Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

div

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
huliganul

huliganul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.05.2006
de curand am inceput sa invat sa scriu codul in <div> doar ca am cateva intrebari :

1) am 2 div-uri container (position:relative;) si in interiorul fiecaruia am 3 div-uri (position:absolute;  - 3 coloane ) ; al doilea div container e afisat mai jos fata de primul div container la o distanta de 200 de px fata de primul; ce trebuie sa fac ca atunci cand am prea mult text in oriceare din primele 3 div-uri din primul div container, depasind distanta de 200 de px - intrand in al doilea div - ca al doilea div container sa coboare mai jos automat si textul din primul div sa nu intre peste textul din al doilea div container?

2) in cazul in care doresc ca rezultatul mysql sa-l afisez in randuri este bine de facut cu <div> sau tot cu <table>? daca e ok si cu <div>-uri cum sa procedez ca fiecare rand sa fie asezat unul sub celalalt evitand sa le suprapun ?

multumesc anticipat;

#2
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007

 huliganul, on 22nd December 2009, 09:01, said:

de curand am inceput sa invat sa scriu codul in <div> doar ca am cateva intrebari :

1) am 2 div-uri container (position:relative;) si in interiorul fiecaruia am 3 div-uri (position:absolute;  - 3 coloane ) ; al doilea div container e afisat mai jos fata de primul div container la o distanta de 200 de px fata de primul; ce trebuie sa fac ca atunci cand am prea mult text in oriceare din primele 3 div-uri din primul div container, depasind distanta de 200 de px - intrand in al doilea div - ca al doilea div container sa coboare mai jos automat si textul din primul div sa nu intre peste textul din al doilea div container?

2) in cazul in care doresc ca rezultatul mysql sa-l afisez in randuri este bine de facut cu <div> sau tot cu <table>? daca e ok si cu <div>-uri cum sa procedez ca fiecare rand sa fie asezat unul sub celalalt evitand sa le suprapun ?

multumesc anticipat;
ambele intrebari sunt de html, este o alta sectiune
1) din ce am inteles eu poti pune overflow:auto; si in cazul in care iti depaseste dimensiunea de 200 px se va crea o bara de derulare;
2) asta tu decizi care este mai bine

#3
huliganul

huliganul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.05.2006
cer scuze si rog adminii sa mute postul unde cred de cuviinta.

multumesc de raspuns doar ca as vrea sa nu apara acel scroll si nici sa truncheze textul. pur si simplu sa deplaseze divul de sub mai jos ca sa intre tot textul din primul div.

#4
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007

 huliganul, on 22nd December 2009, 12:05, said:

cer scuze si rog adminii sa mute postul unde cred de cuviinta.

multumesc de raspuns doar ca as vrea sa nu apara acel scroll si nici sa truncheze textul. pur si simplu sa deplaseze divul de sub mai jos ca sa intre tot textul din primul div.
cu jQuery:

poti pune min-height  de 200px,

uite aici un "hack pentru internet explorer:"
/* for understanding browsers */
.container {
width:20em;
padding:0.5em;
border:1px solid #000;
min-height:8em; 
height:auto;
}
/* for Internet Explorer */
/*\*/
* html .container {
height: 8em;
}
/**/
http://www.cssplay.c.../minheight.html

sau poti folosi javascript

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate