Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Scannere

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Cereus

Cereus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.09.2003
Vreau sa transform cateva carti rare in format PDF. Mai intai trebuie sa le scanez, desigur.... Aici e problema. Cat de repede pot sa scanez o carte? O sa-mi ia o saptamana? Exista scannere mai rapide sau functii care sa-mi faca automat scanarea si salvarea in calculator, fara sa fie nevoie sa aleg eu dupa fiecare scanare formatul si locul unde salvez? Ah, si la scannerele cu care am lucrat eu, fiecare scanare de pagina dura intre 30 si 60 de secunde... Bine ca nu am mai avut de scanat carti pana acum. Ei, ce zic expertii, se poate mai repede, automat, curat si frumos?

#2
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
viteza depinde de rezolutia de scanare. La 1200dpi poti sa stai 10 minute la o pagina, iar la 150dpi (suficient pentru o carte) 10-15s. Eu am un Canon Canoscan 3000ex care are buton scan si apesi butonul si iti scaneaza si salveaza .jpg etc., poate s-o si printeze. E foarte ok ca calitate a imaginii si viteza. Dar cred ca oricum te vei oftica cu o carte. Parerea mea.

#3
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Plus ca va iesi cam mare daca salvezi format grafic. Oricum e un proces de cateva ore bune.

EDIT: Alea care le gasesti pe Internet sunt scrise direct sau trecute printr-un program OCR si corectate manual.

Edited by malone6x6, 08 June 2005 - 14:42.


#4
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Daca tot o scanezi incearca cu un soft OCR gen Abby Fine Reader pentru a iesi in format text si nu grafic.

#5
Zick

Zick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.05.2005

Cereus, on Jun 8 2005, 14:30, said:

Vreau sa transform cateva carti rare in format PDF. Mai intai trebuie sa le scanez, desigur.... Aici e problema. Cat de repede pot sa scanez o carte? O sa-mi ia o saptamana? Exista scannere mai rapide sau functii care sa-mi faca automat scanarea si salvarea in calculator, fara sa fie nevoie sa aleg eu dupa fiecare scanare formatul si locul unde salvez? Ah, si la scannerele cu care am lucrat eu, fiecare scanare de pagina dura intre 30 si 60 de secunde... Bine ca nu am mai avut de scanat carti pana acum. Ei, ce zic expertii, se poate mai repede, automat, curat si frumos?

<{POST_SNAPBACK}>

Am vazut la cineva un astfel de scaner Plustek, adus de undeva de afara. Scaneaza foarte repede (bineinteles in functie de rezolutie) si designul lui special ofera posibilitate de a uita de problema benzii intunecate de la mijlocul cartii.
Am vrut si eu sa-mi cumpar unul, dar nu am gasit la nimeni pe stoc scanere Plustek...  :confuzzled:
Daca stie cineva de unde se poate procura, poate imi spune si mie!

#6
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Io folosesc camera digitala - viteza instantanee de scanare  :peacefingers: :))
Dupa aia abby fine reader si gata fisierele word :)

#7
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Romsoft erau importatorii lui Plustek parca. Acum pentru end-user sunt Depozitul de Calculatoare.

#8
Zick

Zick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.05.2005

malone6x6, on Jun 8 2005, 19:53, said:

Romsoft erau importatorii lui Plustek parca. Acum pentru end-user sunt Depozitul de Calculatoare.

<{POST_SNAPBACK}>

"erau" este termenul corect... Ultrapro mai au ceva produse consumer pe stoc, dar nu toata gama   :puke:

#9
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Daca ai o camera digitala buna e un mijloc excelent de "scanare" !

#10
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001

Zick, on Jun 8 2005, 18:41, said:

Am vazut la cineva un astfel de scaner Plustek, adus de undeva de afara. Scaneaza foarte repede (bineinteles in functie de rezolutie) si designul lui special ofera posibilitate de a uita de problema benzii intunecate de la mijlocul cartii.
Am vrut si eu sa-mi cumpar unul, dar nu am gasit la nimeni pe stoc scanere Plustek...  :confuzzled:
Daca stie cineva de unde se poate procura, poate imi spune si mie!

<{POST_SNAPBACK}>


Am eu un Plustek S24 pro care nu se prea impaca bine cu win
2000 sau mainboardul/usb, habar n-am. Dunga intunecata se poate elimina probabil cu setarea unui prag de negru mai ridicat din curbe.

Daca ai Photoshop poti sa automatizezi operatia de eliminare a unei bucati din fisierele imagine dintr-un folder - plus multe alte reglaje de curatire (despeckle, moire, contrast, sharp, median) - si ai scapat repede de multe ore de migaleala.
Cu programe OCR pe pagini in romaneste am avut o gramada de belele. Oricum e o activitate pentru oameni odihniti si cu rabdare.
Nu am inteles prea bine, tu vrei pdf cu text sau e suficient sa inserezi imaginea paginii-ca sa scapi rapid?

#11
Cereus

Cereus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.09.2003
Multumesc la toata lumea pentru sfaturi, o sa ma interesez sa vad ce e cu Plustek, pe site-ul producatorului. Ma intereseaza sa am cartile pe CD, nu conteaza daca pdf facut din jpg sau din text, aleg varianta mai simpla...

#12
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
JPG e mai simplu.

#13
radu.tizu

radu.tizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.01.2005
http://print.google.com/ ... just saying... nu-mi sariti in cap... hopa... am zis si eu... poate gaseste aici carteaa... doar o parere... atat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate