Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Clasa I

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#37
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Multumesc de urari, succese si voua!

Astazi am fost la scoala, am dus niste rechizite. Doamna vrea sa organizeze clasa ca un fel de chibut evreiesc. Caram ce este esential la scoala (bloc desen, lipici, plastilina etc) si se strang intr-un dulap. Cum se distribuie, vom vedea.
M-am lamurit, pana la urma sunt doar trei clase intai a cate 36 copii fiecare (s-au afisat listele definitive), clasele pregatitoare sunt 5 a cate 38 pici.

Referitor la uniforma: chestia e cam tembela. Copilul trebuie sa poarte uniforma doar in zilele in care nu au sport (atunci vin in trening). Si cum sport au in trei zile diferite pe saptamana................. Si tot legat de echipament - copiii trebuie sa-si schimbe incaltarile cand intra in clasa pe motivul "cara noroi in clasa si apoi il inhaleaza". O sa fie superhaiosi imbracati la costumase plus papioane, care mai de care mai ochioase, si incaltati in papuci.Posted Image

Edited by gelublabla, 12 September 2013 - 11:06.


#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Asta cu rechizitele la comun, nu o inteleg.
Fii-mea a primit rechizite din Germania de la nasa ei, nu mi se pare o idee buna sa le impartim cu alti 30 de elevi. Nu ca as fi zgarcioaba, da nu mi se pare corect.

La noi nu stiu cati copii sunt in clase, ti-am zis ca avizierul era gol, sambata aflu si eu ce si cum, sper ca mi-au luat in considerare rugamintea de la inscriere de a-mi distribui copila la fosta invatatoare a lui frate-miu, pe care o stiu ca e dedicata muncii.

Asta cu papucii in clasa, nu o stiam :)
Si nici ca au 3 zile pe saptamana sport si ca trebuie sa vina in trening.
Eu i-am luat fii-mii un trening roz, sper ca nu ii apuca regula cu trening negru sau bleumarin :P.

Iar cu uniforma, hai sa zic ca inteleg.
Nu inteleg insa de ce naiba trebuie fusta neagra la fetite de clasa 1. Zau.
Eu imi imbrac fata numai in culori vii, predominant roz si mov, nu are nimic negru exceptand niste pantofei de lac.

#39
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Asta cu rechizitele la comun, nu o inteleg.
Fii-mea a primit rechizite din Germania de la nasa ei, nu mi se pare o idee buna sa le impartim cu alti 30 de elevi. Nu ca as fi zgarcioaba, da nu mi se pare corect
Ca sa nu faca diferente intre elevi.E o idee foare buna.
Adica?Maamma!Eu am guma de sters din germania!Ce misto e!A ta e din piata?Nu-i asa!Ionele!
ps;Gindeste-te cum se simte Ionel?

Quote

Eu i-am luat fii-mii un trening roz, sper ca nu ii apuca regula cu trening negru sau bleumarin
Gresala este a ta.Nu trebuia sa-i cumpari pina nu aflai cerintele scolii.Asta-i regula si tu ca parinte trebuie sa o respecti.

Quote

Nu inteleg insa de ce naiba trebuie fusta neagra la fetite de clasa 1. Zau.
Eu imi imbrac fata numai in culori vii, predominant roz si mov, nu are nimic negru exceptand niste pantofei de lac.    
Fustita neagra este o alegere buna.
Fetitele cu fustite roz si ghiozdanel atrag pedofilii.La scoala nu faci parada modei.
Este nepedagogic sa te opui regulamentului.
Nici nu a inceput scoala si tu spui Nu cam la orice.

#40
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
La noi uniforma este compusa din bluza alba ( poate fi tricou, camasa, helanca, orice dar sa fie alb), vesta din raiat kaki si negru/bleumarin in partea de jos ( fusta, pantalon de stofa, raiat, blugi, ideea e sa fie o culoare inchisa), sau sarafan din raiat kaki cu bluza alba. Anul asta s-au schimbat uniformele, in sensul ca s-a trecut la un gri perla spre negru pentru vesta , fusta si sarafan. Nico, vezi pe FB ca am niste poze.

Rechizitele nu le punem la comun. Fiecare cu caieul lui, eichetat, lucrurile mai grele raman in dulap la scoala, dar, repet, cu eticheta.

Mare atentie la treninguri. Profa noastra de sport vrea trening inchis la culoare si adidas cu talpa complet alba.

#41
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ulpia, vorbim de Romania, nu de Japonia, asa ca nu veni sa ma enervezi si aici.
Vreau sa vorbesc civilizat cu parintii de aici, nu veni sa faci tu pe desteapta!

Nu ma intereseaza de Gigel si de Ionel, eu vreau ca lucrurile copilului meu sa fie ale lui, nu pe moda comunista sa impartim ce avem. Aia se face la biserica sau nu ma intereseaza unde, dar nu vad utilitatea practica intr-o scoala.
Cat despre pedofili, afla ca nu e cazul: imi duc si imi aduc copilul la scoala zilnic, nu are cum sa intre in contact cu pedofili si violatori!

E treaba mea sa zic NU, daca consider ca ceva e gresit.
Am dreptul ca parinte sa zic NU, avand in vedere ca nu exista o regula scrisa in acest sens, si de vorbe sunt satula.
Nu incalc nici o lege.
Daca ai ceva de spus util, spune, daca nu, mergi si fa flame in alt topic!

View PostXZY, on 12 septembrie 2013 - 11:55, said:

La noi uniforma este compusa din bluza alba ( poate fi tricou, camasa, helanca, orice dar sa fie alb), vesta din raiat kaki si negru/bleumarin in partea de jos ( fusta, pantalon de stofa, raiat, blugi, ideea e sa fie o culoare inchisa), sau sarafan din raiat kaki cu bluza alba. Anul asta s-au schimbat uniformele, in sensul ca s-a trecut la un gri perla spre negru pentru vesta , fusta si sarafan. Nico, vezi pe FB ca am niste poze.

Am vazut acum pozele, mi se par ok vestele alea kaki, care par verzi oricum in poze.
Fustele alea in schimb, nu imi plac, parca sunt de fete batrane, zau. :)
De ce ati fost de acord cu ele?
Macar bleumarin daca erau, da negreeee?

Cu treningul, na, o sa ii iau altul daca se insista pe culori inchise.
Sunt niste copii, Doamneee, de ce trebuie sa ii imbracam in maicute?

#42
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005

View PostXZY, on 12 septembrie 2013 - 11:55, said:



Rechizitele nu le punem la comun. Fiecare cu caieul lui, eichetat, lucrurile mai grele raman in dulap la scoala, dar, repet, cu eticheta.



Corect. Si noi am etichetat, dar..... Am pus eticheta pe plastilina dar am pus pe ambalajul de celofan care se pierde imediat, lipiciul circula din mana in mana, creioanele si cariocile la fel. Nu cred ca doamna are timp sa caute fiecarui pusti lipiciul propriu si sa-i dea o foaie din blocul de desen propriu. Dar nu cred ca asta este o problema. Oarecum asa se tempereaza obsesia de a cumpara cele mai scumpe rechizite.
Cea mai cea problema ramane cu toaleta. Am facut un calcul grosier si mi-a iesit ca sunt undeva la peste 600 de copii, numai dimineata - clasele 0-iV, care dispun de o singura cabina de toaleta pt fete si una pt baieti. E drept cu doua chiuvete si probabil 3 wc uri. Dar infim.

#43
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ba da, este o problema datul din mana in mana a cariocilor etc.
Toti stim ca exista carioci de 2 lei si de 20 lei, iar diferenta este vizibila, unele scriu, altele nu.
Asta cu datul la comun, face ca toti parintii sa cumpere kkturi, pt ca nu or sa fie unii prosti sa dea 20 lei pe carioci, in timp ce altii iau chinezarii de 2 lei.
Aceeasi impresie si pt acuarele, etc.

Nu mi se pare corect, exclus ca pe vremea mea sa se fi impartit lucrurile astea.

Daca tot se vrea la comun, atunci sa se stranga bani si sa se cumpere fix aceleasi lucruri pt toata lumea ca la gradinita, poftim.

Cu toaletele, nu stiu care e situatia, oricum probabil dezastruoasa ca in toata Romania, unde wc-urile sunt neingrijite si adevarate focare de infectie.
O sa studiez treaba asta si daca nu e in regula, am sa supun Consiliului Parintilor aceasta problema( in caz ca nu a mai facut-o cineva pana acum).
Eu nu tac cand e vorba de siguranta copiilor mei.

Edited by -Diana-, 12 September 2013 - 13:03.


#44
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Numarul de elevi in clasa 1, respectiv 36-38 este imens.
Este imposibil unei invatatoare sa asculte fiecare copilas, sa se faca inteleasa de fiecare  copilas, cei isteti vor prinde ceilalti...vor bajbai.
Ma axez strict pe invatare, las in plan secundar linistea clasei, disciplina si folosirea toiletelor.

#45
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View Post-Diana-, on 12 septembrie 2013 - 10:22, said:

Neatza,

m-am intors si eu de la scoala. Posted Image
Avizierul era alb in intregime, nu scria nimic. M-am lovit de domnul portar care initial nu ma lasa sa intru in scoala, pt ca imi va spune el tot.
Il intreb daca trebuie uniforma, zice ca nu stie daca trebuie la cls 1, ma tot aburea cu pregatitoarea. I-am explicat de 3 ori ca nu am nici o treaba cu pregatitoarea si ca eu vreau sa stiu detalii despre cls 1.
In fine, ma lasa sa intru la secretara care era cu nasul in niste hartii.
Ma lamureste aia ca nu e nevoie de uniforma la cls 1, ca se vor lua masuri copiilor si ca li se vor face uniforme dupa inceperea scolii.
Ii zic daca pot sa o aduc pe fii-mea imbracata cum vreau,( pt ca deja i-am luat rochie, pulover si pantofi asortati la cea mai fina nuanta Posted Image), initial imi zice ca da, apoi zice....aaaa...pai trebuie fusta neagra si camasa alba.
Fusta neagra?  Posted Image WTF cine cumpara fusta neagra la fetite de 7 ani, nu cred ca e vreun parinte care imbraca copila in negru, poate doar daca o fi pocait, ultracredincios sau stiu eu cum.
Acum nu inteleg de ce trebuie cumparate fusta neagra si camasa alba, avand in vedere ca uniforma va fi alta....mi se pare un rationament prost si o cheltuiala inutila, eu pe fii-mea nu o imbrac in negru si nici nu o las vreo alti 10 ani de aici incolo sa poarte negru Posted Image

Bineinteles ca nu se stia nimic de clase sau de inceperea primei zi de scoala, sambata seara se vor afisa detalii.
Mai sunt 4 zile pana atunci si tanti secretara ori tinea secret, ori intradevar nu stia.Posted Image

Cam asta e situatia la noi.

Voi ce ziceti? Sa ma duc sa cumpar fusta neagra si camasa alba?Posted Image
Si ce naiba camasa pe vremea asta, ca e totusi cald afara, camasa e pana in gat, mor copiii de cald. Oare cineva s-o gandi la aspectele astea?Posted Image



Aici era 13 lei pe zi, program de la 12-17.30.
Anul asta nu stiu care e suma.



Cred ca pana la urma, mai bine ii lasa cu uniformele alea pe care le-am avut si noi, si gata.

Succes la scoala! Posted Image

Mie in sine uniforma mi se pare o prostie,zici ca suntem comunisti.Mai ales fusta neagra + camasa alba pe caldura astaPosted Image absurd.
Am avut un coleg in cls mici (cls I,II) care nu a purtat uniforma deloc,pur si simplu nu ii placea.Din cls III numai am purtat nici eu uniforma.

#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Cori, in sistemul de stat asa este.
Nu-ti fa griji, invatatoarele sunt obisnuite cu nr mare de elevi.
Si la gradinita in grupa alor mei, erau 35 de copii si o singura educatoare, dar in clasa era liniste si toti copiii ascultau chiar daca erau mici.
Aici la scoala, sunt mai mari, deci mai ascultatori si nu se mai bazaie din orice.
Eu nu de asta imi fac griji.
Am sa vorbesc cu doamna sa mi-o puna prin primele banci pe fii-mea, sper ca e posibil.
Am stat toata viata in prima banca, ba si in facultate, asa am stat cu ochii si urechile ciulite la profesor, nu la peisaje.

Macar mi-am facut o strategie :P
Am sa ma implic in tot ce inseamna organizare, voluntariat etc in scoala, vreau sa imi sprijin copilul prin toate mijloacele posibile.

View PostGoldMasters, on 12 septembrie 2013 - 14:15, said:

Mie in sine uniforma mi se pare o prostie,zici ca suntem comunisti.Mai ales fusta neagra + camasa alba pe caldura astaPosted Image absurd.
Am avut un coleg in cls mici (cls I,II) care nu a purtat uniforma deloc,pur si simplu nu ii placea.Din cls III numai am purtat nici eu uniforma.

O sa vad ce se poate schimba in discutii cu ceilalti parinti dar si cu invatatoarea :)
Sper ca-s open minded toti.

#47
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostUlpiatraiana, on 12 septembrie 2013 - 11:48, said:

Ca sa nu faca diferente intre elevi.E o idee foare buna.
Adica?Maamma!Eu am guma de sters din germania!Ce misto e!A ta e din piata?Nu-i asa!Ionele!
ps;Gindeste-te cum se simte Ionel?

Gresala este a ta.Nu trebuia sa-i cumpari pina nu aflai cerintele scolii.Asta-i regula si tu ca parinte trebuie sa o respecti.


Fustita neagra este o alegere buna.
Fetitele cu fustite roz si ghiozdanel atrag pedofilii.La scoala nu faci parada modei.
Este nepedagogic sa te opui regulamentului.
Nici nu a inceput scoala si tu spui Nu cam la orice.

Faza cu pedofilii mi s-a parut geniala=]]Posted Image  tu vorbesti serios,fustita roz atrage pedofili ?

Edited by GoldMasters, 12 September 2013 - 14:27.


#48
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013

View Post-Diana-, on 12 septembrie 2013 - 14:19, said:

O sa vad ce se poate schimba in discutii cu ceilalti parinti dar si cu invatatoarea Posted Image
Sper ca-s open minded toti.
Posted Image Vor zice ca vor uniforme ca pe vremea lor ca sa nu si-o ia-n cap copiii.

Edited by dezaak, 12 September 2013 - 14:36.


#49
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View Postdezaak, on 12 septembrie 2013 - 14:36, said:

Posted Image Vor zice ca vor uniforme ca pe vremea lor ca sa nu si-o ia-n cap copiii.

Oho,mai mult ca sigur.Numai spun,poate prindeti niste invatatoare zeloasePosted Image

#50
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Lectura placuta, aveti de unde :D
Pareri normale, dar si extremiste :lol:

http://forum.softped...iforme scolare
http://forum.softped...formei-scolare/
http://forum.softped...iforme scolare
http://forum.softped...iforme scolare

#51
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Probabil depinde de invatatoare, da.
Oricum femeile astea sunt nsite martire, atat ca si nivel de suportabilitate cat si ca perseverenta, iti trebuie nervi tari sa rezisti.


Am avut ocazia sa interectionez cu clasele 1-4, invatatoarele aveau voci de barbat cat puteau urla, copiii erau intr-un du-te vino continuu daca nu era atenta tot timpul, nu mai zic de clasa care avea un copilas cu adhd cat putea sa disturbe clasa. Ca si procedee pedagogice s-a folosit atat captarea atentiei prin vocea soptita, cu intonatie( dezastru total, isi pierdeau atentia imediat) cat si acoperirea vuietului clasei cu vocea ridicata. S-a ramas la vocea ridicata.::)))

A avut ca si repercursiuni asupra cadrului didactic dureri acute in piept ( da, starneste rasul) tinutul de catedra ca ramaneai fara aer de atata elocventa si datul sonorului la tv tare intrucat a scazut calitatea auzului.

#52
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostCorina2009, on 12 septembrie 2013 - 13:50, said:

Numarul de elevi in clasa 1, respectiv 36-38 este imens.
Este imposibil unei invatatoare sa asculte fiecare copilas, sa se faca inteleasa de fiecare  copilas, cei isteti vor prinde ceilalti...vor bajbai.
Ma axez strict pe invatare, las in plan secundar linistea clasei, disciplina si folosirea toiletelor.

De asta e prabusit invatamantul. Clasele sunt supraaglomerate datorita numarului de cadre didactice tot mai mic.

#53
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
La noi toaletele sunt super ok. Sunt 4 clase pe etaj, cate un grup sanitar de fete/baieti pe fiecare etaj, cu cate 3 cabine si 3 chiuvete fiecare, au sapun lichid si hartie igienica, care se cumpara din fondul scolii ( adica tot din banii nostri). Promit ca atunci cand incepem, va pun niste poze ca nu am poze din buda in PC.
Am uitat sa mentionez ca scoala a fost anul trecut complet reabilitata, cu parchet schimbat, geamuri si banci schimbate, table noi, etc.

#54
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostXZY, on 12 septembrie 2013 - 20:09, said:

La noi toaletele sunt super ok. Sunt 4 clase pe etaj, cate un grup sanitar de fete/baieti pe fiecare etaj, cu cate 3 cabine si 3 chiuvete fiecare, au sapun lichid si hartie igienica, care se cumpara din fondul scolii ( adica tot din banii nostri). Promit ca atunci cand incepem, va pun niste poze ca nu am poze din buda in PC.
Am uitat sa mentionez ca scoala a fost anul trecut complet reabilitata, cu parchet schimbat, geamuri si banci schimbate, table noi, etc.

Ceva rar in Romania

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate