Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Inchirieri masini

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#1
costy

costy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2005
Exista in Romania posibilitatea de a inchiria o autorulota
pentru a merge in concediu?

#2
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
salut..
la un moment dat gasisem un site romanesc care vindeau si inchiriau rulote dar nu mai stiu exact datele, nici adresa nici pretul.. dar erea vorba de cele tractabile si nu autorulote
dacqa gasesc itzi spun

#3
aug

aug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.11.2004

aztec, on Jun 7 2005, 15:47, said:

salut..
la un moment dat gasisem un site romanesc care vindeau si inchiriau rulote dar nu mai stiu exact datele, nici adresa nici pretul.. dar erea vorba de cele tractabile si nu autorulote
dacqa gasesc itzi spun

<{POST_SNAPBACK}>


incearca pe rulote.ro

#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Vreau sa plec in concediu in creta si, bineinteles, vreau sa inchiriez si o masina sa vizitez insula. Cum se procedeaza? trebuie sa ai ceva bani pt o garantie? cum sa ii ai, cash sau pe card? daca ii ai pe card (cam cati trebuie sa fie?) cum se procedeaza?
cat costa benzina pe acolo?

#5
ciorbadeburta

ciorbadeburta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 17.09.2004
nu am fost in creta, dar iti pot spune din alta zona a greciei.
in jur de 40-50 euro pe zi (in creta e posibil sa fie mai scump)
nu iti trebuie bani de garantie din ce imi aduc eu aminte, si platesti cash
in general sunt masini care consuma putin, chiar si matiz in unele zone. benzina e ieftina

#6
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
multumesc pt raspuns
nu benzina era grija, ci banii de garantie (in italia trebuiau vreo 600 euro)

#7
Serena

Serena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2005
M-am intors din Creta sambata, si iti pot spune ca am inchiriat o masina acolo, un Nissan Micra, cu AC (neaprat ai nevoie), cica achizitionata acum 3 luni, pentru 4 zile cu 130 de euro. Tipul de la care am inchiriat a fost chiar foarte dragut si ne-a dat-o chiar din seara in care am facut rezervarea, fara vreo taxa in plus. Ne-am tot interesat in ziua aia si asa este la toti. Nu iti cer nici o garantie, ai asigurare full casco care intra in pretul inchirierii (desi atentie unii au diferite tipuri de asigurari, iti alegi tu de care vrei si in functie de asta platesti 5-10 euro in plus; depinde de locul de unde inchiriezi).

Benzina costa sub un euro... 95-99 de centi.

#8
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@Serena:

Poate nu e asta chiar topicul potrivit, dar cred ca sint in asentimentul multora daca te rog sa ne faci un review al calatoriei  :rolleyes:

Multumesc.  :worthy:

#9
Serena

Serena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2005
No problem, dar tocmai l-am scris pe topicul "Creta".

Daca mai aveti intrebari ... sunt pe aici  :)

#10
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Firma cu care am plecat eu in Creta mi-a ofetit un pachet complet cu masina inclusa de la Hertz. Masina era aproape noua si pretul cu care am inchiriat-o de la agentia de turism de aici din tara a fost un pic mai mic decat acolo pentru ca au un fel de contract direct cu Hertz-ul din Creta.
Intr-adevar la Hertz toate masinile sunt noi si au aer conditionat. Odata ajunsi acolo am vazut langa aeroport si alte parcari ale altor firme de inchirieri si nu aratau asa bine.

Prin contract masina e asigurata ptr orice insa la orice fel de paguba primii 350 de euro ii plateste clientul. Noua ne-a jupuit cineva masina in parcare insa cei de la Hertz au zambit usor si nu am zis nimic.

Oferte masini de inchiriat in insula Creta

Pe site vad ca nu apare si Kia Picanto. Eu una de asta am avut si am fost supermultumit  de ea. Consumul de benzina a fost extrem de mic.

#11
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Apropo de garantie... Daca nu ai la tine un card "embosat" (cu numele scris in relief) nu iti accepta alt card si trebuie sa dai garantia de 350 de euro. Asta o spun 100 % sigur pentru ca am vazut un caz chiar in fata mea acum doua saptamani.

#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
sincer nu mai inteleg nimic: unii spun ca nu ai nevoie de garantie, altii ca da :cursing:
imi explica si mie cineva clar (si eventual fara sa se contrazica in urmatoarele doua fraze)?

#13
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Eu stiu cum e la Hertz.
Ideea e ca ai nevoie de un card drept garantie atunci cand semnezi contractul.
Ei nu au la birouri POSuri ci numai slippere (un fel de POS mecanic). Slipperele nu merg decat cu carduri embossate pe care la noi in Romania nu prea le gasesti.
Asa ca daca nu ai card embossat nu pleci cu masina fara sa le lasi 350 de euro, pe care ii vei primi inapoi cand aduci masina.
Cei de la Hertz trec foarte usor cu vederea peste mici zgarieturi asa ca nu va faceti probleme ca o sa va opreasca din bani daca ati jupuit vreun spoiler. Tocmai din acest motiv va recomand Hertz, am auzit pe cazuri la alte firme mai mici unde turistu a platit zgarieturi care erau deja pe masina.

Edited by cristeamax, 06 August 2005 - 22:46.


#14
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
hmm, am venit si eu de curand din creta .. ghidul nostru cunoastea pe unul cu firma de masini si pe care ni l-a recomandat pentru ca cica cu ala nu avem probleme cu asigurarea, pentru ca nu face manevre din punctul asta de vedere. Dar avantajul si mai mare era altul, era roman tipul. Ne-am intalnit cu el, super de treaba , am luat prima oara un matiz la 27 euro si apoi un opel corsa la 31 euro. Benzina este un euro (foarte putin sub). Nu stiu dak as mai putea gasi vrun act sa fac rost de numarul aluia ... el avea oferte pe la hotele din cate stiu, ca sediu e la vreo 3 - 4 km spre vest ... Nu mi-a trebuit absolut nici o garantie, mi-a cerut doar permisul si banii ... si mi-a dat o foaie care mi-a zis ca in caz ca ma opreste cineva, aia e de baza la masini inchiriate (privind datele masinii si ale asigurarii ... )

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

adynis, on Aug 6 2005, 23:38, said:

hmm, am venit si eu de curand din creta .. ghidul nostru cunoastea pe unul cu firma de masini si pe care ni l-a recomandat pentru ca cica cu ala nu avem probleme cu asigurarea, pentru ca nu face manevre din punctul asta de vedere. Dar avantajul si mai mare era altul, era roman tipul. Ne-am intalnit cu el, super de treaba , am luat prima oara un matiz la 27 euro si apoi un opel corsa la 31 euro. Benzina este un euro (foarte putin sub). Nu stiu dak as mai putea gasi vrun act sa fac rost de numarul aluia ... el avea oferte pe la hotele din cate stiu, ca sediu e la vreo 3 - 4 km spre vest ... Nu mi-a trebuit absolut nici o garantie, mi-a cerut doar permisul si banii ... si mi-a dat o foaie care mi-a zis ca in caz ca ma opreste cineva, aia e de baza la masini inchiriate (privind datele masinii si ale asigurarii ... )

<{POST_SNAPBACK}>

mersi
deci, in conluzie, in afara de hetz, nu e nevoie de garantie?
ce am mai aflat e ca tipii de la inchirieri isi fac o copie xerox dupa cardul tau si .... asta e tot

#16
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Nu stiu celelalte firme daca cer ceva garantie insa stiu pe cineva care a lucrat 2 ani la Hertz in Creta si mi-a povestit cateva avantaje care fac diferenta:

1. au cel mai nou si mai mare parc de masini (am nimerit un kia picanto cu 4000 de km la bord)
2. au cele mai multe agentii din Creta si daca ai cea mai mica problema cu masina vine cineva sa iti aduca alta.
3. daca se intampla sa zgarii masina ai mari sanse sa treaca cu vederea acest aspect (masina mi-a fost zgariata in parcare si nu au comentat nimic chiar daca prin contract pentru absolut orice paguba clientul plateste primii 350 de euro)

sper sa nu para a reclama ci doar un sfat practic.. :)

#17
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
da, dar in acelasi tin blochezi 350 eur la ei!!! :nonobad:

#18
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Eu de exemplu am gasit la un prieten sa imprumut un card embossat care nu mai era valabil de vre-un an. E doar o formalitate, nu  se uita la numele de pe card.
Sau daca inchiriezi masina prin agentie de turism cred ca se poate aranja sa nu mai ia garantia, asta depinde de agilitatea agentului de turism :) si de contractul cadru semnat de agentie cu Hertz.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate