Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inchirieri masini

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#253
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Intre timp am mai cautat pe net si vad ca Europa de Est in general si Romania/Serbia/Bulgaria in special au un statut mai special si e binisor mai scump sa intri cu masina intr-o astfel de tara. Poate nu e valabil la toate firmele ... sa speram. Sau poate se va schimba in curand.
Prin vest n-am avut nicio taxa si nicio problema sa trec cu masina dintr-o tara in alta.

#254
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbiscatrix, on 19 octombrie 2016 - 10:55, said:

Prin vest n-am avut nicio taxa si nicio problema sa trec cu masina dintr-o tara in alta.
Daca tin bine minte, 6 €/ zi a costat in plus ca sa ies din Spania in Gibraltar si in Portugalia.

#255
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Depinde de firma. La Europcar n-am avut taxe sa ies din Spania in Franta.
Sau poate Gibraltarul are un statut mai special.

Edited by biscatrix, 19 October 2016 - 11:07.


#256
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Postnobel, on 18 octombrie 2016 - 16:17, said:

Preturile sunt foarte ok:

https://book.cartraw...ns1=1#/vehicles

prima varianta la 11 euro/zi o exclud pentru ca de SolMar nu am auzit nimic de bine.

Ma gandesc la varianta a 2-a la 17 euro pe zi.  Da nu inteleg un lucru aceeasi masina(polo) la aceeeasi firma(centauro) este si la 17 euro si la 22 euro diferenta este doar ca la 17 euro e Fuel policy: Pre-Purchase (partial refund) iar la 22 euro e Full to Full.

Diferenta de 30 euro(6zile x 5euro) o opresc oricum ei?




Pentru ca nu se iau datele automat am selectat 21.03- 26.03.2017.
Apoi am selectat de pe imagini - economy car,  pentru a obtine preturile specificate.
La Solmar poți sã ai cea mai tare asigurare ca tot plãtești o despãgubire ptr perioada cât mașina e imobilizatã în service în cazul unui accident si costa niste sute de euro pe sãptãmânã. Nu mai stiu cum se numește acea clauza dar am citit T&C asta vara si am renunțat la ei si am luat de la Europcar.

#257
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbiscatrix, on 19 octombrie 2016 - 10:55, said:

Intre timp am mai cautat pe net si vad ca Europa de Est in general si Romania/Serbia/Bulgaria in special au un statut mai special si e binisor mai scump sa intri cu masina intr-o astfel de tara. Poate nu e valabil la toate firmele ... sa speram. Sau poate se va schimba in curand.
Prin vest n-am avut nicio taxa si nicio problema sa trec cu masina dintr-o tara in alta.

Eu n-am avut voie sa trec cu masina din Germania in Cehia (Sixt) - clasa LWAR.

#258
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Pana de curand am avut un card de DEBIT de la ING, un Mastercard embosat si am inchiriat cu el peste tot, nu l-a refuzat nimeni. Dat fiind ca a expirat si ING nu mai ofera carduri de la MAstercard mi-au oferit un card de credit Visa neembosat insa mi-a fost refuzat pe motivul ca scrie pe spatele lui intr-un colt "electronic use only".
Pe cei de la Europcar din Mulhouse ii stiu f bine si sunt f amabili insa mi-au explicat ca acest tip de card nu permite viitoare trageri de bani ptr viitoare amenzi de radar de exemplu.

Asadar azi am cerut ING ului un card de credit normal, embosat si mi-au oferit un Visa classic embosat.

Voi ce parere aveti de situatia asta, ce tip de carduri mai folositi?

#259
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai cerut un card de credit normal ? Sau ai facut o linie de credit vrei sa zici, sa ai acel card asociat

#260
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Card de credit normal

#261
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Visa (de credit de la BCR) si Mastercard (de credit) de la Garanti.

#262
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Salut.
A inchiriat cineva o masina din aeroportul din Hanovra?
Nu am mai inchiriat niciodata si as avea nevoie de ajutorul vostru. Trebuie sa inchiriez luna viitoare o masina de miercuri ora 9 pana vineri ora 17.
Nu stiu exact nr de km pe care il voi parcurge, voi afla pe traseu.
Pe Hanovra activeaza Avis, Budget, Enterprise, Europcar, Hertz, Sixt si o divizie financiara Vw.
De unde ma sfatuiti? Vreau transparenta 100% de la bun inceput.

Din ce am vazut, cel mai ieftin ar fi la Enterprise.

Va multumesc.

#263
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Are cineva experienta cu goldcar?In special ma intereseaza asigurarea lor suplimentara :

Super Relax Cover is additional insurance that covers vehicle damage and has 24 hour roadside assistance, without excess and without charging a deposit to your car

https://www.goldcarh...dditional-cover

Edited by mobilewave, 08 August 2017 - 23:40.


#264
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Prin Spania nu erau f apreciați

#265
andimiroiu

andimiroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 31.07.2006
Salutare,

Sunt intr-o mica dilema, vreau sa inchiriez o masina pt 4 persoane pe 7 zile in madrid din aeroport barajas T1. Am gasit de la: Sixt, Europcar, Avis, Budget , Hertz, Enterprise sau Goldcar. Dupa o raita rapida pe site la fiecare, Sixt au preturi bune si Enterprise la fel, in rest preturi cam mari (diferenta imensa).

Imi puteti da un sfat, a mai inchiriat cineva o masina din aeroport din Madrid?
Ce firma ati folosit?
Am gasit de exemplu un peugeot partner combi la Enterprise cu 130 euro, are rost sa dau inca 15 euro pe zi pt asigurarea lor extra?
Imi poate explica cineva care este diferenta intre Damage Waiver si  Excess Protection (Costa 14 euro pe zi) ? Este ceva gen RCA vs Casco?

Multumesc !

#266
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postandimiroiu, on 09 august 2017 - 11:05, said:

Salutare,

Sunt intr-o mica dilema, vreau sa inchiriez o masina pt 4 persoane pe 7 zile in madrid din aeroport barajas T1. Am gasit de la: Sixt, Europcar, Avis, Budget , Hertz, Enterprise sau Goldcar. Dupa o raita rapida pe site la fiecare, Sixt au preturi bune si Enterprise la fel, in rest preturi cam mari (diferenta imensa).

Imi puteti da un sfat, a mai inchiriat cineva o masina din aeroport din Madrid?
Ce firma ati folosit?
Am gasit de exemplu un peugeot partner combi la Enterprise cu 130 euro, are rost sa dau inca 15 euro pe zi pt asigurarea lor extra?
Imi poate explica cineva care este diferenta intre Damage Waiver si  Excess Protection (Costa 14 euro pe zi) ? Este ceva gen RCA vs Casco?

Multumesc !


Orice masina de inchiriat vine cu o asigurare numita Collision Damage Waiver (CDW) sau Loss Damage Waiver - LDW) sau "third party liability insurance". Asigurarea asta vine cu un fel de franciza. Adica daca ai un accident sau daca masina iti este furata,cel care a inchiriat plateste prima portiune din cost. Aceasta portiune poarta numele de "Excess". Si variaza de la firma la firma. Poate fi 500 de euro sau poate fi 3000 de euro. Scrie in contract.
Deci sa zicem ca ai accident si costul ca sa repare masina este 3000 de euro iar in contractul tau Excess este 1500 de euro. In cazul asta tu platesti din buzunar propriu 1500 de euro si firma acopera restul. Daca costul ca sa o repare e 100 de euro iar Excess este 1500 de euro, tu platesti din buzunar propriu 100 de euro si firma nimic.

Valoare "Excess" poate fi ZERO daca adaugi o asigurare suplimentara. Acea Excess Protection de care zici tu.

Avantajul sa iei asigurarea asta direct de la firma care iti inchiriaza masina este ca nu iti bati capul cu nimic. Nu ti se opreste garantie de obicei. Si in caz de accident nu platesti nimic.
Dezavantajul e ca e foarte scumpa.

Exista insa firme de asigurari care ofera astfel de polite (sau uneori ai pana si la cardul de credit o astfel de asigurare) la un pret mult mai mic. Dezavantajul e ca ti se opreste garantie si ca in caz de accident platesti Excess-ul la firma de inchirieri dar il recuperezi de la firma de asigurare. Adica iti mai bati capul cu niste acte.

Alegerea ta.
Eu cand inchiriez pe zile putine iau direct de la firma de inchiriere. Cand inchiriez pe zile multe fac polita in alta parte pentru ca mi se pare costul prea mare. Mai nou am facut o asigurare de 1 an care costa 60 de euro, fata de 15-25 de euro pe zi cat iti cer companiile de inchirieri diferenta este de la cer la pamant.

Si mi-am mai adus aminte de ceva: de cele mai multe ori asigurarile pentru Excess Zero luate direct de la firma de inchiriere nu acopera: geamurile, parbrizul, acoperisul si pe dedesubt. Pentru astea iti mai adauga inca o asigurare.

Daca iei de la o agentie de asigurari astea sunt acoperite.

#267
andimiroiu

andimiroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 31.07.2006
Am inteles perfect acum.

Da, e ceva diferenta intre 118 euro cat costa pe 7 zile fara asigurare full si 180-190 euro cat costa cu asigurare full excess covered.

Ce parere aveti despre site-ul economycarrentals.com ? Am gasit un fiesta diesel la 192 euro pentru 7 zile:

Booking Summary
Pickup Madrid - Airport T1,2,3
06-01-2018 12:00
Return Madrid - Airport T1,2,3
13-01-2018 12:00
Ford Fiesta or similar
Car category Economy Diesel - Manual

Adult passengersx5Large suitcase/s 100 litersx1Small suitcase/s 50 litersx2Air Condition5 Doors
Car rental 118,49 EUR
Optional extras Rates:
Pick Up OOH INCLUDED
Young Driver Fee INCLUDED

Price breakdown
  

Car rental 118,49 EUR
Optional extras 0,00 EUR
Theft & Damage Excess Protection 73,50 EUR
FINAL PRICE:
191,99 EUR
  Payable now   80,99 EUR
  Payable at rental desk   111,00 EUR

Ce parere aveti? Cum vi se pare pretul?

#268
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
economycarrentals este un fel de booking.com dar pentru masini. Nu de la ei inchiriezi masina. Ei sunt doar intermediari.

Ce nu imi place mie la firme de genul asta e ca nu stii de la inceput de la cine inchiriezi de fapt.
Sunt alte site-uri care sunt mai transparente din punctul asta de vedere.

Si foarte important: daca iei de la economicarrentals asigurarea aia de Excess Zero nu e ca si cum ai lua asigurarea direct de la firma de inchiriat. Adica firma de inchiriat tot iti opreste garantie si in caz de accident tot trebuie sa platesti dauna ca apoi sa iti recuperezi banii de la economycarrentals. Deci e si scumpa asigurarea si nici nu ai avantajele ca atunci cand o iei direct de la firma de inchiriat.

#269
andimiroiu

andimiroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 31.07.2006
Am inteles, multumesc pentru sfat. Citisem detaliul asta si nu intelegeam exact care e combinatia.

Pana la urma cred ca voi alege o masina de pe www.enterprise.com , am gasit un "Peugeot Partner Combi or similar" la 84 de euro plus Excess Protection ajung la 156 euro (5 zile). Unlimited mileage, Damage waive included, Airport fee included si TVA / IVA included.

Ce ma dispera insa este ca si la enterprise, acel excess protecion NU acopera pneuri/parbriz etc, trebuie sa dai inca 3-4 euro pe zi pentru asta.

Oare nu pot sa iau masina de la ei fara excess protection si sa-mi fac separat eu o asigurare gen http://www.insurance4carhire.com (bine, site-ul asta nu acopera si Romania deci e cam degeaba) ? Mai stiti alt site in genul acela care acopera si Romania (resident) ?

#270
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postandimiroiu, on 09 august 2017 - 17:30, said:

Am inteles, multumesc pentru sfat. Citisem detaliul asta si nu intelegeam exact care e combinatia.

Pana la urma cred ca voi alege o masina de pe www.enterprise.com , am gasit un "Peugeot Partner Combi or similar" la 84 de euro plus Excess Protection ajung la 156 euro (5 zile). Unlimited mileage, Damage waive included, Airport fee included si TVA / IVA included.

Ce ma dispera insa este ca si la enterprise, acel excess protecion NU acopera pneuri/parbriz etc, trebuie sa dai inca 3-4 euro pe zi pentru asta.

Oare nu pot sa iau masina de la ei fara excess protection si sa-mi fac separat eu o asigurare gen http://www.insurance4carhire.com (bine, site-ul asta nu acopera si Romania deci e cam degeaba) ? Mai stiti alt site in genul acela care acopera si Romania (resident) ?


Eu aici am facut.
Dar nu a trebuit sa cer niciodata bani de la ei deci nu stiu  atunci cand ai nevoie de ei cum sunt Posted Image
https://www.icarhireinsurance.com/#0

Edited by something00, 10 August 2017 - 09:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate