Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Aulin pentru pneumonie?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
adrianabbb

adrianabbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2009
Am pneumonie (diagnostic dat de medic dupa radiografie si ascultare la plamani). Ca si tratament am primit: claritromicina 500g de 2 ori pe zi timp de 10 zile si 5 zile aulin de 2 ori pe zi. Cred ca mi-a recomandat  aulin pentru dureri, m-a durut la inceput un pic spatele, dar nu foarte tare. Acum nu ma mai doare deloc (am inceput tratamentul de 2 zile) dar am citit pe net ca aulin-ul e periculos si ca a fost interzis in unele tari. Asa ca azi dimineata n-am mai luat. Ce parere aveti? Are vreun efect pozitiv pt pneumonie aulin-ul sau e doar asa pt dureri si cum nu mai am dureri de ce sa-l mai iau? Multumesc tare mult in avans pentru  un raspuns de la un medic.

#2
feelings4uradu

feelings4uradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2009
atata timp cat respecti doza recomandata si indicatiile medicului (care presupun ca stie ce face) e ok. reincepe tratamentul

Edited by antigen, 27 December 2009 - 14:32.
Citare inutila a mesajului anterior


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Posibil sa aiba efecte toxice hepatice folosit peste 15 zile.

#4
adrianabbb

adrianabbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2009

View PostRemicade, on 27th December 2009, 11:46, said:

Posibil sa aiba efecte toxice hepatice folosit peste 15 zile.

Da si pe prospect scrie ca mareste riscul unui infarct miocardic. De asta n-as vrea sa-l mai iau, daca e doar pt dureri pe care nici nu le mai am.

View Postfeelings4uradu, on 27th December 2009, 11:39, said:

atata timp cat respecti doza recomandata si indicatiile medicului (care presupun ca stie ce face) e ok. reincepe tratamentul

pai cam de asta am scris eu aici: sa aflu si o alta parere de preferinta a unui medic.

#5
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postadrianabbb, on 27th December 2009, 12:28, said:

pai cam de asta am scris eu aici: sa aflu si o alta parere de preferinta a unui medic.


poftim, inca un medic ce foloseste aulinul pe termen scurt pe propria-i piele. multumita acum? (desi ceva ma face sa cred ca tot n-o sa-l iei, da' in fond e pneumonia ta si faci ce vrei cu ea).

sanatate!

#6
adrianabbb

adrianabbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2009

View Postcharme, on 27th December 2009, 13:33, said:

poftim, inca un medic ce foloseste aulinul pe termen scurt pe propria-i piele. multumita acum? (desi ceva ma face sa cred ca tot n-o sa-l iei, da' in fond e pneumonia ta si faci ce vrei cu ea).

sanatate!

Multumesc pentru raspuns. Sunt cam sceptica sa-l iau pentru ca daca e doar pentru dureri de ce sa-l iau daca nu am dureri? Si pe prospectul lui n-am gasit nimic referitor la pneumonie. Cred ca mai multt intrebarea mea era in sensul daca ajuta la vindecarea pneumoniei sau doar contra durerilor. Sa inteleg din raspunsul de mai sus ca ajuta?

#7
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
In loc sa intrebi pe un forum, mai bine apelezi la parerea inca unui medic.

#8
adrianabbb

adrianabbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2009

View Postadrianabbb, on 27th December 2009, 16:46, said:

Multumesc pentru raspuns. Sunt cam sceptica sa-l iau pentru ca daca e doar pentru dureri de ce sa-l iau daca nu am dureri? Si pe prospectul lui n-am gasit nimic referitor la pneumonie. Cred ca mai multt intrebarea mea era in sensul daca ajuta la vindecarea pneumoniei sau doar contra durerilor. Sa inteleg din raspunsul de mai sus ca ajuta?

un link interesant despre aulin: http://www.clinicist.../297-Aulin.html

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
aulinul este si antiinflamator, nu numai antialgic.

#10
adrianabbb

adrianabbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2009

View Postadadoi, on 28th December 2009, 08:44, said:

aulinul este si antiinflamator, nu numai antialgic.

mersi de raspuns, cam asta vroiam sa stiu. Cum n-am luat ieri, azi nu m-am simtit prea bine. Oricum am vorbit cu medicul care mi l-a prescris pentru ca am avut si probleme cu stomacul de la aulin si a zis ca pot sa iau paracematol in schimb, 3 pe zi.

#11
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postadrianabbb, on 28th December 2009, 15:32, said:

a zis ca pot sa iau paracematol in schimb, 3 pe zi.


nu ma pot abtine cand vad prea multa caposenie, deci...

fireste, daca tu iei paracematol, nu paracetamol, nu e cazul :)

#12
adrianabbb

adrianabbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2009

View Postcharme, on 28th December 2009, 15:48, said:

nu ma pot abtine cand vad prea multa caposenie, deci...

fireste, daca tu iei paracematol, nu paracetamol, nu e cazul :)

pai de ce sa fie caposenie daca ma interesez ce pastile iau si ce efecte au?

si inca o chestie: in unele tari, ca Olanda de ex, ca si pacient ai dreptul la o a doua opinie.

Cam asta am incercat sa aflu eu aici. Si  cred ca voi care sunteti medici si  din timpul vostru raspundeti intrebarilor aici pe forum, faceti un lucru tare fain. Eu personal,  as vrea sa va multumesc.

Edited by antigen, 28 December 2009 - 18:08.
Reparat quote


#13
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
A doua parere! Ok, bravo! Foarte bine! Dar la medic e indicat sa o cauti, nu aici  :naughty:

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Paracetamolul nu are efecte antiinflamatoare desi sint medici care cred ca are. In loc de Aulin poti folosi fara probleme unul dintre urmatoarele (ceri aprobarea medicului): Movalis, Celebrex, Aflamil, Arcoxia.
In Romania nu exista forma pediatrica ptr Aulin, pretul nu este de 2x mai mare cum scrie in articolul vechi si nu s-a semnalat nici un deces datorita Aulinului. E la fel ca si Algocalminul scos in jumate de lume dar tinut pe rafturi in Romania, pentru ca nu s-au raportat reactii letale la el, a fost reeavaluat acum 2-3 ani de ANM cu verdictul ramane pe piata.

Edited by Remicade, 28 December 2009 - 21:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate