Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Orașe destinație din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005
Salut,

Aș vrea să-mi dați păreri despre alte orașe ale României, în afară de București. Eu mă gândeam să mă mut în Brașov, dar am nevoie de păreri „din interior” :)

Locuiesc în București și m-am cam săturat. Este un oraș cam infect, cu multă aglomerație și poluare, iar oamenii sunt în general stresați și răi ... și mi-am adus aminte cât de mult nu suport eu orașul ăsta la ultima ninsoare ... de câte ori plouă sau ninge tot traficul îngheață și orașul devine o mare mocirlă. Iar idea de emigrare în alte țări nu prea mă atrage ... am primit vreo două oferte de lucru în SUA până acum, dar e prea departe de familie, și diferențele de cultură / mentalitate sunt prea mari ... probabil ne-am simți ca niște străini tot timpul.

Mă rog, soția mea tocmai a rămas însărcinată și stăteam și mă gândeam că n-aș vrea să crească în București copilul meu și acum ar fi fost cel mai bine să mă mut.

Din păcate în București îți găsești mai ușor de lucru, dar asta nu-i o problemă pentru noi ... eu lucrez remote și câștig un salariu decent, iar soția mea sunt sigur că-și poate găsi ceva oriunde ne-am duce.

Merci,

Edited by alex_ndc, 02 January 2010 - 08:18.


#2
pitycutz

pitycutz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 210
  • Înscris: 04.11.2009
Dar cine nu s-a saturat de Bucuresti ? Eu am fost cateva luni bune in Sighișoara.Mi-a placut orasul.

#3
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Voi de unde sunteti originari? Din Bucuresti? Banuiesc ca nu daca va sta gandul sa va mutati. Daca aveati o casa in Bucuresti erati legati de oras. Rudele unde va sunt?

Incercati sa va apropiati de rude daca va intelegeti asa de bine cu ele. Sau sa reformulez: apropiati-va de rudele cu care va intelegeti cel mai bine.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postalex_ndc, on 2nd January 2010, 01:11, said:

am primit vreo două oferte de lucru în SUA până acum,... și diferențele de cultură / mentalitate sunt prea mari ... probabil ne-am simți ca niște străini tot timpul.
Daca de aia ti-e frica, te inseli. Ce este adevarat este cu famila departe - ii poti vedea in fiecare an insa.

#5
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

View PostSPF, on 2nd January 2010, 08:59, said:

Voi de unde sunteti originari? Din Bucuresti? Banuiesc ca nu daca va sta gandul sa va mutati. Daca aveati o casa in Bucuresti erati legati de oras. Rudele unde va sunt?
Da, suntem din Călărași, dar e un oraș prea mic fără perspective. Avem rude și în Brașov. Altă variantă era Constanța, fiind destul de aproape, dar nu prea-mi place nici Constanța.

Locuim în București cam de 8 ani. Deținem un apartament cu 3 cam, dar nu e cine știe ce, și-l vom vinde când se termină criza economică.

Soția mea are câteva rude ce lucrează în Barcelona ... și-i vedem cam odată sau de două ori pe an, deci din punct de vedere al distanței orice oraș din România este mai OK.

Chestia care mă deranjează este că București are aproape 2 milioane de locuitori, următorul oraș având ~ 300000. Deci orice industrie (în afară de aia turistică) merge mai bine. Dar ăsta poate fi și un avantaj că e mai puțină aglomerație, mă gândesc.

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cand vorbesc despre subiectul acesta, ma gandesc la maxim 4 orase (de la vest la est) Timisoara, Cluj-Napoca, Brasov si Iasi. Iasi-ul pentru mine prezinta un avantaj deoarece face parte dintr-o zona de dezvoltare, insa daca in acest moment as avea de ales, Cluj Napoca as alege.

#7
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

View Postpelikanu, on 2nd January 2010, 10:44, said:

Cand vorbesc despre subiectul acesta, ma gandesc la maxim 4 orase (de la vest la est) Timisoara, Cluj-Napoca, Brasov si Iasi. Iasi-ul pentru mine prezinta un avantaj deoarece face parte dintr-o zona de dezvoltare, insa daca in acest moment as avea de ales, Cluj Napoca as alege.

Mă interesează și ce-ți place la orașele respective ... cum ar fi existența unor școli bune sau universități, muzee, biblioteci, calitatea infrastructurii, posibilități pt divertisment, gen cinema sau parcuri / spații verzi (pt picnicuri de weekend :) ), etc ...

Ce-ți place la Cluj-Napoca, și ce-ți place la Iași? ... văd că ai trecut la locație „IASI”, deci probabil ai o experiență :)

#8
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Sincer o destinatie pentru vacanta etc este Predeal mereu ma simt ca acasa acolo :) la fel si la Busteni

#9
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Eu m-as gandi la Sibiu, Cluj-Napoca sau Timisoara.

#10
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007

View Postalex_ndc, on 2nd January 2010, 13:11, said:

Salut,
Aș vrea să-mi dați păreri despre alte orașe ale României, în afară de București. Eu mă gândeam să mă mut în...
Poti arunca o privire si pe topicul acesta despre relocarea in Tg Mures:
http://forum.softped...howtopic=597226

#11
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postalex_ndc, on 2nd January 2010, 17:11, said:

Aș vrea să-mi dați păreri despre alte orașe ale României, în afară de București [...] eu lucrez remote și câștig un salariu decent, iar soția mea sunt sigur că-și poate găsi ceva oriunde ne-am duce.
Daca nici unul nu aveti probleme cu gasirea unui servici, v-as recomanda Sighisoara. Am trait acolo 2 ani si jumatate incredibil de frumosi, dupa experienta de acolo reintoarcerea in Bucuresti a fost ca o caramida in moalele capului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate