Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

laptop gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008

 alex7905, on 22nd January 2010, 21:47, said:

Un articol interesant referitor la laptopurile cu Intel Core i3, i5 si i7 este cel de AICI.
Conform acestui articol: "O alta noutate este faptul ca, pentru prima data in istoria producatorului american, a putut fi integrata grafica de inalta definitie in procesor.......a mers mai departe si a adaugat o alta caracteristica intuitiva, denumita Switchable Graphics. Aceasta permite laptopului, in timpul unui joc foarte solicitant din punct de vedere grafic, sa treaca automat de la grafica integrata la placa video dedicata, fara a fi insa necesara o restartare a sistemului."
Întrebarea mea este: aceste modele vin oare cu aceasta opțiune?
care e diferenta intre placa video dedicata si cea integrata ?

#38
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005

 vladiandvladi, on 22nd January 2010, 21:51, said:

care e diferenta intre placa video dedicata si cea integrata ?
Este ceva asemănător ca la telefoanele mobile, unele telefoane au posibilitatea de a le adăuga un card de memorie (dedicat) pe lângă memoria lor interna (integrata). În genere plăcile video dedicate au performante mai bune decât plăcile video integrate. "INTEGRAT" nu se refera la faptul ca placa video este sau nu este inclusa (integrata) in laptop, ci la faptul ca este sub forma unui chipset (circuit integrat) turnat pe placa de baza (nu poate fi separat de aceasta). Placa video DEDICATA se ocupa numai de partea video, nu ca cea INTEGRATA care face parte dintr-un chipset care mai are si alte funcții.
In cazul in care placa video este dedicata si se strica, poate fi inlocuita fara a schimba toata placa de baza (ca la cea integrata).

#39
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008

 alex7905, on 22nd January 2010, 23:02, said:

Este ceva asemănător ca la telefoanele mobile, unele telefoane au posibilitatea de a le adăuga un card de memorie (dedicat) pe lângă memoria lor interna (integrata). În genere plăcile video dedicate au performante mai bune decât plăcile video integrate. "INTEGRAT" nu se refera la faptul ca placa video este sau nu este inclusa (integrata) in laptop, ci la faptul ca este sub forma unui chipset (circuit integrat) turnat pe placa de baza (nu poate fi separat de aceasta). Placa video DEDICATA se ocupa numai de partea video, nu ca cea INTEGRATA care face parte dintr-un chipset care mai are si alte funcții.
In cazul in care placa video este dedicata si se strica, poate fi inlocuita fara a schimba toata placa de baza (ca la cea integrata).
aaaahaaaa.. si asus ala de care placa are ?

#40
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008

 vladiandvladi, on 23rd January 2010, 12:50, said:

aaaahaaaa.. si asus ala de care placa are ?
DEDICATA are, nu ? acum m-am uitat...

#41
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
@ alex 7905
"HD 5470 este o placa video buna, ma asteptam sa fie pe 128 biti. Eu prefer o placa video de generație mai veche pe 128 biti în detrimentul uneia mai noi pe 64 biti."

am cautat pe site-ul ATI/AMD si nu am gasit nimic specificat de genul asta: 128 sau 64 biti. ati/amd site
Poti sa ma lamuresti unde anume ai vazut  precizata aceasta caracteristica? Poate o fi o strategie de marketing sa ascunda anumite aspecte, in timp ce altele sunt prezentate pe larg.

Dar mai degraba cred ca ma voi orienta spre produsele acer prezentate la CES CES 2010/acer/core i5 , respectiv modelul core i5, pare a avea o placa video mai performanta (nici aici n-am gasit daca e pe 128 sau 64 biti) cam la aceiasi bani in comparatie cu laptpul asus.

Precizare: Emag nu mai are pe oferta laptopul asus core i5, in locul sau este un Sony Vaio cu un pret mult mai mare.

#42
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Vezi aici ca e pe 64 biti.
Nu e diferenta intre i5 si i3 decat atunci cand il soliciti foarte tare. i3-350 si i5-430 se comporta la fel, lucreaza la 2,26 GHz, doar ca i5 se ocerclockeaza pana la 2,4 GHz parca daca sunt aplicatii pretentioase. Oricum diferenta e mica. Si s-ar putea si sa se incalzeasca mai tare dupa logica mea.

#43
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 msjohntm, on 3rd February 2010, 12:58, said:

Vezi aici ca e pe 64 biti.
Nu e diferenta intre i5 si i3 decat atunci cand il soliciti foarte tare. i3-350 si i5-430 se comporta la fel, lucreaza la 2,26 GHz, doar ca i5 se ocerclockeaza pana la 2,4 GHz parca daca sunt aplicatii pretentioase. Oricum diferenta e mica. Si s-ar putea si sa se incalzeasca mai tare dupa logica mea.

Da, am gasit, multumesc. De acum incolo voi cauta pe acest link informatii despre placile video.

Cat priveste procesoarele mentionate, ai perfecta dreptate, ceea ce ma determina sa astept un laptop cu un procesor i5 mai performant. Chiar la i7 nu ma pot gandi, sunt mult mai scumpe. Cred ca pot astepta linistit, nu ma grabeste nimic, asa ca ma voi informa pe indelete asupra a ceea ce vreau sa achizitionez pe viitor.

#44
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008
acum ca acel asus nu mai e .. ce ziceti de asta...aveti si alte pareri ?
mai sunt :
http://www.emag.ro/n...--pLX.PH602.137
http://www.emag.ro/n...v3-01-271684736
de fapt.. cam din astea m-am gandit :emag

Edited by vladiandvladi, 13 February 2010 - 18:05.


#45
denis_dnl

denis_dnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.03.2007
Uite si minunatiile de care ziceam eu:
1. Asus n61jq(il gasesti si pe shopmania in romania...dar la 900 euro pentru ca cel care il comanda din sua(e un tip acolo) isi ia comosion 12%)
2. Hp dv6Quad(nu cred ca te duce mai mult de 1250$ cu taxe si adus aici)

3.Dell studio-Are placa video mai slabuta decat celelalte
4.Acer 5740g/dg(mai slabut putin)
5.Lenovo Y560(extraordinar laptop din pacate mai ai de asteptat pana in martie)

Si daca mai cauti iti garantez ca mai gasesti...inclusiv putin mai scumpe gen hp envy, lenovo thinkpad,,dell xps,etc

P.S:am ajuns la concluzia ca  mai bine comanzi din SUA decat sa cumperi din Romania:|
Bafta!

Edited by denis_dnl, 13 February 2010 - 18:19.


#46
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008
ce parere aveti, daca este adus de afara..spania, de fapt. merita? ca asa as putea sa merg pana in 4000 lei...

#47
denis_dnl

denis_dnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.03.2007
Nu stiu dind spania..Dar am observat ca in majoritatea tarilor U.E sunt foarte scumpe(exemplu germania laptop 1000$S.U.A=laptop 1000Euro germania)sa nu mai zic de Marea Britanie unde laptop 1000$S.U.A=laptop 1000 lire.Oricum cunosc pe cineva care a avut un laptop Amilo din spania si a tinut-o 4 ani(i s-a stricat coolerul fiind cu freon).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate