Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Clasa I

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#19
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Problema asta cu legislatia cred ca va mai dura la noi destul de mult timp.
Si are 2 fete, una in care copilul mi-ar spune " Vai, daca mai stateam un an acasa, era mai bine...", si una in care ar putea sa zica " Vezi, daca ma dadeai cu un an mai devreme, prindeam si eu nu stiu ce metodologie de examen...".
Asa ca, niciodata nu poti sa stii. Pe mine ma interesa indeosebi aspectul psihologic. Chiar azi vorbeam cu una din educatoarele ei, care imi spunea ca, la felul ei de a gandi, relationa si comporta ar fi pacat sa o mai tin un an la gradi.

#20
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Pai nu o mai tine la gradi.
Cu siguranta va face "fata".

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Ca sa nu mai deschid topic nou, intreb si eu aici: mai sunt parinti ai caror copii incep clasa 1 peste 7 zile? :)
Ma gandeam sa facem aici un grup de discutii despre ce le cumparam, ce ne/le mai trebuie, sa povestim despre ceea ce fac in timpul scolii, etc.

Ce parere aveti? :)

#22
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013

View Post-Diana-, on 09 septembrie 2013 - 14:11, said:



Ce parere aveti? Posted Image
Iti dau un sfat. Nu verifica cum arata baile ca s-ar putea sa nu iti mai lasi copilul sa mearga la scoala.

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Am inscris-o deja, n-am verificat baia....m-am gandit si eu la aspectul asta....dar na....e aceeasi scoala in care am invatat si eu acum muuuuuuulti ani, asa ca daca eu am supravietuit, o face si ea. :)

#24
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Si al meu incepe clasa intai, deja am fost convocat pana acum la doua sedinte. Cumparaturi au fost subtirele, doamna nu a cerut prea mult sub pretextul ca "s-au facut multe economii in clasa 0". Cea mai consistenta achizitie - un pachet de carti/manuale 95 lei.
Nu s-au adus in discutie: eventuale imbunatatiri la clasa (tangential a aruncat ceva de perdelute vaporoase roz Posted Image ) / fondul clasei scolii.
Despre toalete, numai de bine: nu le-am vazut dar am aflat ca este una singura (la parter) pentru o scoala supraaglomerata din buricul unui oras mare "shentru universitar".
Legat de clase supraaglomerate: au fost 3 clase 0 care peste vara au devenit 5 clasa intai, in clasa pustiului meu au fost 24 anul trecut, acum anul incepe cu 37-40 Posted Image de copii! Legea spune, din cate stiu, maxim 28 de suflete dar cui ii pasa?!

Edited by gelublabla, 11 September 2013 - 14:15.


#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Buna Gelu,

fii-mea nu a mers in clasa zero, am sarit etapa asta, pur si simplu am refuzat sa o dau, asa ca a ramas in gradinita pana la 7 ani. :)
Deci nu stiu nimic de sedinte, de manuale, de ce trebuie cumparat. :)

Am sa merg maine de dimineata la secretariat, pt ca nu am niciun habar daca au nevoie de uniforme sau nu.
La voi cum e? Copiii au haine de strada sau uniforma?

Voi sunteti la o scoala din Buc sau de unde?
A mea va merge la o scoala din sect 5, se numeste Principesa Margareta, scoala pe care am absolvit-o si eu acum multi, multi ani.
Am emotii deja, mai multe eu decat fii-mea care refuza scoala, vrea in contiuare la doamna ei din gradinita. :)

Sper sa avem o zi frumoasa si cu siguranta va fi! :)
Eu mi-o amintesc si acum si au trecut hehe, 29 de ani de atunci :)

#26
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Femeile de servici nu isi fac treaba asa cum ar trebui.Mereu fac figuri cand se apuca de curat,de parca nu sunt angajate ca femei de servici,degeaba iau banii aia! In ultimul timp,am observat ceva interesant,femeile de servici se cred gardieni iar gardieni profesori.Se baga unde nu le fierbe oala (mai ales femeile de servici) baga elevi mai mici in clase,cand asta ar trebui sa faca profesori sau gardienii.Am la scoala niste gardieni,"domne,smecheri rau baieti" merg de parca ar lucra la FBI.

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Da, stiu ca isi depasesc atributiile, m-am lovit si eu de un paznic la inscriere, m-am gandit daca sa il ucid in seara aia sau nu. :)

#28
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013

View PostGoldMasters, on 11 septembrie 2013 - 16:10, said:

Femeile de servici nu isi fac treaba asa cum ar trebui.Mereu fac figuri cand se apuca de curat,de parca nu sunt angajate ca femei de servici,degeaba iau banii aia! In ultimul timp,am observat ceva interesant,femeile de servici se cred gardieni iar gardieni profesori.Se baga unde nu le fierbe oala (mai ales femeile de servici) baga elevi mai mici in clase,cand asta ar trebui sa faca profesori sau gardienii.Am la scoala niste gardieni,"domne,smecheri rau baieti" merg de parca ar lucra la FBI.
In fosta mea generala toti gardienii deveneau dupa un timp mecanici. :lol:

View Post-Diana-, on 11 septembrie 2013 - 16:13, said:

Da, stiu ca isi depasesc atributiile, m-am lovit si eu de un paznic la inscriere, m-am gandit daca sa il ucid in seara aia sau nu.
Nu stiam ca esti asa periculoasa. Posted Image

#29
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Post-Diana-, on 11 septembrie 2013 - 15:29, said:



Noi suntem deja cls a IV-a, Sc. Gimnaziala Serban Voda, sector 4 ( fosta generala 109). Avem uniforma. Nico, vezi zilele astea la intrarea in scoala ca trebuie sa fie afis cu privire la uniforme.

P.S. Eu am fost in aceeasi scoala acum 30 de ani:D

#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Buna searrrra :)

Ce babe suntem :lol:, tu acu 30, eu acu 29 :D
Hehee si ce coincidenta ca ne-am dus fetele la aceleasi scoli :P
Maine dimi ma infiintez la scoala sa vad ce si cum.
Ce uniforma aveti? Din aia clasica sau facuta la comanda? O aveti din cls 1 sau s-a schimbat intre timp?

#31
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostGoldMasters, on 11 septembrie 2013 - 16:10, said:

Femeile de servici nu isi fac treaba asa cum ar trebui.
Ce bine ma intelegeam cu femeia de servici in generala :lol:
Era si pe post de paznic in pauze. In clasele a 7-a si a 8-a ii mai luam cu doi colegi ciocolata din cand in cand, iar ea in schimb se facea ca nu ne vede cand ne luam zborul mai repede de la ore :D
-scuzati off-topicul-

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Stai linistit ca eu inteleg cel mai bine offtopicul :D

#33
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
:))) femeia de servici era gardian ? Era cumva omul-post ?

#34
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Incinta era construita incat singurul loc pe unde puteai iesi/sarii gardul era pe unde era si poarta. (sau pe la profi Posted Image)
In pauze se planta acolo sa prinda mici delicventi. Dar asta era in urma cu 6-7 ani. Intre-timp au angajat ceva firma de paza. Am trecut odata pe acolo si m-am speriat ce mortaciune era. Femeia de servici era de 2 ori mai mare ca el, cam ca prietena lui michael-meyers pt cine a vazut topicul Hai sa vedem cum aratam.

Edited by Corupt, 11 September 2013 - 23:30.


#35
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View Post-Diana-, on 11 septembrie 2013 - 15:29, said:

La voi cum e? Copiii au haine de strada sau uniforma?

Voi sunteti la o scoala din Buc sau de unde?


1. Uniforma clasica doreste "duamna" - baieteii costumas negru, camasa alba asezonate dupa gust cu cravata/papion, fetele - sarafan etc.. Acum cautam costumul, am vazut ceva intr-un mall dar era asa de frumusel si finut materialul iar pupitrele din clasa sunt asa de jerpelite incat ma gandesc ca nu are cum sa reziste sacoul, la coate cel putin, mai mult de doua saptamani.
2. Pripasiti (temporar sper), de un an, in Iasi.
3. Inca ceva - se incearca organizarea unui after school, maestru de ceremonii tot "duamna".

PS asa zice fiimiu - duuaaamna.

Edited by gelublabla, 12 September 2013 - 08:57.


#36
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Neatza,

m-am intors si eu de la scoala. :)
Avizierul era alb in intregime, nu scria nimic. M-am lovit de domnul portar care initial nu ma lasa sa intru in scoala, pt ca imi va spune el tot.
Il intreb daca trebuie uniforma, zice ca nu stie daca trebuie la cls 1, ma tot aburea cu pregatitoarea. I-am explicat de 3 ori ca nu am nici o treaba cu pregatitoarea si ca eu vreau sa stiu detalii despre cls 1.
In fine, ma lasa sa intru la secretara care era cu nasul in niste hartii.
Ma lamureste aia ca nu e nevoie de uniforma la cls 1, ca se vor lua masuri copiilor si ca li se vor face uniforme dupa inceperea scolii.
Ii zic daca pot sa o aduc pe fii-mea imbracata cum vreau,( pt ca deja i-am luat rochie, pulover si pantofi asortati la cea mai fina nuanta :D), initial imi zice ca da, apoi zice....aaaa...pai trebuie fusta neagra si camasa alba.
Fusta neagra?  Posted Image WTF cine cumpara fusta neagra la fetite de 7 ani, nu cred ca e vreun parinte care imbraca copila in negru, poate doar daca o fi pocait, ultracredincios sau stiu eu cum.
Acum nu inteleg de ce trebuie cumparate fusta neagra si camasa alba, avand in vedere ca uniforma va fi alta....mi se pare un rationament prost si o cheltuiala inutila, eu pe fii-mea nu o imbrac in negru si nici nu o las vreo alti 10 ani de aici incolo sa poarte negru :P

Bineinteles ca nu se stia nimic de clase sau de inceperea primei zi de scoala, sambata seara se vor afisa detalii.
Mai sunt 4 zile pana atunci si tanti secretara ori tinea secret, ori intradevar nu stia.Posted Image

Cam asta e situatia la noi.

Voi ce ziceti? Sa ma duc sa cumpar fusta neagra si camasa alba?Posted Image
Si ce naiba camasa pe vremea asta, ca e totusi cald afara, camasa e pana in gat, mor copiii de cald. Oare cineva s-o gandi la aspectele astea?Posted Image

View Postgelublabla, on 12 septembrie 2013 - 08:56, said:

3. Inca ceva - se incearca organizarea unui after school, maestru de ceremonii tot "duamna".

Aici era 13 lei pe zi, program de la 12-17.30.
Anul asta nu stiu care e suma.

View Postgelublabla, on 12 septembrie 2013 - 08:56, said:

1. Uniforma clasica doreste "duamna" - baieteii costumas negru, camasa alba asezonate dupa gust cu cravata/papion, fetele - sarafan etc.. Acum cautam costumul, am vazut ceva intr-un mall dar era asa de frumusel si finut materialul iar pupitrele din clasa sunt asa de jerpelite incat ma gandesc ca nu are cum sa reziste sacoul, la coate cel putin, mai mult de doua saptamani.

Cred ca pana la urma, mai bine ii lasa cu uniformele alea pe care le-am avut si noi, si gata.

Succes la scoala! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate