Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Tangenta la Radioamatorism

- - - - -
  • Please log in to reply
1483 replies to this topic

#1
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
M-am hotarat sa deschid acest topic ca o "grupa pregatitoare" pentru cei ce vor sa faca saltul de la simpli utilizatori CB, PMR, spre frecvente mai linistite, destinate radioamatorilor. Aici propun sa anuntam organizarea examenelor, dezbateri despre examene, subiecte posibile, frecvente folosite in anumite orase, repetoare, progame, site-uri utile, etc....
incep eu , prin a pune niste linkuri, unele fiind specificate in topicurile anterioare
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ (un soft ce emuleaza (inlocuieste chiar) online un tranceiver radio)
http://www.yo6kxp.org/ un site util celor ce vor sa studieze eventuale subiecte pentru examen de radioamator
Dat fiind faptul ca radioamatorii s-au cam rarit de la aparitia internetului si telefoanelor mobile, aceasta (si nu numai) ar fi o rampa de lansare a unor noi generatii de radioamatori

#2
M1cutzu

M1cutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.10.2008
Buna ideea topicului ;) !

Vad ca au upgradat azi cei de la Twente solutia si are multe functii in plus, acum poti asculta 7 benzi in loc de 3. Si http://www.globaltuners.com/ e o chestie interesanta, necesita cont insa sunt multe recievere din toate colturile lumii pe care poti asculta.

#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Foarte buna ideea.
Boala se ia de la CB, si pe masura ce se agraveaza, tot mai multi vor sa faca trecerea catre zonele alea "mai linistite"
Pentru o mai buna documentare, referitor la datele sesiunilor de examen, si subiectele de examen, puteti arunca un ochi si pe site-ul oficial al autoritatii care reglementeaza activitatea de radioamamtor la noi, ANCOM

#4
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
da, ma bucur ca apreciati ideea.....eu unul am simtit nevoia unui asemenea topic.
Foarte utile sunt si www.radioamator.ro , www. radioamator.eu care au si sectiuni de bursa, de unde putem gazi lucruri interesante la preturi uneori rezonabile.

#5
bozzo1

bozzo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.11.2009
:coolspeak: Si eu sunt de acord.
Mi se pare super buna ideea.

#6
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View PostIuliutz, on 28th December 2009, 22:38, said:

Sefu pentru inceput baga si tu alfabetul international, cateva coduri gen 73 samd :thumbup: .

#7
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Letter phonetic letter
A Alpha
B Bravo
C Charlie
D Delta
E Echo
F Foxtrot
G Golf
H Hotel
I India
J Juliet
K Kilo
L Lima
M Mike
N November
O Oscar
P Papa
Q Quebec
R Romeo
S Sierra
T Tango
U Uniform
V Victor
W Whiskey
X X-ray
Y Yankee
Z Zulu

#8
braicc

braicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.05.2009
Urmatoarea etapa intre CB si radioamatorism este "Freeband" pentru cei interesati exista chiar si un site care se numeste chiar  Freeband Academy aveti aici link (lectura placuta, cea mai educativa si recomandata sectiune este room11dx) 73' :thumbup:

#9
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Sistemul RST de raportare a receptiei
R-S-T = Readability-Strength-Tone = Inteligibilitate-Putere-Ton

Sistemul RST de raportare a calitatii receptiei este folosit cu succes de foarte multi ani pentru raportarea inteligibilitatii, puterii si tonului unei statii receptionate. Pentru legaturi in fonie sunt folositi doar parametrii R si S.
Este foarte important ca radioamatorul de la receptie sa dea un control corect, mai ales cand sesizeaza nereguli in emisia corespondentului. Un control "59 cu multe plusuri" nu foloseste nimanui, tine de etica si de HAM-spirit ca un control sa fie corect.

   READABILITY ( Inteligibilitate )

1. Neinteligibil
2.La limita inteligibilului, se pot distinge ocazional cuvinte intregi
3.Copiabil cu dificultate considerabila
4.Copiabil practic fara dificultate
5.Perfect inteligibil

  SIGNAL STRENGTH ( Taria semnalului )

1.Semnal extrem de slab, abia perceptibil
2.Semnal foarte slab
3.Semnal slab
4.Semnal modest ca putere
5.Semnal destul de bun
6.Semnal bun
7.Semnal aproape puternic
8.Semnal puternic
9.Semnal extrem de puternic

  TONE ( Tonul ) - pentru Morse

1.Brum pe frecventa industiala(50Hz); foarte puternic
2.Brum clar si puternic
3.Brum de tensiune redresata, nefiltrata
4.Brum de tensiune redresata dar filtrata foarte putin.
5.Sunetul este modulat de brum, putin muzical.
6.Ton filtrat, putin modulat insa cu modulatie de riplu(tiuit usor)
7.Ton aproape pur, cu putina modulatie de riplu
8.Ton aproape perfect, modulatie aproape imperceptibila
9.Ton perfect, muzical

Sursa

#10
ovidiunicolaescu

ovidiunicolaescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.11.2008

View PostIuliutz, on 28th December 2009, 21:31, said:

M-am hotarat sa deschid acest topic ca o "grupa pregatitoare" pentru cei ce vor sa faca saltul de la simpli utilizatori CB, PMR, spre frecvente mai linistite, destinate radioamatorilor....... aceasta (si nu numai) ar fi o rampa de lansare a unor noi generatii de radioamatori

Ideia este deosebita, felicitari! De altfel chiar se impunea deschiderea unui astfel de subiect. Ma aflu printre cei care, citind informatiile scrise pe acest forum, am luat "virusul..." care in curind a devenit pasiune in toata regula cuvintului. Mai greu este sa fac rost si de ceva mai mult timp... sau sa fac ceva echilibristica in organizarea timpului alocat pasiunii si cel alocat obligatiilor de serviciu sau celor de familie... offf!!
Totusi activitatea asta presupune si documentare(lucru care ma face fericit, intrucit trebuie sa mai scot de la naftalina, informatii pe care le credeam de mult uitate), dar si mai ales satisfactii.
In consecinta pentru toti cei care mai gasesc ceva timp sa scrie pe acest forum, le transmit alaturi de multumirile mele si "SARBATORI FERICITE , SI UN AN NOU MAI BUN ALATURI DE CEI DRAGI ! "

Cu stima,
Ovidiu Nicolaescu

#11
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Atasez mai jos niste informatii destul de complete, zic eu, referitoare la radioamatori

Quote

Cum devin radioamator
Nu de putine ori sunt intrebat  "cu ce se ocupa radioamatorii...?"  sau " cum as putea sa devin si eu radioamator?" dar cea
mai frecventa e "si ce castigi din asta...?". Daca la primele doua voi incerca sa dau un raspuns atat pentru cei care
intreaba sau au intrebat cat si pentru cei care, eventual, vor sa devina radioamatori, la cea de-a treia inca incerc sa
gasesc un raspuns.
Radioamatorismul este un hobby, o ocupatie de timp liber placuta (inainte de 89' i se spunea "sport  tehnico-aplicativ),
care aduna sub cupola sa diverse persoane  de la varste incepand de la 6 ani si pana la 102 ani. De asemenea,
radioamatorii au meserii din cele mai diferite, contrar ideii ca toti trebuie sa fi electronisti sau macar "buni in electronica".
Totodata trebuie demontata ideea ca daca nu ai tinut un pistol de lipit in mana nu poti fi radioamator, chiar daca aceasta
activitate este preponderent tehnica. E cat se poate de fals. Ca o confirmare a celor spuse va pot spune ca in randurile
radioamatorilor veti gasi si reprezentante ale "sexului frumos", care se stie bine au inclinatie  mai mult spre partea
artistica, estetica...
Deci, cu ce incepem ? Inceputul e bine sa-l faceti inscriindu-va la radioclubul din localitatea in care locuiti. De ce spun
asta, pentru ca cel de-al doilea pas este obtinerea unei autorizatii de radioamator receptor emisa de Federatia Romana
de Radioamatorism, fara examen, care se obtine mai usor prin intermediul radioclubului. Pentru cei ce nu stiu efectuarea
de receptii radio in alte benzi decat cele publice este ilegala. Acest stagiu de radioamator receptor nu este obligatoriu dar
consider eu, si nu numai, este necesar. In acest timp veti dobandi unele cunostinte si deprinderi care va vor folosi la
obtinerea autorizatiei de radioamator de emisie-receptie. Cum spuneam mai sus din randurile radioamatorilor fac parte
persoane avand diverse meserii, dar pentru a accede la autorizatia de radioamator de emisie-receptie toti vor trebui sa
faca dovada prin examen, a unor cunostinte minime din: Electronica si radiotehnica, Protectia muncii, Proceduri si reguli
de operare si Reglementari interne si internationale. Acest examen nu este greu deci nu trebuie sa va speriati, mai ales
cei care au invatat capitolele de electricitate din manualul de Fizica din clasa a X-a.Alfabetul fonetic international
Acest alfabet se foloseste in cazul comunicatiilor in fonie, atunci cand din diverse motive, QRM (interferente cu alte
statii),  QRN (descarcari atmosferice, paraziti atmosferici), similaritate in pronuntie caracterele importante cum sunt cele
din indicativ nu sunt inteligibile.A AlphaBBravoCCharlieDDeltaEEchoFFoxtrotGGolfHHotelIIndia  
JJulietKKiloLLimaMMikeNNovemberOOscarPPapáQQuebecRRomeo   SSierraTTangoUUniformVVictorWWhiskeyXX-
rayYYankeeZZulu
Sistemul RST de raportare a receptiei
In mod curent se foloseste sistemul de raportare a calitatii receptiei RST, pentru raportarea inteligibilitatii, puterii si tonului
unei statii receptionate. Pentru legaturi in fonie sunt folositi doar parametrii R si S.

R - Readability (Inteligibilitate)
S -Strength (Putere)
T - Tone (Ton)
READABILITY ( Inteligibilitate )
- Neinteligibil
- La limita inteligibilului, se pot distinge ocazional cuvinte intregi
- Copiabil cu dificultate considerabila
- Copiabil practic fara dificultate
- Perfect inteligibil    SIGNAL STRENGTH ( Taria semnalului )
- Semnal extrem de slab, abia perceptibil
- Semnal foarte slab
- Semnal slab
- Semnal modest ca putere
- Semnal destul de bun
- Semnal bun
- Semnal aproape puternic
- Semnal puternic
- Semnal extrem de puternic  TONE ( Tonul ) - pentru Morse
- Brum pe frecventa industiala(50Hz); foarte puternic
- Brum clar si puternic
- Brum de tensiune redresata, nefiltrata
- Brum de tensiune redresata dar filtrata foarte putin.
- Sunetul este modulat de brum, putin muzical.
- Ton filtrat, putin modulat insa cu modulatie de riplu(tiuit usor)
- Ton aproape pur, cu putina modulatie de riplu
- Ton aproape perfect, modulatie aproape imperceptibila
- Ton perfect, muzical

  CODUL Q        Codul Q este o colectie standardizata a unui cod format din trei litere, toate incepand cu litera "Q", initial
dezvoltat pentru comunicatiile radiotelegrafice comerciale, mai tarziu adoptat de alte servicii, in special de radioamatori.
Desi codul Q a fost creat cand radioul utiliza exclusiv codul Morse, acesta a continuat sa fie folosit si dupa introducerea
comunicatiilor prin voce. Codul din intervalul QAA-QNZ este rezervat serviciului aeronautic, QAA-QOZ pentru serviciul
maritim iar QRA-QUZ pentru celelalte servicii.
   Codul Întrebare Raspuns QRK Care este inteligibilitatea semnalelor mele ? Inteligibilitatea semnalelor d-tale
este.... QRM Sunteci interferat ? Sânt interferat de.... QRN Sunteci deranjat de parazici atmosferici ? Sânt deranjat de
parazici atmosferici. QRO Sa maresc puterea emitatorului? Mare_te puterea emitatorului. QRP Sa mic_orez puterea
emitatorului ? Mic_orez puterea emitatorului. QRS Sa transmit mai rar ? Transmiteci mai rar. QRT Sa încetez transmisia ?
Încetez transmisia. QRZ De cine sunt chemat ? Sunteci chemat de.... QRV Sunteci gata ? Sânt gata. QSB
Semnalele mele au fading ? Semnalele dvs. au fading . QSL Puteci confirma recepcia ? Va confirm receptia QSO
Puteci comunica cu ... direct ? Pot comunica cu ... direct. QSY Sa schimb transmisia pe o alta frecventa ? Schimb
transmisia pe o alta frecvenca. QRX Când ma veti chema din nou ? Va voi chema din nou la ora … pe ... kHz   (sau
MHz) QTH Care este pozicia dvs. în latitudine _i longitudine  (sau dupa orice alta indicacie) ? Pozicia mea în grade este
… latitudine- ... longitudine ... (sau dupa orice alta indicacie).
  Not: în afara acestor coduri, se pot folosi _i celelalte din Apendicele 14 din Regulamentul Radiocomunicaciilor. CATEVA
DIN PRESCURTARILE CELE MAI UZUALE FOLOSITE ÎN SERVICIUL DE AMATOR
  AR = Sfârsit de transmisiune   ASK = A întreba BK = Semnal folosit la întreruperea unei transmisiuni în curs   COND =
Condicii (de propagare) CQ = Apel general catre toate staciile   CUAGN = Pe curând CW = Unda continua DE = De la;  folosit
_i la separarea indicativului de apel al staciei chemate de cel al staciei chematoare DX = Distanca mare (de obicei de pe alt
continent)   GA = Buna ziua GB = La revedere   GM = Buna dimineaca   HP, HPE = Sper, speranca K = Invitacie la
transmitere   MSG = Mesaj OM = Prieten   PSE = Va rog RST = Raport pentru inteligibilitatea, taria _i tonul semnalului   R =
Recepcionat RX = Receptor SK = Sfâr_itul transmiterii   TKS, TNX = Mulcumesc   UR = Al  dumneavoastra VA = SK =
Sfâr_itul transmiterii VY = Foarte 73 = Salutari   88 = Sarutari
  Nota: în traficul radiotelegrafic se pot folosi _i prescurtarile cuvintelor din limbile de circulacie internacionala.

Fiecare radioamator are un indicativ unic format din prefixul corespunzator tarii (pentru Romania este YO), o cifra care
reprezinta districtul din care face parte (2. 3...) si un grup de 2 sau 3 litere. Exemplu de indicative YO8RHM care este
indicativul meu personal, YO4AUL, YO5DAR etc.
Mai jos aveti  prefixele corespunzatoare celor 8 districte din Romania si judetele ce apartin de acestea. Fiecare arie
cuprinde mai multe judete cu exceptia districtului 3 care este rezervat municipiului Bucuresti si sectorului agricol Ilfov.  
YO2  
- Arad (AR)  
- Caras-Severin (CS)  
- Hunedoara (HD)  
- Timis ™      YO3  
- Bucharest City and Ilfov sector (BU)  
   YO4  
- Braila (BR)  Constantza (CT)  
- Galati (GL)  
- Tulcea (TL)  
- Vrancea (VN)      
YO5  
- Alba (AB)  
- Bihor (BH)  
- Bistrita-Nasaud (BN)  
- Cluj (CJ)  
- Maramures (MM)  
- Satu Mare (SM)  
- Salaj (SJ)      
YO6  
- Brasov (BV)  
- Covasna (CV)  
- Harghita (HR)  
- Mures (MS)  
- Sibiu (SB)      
YO7  
- Arges (AG)  
- Dolj (DJ)  
- Gorj (GJ)  
- Mehedinti (MH)  
- Olt (OT)  
- Vilcea (VL)      
YO8  
- Bacau (BC)  
- Botosani (BT)  
- Iasi (IS)  
- Neamt (NT)  
- Suceava (SV)  
- Vaslui (VS)    
YO9  
- Buzau (BZ)  
- Calarasi (CL)  
- Dimbovitza (DB)  
- Giurgiu (GR)  
- Ialomita (IL)  
- Prahova (PH)  
- Teleorman (TR)

Attached Files


Edited by Iuliutz, 30 December 2009 - 22:08.
corectare


#12
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
http://vids.myspace....videoid=1867216
aici un video amuzant despre codul morse-vs- SMS

#13
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
In data de 17 ianuarie e simpozion radioamatoricesc in Teius, jud. Alba. :rolleyes:

#14
cornelus1970

cornelus1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2009

View PostMarius3k, on 5th January 2010, 19:36, said:

In data de 17 ianuarie e simpozion radioamatoricesc in Teius, jud. Alba. :rolleyes:


A mai fost cineva la simpo. Teius ?
Merita drumul de la Bucuresti ?
Ma intereseaza daca este destul de mare , adica daca sunt suficienti participanti , vanzatori etc .
Multumesc !

#15
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Sincer spun, nu stiu daca merita drumul de la Bucuresti.
Avand in vedere ca in zona noastra (Alba) nu sunt multi radioamatori, nu stiu cati o sa se prezinte pe acolo.
Personal, nu stiu nici eu daca pot ajunge, deoarece sunt de serviciu atunci si daca nu pot face schimb nu ajung.
Sper totusi sa vina ceva reprezentanti Anico si poate unii cu ceva antene, statii etc. second.

#16
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu cred ca talciocurile astea sunt punctul central de atractie al simpozioanelor. Fac tot posibilul sa ajung, o sa port ecusonul  Sierra Pappa 11m DX group. :)

#17
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Da, targurile radiomatoristice, de pe langa simpozioanele de profil, sunt pnctul de atractie, mai ales pentru radioamatorii noi, care isi cauta diverse scule, la preturi de bun simt.
Revenind la simpo Teius, mai mult ca sigur ca vor fi cei de la Anico. Totusi, merita aruncat un ochi si la ce vand radioamatorii locali, deoarece pot fi gasite scule la preturi mai mult decat ok.

#18
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
pentru cei ce s-au gandit sa vina la Teius, ii rog sa isi schimbe planul, deoarece nu o sa fie decat o intalnire pe plan local si restrans. M-am interesat un pic si consider ca nu merita drumul, daca nu o sa se tina macar un targ cu diverse statii si antene......
Va fi mai mult o intalnire a radioamatorilor din judet

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate