Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

defectiune cuva la masina paine ALASKA BM2600

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostmihaiC1, on 07 martie 2013 - 20:16, said:

@ Clovis: cam cate paini ai facut in cele 2 cuve schimbate??

O cuva ma tine cam 2 ani si fac o paine la 2 zile in medie. Ultima cuva stricata mai mergea folosita (nu curgea ii iesea doar axul dar garnitura era inca buna) dar am preferat sa o schimb ca sa nu se strice mai rau si sa raman fara paine. Mentionez ca nu pot manca painea cumparata.

#20
Yon59

Yon59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.01.2011
De unde cuparati cuvele?Poate gasesc si eu o cuva la alaska.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu o cumpar de la Service Moulinex. Apeleaza la prietenul gugal poate gasesti.

#22
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008

View PostYon59, on 08 martie 2013 - 19:52, said:

De unde cuparati cuvele?Poate gasesc si eu o cuva la alaska.

Stai linistit ca se gasesc greu! Uite colegii cu M.u.i.ex schimba cuva la 350 de paini (cu toate ca eu nu cred Posted Image , poate mai putin de 200!) si dau pe ea cat ai dat tu pe toata masina Posted Image !

#23
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
salut , am mp moulinex de 2 ani si 4 luni , am folosit-o destul de mult , acum mi-au iesit amindoua axele de la paleti , cred ca nu se pot repara , sunt capsulate, o sa iau alta cuva , pret 70 +10 transp. la service moulinex , pe ocazii sunt la 80 lei .as vrea sa stiu din experienta voastra ce alte masini de marca mai ,,slabuta,, folositi si  nu ati avut probleme cu ele la un timp de folosinta mai mare de 2 ani  , cuva sa fie mai mare , de asta mai lunga .eventual firma si pret . multumesc. eu oricum daca tot merge masina in prima faza am sa cumpar cuva noua, dar sa stiu si eu pentru viitor, si as ruga sa fim mai seriosisi sa nu ne luam peste picior unii pe altii caci aici intram cind avem nevoie de un sfat si sa ne inpartasim experientele....stima

#24
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Vezi ca am raspuns la MP.

#25
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
desii am mai postat undeva am sa spun si aici cum am rezolvat eu problema axelor de paleti de la cuva , fiind capsulati si nituiti nu merge desfacute , asa ca am facut un nou canal pe ax la iesirea lui in cuva , l-am introdus cu ceva banda de teflon pusa pe vechiul canal si dupa aceea am pus o siguranta in noul canal facut de mine care sa inpiedice axul sa mai iese , si ca sa nu mai picure apa am sa schimb ordinea ingredientelor , apa fiind ultima acum.asa sper sa mai folosesc o perioada cuva aceasta , alta noua am gasit la service moulinex la pretul de 70lei +10 lei transport ,o zii buna !

#26
cipry81

cipry81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.10.2010
salutare!!. ma chinui si eu sa gasesc o paleta pentru masina de facut paine alaska bm2000.,,ma poate ajuta cineva...se potrivesc si de la alte marci?..multumesc!!

#27
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcosmin72, on 20 mai 2013 - 16:23, said:

desii am mai postat undeva am sa spun si aici cum am rezolvat eu problema axelor de paleti de la cuva , fiind capsulati si nituiti nu merge desfacute , asa ca am facut un nou canal pe ax la iesirea lui in cuva , l-am introdus cu ceva banda de teflon pusa pe vechiul canal si dupa aceea am pus o siguranta in noul canal facut de mine care sa inpiedice axul sa mai iese , si ca sa nu mai picure apa am sa schimb ordinea ingredientelor , apa fiind ultima acum.asa sper sa mai folosesc o perioada cuva aceasta , alta noua am gasit la service moulinex la pretul de 70lei +10 lei transport ,o zii buna !
La cat costa o cuva parerea mea e ca chiar nu se merita sa te chinui sa o repari. Singura problema e timpul pierdut pana la service.

#28
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostmihaiC1, on 12 martie 2013 - 13:57, said:

Stai linistit ca se gasesc greu! Uite colegii cu M.u.i.ex schimba cuva la 350 de paini (cu toate ca eu nu cred Posted Image , poate mai putin de 200!) si dau pe ea cat ai dat tu pe toata masina Posted Image !
Nu e chiar asa, sunt multi factori care joaca un rol important, cunosc persoane care au facut mult mai multe paini, cu aceeasi cuva, o lunga perioada de timp(ma refer la cuvele masinutelor Moulinex).

#29
P][AN][STU'

P][AN][STU'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.07.2005
Va salut.
Nu stiu daca mai este de interes subiectul dar in cazul in care mai sunt si alti posesori de Alaska BM 2600 va pot ajuta cu o informatie.

Cuva acestei masini este compatibila si pentru alte marci/modele. Deci aceeasi cuva se potriveste pe:

- Alaska BM 2600
- Clatronic BBA2605 type(TYP) : BBA-2605
- Bifinett KH1172

Eu am Alaska BM2600, s-a stricat semeringul acela din plastic care tine axul (s-a largit practic) si axul nu mai sta fix pe pozitie. Totodata, ca si la voi, a inceput sa curga apa din cuva si nu am gasit nici o metoda "curata" de a repara. Apoi, plecand de la discutia voastra am descoperit aceasta pagina (sper sa mai existe cand cititi mesajul meu):

http://www.eaparts.g...959#prettyPhoto

Cum nu am gasit sub nici o forma cuva pentru BM2600 am cautat pentru modelul Clatronic si am gasit imediat pe olx. Am comandat-o, a ajuns si se potriveste perfect. Am platit pe ea 50 de lei.

Sper sa fi fost de ajutor.
Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate