Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Inchirieri masini

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#37
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
de ce nu suni la companiile de rent-a-car si aflii direct de la sursa ?

eu zic ca e cel mai bine asa... si stii direct de la sursa...

#38
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
vladc, ai dreptate....dar ma gandeam ca poate stie cineva sa-mi spuna, cineva care a inchiriat; sa ma scuteasca de niste dureri de cap, mai ales ca sunt zeci de firme de rent a car, multe din ele fara prea multa publicitate.

#39
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
www.mgf.ro, sunt foarte flexibili.

#40
sneyku

sneyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2004
sar'na

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.low-cost-auto-rental.com/

#42
GeorgePopescu

GeorgePopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.03.2007
O matusa de-a mea a inchiriat o masina toamna trecuta si i-au cerut un "depozit" care se retine doar in caz de accident. Justificarea sumei este ca, masina in caz de accident, va sta in service si nu poate fi inchiriata. in rest nu stiu de vreo alta taxa in caz de accident, in mod normal sunt acoperite de asigurare... in rest nu au fost probleme, au adus masina, au luat-o... nimik deosebit. va spun sigur ca nu au alte taxe ascunse pe care le practica altii. Au limita de km la mai putin de 2 zile. dar de obicei se ia pe mai mult timp asa ca nu e problema. si au reducere pt clientii fideli. vedeti si voi... http://www.rentacar-bucharest.com/   sau  http://www.carbiz.ro/  daca ati luat din alta parte cu preturi mai bune sa-mi spuneti si mie ca o sa mai am nevoie in vara pt niste prieteni care vin de afara.

Numai bine!

#43
petre.mihai

petre.mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2007
www.mgf-rent-a-car.ro

Am lucrat cu ei si au fost O.K.

#44
Francoise

Francoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2007
Incercati Carbiz, am inchiriat de la ei o Toyota care mi-a placut f mult, era nou nouta masina.

#45
crazydoctor

crazydoctor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.09.2007
Salut am deschis acest topic pentru ca intentionez sa inchiriez o masina in Italia si vad ca majoritatea companiilor cer un Card de Credit. A inchiriat cineva sau stie cineva o companie care nu solicita carduri de credit?

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se accepta si debit card, da un email/telefon inainte la agentia de unde doresti sa inchiriezi masina si intreaba-i daca accepta si debit card. La debit card de obicei se blocheaza pe card o suma cuprinsa intre ... 10 EUR si ... 1000 EUR , in functie de durata inchirierii, clasa autoturismului, varsta, probabil se tine cont si de nationalitate, etc.

Eu am inchiriat cu DEBIT card la avis si hertz. La Avis mi-au blocat o suma pe card de 300 EUR (masina inchiriata 8 zile , clasa Intermediara) , la Hertz 500 EUR , masina pe 5 zile , clasa Mini , probabil astora nu le-a placut de fata mea :)

#47
crazydoctor

crazydoctor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.09.2007
Am vorbit la Europcar si  Dollar, mi au zis k sum ablocata va fi de aprox 600 de euro dar ca imi trebuie card de credit. O sa incerc si la Avis sa vad ce zic. Mersi mult. Se pare ca multa lume inchiriaza doar cu cardul si pasaportul fara sa fie nevoie de card de credit, dar daca vreu sa rezerv de pe internet trebuie sa p[rezint si un card de credit, asa ca mai bien ma duc acolo la birou direct le arat banii si sa vedem daca ii accepta sau nu.

#48
crazydoctor

crazydoctor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.09.2007
Chiar nu a mai inchiriat nimeni masini?

M am mai interesat eu si am inteles ca si cardurile de debit ar fi acceptate daca sunt Visa sau Mastercard embosate, sigur sunt aceptate cardurile de debit la companiile mici.

#49
teo_05t

teo_05t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
Eu am inchiriat in Paris de la Hertz. Mi-au blocat 400 euro pe card (masina pentru 3 zile), nu m-au pus sa semnez altceva. Iar cand ajung acasa vad ca mi-au luat cu 42 euro mai mult decat stabilisem. Le-am scris o mie de emailuri si... pauza. Deci din punctul meu de vedere sunt niste hoti.

#50
crazydoctor

crazydoctor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.09.2007
Si nu au scris pentru ce sunt aia 42 de euro in plus? Am vazut k dupa ce semnazi contractul ei zic ca iti poti printa de pe site o copie sau ceva in sensul asta.
Ai avut card de credit sau de debit?

#51
teo_05t

teo_05t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
Card credit.
Pe scurt: am facut rezervarea de acasa pentru 3 zile (am fost pe V. Loairei) + booster seat  ~119 eur
La paris imi scoate hartia cu 106 eur. cand ajung la masina vad ca n-am boosterul. Ma intorc, mi-l da (niste oameni toatl nepoliticosi) si zice nu-i problema.
Dau masina inapoi ii fac plinul (~45 eur, ATENTIE, daca nu-i faceti voi plinul iti mai ia 75 eur (facut plinul, nu conteaza cat ai consumat + 13 eur servicul ca pun ei motorina). Intreb nu mai platesc, nu-mi dati chitanta? Nu, gata, asta-i tot.
Ajung acasa vad ca mi-au luat din card 161 (sau pe aici). Ma enervez, ma uit pe siteul lor, poti genera factura: asta era pretul decinicidecum celelalte 2. La detalii ma uit ca mi--au luat 45 eur pe scaun copil, in loc de 10.5 cat trebuia. De aici diferenta si datorita unei sume mai mari cresc si taxele tva etc.  Deci masina a fost 44 eur / 3 zile (numai ea fara asigurari si celellate taxe, cf, facturii, iar un booster seat 45!!! ) .Si de aceea le-am scris si ei.. se fac ca ploua. Eu unul nu mai vreau sa aud de Hertz. Ca au gresit e una, dar sa taci ca mutu si sa nu-ti ceri scuze macar...

Edited by teo_05t, 07 September 2007 - 11:40.


#52
crazydoctor

crazydoctor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.09.2007
Da inteleg de ce esti suparat...si nu esti singurul care aduce acuze la adresa HERTZ....sunt multi care striga Hotii!!! Oricum ai avut noroc ca ai gasit pretul asta, din cate am vazut eu sunt cu mult deasupra pretului pietei

#53
teo_05t

teo_05t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
Au fost cu ~ 6 eur mai ieftini decat europcar, insa i-am ales ca aveau o locatie la 500m de hotelul in care am stat in Paris. Daca stiam... insa de acum stiu:)
La acest pret se invarteau toate firmele (am avut un opel corsa pe motorina care avea 3800 km la bord cand am luat-o, insa toti au masini noi, numai ca unii se lauda cu asta, altii nu), insa ca sunt hoti astia de la hertz nu mi-am putut imagina.

Inca ceva: cardul nu mi-a trebuit la rezervare, insa iti atragea atentia ca trebuie sa ai un card credit valid cand te duci sa ridici masina. In plus s-ar putea sa fie pretul mai mare cand te duci direct la ghiseu (stii tu, ca la hotel de ex.) Vezi ca unii mai au si limitare la nr de km, ce depasesti mai platesti. Citeste cu atenti toate cond. de inchiriere. Bafta

Edited by teo_05t, 07 September 2007 - 11:59.


#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nici sixt nu sunt mai breji. n-am fost multumit deloc de ei, cel putin in romania

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate