Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#1297
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postdon_King, on 27 august 2018 - 12:35, said:

Am o usa de interior la care s-a blocat uncuietoarea, nu am reusit sa o mai deschid, asa ca am fortat-o. Rezultatul e in poza de mai jos.

Cunoasteti (Bucuresti) vreun tamplar care poate sa o repare ? Eventual fabrica ce poate face o foaie de usa identica ?

Cu o carte de credit nu mergea sa impingi limba aia spre interior?

#1298
vadimtudor

vadimtudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.01.2012
Fratilor, am 2 usi din lemn de tei la care, dupa 2 ani, am pus si pragurile de trecere intre gresie si parchet.
Ocazie cu care am constatat ca trebuie taiat 7...10 mm din usa, din partea de jos, ca altfel nu se mai potriveste.
Din motive care nu conteaza foarte mult, nu pot inlocui pragul cu altul mai "plat", si si daca as face-o, problema ar ramane, doar ar scadea numarul de milimetri de taiat.

Producatorul nu ma poate ajuta, pentru ca intre timp a inchis pravalia, ceea ce e pacat pentru ca usile sunt foarte frumoase.

Puteti recomanda un atelier de tamplarie sau chiar producator de usi unde sa pot face asta in Bucuresti?

E recomandat sa tai din partea de jos a unei usi de lemn? Oare e vreun risc sa se strice ceva la ea?

Multumesc!

#1299
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Da, tai de jos, nu există nici un risc. Dacă te pricepi cât de cât la bricolat, o poți face chiar tu. Cumperi un fierăstrău manual pentru tăieturi fine în lemn, un vinclu, o bandă adezivă și rezolvi problema.
Baftă.

Edited by froome, 17 October 2018 - 15:11.


#1300
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001

View Postvata_pa_batz, on 21 septembrie 2018 - 11:17, said:


Cu o carte de credit nu mergea sa impingi limba aia spre interior?
Nu, usa e pe falt. A trebuit sa fac o foaie de usa identica.

#1301
i93mid

i93mid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 27.06.2005
stie cineva de unde pot lua usi de interior Pinum in Bucuresti? si care sa aiba oameni care stiu sa masoare cum trebuie ? are cineva o experienta placuta si profi in acest sens?

Edited by i93mid, 02 November 2018 - 08:47.


#1302
ferucio

ferucio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2005
Buna , referitor la produsele Porta Doors, pot sa va spun ca sunt de calitate , dar au termene de livrare foarte mari (de ordinul a 16 saptamani), si cu toate acestea aceste termene sunt depasite, fara nici o motivatie din partea producatorului polonez.
Eu am patit-o si de aceea va atentionez cu seriozitate...

#1303
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007

View Postferucio, on 07 noiembrie 2018 - 10:27, said:

fara nici o motivatie din partea producatorului polonez.

te-ai dus la producator la poarta si i-ai cerut socoteala si nu ti-a dat nicio explicatie?
nu de alta dar si eu sunt in asteptare pentru niste usi porta balance si astept de doua luni, probabil ajung prin decembrie-ianuarie. insa cel care mi le-a vandut, mi-a explicat ca fabricantul are termene foarte mari acum ca sunt in proces de retehnologizare-modernizare a fabriciilor in polonia, iar producatorul ii anunta regulat ce termene minime au la diferite produse, ca nu au toate acelasi termen.

Edited by laffin, 12 November 2018 - 17:24.


#1304
DanielStaicu

DanielStaicu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.11.2018
Salutare tuturor!
Inca mai cred ca am nevoie de usi de interior. Spun asta pt ca in majoritatea timpului, la noi usile stau deschise deci cel putin pt doua din ele, usile "invizibile" sunt cele mai bune.
Sunt anumite camere ce nu pot fi concepute fara usa, de aceea am si lasat usile vechi la bucatarie si la baie insa la celelalte le-am scos, pregatind la momentul respectiv, golul de usa pt montaj.
Am inceput cautarile de cateva luni si nu reusesc sa ma decid. Am plecat de la cele mai ieftine pe format standard, 7 usi cat as avea nevoie ma costau la un turc ce vindea si masini de spalat si alte electrocasnice pe undeva prin Berceni, 3000 lei cu montaj inclus. Pret bun am mai gasit si la cateva magazine tip bricolaj. Am mers si le-am vazut apoi mi-am revizuit bugetul. Am trecut la mdf, am intrat in cateva showroom-uri, unul chiar m-a impresionat. Aici preturile sunt de aprox 1000 lei usa cu montaj inclus. Avand o perioada mai incarcata am amanat achizitia usilor insa in limita timpului disponibil am aruncat un ochi si la urmatorul nivel: usile din lemn masiv. Un parchetar imi spunea ca a gasit la o lichidare de stoc, 180lei usa din lemn de rasinoase. Sunt producatori ce comercializeaza prin retelele de magazine de profil si astfel de usi insa eu le-am gasit la un pret dublu. La esente tari, pretul creste semnificativ, undeva pe la 800lei. Acestea insa nu par a se ridica la calitatea celor de mdf din gama premium unde am vazut broaste cu inchidere magnetica..silentioase si probabil fara batai de cap in urmatorii ani de utilizare. Inteleg ca la usile din lemn masiv exista riscul ca acestea sa lucreze in timp. Imi aduc aminte de o usa din perioada comunista din lemn de rasinoase montata la balcon, din care tot decupam pt ca in anumite perioade din an se umfla. Si totusi ideea de lemn masiv, de material natural imi inspira mai multa incredere. Nu-mi plac deloc produsele astea artificiale ce imita lemnul. Am continuat cu studierea ofertelor de usi din lemn masiv stratificat pt camere si cu un compromis pt bai adica profil pvc. Ma gandeam ca izolatia fonica si rezistenta la umiditate, la deformare ar fi mai buna la astfel de usi. La termopan cel putin, pt o usa dintr-o bucata adica pe inaltimea apartamentului, cu geam de 24mm 4.4.2 Sil+3.3.1LowE, toc, izolatie 37dB.. am ajuns la 460 euro pe usa. La usi din lemn masiv stratificat preturile pleaca de pe la 1600 lei si sar de 1100 euro. Sunt diferente mari datorate notorietatii, tehnologiei, a politicii de pret sau mai stiu eu ce dar la diferentele astea eu unul nu vad nici o justificare.
Are cineva de aici experiente placute dupa mai multi ani de utilizare a usilor de interior din lemn masiv sau masiv stratificat?

#1305
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Poti mai pe scurt ?Cite usi si ce buget ?

#1306
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna seara,îmi puteți recomanda o feronerie  buna pt uși de interior? Multumesc

#1307
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Ce balamale mi-ați recomanda? ușile sunt din tei

#1308
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Usi din tei ? Eu stiu ca teiul este un lemn foarte moale si singura calitate a lui este ca nu face aschii mari la prelucrare , nu se crapa
Se recomanda ca ideal pt petice in zona broastei , la usile de lemn .

#1309
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
sa inteleg ca teiul nu ar fi bun pt usi,ce lemn ar fi recomandat,un clasament pe locuri 1 2 3 .care ar fi

#1310
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Ca tot vorbim de usi, eu nu am o solutie pentru ce discutati aici, dar am gasit o solutie pentru usi in camere mici sau de trecere si sunt foarte incantata de asta. Casa este aproape gata si oamenii aia de la inova design m-au scos dintr-un mare impas

Attached Files

  • Attached File  usa1.jpg   52.8K   197 downloads
  • Attached File  usa2.jpg   60.55K   188 downloads


#1311
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 13.11.2012
Pare interesant.
Da mai multe detalii te rog.
E vopsea/colant?

#1312
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Buna, am raspuns pe privat referitor la pret si firma. Noi am ales tapet aici, dar ni s-a spus ca se poate si cu o vopsea.

#1313
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La mine nici vopseaua nu rezista...
As restaura si eu niste usi vopsite la bloc vechi  (1962 ). cu lac si baitz - cred ca sunt din lemn masiv si placaj eventual. Aveti ceva recomandari de meseriasi priceputi - poate si parchet natur de slefuit?

#1314
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Usile din magazinele de bricolaj, din lemn masiv (molid, stejar) sunt bune de ceva?
Sunt in jur la 700-800 lei.
Ma gandesc ca poate sunt mai bune decat altele MDF...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate