Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Durere de cap de peste 10 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009
Buna seara,
ma numesc Alex, am 30 de ani si de peste 10 ani sufar de o durere de cap care a crescut treptat si constant.
Durerea este localizata in zona tamplelor (ca o presiune) si se accentueaza la frig (chiar si 2 minute cu capul descoperit pot fi "fatale") si cand mestec mai multa vreme.
Daca sunt expus la frig ceva mai mult am ameteli, mi se umfla ganglioni de sub mandibula, mi se umfla peretii urechilor, ma dor urechiile (care se inrosesc) iar canalul auditiv se reduce substantial.
Am probleme de concentrare, nu pot invata (sint student), sint tot timpul in tensiune nervoasa, am si probleme cu somnul.
Remediile cele mai eficace au fost (in ordinea eficacitatii):
1. Augmentin (m-a eliberat complet de orice tip de durere si de simptom, am stat chiar cu capul dezvelit la -5 grade in timpul tratamentului si n-am avut nimic)
2. Vata cu spirt in urechi.
3. Mancare fierbinte (incep sa-mi curga mucii din nas iar durerea de cap se atenueaza timp de 30-45 de minute)

La ultimul consult ORL mi s-a spus ca sufar de sinuzita maxilara stanga, ca am chiar un mic chist in sinusul respectiv, ca problema mea ORL se rezolva prin operatie chirurgicala endoscopica dar ca durerea de tample nu este declansata de sinuzita maxilara.
Intrebarea mea este: oare ce am?

Istoricul meu mai in detaliu:
Timp de peste 10 ani am fost la diferiti medici ORL care mi-au spus ca sunt bine si ca pt simptomele mele (care la inceput n-au fost asa de grave) sa fac inhalatii cu apa si sare.
Metoda a functionat o vreme, apoi am inceput sa recurg la Nurofen care intr-o prima instanta m-a eliberat de orice durere. Problema este ca dupa 4-5 ani de Nurofen acesta a devenit aproape ineficace.
In Decembrie 2008 indrumat de medicul de familie ma duc la medic ORL cu exudat nazal si faringian, radiografie si analize de sange.
Exudatele erau sterile, analizele de sange erau ok, insa radiografia arata o sinuzita extinsa (radiologul a spus ca probabil va trebui sa fiu operat).
Medicul ORL, fara sa ma intrebe ce greutate am (eu cantarind 130kg am aflat tardiv ca doza de antibiotic care urma sa mi-o recomande era minima), imi da urmatorul tratament timp de 2 saptamani:

DIMINEATA
2x picaturi pinosol
1x Augmentin 1g
1x Clarinase

INTRE MESE
2x Nistatin

PRANZ
1x Advil (200mg ibuprofen)

INTRE MESE
2x Nistatin

SEARA
1x Augmentin 1g
2x picaturi pinosol
2x Nistatin


Dupa care au urmat 2 saptamani de SINUPRET: 1 pastila dimineata si 1 seara.
(mi-am notat toate aceste informatii deoarece medicul meu de famile a dorit sa fie informat asupra tuturor pasilor parcursi de mine la medicul ORL)

Durerile de cap dispar dupa 12 zile de Augmentin (am stat 15minute cu capul dezvelit la -5 grade si n-am avut nimic), insa cum intrerup antibioticul durerile reapar, desi la o intensitate mult mai mica.
Dispar simptomele legate de umflarea ganglionilor, a urechilor si ametelile. Ramane sensibilitatea exagerata la frig.
Medicul ORL ma trimite la neurolog. Neurologul spune ca probabil durerea de cap e de la sinuzita si ma trimite sa fac RMN.
Rezultatul RMN:

RMN FARA SUBSTANTA DE CONTRAST/O REGIUNE DE EXAMINAT-COL.VERT,CAP,BAZIN OSOS
(SOLD,ARTICULATII SACROILIACE)(2 FILME)
__________________________________________
Rezultat
Examinarea craniana prin RM, efectuata nativ (secvente sagital T1, axial T2, coronal FLAIR, difuzie, angioRM arteriala tip 3D TOP) evidentiaza:
- encefal supra- si infratentorial fara anomalii de morfologie sau semnal fcalizate sau difuze
- spatii lichidiene periencefalice cu dimensiuni si semnal normale
- sistem ventricular pe linia mediana, cu dimensiuni normale; aspect chistic al plexurilor coroide la nivelul ventriculilor laterali (varianta)
- pe secventa angioRM arteriala nu se evidentiaza anomalii de flux ale arterelor endocraniene principale;
N.B. inchistari lichidiene declive in sinusul maxilar stang una cu semnal impur; hiperpneumatizarea sinusurilor paranazale


Practic RMN-ul a gasit numai sinuzita maxilara stanga.
Ma intorc la medicul ORL care imi da intr-o prima instanta urmatorul tratament timp de 1 saptamana:

|DIMINEATA | PRANZ | SEARA |
|1x Modafen 200mg |1x Modafen 200mg |1x Paracetamol plus 500mg |
|3x picaturi Rhinoil |3x picaturi Rhinoil |3x picaturi Rhinoil |


Apoi vazand ca nu sint rezultate imi da un antibiotic recomandat pt sinuzita acuta (eu suferind de sinuzita cronica):

5 zile:
|DIMINEATA | SEARA |
|1x Modafen 200mg |1x Avelox 400mg |
|2x picaturi Rhinoil |2x picaturi Rhinoil |


Efectul Avelox-ului este aproape inexistent, asa ca medicul ORL ma sfatuieste sa incerc cu Diclofenac gel.
Nici acesta nu are efect, asa ca medicul ORL trage concluzia ca durerile mele sint de natura reumatica.
Ma trimite sa fac analiza la sange (ASLO, VSH, factor reumatoid, proteina C reactiva, HEMO) iar apoi, fara sa astepte rezultatul, imi da tratament de 1 saptamana cu Xefo:

DIMINEATA
1x Clarinase
2x Biorinil

PRANZ
1x Xefo 8mg

SEARA
2x Biorinil


Tratamentul nu are efect, ba chiar durerile de cap se intensifica.
Intre timp iese si rezultatul analizelor de unde rezulta ca n-am nimic.
Dupa un alt exudat faringian si nazal steril medicul ORL ma trimite la acupunctura.
Nu ma duc la acupunctura deoarece ORL-istul n-a fost in stare sa-mi explice de ce durerile mele au trecut numai cu Augmentin.
Urmez insa un tratament pt Helicobacter Pylori timp de 1 saptamana care include urmatoarele antibiotice:

500mg amoxicilina 3/zi
500mg claritromicina cu eliberare modificata 1/zi
omez, hepatoprotect si metronidazol


Tratamentul are un efect moderat asupra durerilor de cap (trebuie tinut cont de faptul ca Augmentinul contine totusi acel acid clavulanic care inhibeaza procesele de rezistenta ale bacterilor) asa ca decid sa-mi fac o alta radiografie.
Din radiografie reiese ca inca mai am sinuzita maxilara stanga cu un mic chist in sinusul respectiv.
Ma intorc la medicul ORL care de data asta, desi pe radiografie se vede ca exista infectie in sinus si chist, ma trimite la psiholog.
Ma conving ca medicul respectiv nu este competent asa ca nu ma duc la psiholog si aman momentan situatia mea.
In Noiembrie 2009, dupa o raceala de 3 saptamani care a accentuat foarte tare durerile mele de cap, ma duc la un alt medic ORL laudat pe forumul acesta (Dr. Theodor Valentin).
Dupa ce ma asculta si se uita la analizele mele imi spune ca pe radiografie se vede ca sufar de sinuzita maxilara stanga, ca am chiar un mic chist in sinusul respectiv, ca problema mea ORL se rezolva prin operatie chirurgicala endoscopica dar ca durerea de tample nu este declansata de sinuzita maxilara.
La intrebarea mea "Atunci de ce doar Augmentinul mi-a luat durerile de cap?" raspunde "Nu stiu, cel mai bine consultati un neurolog".
Ma duc la un Neurolog specializat in Franta si in Italia in cefalee care imi spune ca dupa parerea lui durerile mele de cap sint de origine psihologica. Ma trimite astfel la psiholog si la un stomatolog specializat in probleme mandibulare (asta pt ca i-am povestit ca daca mestec indelungat ma doare capul mai tare).
Deoarece nu vad ce legatura are psihologia cu frigul care-mi accentueaza durerile, si deoarece nici acest Neurolog n-a stiut sa-mi explice de ce Augmentinul m-a vindecat (temporar) de dureri de cap, ma duc la medicul meu de familie ca sa-i cer un sfat. Respectivul ma trimite la un consult oftamologic.
Deoarece ultimul consult de acest tip l-am facut acum 1 an (iar durerile mele de cap sint mult mai vechi) imi permit sa am dubii asupra utilitatii acestui consult.
Momentan n-am fost inca nici la psiholog, nici la stomatolog si nici la oftamolog pt ca au venit sarbatorile dar mai ales pt ca doctori la care am fost nu mi-au dat explicatii convingatoare.
Personal cred ca originea durerilor mele este de natura infectioasa si ca antibioticul corect, in doze corecte, ar rezolva situatia mea.
M-as fi dus singur sa-mi iau Augmentin de la farmacie, numai ca fara reteta nu pot.
Sunt dezorientat si am nevoie de un sfat mai ales ca aceste dureri de cap imi afecteaza sever viata: nu ma pot concentra, nu pot invata (sunt student), sunt tot timpul in tensiune nervoasa, am si probleme cu somnul.
Toate aceste simptome disparusera pe timpul tratamentului cu Augmentin...
Momentan nu prea mai au efect nici nurofenul, nici apa cu sare in nas, chiar si vata cu spirt in urechi nu mai este asa de eficace (si vreau sa o evit pt ca imi afecteaza timpanul).
Asa ca daca exista cineva care poate sa-mi dea un sfat il rog sa ma ajute!
Multumesc anticipat si multa sanatate tuturor!
Alex

#2
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Cred ca doar un doctor cu capul pe umeri te poate ajuta pe tine, cred ca trebuie sa continui sa-l cauti pe acel medic care stie ce face. Aici nu faci decat sa amani cautarea unui doctor profesionist. Nu stiu unde-l poti gasi din pacate.

Succes in rezolvarea problemei si multa sanatate.

#3
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009
Multumesc mult Marius,
sper si eu sa gasesc acest doctor.
Poate cineva de pe forum o sa-mi recomande omul potrivit.
Ma gandeam ca pana la urma ar trebui sa ma operez endoscopic (desi idea unei operatii nu ma incanta deloc, mai ales anestezia totala) ca sa scap definitiv de chist + infectie si astfel, sper, si de durerea de cap. Mi-au fost recomandati dl. Dr. Mocanu si dna Dr. Elena Cristescu, poate cineva sa ma sfatuiasca care este mai bun?
Multumesc din nou, si multumesc mult Marius,
Alex

Edited by ondotroa, 30 December 2009 - 21:42.


#4
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009
Sincer ma bate gandul sa incerc cu tetracilina capsule inainte de a recurge la chirurgie.
Nici nu stiu daca in farmacie se da la liber sau am nevoie de prescriptie medicala, dar as asocia-o cu hepatoprotect, nistatin, clarinase si ibuprofen.
Idea mi-a venit dupa ce am aplicat tetraciclina unguent pe tample si brusc mi-a scazut durerea de cap.
Pareri/sugesti pro/contra? :)

#5
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Si te-a durut capul 10 ani ? Continuu ? ... Daca da du-te la doctor poate oi avea un chist ... ceva !

#6
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
O tensiune ti-ai luat ? Nu glumesc :) eu am avut niste dureri de cap ingrozitoare cauzate de tensiunea arteriala crescuta,am colindat pe la ORL 1 an de mi-au sarit ochii,toti dadeau din umeri si nu stiau ce am,ba ca e de la ochi ca tre' sa port ochelari ba ca nu stiu ce,am facut si tomografie si nimic,in timpul asta nimeni nu mi-a luat o tensiune daca iti vine sa crezi,nu mi se luase o tensiune in viata mea,pana la urma aia era cauza.

Probabil la tine nu asta e cauza,daca ti s-a dat deja un diacnostic,dar poate mai citeste cineva pe-aici care are dureri de cap si nu gaseste cauza.


Succes !

#7
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009

 iv3sTaR, on 2nd January 2010, 12:55, said:

Si te-a durut capul 10 ani ? Continuu ?
Continuu doar de 2 ani incoace.

 iv3sTaR, on 2nd January 2010, 12:55, said:

Daca da du-te la doctor poate oi avea un chist ... ceva !
Da am un chist mic in sinusul stang.
Am fost la mai multi doctori (am scris in postul meu) dar aproape degeaba.
Multumesc oricum de sfat.

@alex-softpedia: multumesc mult de sfat. Dupa cum ai spus si tu la mine nu este tensiunea de vina (mi-a fost luata deseori de-a lungul anilor). Ma bucur ca macar tu ai scapat de dureri!

Edited by ondotroa, 02 January 2010 - 13:18.


#8
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 ondotroa, on 2nd January 2010, 13:14, said:

@alex-softpedia: multumesc mult de sfat. Dupa cum ai spus si tu la mine nu este tensiunea de vina (mi-a fost luata deseori de-a lungul anilor). Ma bucur ca macar tu ai scapat de dureri!

La mine in ultimul timp nimic nu isi mai facea efectul, antinevralgic si alte chestii isi faceau efectul 1 ora maxim 2,stiu prin ce treci, e groaznica durerea de cap, mai ales cand ai o activitate destul de intensa zilnic.

Daca medicul a ajuns la certa concluzie ca de la diacnosticul ala e si problema ta merita sa te operezi sa scapi,atatea pastile luate zilnic nu prea fac bine,si sunt pastile care sa diminueze efectele provocate de boala,problema persista tu doar inlaturi pe cat posibil efectele ei prin aceste pastile.

#9
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009
Si eu sunt impotriva pastilelor, dar timp de 1 luna n-o sa am acoperire medicala --> n-o sa pot merge la consult ORL si nici sa ma operez.
Deoarece am nevoie de cap ca sa lucrez (dupa cum ai spus si tu aceste dureri te blocheaza complet, nu mai poti face nimic, nu reusesc sa urmaresc nici macar un film intreg) ma gandeam la cum sa fac aceasta luna.
In afara de tetraciclina am mai citit in Formula AS de un remediu natural numit OCNASEPT, dar o sa deschid un topic separat ca sa intreb despre el.
Multumesc oricum alex pt grija, cel putin din punct de vedere psihologic m-ai ajutat (atat tu cat si ceilalti) :)

#10
rgeanni

rgeanni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.02.2009
Salutare,

Am citit istoria lui odontora si cand am vazut simptomele imi dau seama ca nu sunt singurul care am aceleasi simptome( si chiar sunt toate cele descrise de el) .
Bineinteles la tentavile super ORL-listilor de ma "repara" as putea adauga:


Salutare,

Am citit istoria lui odontora si cand am vazut simptomele imi dau seama ca nu sunt singurul care am aceleasi simptome( si chiar sunt toate cele descrise de el) .
Bineinteles la tentavile super ORL-listilor de a ma "repara" as putea adauga:
- nu ai nimic du-te acasa
- operatie amigdalita - m-am operat
- operatie deviatie de sept, rinita alergica, sinuzita  - m-am operat
- tratamente cu gramada - unele din medicamente zise de odontora imi suna cunoscute desi nu mai tin minte exact retetele stiu doar ca rezultatele sunt de scurta durata.

Datorita lipsei de concetrare si durerilor difuze de cap am consultat si 2 psihiatri , unele simptome sunt asemanatoare depresiei. Ambii psihiatri mi-au zis
ca nu este cazul de a trata o depresie sau ceva de natura psihiatrica mai degraba sa consult un ORL-ist pentru simptomele astea sau neurolog - poate au drepatate dar unde gasim ORL-ist care sa stie si meserie? La neurolog nu am curaj sa mearg pentru ca un tratament gresit poate sa te schilodeasca pe viata, la un ORL-ist mai scapi dar de la un neurolog nepriceput poti avea urmari grave, cunosc cazuri nu intru in detalii acum.

Simptomele mai sunt asemanatoare si in nevralgia de trigemen - asta e mult mai nasoala decat o sinuzita. Am fost pana acum la ORL-ist din Craiova si Bucuresti. In Bucuresti pot sa spun ca sunt profesionisti (Spitalul Panduri langa Merriot), la acest spital m-am operat de diviatie de sept, zic profesionisti pentru ca intai isi fac treaba si nu cer bani si nu te privesc de sus. Problema principala este ca simptomele principale nu au disparut, cele mai nasoale fiind: dureri difuze de cap, presiune in zona tamplelor, tulburari de concetrare (foarte nasol in sesiune), pierderea vocii, senzatia de inghitzi ceva vascos in continuu, senzatie de oboseala, ore de somn prea multe si ma scol tot obosit.....

Asa ca nu sunt fricos de operatii dar cand te operezi de doua ori (ambele operatii cam dureroase) si nu sunt rezultate iti cam pui probleme.

Atenuarea simptomelor, retete proprii: stat la caldura, paracetamol sinus, sinupret (in cantitati mari pentru a-si face efectul).

Deci daca a mai trecut cineva prin aceste simptome si are ceva solutii sau cunoaste doctori ca sa fi facut o facultate pe bune nu doar sa ia banii la pacienti please postati aici sau pe private. Inca mai sper ca nu este o boala foarte recenta de care nu a auzit nimeni si pentru ca nu exista remedii. Sunt constient ca simptomele nu vor disparea asa din prima, dar macar un diagnostic corect si un posibil tratament sunt sigur ca exista.


Numai bine,
Geanni

#11
inmorthex

inmorthex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.02.2007
Nu sunt doctor dar daca ti-a trecut durerea cu augmentin clar e de natura infectioasa,augmentin-ul este o penicilina deci clar tratament cu peniciline injectii.Sanatate!

#12
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 ondotroa, on 30th December 2009, 21:40, said:

Ma gandeam ca pana la urma ar trebui sa ma operez endoscopic (desi idea unei operatii nu ma incanta deloc, mai ales anestezia totala)
daca vii la sp cfr iasi te poti opera endoscopic cu anestezie locala, si in 2-3 zile esti acasa. totusi, dupa cum spuneai mai sus, durerea la timple nu cred ca e cauzata de sinusul maxilar

#13
giory

giory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2010

 mariusrizea, on 28th December 2009, 21:34, said:

Cred ca doar un doctor cu capul pe umeri te poate ajuta pe tine, cred ca trebuie sa continui sa-l cauti pe acel medic care stie ce face. Aici nu faci decat sa amani cautarea unui doctor profesionist. Nu stiu unde-l poti gasi din pacate.

Succes in rezolvarea problemei si multa sanatate.
Buna.
Am si eu dureri de cap asemanatoare tie..dar de mai putina intensitate..
Ma doare capul de mai bine de 10 ani in partea dreapta tampla..iar mai nou
simt ca ma dor ganglionii de sub maxilar.
Imi trec cu Nurofen durere forte... (1-2 pe sapatamana) dar nu in totalitate...durerea ramana perpetua
Imi ingreuneaza activitatea zilnica..dar uneori mai uit...
Pana acum nu am facut nici-o investigatie... dar ma gandesc ca trebuie sa fac urgent ca sa nu se agraveze.
Ce mai e nou in cazul tau?
Am 35 ani, baiat, bucuresti.

Edited by giory, 18 December 2010 - 08:57.


#14
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
mergi la doctor, fa un rmn. pana atunci incearca nurofen forte luat cu coca-cola.

#15
Marchesssa

Marchesssa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2011

 ondotroa, on 28th December 2009, 20:38, said:

Buna seara,
ma numesc Alex, am 30 de ani si de peste 10 ani sufar de o durere de cap care a crescut treptat si constant.
Durerea este localizata in zona tamplelor (ca o presiune) si se accentueaza la frig (chiar si 2 minute cu capul descoperit pot fi "fatale") si cand mestec mai multa vreme.
Daca sunt expus la frig ceva mai mult am ameteli, mi se umfla ganglioni de sub mandibula, mi se umfla peretii urechilor, ma dor urechiile (care se inrosesc) iar canalul auditiv se reduce substantial.
Am probleme de concentrare, nu pot invata (sint student), sint tot timpul in tensiune nervoasa, am si probleme cu somnul.
Remediile cele mai eficace au fost (in ordinea eficacitatii):
1. Augmentin (m-a eliberat complet de orice tip de durere si de simptom, am stat chiar cu capul dezvelit la -5 grade in timpul tratamentului si n-am avut nimic)
2. Vata cu spirt in urechi.
3. Mancare fierbinte (incep sa-mi curga mucii din nas iar durerea de cap se atenueaza timp de 30-45 de minute)

La ultimul consult ORL mi s-a spus ca sufar de sinuzita maxilara stanga, ca am chiar un mic chist in sinusul respectiv, ca problema mea ORL se rezolva prin operatie chirurgicala endoscopica dar ca durerea de tample nu este declansata de sinuzita maxilara.
Intrebarea mea este: oare ce am?

Istoricul meu mai in detaliu:
Timp de peste 10 ani am fost la diferiti medici ORL care mi-au spus ca sunt bine si ca pt simptomele mele (care la inceput n-au fost asa de grave) sa fac inhalatii cu apa si sare.
Metoda a functionat o vreme, apoi am inceput sa recurg la Nurofen care intr-o prima instanta m-a eliberat de orice durere. Problema este ca dupa 4-5 ani de Nurofen acesta a devenit aproape ineficace.
In Decembrie 2008 indrumat de medicul de familie ma duc la medic ORL cu exudat nazal si faringian, radiografie si analize de sange.
Exudatele erau sterile, analizele de sange erau ok, insa radiografia arata o sinuzita extinsa (radiologul a spus ca probabil va trebui sa fiu operat).
Medicul ORL, fara sa ma intrebe ce greutate am (eu cantarind 130kg am aflat tardiv ca doza de antibiotic care urma sa mi-o recomande era minima), imi da urmatorul tratament timp de 2 saptamani:

DIMINEATA
2x picaturi pinosol
1x Augmentin 1g
1x Clarinase

INTRE MESE
2x Nistatin

PRANZ
1x Advil (200mg ibuprofen)

INTRE MESE
2x Nistatin

SEARA
1x Augmentin 1g
2x picaturi pinosol
2x Nistatin


Dupa care au urmat 2 saptamani de SINUPRET: 1 pastila dimineata si 1 seara.
(mi-am notat toate aceste informatii deoarece medicul meu de famile a dorit sa fie informat asupra tuturor pasilor parcursi de mine la medicul ORL)

Durerile de cap dispar dupa 12 zile de Augmentin (am stat 15minute cu capul dezvelit la -5 grade si n-am avut nimic), insa cum intrerup antibioticul durerile reapar, desi la o intensitate mult mai mica.
Dispar simptomele legate de umflarea ganglionilor, a urechilor si ametelile. Ramane sensibilitatea exagerata la frig.
Medicul ORL ma trimite la neurolog. Neurologul spune ca probabil durerea de cap e de la sinuzita si ma trimite sa fac RMN.
Rezultatul RMN:

RMN FARA SUBSTANTA DE CONTRAST/O REGIUNE DE EXAMINAT-COL.VERT,CAP,BAZIN OSOS
(SOLD,ARTICULATII SACROILIACE)(2 FILME)
__________________________________________
Rezultat
Examinarea craniana prin RM, efectuata nativ (secvente sagital T1, axial T2, coronal FLAIR, difuzie, angioRM arteriala tip 3D TOP) evidentiaza:
- encefal supra- si infratentorial fara anomalii de morfologie sau semnal fcalizate sau difuze
- spatii lichidiene periencefalice cu dimensiuni si semnal normale
- sistem ventricular pe linia mediana, cu dimensiuni normale; aspect chistic al plexurilor coroide la nivelul ventriculilor laterali (varianta)
- pe secventa angioRM arteriala nu se evidentiaza anomalii de flux ale arterelor endocraniene principale;
N.B. inchistari lichidiene declive in sinusul maxilar stang una cu semnal impur; hiperpneumatizarea sinusurilor paranazale


Practic RMN-ul a gasit numai sinuzita maxilara stanga.
Ma intorc la medicul ORL care imi da intr-o prima instanta urmatorul tratament timp de 1 saptamana:

|DIMINEATA | PRANZ | SEARA |
|1x Modafen 200mg |1x Modafen 200mg |1x Paracetamol plus 500mg |
|3x picaturi Rhinoil |3x picaturi Rhinoil |3x picaturi Rhinoil |


Apoi vazand ca nu sint rezultate imi da un antibiotic recomandat pt sinuzita acuta (eu suferind de sinuzita cronica):

5 zile:
|DIMINEATA | SEARA |
|1x Modafen 200mg |1x Avelox 400mg |
|2x picaturi Rhinoil |2x picaturi Rhinoil |


Efectul Avelox-ului este aproape inexistent, asa ca medicul ORL ma sfatuieste sa incerc cu Diclofenac gel.
Nici acesta nu are efect, asa ca medicul ORL trage concluzia ca durerile mele sint de natura reumatica.
Ma trimite sa fac analiza la sange (ASLO, VSH, factor reumatoid, proteina C reactiva, HEMO) iar apoi, fara sa astepte rezultatul, imi da tratament de 1 saptamana cu Xefo:

DIMINEATA
1x Clarinase
2x Biorinil

PRANZ
1x Xefo 8mg

SEARA
2x Biorinil


Tratamentul nu are efect, ba chiar durerile de cap se intensifica.
Intre timp iese si rezultatul analizelor de unde rezulta ca n-am nimic.
Dupa un alt exudat faringian si nazal steril medicul ORL ma trimite la acupunctura.
Nu ma duc la acupunctura deoarece ORL-istul n-a fost in stare sa-mi explice de ce durerile mele au trecut numai cu Augmentin.
Urmez insa un tratament pt Helicobacter Pylori timp de 1 saptamana care include urmatoarele antibiotice:

500mg amoxicilina 3/zi
500mg claritromicina cu eliberare modificata 1/zi
omez, hepatoprotect si metronidazol


Tratamentul are un efect moderat asupra durerilor de cap (trebuie tinut cont de faptul ca Augmentinul contine totusi acel acid clavulanic care inhibeaza procesele de rezistenta ale bacterilor) asa ca decid sa-mi fac o alta radiografie.
Din radiografie reiese ca inca mai am sinuzita maxilara stanga cu un mic chist in sinusul respectiv.
Ma intorc la medicul ORL care de data asta, desi pe radiografie se vede ca exista infectie in sinus si chist, ma trimite la psiholog.
Ma conving ca medicul respectiv nu este competent asa ca nu ma duc la psiholog si aman momentan situatia mea.
In Noiembrie 2009, dupa o raceala de 3 saptamani care a accentuat foarte tare durerile mele de cap, ma duc la un alt medic ORL laudat pe forumul acesta (Dr. Theodor Valentin).
Dupa ce ma asculta si se uita la analizele mele imi spune ca pe radiografie se vede ca sufar de sinuzita maxilara stanga, ca am chiar un mic chist in sinusul respectiv, ca problema mea ORL se rezolva prin operatie chirurgicala endoscopica dar ca durerea de tample nu este declansata de sinuzita maxilara.
La intrebarea mea "Atunci de ce doar Augmentinul mi-a luat durerile de cap?" raspunde "Nu stiu, cel mai bine consultati un neurolog".
Ma duc la un Neurolog specializat in Franta si in Italia in cefalee care imi spune ca dupa parerea lui durerile mele de cap sint de origine psihologica. Ma trimite astfel la psiholog si la un stomatolog specializat in probleme mandibulare (asta pt ca i-am povestit ca daca mestec indelungat ma doare capul mai tare).
Deoarece nu vad ce legatura are psihologia cu frigul care-mi accentueaza durerile, si deoarece nici acest Neurolog n-a stiut sa-mi explice de ce Augmentinul m-a vindecat (temporar) de dureri de cap, ma duc la medicul meu de familie ca sa-i cer un sfat. Respectivul ma trimite la un consult oftamologic.
Deoarece ultimul consult de acest tip l-am facut acum 1 an (iar durerile mele de cap sint mult mai vechi) imi permit sa am dubii asupra utilitatii acestui consult.
Momentan n-am fost inca nici la psiholog, nici la stomatolog si nici la oftamolog pt ca au venit sarbatorile dar mai ales pt ca doctori la care am fost nu mi-au dat explicatii convingatoare.
Personal cred ca originea durerilor mele este de natura infectioasa si ca antibioticul corect, in doze corecte, ar rezolva situatia mea.
M-as fi dus singur sa-mi iau Augmentin de la farmacie, numai ca fara reteta nu pot.
Sunt dezorientat si am nevoie de un sfat mai ales ca aceste dureri de cap imi afecteaza sever viata: nu ma pot concentra, nu pot invata (sunt student), sunt tot timpul in tensiune nervoasa, am si probleme cu somnul.
Toate aceste simptome disparusera pe timpul tratamentului cu Augmentin...
Momentan nu prea mai au efect nici nurofenul, nici apa cu sare in nas, chiar si vata cu spirt in urechi nu mai este asa de eficace (si vreau sa o evit pt ca imi afecteaza timpanul).
Asa ca daca exista cineva care poate sa-mi dea un sfat il rog sa ma ajute!
Multumesc anticipat si multa sanatate tuturor!
Alex


Buna Alex, ma numesc Carmen, regret ca a trebuit sa experimentezi ce ai experimentat, am citit  tot ceea ce ai scris, chiar am ras si in hohote ( inseamna ca ai scris bine, sper ca esti indeajuns de inteligent sa nu trebuiasca sa ma explic...)
Si eu si sora-mea...din cauza unor implante dentare, nu puse prost , insa pur si simplu...corp strain...otite repetate, probabil netratate corespunzator, sinuzite etc etc
Am avut o groaza de probleme..eu personal a trebuit sa imi scot implantul, sora-mea se lupta cu o sinuzita crunta...
Nu o sa spun de medicamentatie...sau doctori pentru ca deja ai incercat destule...insa mi-am amintit...ca ai spus de dureri de cap crunte, acum 2 ani mi-am facut doua serii de sedinte de acupunctura, care mi-au mers la suflet si la trup, iar la unele sedinte am fost " colega de pat( sedinta dura in jur de 50 de minute)  cu o domnisoara care avea dureri de cap crunte de ani de zile. ..si i se ameliorasera , facea acest efort si finaciar si de timp...pentru ca venea tocmai de la Pitesti.
Eu doar iti povestesc, tu decizi...probabil ca exista sute de astfel de medici, insa eu ti-l pot recomanda pe acesta- Doctor Mircea Zamfirescu ( si sotia dumnealui Mihaela Zamfirescu care e fitoterapeut) cabinetul se numeste ACU- MED Bucuresti  Tel 310.11.11 424.8.567 sau 0726. 241.219 Mie mi l-a recomandat Oreste Teodorescu
Acest domn doctor a fost doctorul lotului olimpic de gimnastica feminina. ( pentru mine a contat enorm, nu sunt impresionata de nume mari in genere sau de titluri, insa un ac pus necorespunzator te poate paraliza...)
Eu personal le multumesc, nu am avut nush ce probleme, insa m-a refocusat. La mine decizia de a merge la, simteam ca nu ma mai centrez , nu-mi iese nimic, vedeam lucrurile la dimensiuni epice, lipsa bucurii de viata, insomnii de ani de zile... Controlul a constat in...la mine...m-a lasat sa vorbesc liber , sa ii spun ce cred ca am, ce asteptari am,... si mi-a examinat limba si pulsul.
Nu am vrut sa stiu niciodata ce am avut, tot timpul m-am adresat dumnealui cu Domnule profesor:) , cert este ca m-am centrat, am inceput sa am nopti de somn, somn cu vise,  ma iau mai putin in serios,  simt diferit .
...si un lucru care l-am invatat de curand...cred ca orice boala, oricare ar fi ea, intervine  pentru ca ...s-a creat un dezechilibru intre minte-corp-suflet.

#16
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

 GTFMIOFE, on 25th January 2011, 14:18, said:

mergi la doctor, fa un rmn. pana atunci incearca nurofen forte luat cu coca-cola.
nu ai specificat pentru ce... in caz ca vrea sa se sinucida evident.
multa iubire

#17
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009
Salut tuturor,
va rog sa ma iertati daca raspund cu intarziere dar eram convins ca voi primi notificare prin email in momentul in care vor aparea noi mesaje (lucru care nu s-a intamplat pentru ca nu eram subscris la acest topic).
Norocul a fost ca cineva de pe Forum m-a intrebat despre acest topic si asa am vazut noile mesajele.

Noutatile, pe scurt, ar fi urmatoarele:
- am fost la oftamolog si la cardiolog si n-am nimic
- am fost la alt medic ORL care, dupa ce am facut o tomografie si s-a uitat in sinusurile mele cu un tub cu camera de filmat, a tras concluzia ca n-am nimic si m-a trimis la psiholog
- n-am fost nici la psiholog nici la acopunctura (pentru ca n-au legatura cu frigul care da durere de cap)
- in disperare de cauza am repetat tratamentul cu Augmentin. Din pacate efectul a fost mai slab, in jur de 50-60%. Motivul este simplu: intre timp am facut si un tratament pentru Helicobacter Pylori cu antibioticul Amoxicillina simpla. Este probabil ca in aceasta ocazie bacteriile au dezvoltat rezistenta (reamintesc ca Amoxicillina este antibioticul prezent si in Augmentin, numai ca acesta din urma mai are in compozitie si acidul clavulanic, o substanta care impiedica bacteriile sa dezvolte rezistenta)

Momentan folosesc urmatoarele remedii:
1) Apa de argint coloidal (http://www.medicer.r...AL/id-4928.html). Argintul coloidal este un antibiotic natural. Il folosesc atat ca uz intern (il beau) cat si ca uz extern (picaturi in nas). Efectul pe care l-am simtit: sunt mai odihnit si ceva mai rezistent la frig, iar durerile de cap sint mai putin intense. L-am gasit la magazinele Medicer la pretul de 25 lei/litru.
2) Vata cu apa oxigenata in urechi. Este aproape la fel de puternica ca vata cu spirt, numai ca e mult mai putin nociva pentru timpane. Oxigenul este si el un antibiotic natural.
3) Antalgin (http://pronaturashop...25 capsule.html). Este un antinflamator natural (se poate folosi in locul Nurofenului). Nu are contraindicatii. Se gaseste la Plafar la un pret aproximativ de 6,5 lei / 25 capsule. Se iau maxim 9 capsule pe zi.
4) Inhalatii cu apa si sare sau apa cu musetel/galbenele.
5) Pentru dormit: Passival (www.magazin-naturist.ro/suplimente-alimentare-nutritive/passival-30-cps-rotta-natura--1221).

Ca si doctor mi-a fost recomandat cu caldura ca fiind un doctor genial dl. doctor Ataman.
Din cate am inteles este un doctor mai in varsta care nu primeste spaga.
Inca n-am ajuns la dansul.

Ar mai fi varianta tratamentului HBOT (Oxigenare hiperbară) dar este costisitoare si implica drumuri pana la Constanta (in Romania se poate face o asemenea terapie numai la Centrul de Medicina Hiperbara Constanta). Este tratamentul cel mai puternic impotriva infectiilor de orice tip (oxigenul este un antibiotic natural).

@giory: da ar trebui sa faci investigatii urgent. In afara de dl. doctor Ataman (de care am pomenit mai sus), ti-o mai pot recomanda pe dna doctor KUBINSCHI Gabriela de la Ghencea Medical Center (cu atentionarea ca dansa este doctorul care a uitat sa ma intrebe ce greutate am inainte sa-mi dea Augmentin-ul).

@Geanni: imi pare rau ca ai trecut prin atatea si nu ti-a trecut durerea de cap. In cazul in care si la tine e vorba de o infectie, cred ca varianta cea mai radicala si eficace ar fi terapia HBOT la Constanta.

Catre toti ceilalti: multumesc pentru sfaturi si participare la acest topic :)

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
alex, pentru linistea ta, fa-ti un test pentru depistarea bolii muscaturii de capusa, chiar daca nu-ti amintesti sau esti sigur ca nu ai fost muscat de una.

http://lymediagnostic.ro/

aici gasesti marturiile unor pacienti, s-ar putea sa regasesti multe dintre simptomele tale in cazurile prezentate

http://www.lyme.ro/cazuri.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate