Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Dureri de cap persistente

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006
Salutare tuturor.Am ajuns sa intreb si aici fiind foarte in ceata in legatura cu problema mea.De vreun an si ceva am niste dureri de cap care in ultimele 6 luni s-au intensificat.In vara am fost la oftalmolog chiar daca vad f bine.M-a pus sa fac testul ala cu literele am citit tot.La aparatul ala mi-a iesit un 0.25 pt apropiere.Doctora a zis ca la marea parte a persoanelor nu deranjeaza dipotria asta si parea oricum destul de mirata de ce i am spus. In fine mi a dat sa mi fac ochelari si nu au niciun efect chiar mi se pare ca imi distorsioneaza putin vederea.mi a zis sa ii port la citit si la pc. Cum obosesc putin ma apuca o durere in zona tamplelor mai ales ingrozitoare si daca ma pun la pc sau la un tv lcd sau plasma simt ca imi explodeaza ochii.Am fost si la neurologie si pe tomografie nu a iesit nimic . Doctora mi a dat un tratament ,niste pastile sa le iau de cate ori ma doare capul..asta ar insemna sa iau incontinuu.Pe langa durerea de cap imi simt ochii foarte grei iar daca ii misc in stanga sau dreapta sus sau jos e o senzatie ciudata o mica durere.Si o f mica senzatie de durere si imediat in spatele urechilor + o durere pe osul nasului .Singura chestie la tomografie mi a spus ca am o mica asimetrie ventriculara care nu are cum sa fie cauza problemei.Sinuzita mi-a spus ca nu este desi ma asteptam sa mi spuna asta. Sper ca se intelege ceva din ce am scris mai sus si sper sa ma ajute cineva cu un sfat caci intr-o luna imi pun streangul

#2
amicul_tau

amicul_tau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 09.09.2009
Inainte sa-ti pui streangul mai du-te si la alti doctori, vezi ce zic. E bine sa asculti mai multe pareri.

#3
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Presiunea arteriala ti-a luat-o (presupun ca da)? :)

Edited by Dev, 22 December 2009 - 14:32.


#4
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006

 Dev, on 22nd December 2009, 14:30, said:

Presiunea arteriala ti-a luat-o (presupun ca da)? :)
Da. Nu stiu cat a fost dar din moment ce nu a zis nimic cred ca a fost ok

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cum stai cu dantura ? ai probleme de genul masele cariate, rupte, radacini ramase in gingie, in special pe maxilarul superior ?

daca da, aceste dureri de cap ar putea fi din cauza granuloamelor formate la radacina dintilor/maselelor bolnave. cunosc 2 persoane care au avut dureri suparatoare de cap, zilnic, pe durata a cateva luni, in momentul in care si-au operat aceste granuloame, durerile au disparut cu desavarsire.

ar mai putea fi nevralgie de trigemen, migrena, etc. durerile de cap persistente mai apar si in cazul diskineziilor biliare, durerile fiind insotite de sensibilitate la lumina si senzatie de greata.

tot un medic te va lamuri in ce directie sa mergi cu investigatiile

#6
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006
oi fi foarte obosit?

#7
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006

 darkangelo, on 22nd December 2009, 14:39, said:

oi fi foarte obosit?
De atata timp ? Am avut si vacante in perioada asta .Cea mai tare chestie este ca daca ies la fotbal sau orice implica miscare ,alergare trece aproape instant.In schimb televizoarele si calculatoarele din momentul cand ma pun la unul dintre ele ma omoara durerea de tample si de ochi cu sau fara ochelari cu tot cu antireflexul lor si dioptria aia . Ameteli si greturi nu am avut niciodata doar durerea de cap

 corinadaniela, on 22nd December 2009, 14:38, said:

cum stai cu dantura ? ai probleme de genul masele cariate, rupte, radacini ramase in gingie, in special pe maxilarul superior ?

daca da, aceste dureri de cap ar putea fi din cauza granuloamelor formate la radacina dintilor/maselelor bolnave. cunosc 2 persoane care au avut dureri suparatoare de cap, zilnic, pe durata a cateva luni, in momentul in care si-au operat aceste granuloame, durerile au disparut cu desavarsire.

ar mai putea fi nevralgie de trigemen, migrena, etc. durerile de cap persistente mai apar si in cazul diskineziilor biliare, durerile fiind insotite de sensibilitate la lumina si senzatie de greata.

tot un medic te va lamuri in ce directie sa mergi cu investigatiile
Cu dantura stau ok.Sensibilitatea la lumina lumina artificiala e si ea prezenta.Daca stau in pat cu lumina aprinsa si e si becul in vederea mea e teroare.Si faza cu tvul si monitorul ce am povestit o

#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
http://www.sfatulmed...-migrenoasa_326 :habarnam:

Mai incearca la alti medici poate ii da cineva de cap. Nu cred ca tine de Oftamo oricum.

#9
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 Figo_jr2006, on 22nd December 2009, 14:48, said:

De atata timp ? Am avut si vacante in perioada asta .Cea mai tare chestie este ca daca ies la fotbal sau orice implica miscare ,alergare trece aproape instant.In schimb televizoarele si calculatoarele din momentul cand ma pun la unul dintre ele ma omoara durerea de tample si de ochi cu sau fara ochelari cu tot cu antireflexul lor si dioptria aia . Ameteli si greturi nu am avut niciodata doar durerea de cap
am avut o colega de serviciu care avea niste dureri cumplite de cap si dupa ce si-a facut toate analizele posibile, asta i-au spus doctorii ca e oboseala cronica.

#10
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Am si eu probleme similare cauzate de orice emite radiatie luminoasa (tv, lcd, etc). La mine s-a rezolvat cu niste vitamine pentru ochi pe perioada iernii si multe legume vara, dar si cu o pereche de ochelari fara dioptrie special pentru stat in fata ecranelor.

Daca port ochelarii imi e bine. Daca stau o zi la facultate la 3 laboratoare in fata a 3 monitoare diferite incep sa simt o durere in zona sinusurilor care mai apoi se extinde la tample si mai departe nu mai stiu ca intotdeauna m-am culcat si dupa somn a trecut :D

Concluzia mesajului meu: cred ca problema este de la ochi.

#11
lili81

lili81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2009
Si eu am aceeasi problema. Si nu e o problema de 6 luni, ci de ani de zile. Am perioade si perioade. Am fost si la doctor, mi-am facut toate analizele, nici o problema. Mi-am mai si schimbat ochelarii intre timp... Initial am pus pe seama faptului ca aveam biroul intr-o camera fara ferestre. Acum nu mai exista problema asta. Si eu am observat ca tot asa se agraveaza cu cat stau mai mult in fata calculatorului. Nu stiu daca o sa ii dau de cap, deja m-am obisnuit cu ea, oricum nu e o durere insuportabila, de obicei. Mai iau cate o pastila, daca vad ca nu ma lasa altfel.

#12
geo_

geo_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.01.2007
sincer si eu am ceva de genu dureri
mai ales atunci cand fac sport desi nu am sinuzita dar in momentul cand mi se incinge capu simt dureri in zona frunti si tample
desi imi place sa fac sport sau sa alerg cred ca nuami vara e bine iarna toamna sau pe un timp mai fruguros nu prea imi prieste
si bineinteles o problemea f mare  CALCULATORU FOLOSIT F INTENS ARE DEZAVANTAJU DURERILOR DE CAP , cica trebuie folosit cu masura , mda eu dorm cu el la cap ;))

#13
sorinmarin10

sorinmarin10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2021
Și eu am avut dureri de cap groaznice aproape 10 ani, Începeau cu o stare de oboseală puternică, apoi cu durere în ochiul drept și după, în spetele urechii dreapte spre ceafă. Durerea creștea gradual iar dacă nu luam ceva, de obicei Aulin că restul nu-și mai făceau efectul (Antinevralgicul era apă de ploaie deja), ajungeam să stau ghem de durere în pat și apoi mă apuca voma, tot de durere. Îmi curgeau balele de durere ca la câine, înainte să vomit. Mi s-a făcut rău de multe ori la serviciu, pe vremea aceea eram profesor de istorie la o școală generală din București și îmi spuneau copii „Domn' profesor, v-ați albit brusc la față”.
Cum am scăpat. Am fost la unul dintre mulții medici care m-au văzut, după tomografii ce au ieșit bine, cu sinusuri curate și fără nimic la cap.  Femeia mi-a spus, vezi că este ceva de tip migrenos, iar cauza nu se cunoaște. Mama, citind despre migrene a dat de un articol ce spunea că, uneori, cauza lor POATE FI INCLUSIV UNA INTERNĂ. Hopa.... nu mă gândisem la asta, am crezut mereu că e ceva neurologic cu nervii din craniu (mi se puseseră și diagnostice de genul nevralgie de Arnold). Recomandările acelui articol. Tăiați sarea din alimentație, nu mâncați prăjit,  gras, nu forțați organismul cu nimic. Am început să fac asta. Mâncare fără sare, pâine fără sare, sarea aproape spre 0, dar nu total eliminată din alimentație. Fără dulciuri multe, foarte puțin zahăr, spre 0. Fără prăjeli. Fără zecile de flotări la podea pe care le făceam, acum fac doar vreo 20 pe zi la unghi de 45 și merg cu bicicleta câțiva km zilnic, dar lejer. Am 42 de ani, apropo. Am făcut cure, întâmplător, cu LECITINĂ DE SOIA, o capsulă pe zi timp de luni de zile. Apoi făcem o mică pauză și începeam din nou cura. Miracolul s-a întâmplat lent, în 3-4 luni, dar am observat cum au început să dispară durerile de cap gradual, din ce în ce mai rare și slabe ca intensitate până au dispărut complet.  Am plecat din învățământ unde mă agitam mult cu cei mici iar acum am un job în alt domeniu, dar tot în zona pregătirii mele de istoric, într-o arhivă de instituție.  Deci am terminat cu stresul enorm al vieții de profesor. Încercați și dumneavoastră soluțiile acestea și sper să vă ajute Dumnezeu să dea rezultate.

#14
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
La naiba ai descris în prima parte exact simptomele mele. Doar că pe mine mă chinuie de vreo 20 de ani. Motivele sunt necunoscute.

#15
sorinmarin10

sorinmarin10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2021

View Postcraciuncostel, on 19 februarie 2021 - 00:50, said:

La naiba ai descris în prima parte exact simptomele mele. Doar că pe mine mă chinuie de vreo 20 de ani. Motivele sunt necunoscute.

Eu nu sunt medic dar sfatul meu este să luați, pe rând, toate posibilele cauze de la cele de la cap, neurologice, până la cele care țin de organele interne, poate în colaborare cu diverși medici. Poate fi o intoleranță la ceva care se manifestă taman cu durere mare de cap. Eu am descoperit că, la mine, sarea era cauza principală (pe principiul unde dai și unde crapă), posibil și combinația cu zahărul mult pe care îl consumam la acea vreme, dar poate și stresul destul de mare pentru mine al muncii la catedră, cu copiii. Eu am eliminat toate aceste cauze, pe rând, și odată cu ele s-au dus și durerile de cap. Multă sănătate vă doresc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate