Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Islamul - "pruncul" nestiut al Vaticanului !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#19
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

 AMDG, on 14th January 2010, 15:09, said:

Daca asa pui problema te resemnezi si in fata unui genocid - ce e acum mult mai posibil din cauza armelor neconventionale. Ma mira totusi ca se compara situatia din 1948, cand evreii aveau un capital imens de simpatie iar musulmanii erau dezorganizati - cu cea de acum. E ca si cum ai compara circumstantele primei cruciade cu epoca lui Saladin.
Tare n-as vrea sa par dramatic, dar poate ca evreii au avut de ales intre moarte buna si moarte rea.
Moarte rea e un nou genocid in Europa sau altunde in afara Israelului.
Moarte buna e aparindu-ne tara.

#20
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 ben_gal, on 14th January 2010, 17:52, said:

Tare n-as vrea sa par dramatic, dar poate ca evreii au avut de ales intre moarte buna si moarte rea.
Moarte rea e un nou genocid in Europa sau altunde in afara Israelului.
Moarte buna e aparindu-ne tara.

La europeni se apropie scadenta decadentei. Mai stii, poate e la fel si pentru libertinii din Tel Aviv.

#21
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

 AMDG, on 14th January 2010, 19:28, said:

La europeni se apropie scadenta decadentei. Mai stii, poate e la fel si pentru libertinii din Tel Aviv.
la o adica libertinii din Tel Aviv devin ostasi.

#22
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Inapoi la subiect. Islamul, pruncul nestiut al Vaticanului.

#23
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 ben_gal, on 14th January 2010, 14:25, said:

Nu stiu care este diferenta intre obsesie si dogma, dar sunt de acord ca iudaismul este mai apropiat de islam decit de crestinism, insa diferenta este enorma.
Pai nici n-am zis altceva.
Oricum ca sa revenim la topic, mi se pare destul de ilogic sa acuzi sediul trinitarismului de-a fi inventat o obsesie monista. Numai daca nu crezi ca si-au cautat probleme cu lumanarea.

#24
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

 searcher-star, on 15th January 2010, 10:27, said:

Pai nici n-am zis altceva.
Oricum ca sa revenim la topic, mi se pare destul de ilogic sa acuzi sediul trinitarismului de-a fi inventat o obsesie monista. Numai daca nu crezi ca si-au cautat probleme cu lumanarea.
Asa e.
Foarte adinc spus.
Sa intaresc ideea.
Cronologic vorbind,  mai intii a fost monismul. Mai apoi monismul a aparut unora neinteresant si au aparut niste sfinti, niscaiva icoane si o troica.
E cam trist.

 eu_unul, on 14th January 2010, 20:19, said:

Inapoi la subiect. Islamul, pruncul nestiut al Vaticanului.
Un prunc mai mullt sau mai putin nu conteaza.

Edited by ben_gal, 15 January 2010 - 21:00.


#25
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 ben_gal, on 14th January 2010, 17:52, said:

Tare n-as vrea sa par dramatic, dar poate ca evreii au avut de ales intre moarte buna si moarte rea.
Moarte rea e un nou genocid in Europa sau altunde in afara Israelului.
Moarte buna e aparindu-ne tara.

care tara?
aia care v-a luat-o Allah-slavit fie-i numele????
aia care ati furat-o de la palestinieni???
care tara?aia plina de rusi,de etipieni,de neevrei platiti sa omoare palestinieni si sa le  ia pamanturile?
sfarsitul vostru e aproape...

#26
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 abbulafia, on 18th February 2010, 23:24, said:

care tara?
aia care v-a luat-o Allah-slavit fie-i numele????
aia care ati furat-o de la palestinieni???
care tara?aia plina de rusi,de etipieni,de neevrei platiti sa omoare palestinieni si sa le  ia pamanturile?
sfarsitul vostru e aproape...
Fato, atentie.
Ori esti crestina ori esti musulmana, ambele nu se poate.
Daca esti musulmana, crezi asa cum ai zis aici, citand din Coran.
Daca mai esti cat de cat crestina, referinta ta e Biblia.
Iar Biblia zice invers, asa ca fii atenta.
Ca sa fim cat de cat on topic, nu au cum fi profetii asa de diferite sa fie inspirate de la aceeasi sursa.
Hai sa-ti zic pe scurt: daca esti musulmana crezi in profetiile coranice si referintele istorice coranice si n-ai ce citi mai departe, vei vedea doar rezultatul final cand va fi sa fie.
Daca crezi inca in Biblie, inca o data fii atenta ca ce urmeaza e de mare importanta:
Biblia zice clar ca imparatul sudului va ataca pe imparatul nordului, si ca imparatul nordului va face praf pe imparatul sudului, "venind ca o grindina".
Talmudul spune clar ca ultima incarnare a lui Amalek, dusmanul evreilor, se va chema "Biladen". Si stii ce spune Biblia despre Amalek? Ceva de genul "esti cel mai mare popor din lume, dar te voi starpi pana la ultimul om. Se va pierde si amintirea ta, Amalek".
Fii deci atenta cu cine te bagi.
Poti fi contra politicilor israeliene, nu tre' sa fi de acord cu toate, dar tu ai habar de cum stau lucrurile in detaliu?
Stii de pilda ca majoritatea palestinienilor sunt la fel de imigranti ca evreii? Erau 300 de mii de suflete in Palestina otomana pe la 1850. La 1948 erau 700 mii evrei si 1400 mii arabi. Evreii stie toata lumea ca au venit de peste mari si tari. Dar arabii, de unde s-au facut atatia in asa timp scurt? Si cu nivelul slab de trai si mortalitatea mare de-o aveau? Adevarul e ca si ei si evreii au venit cam in aceeasi perioada 1880-1940, si mai mult din musulmanii balcanici si circazieni. Si egipteni multi. Deci nu au nici macar atuul evreilor de a avea stramosi indepartati acolo. De altfel, de ce au venit? La 300 mii suflete tara era un pustiu. Ce ocazii aveau acolo? Pai in primul rand investitiile primilor sionisti! Si joburile aditionale aparute cu ocazia instalarii sionistilor acolo. Nu e evident? Concentrarile de populatie erau mixte: unde erau unii erau si ceilalti, Cisiordania era mult mai verde decat litoralul dar acolo nu erau evrei, si surpriza, nu prea erau nici arabi. Ca dovada ca desi arabii au pastrat Cisiordania dupa 49', totusi au trebuit sa fuga din Israel 700 mii. Deci esentialul arabilor traiau unde erau si evrei, si unde erau doar ei erau putini. Oare nu arata asta ca exista o legatura directa investitii evreiesti-prezentza umana?
Inca ceva: faimoasa diaspora palestiniana - nu va intrebati niciodata cum naiba de-s refugiati din tata-n fiu si-n nepot? Evrei au plecat 800 mii din tarile musulmane in acei ani, si mai mult impinsi de arabi ca ei stateau relativ bine acolo mai ales de cand colonialistii obligasera musulmanii sa aboleasca masurile discriminatorii la adresa lor. Palestinienii puteau face schimb cu ei si toata lumea era multumita. Sau nu: ceilalti musulmani si-au impartit ei ce lasasera evreii in urma - adica destul de mult, neavand voie sa ia foarte multe - si i-a durut undeva de palestinieni, pe care nu i-au primit la ei. Palestinienii trebuiau sa ramana pe capul evreilor sa fie carne de tun pardon luptatori viteji anti-ocupatie, sa aiba lumea musulmana pe cine se enerva si respectiv pe cine compatimi. Te plangi ca totusi evreii au omorat sau deposedat multi palestinieni? Hmm... ideea e ca numai cati copti au patit una-alta in Egipt de mana compatriotilor musulmani in ultimele decenii is mai multi. Sau crestini in Irak, Turcia, Algeria etc. Sute de mii de morti si sute de mii evacuati si deposedati. Da-mi voie sa nu plang dupa musulmani, chiar daca suferinta individului x e desigur mereu regretabila.
Iar evreii sunt realmente descendentii celor care au trait acolo, am cercetat mult. Deci buni sau rai raman mostenitorii teritoriului, si au un Garant nu tocmai ..."neglijabil" ...in materie. Oamenii pacatosi vor plati indiferent de origine daca au pacatuit. Dar mostenirile-s mosteniri.
Deci fii atenta cu Cine te pui.

#27
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

 abbulafia, on 18th February 2010, 22:24, said:

care tara?
aia care v-a luat-o Allah-slavit fie-i numele????
aia care ati furat-o de la palestinieni???
care tara?aia plina de rusi,de etipieni,de neevrei platiti sa omoare palestinieni si sa le  ia pamanturile?
sfarsitul vostru e aproape...
Sal'tare, cobe!
Ce mai faci? abulafia. Ce ma face Lafia? Sanatoase? Tot cu oile? Este brinza cakikaval? Si calutii? Calutii este sanatoase?

Allah?
Se spune DUMNEZEU.
Si apropo de arabii-venetici-nomazi dupa coada oilor. Ei nu sunt palestinieni. Palestinieni sunt evreii. Arabii sunt arabi. Ei au venit de sanchi din Saudia caci acolo s-a terminat iarba.   Veneau vara si se intorceau iarna la harem.
Cit despre evrei.
Adevarat. Pina in '48 arabii erau mai multi, insa pe la sate. Cu oile. In Ierusalim, Zefat, Cesareea, etc., evreii erau marea majoritate. De altfel evrei au trait in orasele astea tot timpul de-a lungul celor 2000 de ani. Ei au vazut venind arabii-venetici-nomazi dupa coada oilor, dar erau ocupati cu studiul Talmudului si oile le mai curatau curtile de prea multa iarba ce era acolo.
Acum Israel le-a dat Gaza, dar tara acolo nu au fost in stare sa faca. Tot bocesc si vor inapoi. Pai daca asa sa vorbeasca cu arabii din Saudia.

#28
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009

 ben_gal, on 4th March 2010, 19:28, said:

Sal'tare, cobe!
Ce mai faci? abulafia. Ce ma face Lafia? Sanatoase? Tot cu oile? Este brinza cakikaval? Si calutii? Calutii este sanatoase?

Allah?
Se spune DUMNEZEU.
Si apropo de arabii-venetici-nomazi dupa coada oilor. Ei nu sunt palestinieni. Palestinieni sunt evreii. Arabii sunt arabi. Ei au venit de sanchi din Saudia caci acolo s-a terminat iarba.   Veneau vara si se intorceau iarna la harem.
Cit despre evrei.
Adevarat. Pina in '48 arabii erau mai multi, insa pe la sate. Cu oile. In Ierusalim, Zefat, Cesareea, etc., evreii erau marea majoritate. De altfel evrei au trait in orasele astea tot timpul de-a lungul celor 2000 de ani. Ei au vazut venind arabii-venetici-nomazi dupa coada oilor, dar erau ocupati cu studiul Talmudului si oile le mai curatau curtile de prea multa iarba ce era acolo.
Acum Israel le-a dat Gaza, dar tara acolo nu au fost in stare sa faca. Tot bocesc si vor inapoi. Pai daca asa sa vorbeasca cu arabii din Saudia.
am  observat ca vrei sa arati ca sti prea multe dar daca esti asa destept poti sa imi spui si mie biblia in original in ce limba este,deci cea originala. a si apropo  in limba romana   se numeste dumnezeu! eu daca vreau  ii spun si  GOTT  poti sa imi spui nu?si nu uita aceasta intrebare este speciala sau dedicata numai tie  ,si astept raspuns

Attached Files


Edited by leyla18, 05 March 2010 - 10:19.


#29
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008

 leyla18, on 5th March 2010, 10:14, said:

am  observat ca vrei sa arati ca sti prea multe dar daca esti asa destept poti sa imi spui si mie biblia in original in ce limba este,deci cea originala. a si apropo  in limba romana   se numeste dumnezeu! eu daca vreau  ii spun si  GOTT  poti sa imi spui nu?si nu uita aceasta intrebare este speciala sau dedicata numai tie  ,si astept raspuns

Daca ai intrebari despre Biblie, mergi pe subforumurile Cultul Ortodox, Cultul Catolic, Cultele Protestante si Neoprotestante, aici discutam islamul.
"Astept raspuns", si noi asteptam multe raspunsuri, dar se pare ca musulmanii de pe acest forum nu prea vor sa raspunda multor intrebari puse de noi.

Chiar tu nu mi-ai raspuns intrebarilor pe care ti le-am adresat.

#30
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

 leyla18, on 5th March 2010, 10:14, said:

am  observat ca vrei sa arati ca sti prea multe dar daca esti asa destept poti sa imi spui si mie biblia in original in ce limba este,deci cea originala. a si apropo  in limba romana   se numeste dumnezeu! eu daca vreau  ii spun si  GOTT  poti sa imi spui nu?si nu uita aceasta intrebare este speciala sau dedicata numai tie  ,si astept raspuns

Dai dovada de putina "indrazneala", ca sa nu spun altfel, dar inteleg ca esti "cu spatele la perete" si iti trec cu vederea de data aceasta.

Raspuns:
Mai tot in ebraica, insa Ezra [intors din robia babiloneana] a scris in aramaica.
Tot asa sunt si rugaciuni in aramaica: pomenurea mortilor [kadish] de exemplu.
Exista traduceri ale Bibliei [evreiesti] in aramaica. Ele sunt denumite "targum", adica traducere.
Traducerile au fost folosite, initial, de catre evrei, caci aramaica inlocuise, partial, ebraica.
Aramaica a inceput a fi folosita de evrei in 540 i.e.n.
Tora [cele cinci carti] e cu cca. 700 de ani mai veche.

Inca ceva: o enciclopedie este o carte.
Un enciclopedic este denumit "citit".
"Destept" inseamna intelept [a se deosebi de inteligent, desi nu exclude] si nu are legatura directa cu cunoasterea.

Cam incurci muraturileee!!
---------------------------------------------------------------
Si iar


 leyla18, on 5th March 2010, 10:14, said:

am observat ca vrei sa arati ca sti prea multe dar daca esti asa destept poti sa imi spui si mie biblia in original in ce limba este,deci cea originala. a si apropo in limba romana se numeste dumnezeu! eu daca vreau ii spun si GOTT poti sa imi spui nu?si nu uita aceasta intrebare este speciala sau dedicata numai tie ,si astept raspuns

Biblia, cu majuscule, doamna musulmanca. Ma astept la putin respect.

Vezi mesajul lui berol adresat PERSONAL tie.

 berol, on 5th March 2010, 13:12, said:

Daca ai intrebari despre Biblie, mergi pe subforumurile Cultul Ortodox, Cultul Catolic, Cultele Protestante si Neoprotestante, aici discutam islamul.
"Astept raspuns", si noi asteptam multe raspunsuri, dar se pare ca musulmanii de pe acest forum nu prea vor sa raspunda multor intrebari puse de noi.

Chiar tu nu mi-ai raspuns intrebarilor pe care ti le-am adresat.

Musulmanii fac fete-fete atunci cind sunt rugati sa explice termenul "JIHAD".

Deci
Ce este JIHAD-ul?

leyla18 !
nu uita aceasta intrebare este speciala si dedicata numai tie si astept raspuns.

Edited by ben_gal, 05 March 2010 - 22:43.


#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 ben_gal, on 5th March 2010, 22:40, said:

Deci
Ce este JIHAD-ul?
O ipocrizie sangeroasa... crima din motive "nobile", dar fara sa salvezi nimic altceva decat propria minciuna.
Pentru ca altii gandesc diferit si sunt fericiti, ceea ce este aproape insuportabil cand traiesti intr-o mare minciuna, a amagirii.

Ben_gal, iarta-ma ca m-am bagat in discutie... si iti rapesc distractia. See you next time.  ;)

Edited by Cr1spy, 05 March 2010 - 23:16.


#32
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

 Cr1spy, on 5th March 2010, 22:53, said:

O ipocrizie sangeroasa... crima din motive "nobile", dar fara sa salvezi nimic altceva decat propria minciuna.
Pentru ca altii gandesc diferit si sunt fericiti, ceea ce este aproape insuportabil cand traiesti intr-o mare minciuna, a amagirii.

Ben_gal, iarta-ma ca m-am bagat in discutie... si iti rapesc distractia. See you next time.  ;)

"distractia" a fost, mai bine zis a inceput, acum vreo doua luni cind, intrind la forumul "islamulazi" am inceput sa citesc Qu'ranul si am postat intrebari.
In loc de raspuns am fost bannat.
Eu, simplu, nu inteleg cum de poate cineva sa justifice crima religioasa.
Prezentul topic  Islamul - "pruncul" nestiut al Vaticanului ! are titlu ciudat. Eu cred ca acest "prunc" nu mai are nimic de ascuns.
"Nostra Aetate" promulgata de catre Papa Paul incearca reconciliere intre religii si cred ca aici este ceva lipsit de balanta. Nu evreii au facut Inchizitia. Nu ei au avut un Mohamedcu razboaiele lui religioase.
Cit despre topicul "Islamul denunta terorismul", m-as astepta la AUTO-DENUNTARE.

#33
adrian1253

adrian1253

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZchFrWJMh9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine a fost Mahomed ?

#34
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 ben_gal, on 7th March 2010, 12:12, said:

"distractia" a fost, mai bine zis a inceput, acum vreo doua luni cind, intrind la forumul "islamulazi" am inceput sa citesc Qu'ranul si am postat intrebari.
In loc de raspuns am fost bannat.
Eu, simplu, nu inteleg cum de poate cineva sa justifice crima religioasa.
Prezentul topic  Islamul - "pruncul" nestiut al Vaticanului ! are titlu ciudat. Eu cred ca acest "prunc" nu mai are nimic de ascuns.
"Nostra Aetate" promulgata de catre Papa Paul incearca reconciliere intre religii si cred ca aici este ceva lipsit de balanta. Nu evreii au facut Inchizitia. Nu ei au avut un Mohamedcu razboaiele lui religioase.
Cit despre topicul "Islamul denunta terorismul", m-as astepta la AUTO-DENUNTARE.


Nu te pune cu draku'

IceViking
"We must be open and tolerant towards Islam and the Muslims because when we will become the minority they will be so towards us." said government minister Jens Orback, November 2004, on the radio station P1. IceViking has personally phoned Orback`s press secretary and verified word for word (in the original Swedish) that Mr. Orback did make this statement (in Swedish: "Vi måste vara öppna och toleranta mot islam och muslimerna för när vi blir i minoritet kommer de att vara det mot oss.").


#35
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
http://ordinulnegru....vatican-ii.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate