Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Info, Probleme centrale Protherm

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1052 replies to this topic

#649
mandylion

mandylion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.07.2005

View Postdanpet, on 07 iunie 2017 - 07:37, said:

Da,e o centrala cu doua schimbatoare,la care infundarea schimbatorului primar n-are legatura cu debitul ACM,iar schimbatorul secundar,e greu sa se infunde.
Cel mai probabil s-a infundat filtrul de la intrarea in fluxostat.E pus la intrarea de apa rece in centrala (unde vine teava)..Daca stii sa-l demontezi si sa-l cureti,scapi ieftin (gratis).daca nu,trebuie sa chemi un om de service sa il curete...e cel mai ieftin defect care poate fi in situatia data.
Multumesc pentru ajutor!
O sa revin dupa ce am un rezultat (eu sau cu omul de la service).
Oare as avea sanse sa gasesc o diagrama interna, poate un service manual pentru modelul meu de centrala?

#650
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Ai pe circuitul de apa calda mai multe chestii care pot duce la reducerea fluxului de apa calda: filtru Y pe intrarea de apa rece (care e obligatoriu), sita pe holenderul de apa rece (desfaci holenderul si pe interior e o sita), fluxostat *tot pe intrarea de apa rece - o elice care cateodata nu se mai invarte corect si duce la reducerea debitului - ar trebui sa nu mai faca apa calda cum trebuie pentru ca regleaza si flacara pe apa calda- n-ar trebui sa ai probleme acolo din ce spui tu) si un filtru +limitator de debit chiar inainte de schimbatorul secundar pe intrarea de apa rece. Eu banuiesc faptul ca ultimul e partial colmatat (limitatorul de debit e foarte fin). Cheama pe cineva care sa-ti dea jos schimbatorul secundar si sa-ti curete limitatorul de debit si filtrele.

Edited by maricmanu, 07 June 2017 - 21:30.


#651
mandylion

mandylion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.07.2005
Atasez o poza cu centrala in zona schimbatorului secundar. Cum se poate da jos acea parte de intrare neagra cu senzorul ?
Banuiesc ca inauntru este acel filtru secundar...

Attached Files


Edited by mandylion, 07 June 2017 - 21:58.


#652
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sugerez sa desfaci teava de apa rece de sub centrala (dupa ce ai oprit apa rece si ai deschis bateria de pe apa calda,sa iese presiunea)...si dupa ce dai intr-o parte teava de apa rece,vezi ce gasesti acolo,in gaura care intra in centrala.Poti sa te uiti cu o oglinda si o lanterna.
Mai fa o poza cu acel grup hidraulic,din stanga,dinspre vana de gaz,sa vedem ce e acolo.
Apa rece intra in schimbatorul secundar pe gaura de jos (dreapta) si iese ACM pe gaura de jos stanga.Circuitul de sus,e circuitul primar al schimbatorului secundar (stanga=tur,dreapta=retur).In stanga e vana cu 3 cai cu motorasul ei.

Edited by danpet, 08 June 2017 - 08:44.


#653
mandylion

mandylion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.07.2005
Am desfacut si curatat intrarea de apa rece in centrala. Era o sita alba chiar pe mufa cu putine depuneri. La fel, teava ce ducea la centrala (10cm avea ceva depuneri semnificative pe interior pe care le-am curatat.
Din pacate problema persista, altceva limiteaza debitul. Atasez cateva poze (intrarea fara sita) si cealalta parte a schimbatorului secundar (cat s-a putut vedea din el...)

Attached Files



#654
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Goleste centrala (inchizi turul si returul de sub centrala si o golesti prin stutul de golire sau desfaci holenderul de pe retur). Inchizi robinetul de intrare apa rece, Deschizi robinetul de pe o baterie pe apa calda ca sa se goleasca circuitul de apa calda. Scopul tau e sa golesti centrala complet, atat pe caldura cat so pe apa calda. Uita-te la schimbatorul secundar. Are doua suruburi (torx) care-l fixeaza de hidroblocuri. Trebuiesc desfacute alea. Scoate schimbatorul secundar (ai grija la o-ringuri). Pe intrarea de apa rece care intra in schimbatorul secundar ar trebui sa ai un filtru cu limitator de debit (asa era inainte- la tine pare sa fie pe intrarea de apa rece dar ... ). Curata-l.

#655
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postmandylion, on 08 iunie 2017 - 22:09, said:

Am desfacut si curatat intrarea de apa rece in centrala. Era o sita alba chiar pe mufa cu putine depuneri. La fel, teava ce ducea la centrala (10cm avea ceva depuneri semnificative pe interior pe care le-am curatat.
Din pacate problema persista, altceva limiteaza debitul. Atasez cateva poze (intrarea fara sita) si cealalta parte a schimbatorului secundar (cat s-a putut vedea din el...)
Chestia aia din plastic,rosie(maro) care se vede in ultima poza,in centrala,seamana cu un limitator de debit.E posibil sa se poata scoate cu o penseta (clestisor) pentru a fi curatata?
Daca ai avea posibilitatea sa deschizi apa rece cu teava desfacuta de la centrala...fara sa faci inundatie,ai vedea daca nu cumva e colmatata chiat teava prin care vine apa rece la centrala (sau un robinet de pe teava,defect/infundat).Am vazut cazuri...
Referitor la poze,eu ziceam:"Mai fa o poza cu acel grup hidraulic,din stanga,dinspre vana de gaz,sa vedem ce e acolo"...adica vazut din stanga spre dreapta (invers de cum ai facut).

#656
mandylion

mandylion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.07.2005
Salutare,
E destul de dificil de facut o poza mai buna decat cea atasata...
Limitatorul acela de debit ce se vede in ultima poza pare fix, nu se misca. Inca nu m-am hotarat exact ce fac, daca desfac eu (dupa ce golesc tot) schimbatorul secundar sau chem pe cineva. Pare simplu de dat jos, acele doua suruburi Torx par a se misca, asa ca in teorie nu ar fi complicat.
Oricum, o sa revin cu informatii/concluzii atunci cand le voi avea.
Multumesc pentru ajutor, este foarte util !

Attached Files



#657
mandylion

mandylion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.07.2005
Salutare!

Dupa cum am promis, revin cu rezultatele finale. Am reusit sa rezolv singur problema debitului pe apa calda. Dupa ce am golit toata instalatia, desfacut schimbatorul secundar si blocul de la intrarea lui, am constatat ca intradevar este mizerie depusa si intarita pe acel limitator de debit (poza atasata - inainte de curatare). Dupa curatare, toata zona din spate (neagra in poza) a aratat ca si cea din fata, de culoare portocalie. Posibil sa fi putut curata chiar si fara a-l desface, dar ar fi fost mult mai greu din cauza pozitiei.
Am mai atasat si o poza cu tot blocul vazut din alt unghi (dispre schimbator).
Multumiri inca o data pentru ajutor!

Toate cele bune!

Attached Files



#658
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Cu placere Posted Image...Oare hexagonul acela din alama,de la nivelul limitatorului de debit,nu cumva se desface,pentru a scoate si curata limitatorul fara sa demontezi tot grupul?

Edited by danpet, 11 June 2017 - 06:52.


#659
mandylion

mandylion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.07.2005

View Postdanpet, on 11 iunie 2017 - 06:50, said:

Cu placere Posted Image...Oare hexagonul acela din alama,de la nivelul limitatorului de debit,nu cumva se desface,pentru a scoate si curata limitatorul fara sa demontezi tot grupul?

E drept ca am incercat si eu sa-l desfac (desurubez) insa nu s-a miscat. Asta dupa ce ansamblu era demontat. Parea atat de bine strans si la nivel incat nu am fost sigur ca este un filet acolo si ca intr-adevar se poate desface.

#660
GooDy

GooDy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 08.01.2007
buna ziua , am o centrala Protherme de 6 kw electrica si imi da eroarea F20 ... in carte scrie ca ar fi senzorul de temperatura de la iesirea din cazan ... nu gasesc niciun buton de resetare al acelui senzor , centrala este noua , luata acum 2 saptamani din magazin . multumesc

#661
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
"F.20 - Supraîncălzirea cazanului
- eroarea se afi şează, în cazul în care se activează termostatul de siguranţă datorită
supraîncălzirii cazanului
- eroarea se elimină automat în urma resetării manuale a termostatului de siguranţă"
Asta inseamna ca:
Centrala ta nu e incarcata cum trebuie cu apa (are aer) - ai aerisit centrala? Ai un aerisitor automat pe pompa si unul situat in capatul rezistentei. Le-ai desfacut?
Nu ai circulatie - ai robinetii deschisi sub centrala, pompa functioneaza?
Dupa ce ai facut toate verificarile reseteaza (manual) limitatorul de temperatura al centralei (e sus, in capatul rezistentelor. S-ar putea sa fie acoperit de o protectie - daca centrala e model nou). E suficient sa apesi pe butonul situat intre papuci.

#662
GooDy

GooDy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 08.01.2007

View Postmaricmanu, on 05 august 2017 - 18:47, said:

"F.20 - Supraîncălzirea cazanului
- eroarea se afi șează, în cazul în care se activează termostatul de siguranță datorită
supraîncălzirii cazanului
- eroarea se elimină automat în urma resetării manuale a termostatului de siguranță"
Asta inseamna ca:
Centrala ta nu e incarcata cum trebuie cu apa (are aer) - ai aerisit centrala? Ai un aerisitor automat pe pompa si unul situat in capatul rezistentei. Le-ai desfacut?
Nu ai circulatie - ai robinetii deschisi sub centrala, pompa functioneaza?
Dupa ce ai facut toate verificarile reseteaza (manual) limitatorul de temperatura al centralei (e sus, in capatul rezistentelor. S-ar putea sa fie acoperit de o protectie - daca centrala e model nou). E suficient sa apesi pe butonul situat intre papuci.


am aerisit decat prin partea de sus ( unde este furtunasul transparent ) .... aerisitorul de pe pompa este este vorba de capacelul gri ( C ) .... trebuie rotit si acel surub de pe pompa ( K ) ...trebuie sa iasa apa pe locasul unde este capacelul ?

[ https://s2.postimg.org/vyxrxsh1l/pompa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


robinetii sunt deschisi dar pompa nu functioneaza ....cand ii dau drumul , se aprind 2 sigurante verzi  .... se sting ..... se aprinde alta siguranta mai jos ... apare f20 pe ecran si atat , niciun zgomot nimic .

problema este ca nu reusesc sa identific acel limitator de temperatura ... am decat S1 pe teava dar nu are niciun buton de resetare .....S2 nu este pe aceea teava , teava este tesita in acel locas dar nu este nimic
[ https://s1.postimg.org/l28otezpr/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in schimb am un senzor cred , dar este infipt dirent in boiler ( nu pe teava  -  cam pe unde este cercul galben ) ....ce se vede incercuit cu rosu in poza , acel senzor la mine nu exista ....acel senzor infipt in cazan este ca si turnat imbracat cu ceva de cauciuc si lipit cu un mastic alb de cazan ...am miscat umpic de el dar nu a iesit si nu reusesc sa vad daca acela are vreun buton de reset , cum se scoate acea protectie ?
[ https://s1.postimg.org/hbk84yl2n/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


si mai am in partea de jos a cazanului acest senzor , dar nici asta nu are niciun buton de resetare .

[ https://s2.postimg.org/s5qr8ha6x/senzor.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


multumesc .

#663
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Nu-mi dau seama exact, dar cred ca limitatorul este cel notat cu S2. Intre cei doi papuci ar trebui sa fie un buton de reset. Dupa ce resetezi centrala scoate capacul de la pompa si vezi daca pompa se invarte. Daca nu se invarte, invarte-o tu cu o surubelnita, poate pleaca. Daca nu pleaca incearca cu o surubelnita cu acumulatori, poate e blocata.

#664
GooDy

GooDy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 08.01.2007

View Postmaricmanu, on 06 august 2017 - 10:05, said:

Nu-mi dau seama exact, dar cred ca limitatorul este cel notat cu S2. Intre cei doi papuci ar trebui sa fie un buton de reset. Dupa ce resetezi centrala scoate capacul de la pompa si vezi daca pompa se invarte. Daca nu se invarte, invarte-o tu cu o surubelnita, poate pleaca. Daca nu pleaca incearca cu o surubelnita cu acumulatori, poate e blocata.


problema este ca eu nu am S2 ala ..... am ceva diferit care este lipit direct de cazan , nu de teava ,,,aici ma incurc cu resetarea

#665
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
E o chestie cu o aparatoare de plastic (cauciuc) care iese din boiler, nu? Are si doua fite care ies de acolo, nu? DA aparatoarea aia de cauciuc jos si sub ea e butonul de reset de la limitatorul de temperatura.

#666
GooDy

GooDy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 08.01.2007

View Postmaricmanu, on 06 august 2017 - 11:37, said:

E o chestie cu o aparatoare de plastic (cauciuc) care iese din boiler, nu? Are si doua fite care ies de acolo, nu? DA aparatoarea aia de cauciuc jos si sub ea e butonul de reset de la limitatorul de temperatura.

da e o ,,chestie,, cu o aparatoare din cauciuc care iese din boiler .....are doua fire care ies de acolo si se duc in aceasi mufa cu s1 care intra in placa electronica

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate