Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tangenta la Radioamatorism

- - - - -
  • Please log in to reply
1482 replies to this topic

#19
braicc

braicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.05.2009
60 DE ARGUMENTE
ins special 54 55 dupa cum spuneam in posturile precedente e usor sa BUY RIG with 000  EURO sa il pui sus si sa functioneze dar mai interesant e sa faci (build) ceva de care sa fi mindru (la bani unora ar fi NO.1 DX-er)

Edited by braicc, 12 January 2010 - 19:18.


#20
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004
Salut...din cate am citit, examenul pt clasa 3 R este mai omenesc....dar ce presupune clasa 3 R?
daca e nevoie de acordul unui radioamator cu clasamai mare pt. acces la statie, ar putea sa mi-l dea cineva?

#21
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
nu cred ca e nevoie de acceptul nimanui, dar din ce am vazut, examenul se da la fel si pentru IIIR ca si pt.III, mai precis contine aceleasi intrebari. Daca tot mergi la examen da direct pt. III . Crede-ma ca nu am fost foarte bine pregatit la examen si tot l-am luat. Ce-a mai grea mi s-a parut partea de electro, in rest daca cunosti notiuni de baza din regulament il iei fara probleme

#22
braicc

braicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.05.2009

View PostIuliutz, on 15th January 2010, 09:16, said:

nu cred ca e nevoie de acceptul nimanui, dar din ce am vazut, examenul se da la fel si pentru IIIR ca si pt.III, mai precis contine aceleasi intrebari. Daca tot mergi la examen da direct pt. III . Crede-ma ca nu am fost foarte bine pregatit la examen si tot l-am luat. Ce-a mai grea mi s-a parut partea de electro, in rest daca cunosti notiuni de baza din regulament il iei fara probleme
Regulamentul de Radiocomunicatii pentru Serviciul de Amator din Romania
"Art. 56 ? Titularii, respectiv responsabilii stațiilor la care sunt autorizați alți radioamatori, au următoarele obligații:
a) să asigure funcționarea stației în strictă conformitate cu prevederile normelor tehnice în vigoare;
B) să permită radioamatorului de clasă a III-a restrâns lucrul la stație numai în prezența sa și să intervină operativ pentru evitarea sau înlăturarea oricăror abateri de la prevederile Regulamentului."

Edited by braicc, 15 January 2010 - 09:49.


#23
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
da, ai dreptate, momentan postez de pe telefon  si nu am regulamentul la indemana iar sa caut pe net e peste mana. Regulamentul recunosc ca nu il stiu tot, stiu doar punctele cu care am tangenta cand lucrez pe statia personala.
Oricum ai nevoie pe cineva de la tine din oras pentru accept

#24
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View Postbraicc, on 15th January 2010, 11:49, said:

Regulamentul de Radiocomunicatii pentru Serviciul de Amator din Romania
"Art. 56 ? Titularii, respectiv responsabilii stațiilor la care sunt autorizați alți radioamatori, au următoarele obligații:
a) să asigure funcționarea stației în strictă conformitate cu prevederile normelor tehnice în vigoare;
B) să permită radioamatorului de clasă a III-a restrâns lucrul la stație numai în prezența sa și să intervină operativ pentru evitarea sau înlăturarea oricăror abateri de la prevederile Regulamentului."

la cls a lll-a R nu se da proba de radiotehnica.asta e diferenta.

#25
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004
Ok.cineva din Bucuresti este dispus sa dea pt mine declaratia?
Chiar nu stiu nici un radioamator

#26
cornelus0000

cornelus0000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 03.04.2009
Proiect Ancom .

Attached Files



#27
braicc

braicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.05.2009
pentru cei care sunt ineteresati si de partea electrotehnica iata cateva montaje  facute mine probate si functionale

#28
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

Quote

74LD101 AF wkd by 233RC102 EU * 27595 USB * 31-01-2010 11:11:15 * 5/5 in Bucharest
Hai bre ca se poate si pe vremea asta. :rolleyes:

#29
pitbul

pitbul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 16.05.2007
http://www.anrcti.ro...aspx?tabid=3538

#30
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006

View PostIuliutz, on 28th December 2009, 21:31, said:

M-am hotarat sa deschid acest topic ca o "grupa pregatitoare" pentru cei ce vor sa faca saltul de la simpli utilizatori CB, PMR, spre frecvente mai linistite, destinate radioamatorilor. Aici propun sa anuntam organizarea examenelor, dezbateri despre examene, subiecte posibile, frecvente folosite in anumite orase, repetoare, progame, site-uri utile, etc....
incep eu , prin a pune niste linkuri, unele fiind specificate in topicurile anterioare
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ (un soft ce emuleaza (inlocuieste chiar) online un tranceiver radio)
http://www.yo6kxp.org/ un site util celor ce vor sa studieze eventuale subiecte pentru examen de radioamator
Dat fiind faptul ca radioamatorii s-au cam rarit de la aparitia internetului si telefoanelor mobile, aceasta (si nu numai) ar fi o rampa de lansare a unor noi generatii de radioamatori
Pe websdr.ewi.utwente.nl:8901 vad benzile dar nu aud absolut numic. Stiti care e buba? Vreo setare? Multumesc!

#31
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
fa un update la java eventual

#32
AGGENTUL

AGGENTUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2006

View PostIuliutz, on 5th March 2010, 21:40, said:

fa un update la java eventual
Am sa incerc desi poate ca e legat de windows 7 (nu vad de ce ar fi conditionat de OS). MULTUMESC!

#33
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
incearca si cu alt browser

#34
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View PostAGGENTUL, on 5th March 2010, 23:33, said:

Pe websdr.ewi.utwente.nl:8901 vad benzile dar nu aud absolut numic. Stiti care e buba? Vreo setare? Multumesc!

descarca JAVA

#35
ovidiunicolaescu

ovidiunicolaescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.11.2008
In primul rind cer scuze daca am postat gresit, dar citeva impresii despre examenul de radioamator sustinut ieri 16-03-2010 la Pitesti am considerat ca isi are locul aici.

Dupa cum era de asteptat, dupa citirea vechiului site (deja inchis), m-am decis sa achizitionez o statie pentru info-trafic. Prin urmare am achizitionat un Yaesu 857-D, care dupa modificare mi-a permis lucrul in frecventele libere CB si PMR si nu numai. O statie de exceptie, care te determina sa explorezi din ce in ce mai mult.....

Urmatorul pas a fost sa ma pregatesc pentru a intra in rindul radioamatorilor, chiar daca timpul alocat acestei , activitati (strict dramuit intre sarcinile profesionale si cele de familie) a fost adesea lasat pe un plan secund. Cu toate astea ce nu face omul atunci cind vrea si o face cu placere.....uffff!

In cele din urma impreuna cu inca trei prieteni, ne-am inscris la examen si ieri 16-03-2010 am fost la Pitesti pentru a sustine probele scrise si oralul. Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar nu a fost deloc usor. A fost un EXAMEN in adevaratul sens al cuvintului contrar celor afirmate anterior de unii dintre colegi.

Comisia din partea ANCOM-ului formata din 4 domni, mi-au facut impresia unor oameni deosebit de corecti, intransigenti dar nu rau intentionati, a facut fata stresului de a examina peste 100 de candidati care au participat la examen, unii considerind probabil ca au venit la un spectacol cu premii in diplome de radioamator.

Probabil ca in calitate de sustinatori al unui asemenea examen, unii nu realizau ca obtinerea diplomei de radioamator reprezinta in fapt detinerea unor temeinice cunostinte in acest domeniu.........

Pentru cei care doresc sa se prezinte la examenele viitoare le pot spune citeva ponturi......
1)      INVATATI, INVATATI, INVATATI...  este o mare desconsiderare fata de examinator sa te prezinti nepregatit la examen (nu aveti nici o sansa sa promovati un examen pentru care nu v-ati pregatit).
2)      Nu incercati sa copiati, sau mai precis sa fiti convinsi ca acest lucru nu este posibil, intrebarile (desi asemanatoare cu cele din documentatia cadru) sunt asemanatoare celor pentru examenul de conducere auto, cu diverse capcane prin folosirea interogarilor si a negatiilor in asemenea maniera incit daca nu esti atent risti sa dai un raspuns gresit prin citirea superficiala a intrebarii desi timpul alocat este arhisuficient.
3)      Intrebarile sunt simple, dar numai pentru cei bine pregatiti.
4)      Nu trebuie sa fiti speriati, mai exista sansa resustinerii partiale a examenului nepromovat in sesiunea urmatoare.
  
Personal nu ma pot pronunta daca am promovat acest examen, anumite intrebari chiar mi-au dat de furca iar altele au fost deosebit de simple, in sala au fost candidati cu virste cuprinse intre 19 si 69 ani asta cred ca spune totul.

Urez succes celor care vor sa sustina acest examen pe viitor!

Cu stima,
Ovidiu Nicolaescu

#36
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Felicitari, si tot inainte !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate