Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

amplificator as2010

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Nu cred că ai calculat bine, la dimensiunea aia ar fi mai degrabă 4C/W.

#20
derek33

derek33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.08.2014
O alta chestie pe care vreau sa te intreb. Daca ii bag 2 diode babane in serie pe partea de alimentare de + (le-am scos din circuitul de redresare) de gen MUR 420 pot sa mai reduc din 19 V sa fac sa zicem vreo 15?.Si ele stiu ca se incing si mai disipeaza si ele din caldura si in felul asta nici integratul nu se incinge asa tare si ar fi cam cum vreau eu, nici 25 dar nici 9. Stiu ca am folosit metoda asta mai demult la un walkman ii trebuiau 3 V si mie imi scotea 6, cu doua diodute am redus exact cat imi trebuia vreo 3,25 ceva de genul.

Edited by derek33, 06 July 2018 - 23:07.


#21
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă e alimentator stabilizat merge cu diode, dacă nu e stabilizat nu e nevoie, tensiunea oricum cade în sarcină, poate chiar sub 15V.

#22
derek33

derek33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.08.2014
E stabilizat. Vad ca la 19 v ajunge T la 68 de grade cam asa. Nu trece de 70. Deci probabil ca la 25 cum spuneai ca ar trebui ar ajunge la 85-90 maxim, ceea ce nu ar fi o problema.

#23
derek33

derek33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.08.2014
Stie cineva celulele astea cu leduri cum se pot folosi in montaje? Adica ma refer eu am cateva scoase de prin televizoare, stiu ca au anod comun si daca unesti pinii care vrei tu poti sa faci sa iti scrie ceva 2.0 de exemplu PC, Hd etc, asa de efect. Se alimenteaza pe la 1-3 voltisori. De exemplu la un montaj cu 2 integrate UAA 2022 care comanda celulele am alimentat primul integrat cu 3 v si imi arata P 76 , probabil ultimul program care a ramas stocat pe buffer acolo din TV de unde a fost scos. La semnalele de intrare vad ca zice VDR, clock CLK sau data TTL levels. TTl stiu ca inseamna tranzistor tranzistor logic,ce mai imi aduc aminte. Dar de exemplu daca vrei sa faci un montaj la volum cand dai sonorul mai tare deci maresti semnalul de intrare intr-un amplificator ai putea sa inseriezi o celula cu un integrat din asta sa iti arata 1 2 3 cum creste gradual asa pana la un anumit nivel. Poate stie cineva vreun site un loc unde sunt date scheme cu celule din astea in montaje.

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ce vrei tu acolo se face cel mai uşor cu un modul Arduino.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate