,toti traim in mediul economic,chiar si cei din domeniul artistic.

#14
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Si reversul cred ca e valabil. Daca voi citi cartile poate mi se vor parea mai slabe ca filmul, pentru ca ma raportez la film. :)
Mi-a placut. 10/10, n-am ce sa-i reprosez avand in vedere ca n-am citit cartile si nici nu cred ca filmul a vrut sa fie o ecranizare a vreunei carti.
Ce m-a enervat putin a fost ca prima data l-am vazut fara subtitrare si mi-a fost mai greu sa inteleg din prima ce spun personajele. Da` a fost o placere sa-l revad. :)
Culmea e ca in top 10-le meu sunt vreo 3 filme de Guy Ritchie. Fir-ar...

#15
zone23

zone23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 11.06.2009
m-ati facut curios...trebuie sa-l vad

#16
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Faza e ca reprezentarea lui Sherlock Holmes si a lui Watson nu e fidela cartilor.Decat sa-ti bati joc de niste creatii clasice mai bine te duci si faci altceva.Se pare ca lui Guy Ritchie i-a fost greu(sau nu a vrut) sa redea pe marile ecrane genialitatea personajului Sherlock Holmes.Mi-e greu sa cred ca ti se va parea mai bun filmul facut la repezeala de catre Guy Ritchie decat oricare dintre cartile din seria Sherlock Holmes,in care recunoscutul intelectual Sir Arthur Conan Doyle a investit multi ani de munca.Nici intr-o suta de ani.

#17
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
bun filmul....scene faine de lupta,logica,etc....

#18
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

View PostboxXxing_star, on 23rd January 2010, 21:49, said:

Faza e ca reprezentarea lui Sherlock Holmes si a lui Watson nu e fidela cartilor.Decat sa-ti bati joc de niste creatii clasice mai bine te duci si faci altceva.Se pare ca lui Guy Ritchie i-a fost greu(sau nu a vrut) sa redea pe marile ecrane genialitatea personajului Sherlock Holmes.Mi-e greu sa cred ca ti se va parea mai bun filmul facut la repezeala de catre Guy Ritchie decat oricare dintre cartile din seria Sherlock Holmes,in care recunoscutul intelectual Sir Arthur Conan Doyle a investit multi ani de munca.Nici intr-o suta de ani.
Da` cat de genial e Sherlock in carti? Ca mie mi s-a parut genial in film. Incepand de la faza cu Mary, la restuarant, pana la sfarsit, cand ii spune lu` Blackwood ca ii stie trucurile, a fost genial. Chiar si faza in care merge dupa Irene, ca sa vada pentru cine lucreaza, a fost geniala. Putin previzibila, dar geniala. :)

Cine a vazut filmul si nu apreciaza genialitatea lu` Sherlock, s-a uitat degeaba. :)


Totusi, sunt curios sa aflu cum e Sherlock in cartile lu` Doyle. 

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate