Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

2001: A Space Odissey (1968)

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Este in seara asta pe CineStar

#20
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View PostM0n0, on 25th December 2009, 20:12, said:

Nu cred ca am zis nicaieri ca HAL ar fi o persoana insa are o inteligenta artificiala destul de mare incat sa gandeasca pe cont propriu si sa faca decizii de unul singur. Decizii pe care le face fara autorizatia celor de la bord, decizii care duc la decesul unuia dintre ei. Un computer e mai usor de manipulat decat un om, cred ca asta e evident, nu?
Stiu doar ca ai zis personaj:

dex said:

PERSONÁJ, personaje, s.n. 1. Persoană (1) care deține o funcție importantă în viața politică, socială, culturală; personalitate (3). 2. Fiecare dintre persoanele (1) care figurează într-o operă literară; erou într-o literatură, muzicală, cinematografică sau plastică. ♦ P. anal. Persoană care are un rol în anumite întâmplări.
=>

dex said:

PERSOÁNĂ,  persoane,  s.f. 1. Individ al speciei umane, om considerat prin totalitatea însușirilor sale fizice și psihice; ființă omenească, ins.


#21
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
HAL 9000 este un PERSONAJ in acest film din cauza ca el gandeste, vorbeste si face alegeri de unul singur. La sfarsit iti arata si o latura emotionala a sa, chiar daca pentru altcineva apeleaza doar la prima memorie implementata in sistemul sau. Un personaj poate fi si un caine, si un cal care indeplineste o functie intr-un film care duce mai departe intriga...Acel "persoana" nu trebuie interpretat ad litteram!

Edited by M0n0, 28 December 2009 - 00:50.


#22
GNR

GNR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2010
2001: A Space Odissey - perfectiunea intruchipata.
2010 - O continuare jenanta.

#23
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
"2001: A Space Odissey" are la baza teoria evolutionista a lui Nietzsche din "Thus Spoke Zarathustra", teorie conform careia omul a evoluat din maimuta, iar din om TREBUIE sa evolueze Supraomul - care evolueaza departe de omenire, izolat (in spatiu, in viziunea lui Kubrick) si se intoarce in forma perfecta sa-si lumineze semenii. E mult de zis...

Nietzsche a facut din asta o capodopera in filosofie, iar Kubrick in cinematografie. A transpus-o in imagine intr-un mod desavarsit. Pentru mine cel putin e un film impecabil. Perfect. Iar Kubrick, un geniu.

Coloana sonora a filmului poarta chiar numele cartii lui Nietzsche - "Thus Spoke Zarathustra".

Edited by HighHopes, 25 April 2014 - 18:41.


#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostHighHopes, on 25 aprilie 2014 - 18:19, said:

"2001: A Space Odissey" are la baza teoria evolutionista a lui Nietzsche din "Thus Spoke Zarathustra", teorie conform careia omul a evoluat din maimuta, iar din om TREBUIE sa evolueze Supraomul - care evolueaza departe de omenire, izolat (in spatiu, in viziunea lui Kubrick) si se intoarce in forma perfecta sa-si lumineze semenii. E mult de zis...

Intre timp am mai revazut filmul, chiar recent, si Kubrick chiar pune accent pe stangacia omului evoluat la stadiul de calator si colonizator spatial. Imi aduc aminte de scena prelungita in care stewardesa paseste stangaci in lipsa gravitatiei si scena in care apar (tot asa, prelungit) instructiunile de folosire a toaletei pentru gravitatia zero.

#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da cartea a citit-o cineva?

#26
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Eu n-am citit cartea dar ar fi o idee buna (ca sa fiu sincer nu stiam ca exista o carte n-am studiat filmul asa in detaliu).

Imi permit sa postez mai jos o parerea despre film sub forma de recenzie (pe scurt, pentru mine este cel mai bun SF vazut vreodata).

https://infrasunete....e-odyssey-1968/

#27
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
tecalto
Eu sunt un om trecut prin viata. Care ii apreciaza mai mult pe cei care incearca sa isi exprime ideile lor, bazate pe ce cred, ce simt, ce au citit, samdp. .
Normal, cultura, adica cititul , vazutul, audiatul, se simte imediat.
Faptul ca omul, subliniez un omul a halit un i, sau mai multe, a scris inocrert, nu incoerent, ma doar drept in 14. Nu sunt perfect si recunosc ca halesc i-uri la greu. Si ma consider om, cu calitati si slabiciuni, nu robot superfect.
Asa ca si dta de/scrie ce simti, ce crezi.

On topic..
Pe la 14 ani mi-am zis ca teoria superoamenilor e adevarata, perfecta, etc..
Deci cel care desfunda WC-urile imi e inferior.
Apoi am realizat ca uneori mai scap parturi. Si ca nu imi place sa desfund WC-ul.
Si ca am banii cu care pot sa platesc un om pt asa ceva..
Deci nu am cum sa fiu super erou. Apoi am inteles ca cel care imi desfunda WC-ul imi face o treaba utila. Si ca din banii mei omul ala traieste asa cum isi doreste el.
Apoi am realizat ca altii dau banii pe curve. Mi-e imi place sa citesc.
Sa il provoc la cafteala pe ala cu fete? Logic, nu as avea nicio sansa si mi-ar rupe gura...
Pe de alta parte, cine dracu sunt eu sa schimb viata oamenilor? Isus? Nu, nu am talentul asta.
Si nici nu mi-ar place sa ma ia unu', asculta ba, lasa cartea janghinoasa si mergi sa o ..pe aia...
Sincer, pe lumea cealalta o sa duc multe fete in carca pt ca nu le-am ..Unele nu imi placeau. La altele am fost fraier..Si ce daca?
Eu m-am simtit fericit in biblioteca si in electronica mea. Alti dand din fund ...OK.
Idea mea e sa gasesc o punte prin care sa comunic cu fiecare.

Si sincer, unii care au avut aventuri cu fetele m-au facut sa ma tavalesc pe jos de ras..Imi povestea unul ca l-a prins tatal uneia, de meserie macelar, la fetita lui cea cuminte.."asa ca i-am zis iepurelui esti un puturos".....
Cum si eu am " imprumutat" trandafri din parc, sau unii care ieseau prin gard, spre strada, fara sa realizez ca e cineva in gradina, am retrait clipele alea de viteza superLUMINICA, hi, hi...si mentinuta ....pt ca daca nu, imi extrem de clar...
Si tipa, care cu ocazia asta s-a prins de unde "cumparam"  trandafirii cu care tot veneam la intalnire, mi-a confirmat ca apreciaza obiceiul meu reprobabil..Adevarul e ca o durea burta de ras..."ai lasat o dara de praf in spate".."Speedy Gonzales era un melc pe langa tine.."..
Dar mi-a zis si ca "daca ti-ai pus pielea la BATAIE pt mine, inseamna ca insemn ceva pt tine"..Si da, chiar a insemnat....Si m-a recompensat..

Asa ca dupa ce te maturizezi nitel apreciezi frumusetea simpla a omului imperfect...A non supereroului..A banalului cotidian..
A unui zambet care iti reface ziua.
Va las sa va ganditi cum au reactionat la job colegii cand le-am povestit ca vazusem un betiv care tipa la un semafor "te dracului din drumul meu", apoi brusc, iubita mea cu parul rosu", dupa care CAND P MEA TE-AI VOPSIT IN VERDE? CURVO"
Corect, in metrou spre serviciu radeam ca prostu', dupa cum imi spuneau privirile unora..
Dar cum nu fusesem singurul ca o vazusem, in juma de ora se umpluse "fabrica " mea de povestea asta..Vre-o saptamana am tot auzit "cand.... te-i vopsit in verde."..

Asa ca pe scurt, unele fapte total non eroice si extrem de banale, sunt de preferat mesianismului....

Edited by Prien, 07 July 2015 - 11:37.


#28
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 30.01.2014
Din cand in cand ma uit la trailer-ul filmului de pe imdb http://www.imdb.com/...2/?ref_=nv_sr_1
Ma da mereu pe spate.

#29
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu am inteles de ce Clarke a scris cele 3 urmari la "2001". hai sa zicem ca "2010" ar fi fost un apropo la cooperare, dupa cum zic unii, da "2061" si "3001" mi se par ieftine. din cite stiu eu nu o ducea deloc rau cu banii, n-avea nevoie de asa ceva.

Edited by gomez99, 07 February 2016 - 21:45.


#30
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Din motive pur intelectule $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$.
Psihologic, unii nu stiu cand sa se opreasca..

#31
Nyx0204

Nyx0204

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.03.2016
Nu cred ca se poate spune ca "villain-ul" acestui film este HAL sau monolitul. Filmul are ca tema evolutia, mai ales fiind adaptat dupa "Asa grait-a Zarathustra" lui Nietzsche. Acest soncept al Supraomului descris de Nietzsche a fost preluat si de Dostoievski in Crima si Pedeapsa, unde ideea era ca exista oameni superiori care practic au dreptul sa omoare "plebea", pentru binele majoritatii, pentru ca ei conteaza mai mult ca un om de rand. In fine, ideea era ca "in stadiul de supraom" iti sunt permise anumite lucruri, ca violenta este justificata etc.

Asa ca parca adevaratul villain este tot omul, monolitul mi se pare un pretext. Si HAL este pana la urma o masina inventata de om. Omul reuseste sa evolueze atat de mult incat creaza inteligenta artificiala care se intoarce impotriva lui. Este tot vina omului, nu a masinii.

Acum depinde si cum privesti evolutia asta, daca o privesti drept ceva rau sau ceva bun. Sfarsitul filmului e oricum ambiguu, e asa cu final deschis, fiecare il interpreteaza cum vrea:))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate