Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

homosexualitatea este genetica ?

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#19
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
asta cu "glanda" mare poate e tot atat de genetica precum muschii mari ai culturistilor. De unde stii ca nu s-a micsorat dupa ce-au devenit homosexuali, sau din alte cauze decat genetice? Neuronii nu-s inerti sau intepeniti in configuratia din nastere, cei nesolicitati nu se dezvolta

Edited by blimpyway, 24 January 2010 - 20:36.


#20
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 Cyber-sapiens, on 24th January 2010, 14:55, said:

Este genetica, insa nu are treaba cu aberatiile cromozomiale, ci cu o glanda cat un bob de fasole situata la baza creierului, aceasta este putin mai mare la barbati decat la femei, iar la cei pe invers situatia este taman invers decat este normal in ceea ce priveste marimea acestei glande.
http://en.wikipedia....asmatic_nucleus

#21
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Da, îi genetică. Tot ce ține de corpul uman ține de gene. Sunt vreo 40000 de mii de gene în ADN care se pot combina în enorm de multe feluri.
Un om îi diferit de altul deoarece are genele structurate în alt fel. O categorie de oameni au genele diferite de majoritatea din același motiv.

Eu am impresia că sensul întrebării s-ar fi vrut a fi: „Este homosexualitatea ereditară?”
Posibil să fie, dar pentru a se demonstra asta trebuie să se găsească mai întâi o genă a orientării sexuale.

#22
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 gi_fubar, on 21st December 2009, 14:14, said:

homosexualitatea este genetica ?
Imposibil! Hai sa gandim logic:

   Se stie cert ca genele cele mai active ale unui om sunt cele mostenite din ultimele 3 generatii, adica strabunici, bunici si parinti. Cu cat un stramos este mai indepartat de 3 generatii de tine, cu atat sansele de a avea tu genele lui active se apropie vertiginos de nul.
   Genele se transmit din generatie in generatie NUMAI prin reproducere! Daca homosexualii NU se pot reproduce, cum pot sa-si transmita genele mai departe?  :huh: Oricum, e absurd sa spunem ca X e homosexual pentru ca a mostenit gena de la un bunic. Daca bunicul ar fi fost homosexual NU s-ar fi culcat cu o femeie => NU ar fi avut copii =>gena nu s-ar fi perpetuat, deci ar fi disparut! Acelasi lucru e valabil si la femei!

P.S.: Bine spunea un scriitor american : "Paradoxul secolului 20 sunt homosexualii. Desi nu se pot reproduce, sunt pe zi ce trece din ce in ce mai multi!"

#23
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 dan84, on 30th January 2010, 02:45, said:

Imposibil! Hai sa gandim logic:

   Se stie cert ca genele cele mai active ale unui om sunt cele mostenite din ultimele 3 generatii, adica strabunici, bunici si parinti. Cu cat un stramos este mai indepartat de 3 generatii de tine, cu atat sansele de a avea tu genele lui active se apropie vertiginos de nul.
   Genele se transmit din generatie in generatie NUMAI prin reproducere! Daca homosexualii NU se pot reproduce, cum pot sa-si transmita genele mai departe?  :huh: Oricum, e absurd sa spunem ca X e homosexual pentru ca a mostenit gena de la un bunic. Daca bunicul ar fi fost homosexual NU s-ar fi culcat cu o femeie => NU ar fi avut copii =>gena nu s-ar fi perpetuat, deci ar fi disparut! Acelasi lucru e valabil si la femei!

P.S.: Bine spunea un scriitor american : "Paradoxul secolului 20 sunt homosexualii. Desi nu se pot reproduce, sunt pe zi ce trece din ce in ce mai multi!"



A.....nu. :lol: .Deci, unul dintre cele mai cunoscute cazuri de raspandire a unei boli genetice,este hemofilia in cadrul Familiei Regale.Boala, s-a transmis pe parcursul a patru generatii (pana acum).Descendentii Reginei Victoria fiind purtatorii acestei boli.

Pai,poti purta gena aceasta , a homosexualitatii dar sa nu se manifeste.Daca bunicul avea gena aceasta si era recesiva ,el o transmite mai departe si poate devenii dominanta, manifestandu-se de exemplu la nepotul sau .

Cum ti-a explicat si m3th0dman , istoria familiei tale se afla in ADN-ul tau .
Depinde de cat de puternica este o gena,ca aceasta sa apara pe parcursul a mai multor generatii.

#24
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 Balalaika, on 2nd February 2010, 18:53, said:

Pai,poti purta gena aceasta , a homosexualitatii dar sa nu se manifeste.Daca bunicul avea gena aceasta si era recesiva ,el o transmite mai departe si poate devenii dominanta, manifestandu-se de exemplu la nepotul sau .
...nepot care nu se va reproduce, pentru ca este homosexual si uite asa gena dispare pentru ca nu vor mai exista indivizi care sa o mosteneasca!

Sunteti inzestrati cu darul logicii, folositi-l!

#25
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 dan84, on 2nd February 2010, 19:12, said:

...nepot care nu se va reproduce, pentru ca este homosexual si uite asa gena dispare pentru ca nu vor mai exista indivizi care sa o mosteneasca!

Sunteti inzestrati cu darul logicii, folositi-l!


Nici.Nepotul ori realizeaza de mic ca are alte orientari si la maturitate alege sa-si aleaga un partener de acelasi sex sau constientizeaza mai tarziu in viata ,cand el deja s-a casatorit si a proceat (au fost si sunt atatea cazuri).


Dar voi nu va intrebati, cum este posibil ca un copil de 8 -10 ani sa isi cunoasca deja identitatea sexuala?Pentru ca sunt marturii care atesta faptul ca multi homosexuali au descoperit ca au o alta orientare inca de cand erau mici. Chiar daca tinzi sa nu-i crezi , probabil ca daca ai observa de aproape un astfel de copil ai trage anumite concluzii.

Si atunci te intrebi, care este ponderea impactului educational ? Si alt aspect interesant e : cum influenteaza mediul social (familia in principiu) un copil, care se dezvolta diferit (doar in anumite aspecte) fata de ceilalti.

#26
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 Balalaika, on 2nd February 2010, 21:11, said:

sau constientizeaza mai tarziu in viata ,cand el deja s-a casatorit si a proceat (au fost si sunt atatea cazuri).
Daca s-a casatorit si a procreeat inseamna ca nu e homosexual! Ca "si-a dat seama" mai tarziu este o scuza a unei probleme psihice! Cu genele cu care te nasti, cu alea ramai pana la moarte! Nu se mai schimba si nu se mai activeaza in timp, inainte sau dupa casatorie!
Eu de exemplu cand eram mic nu imi placea nici in ruptul capului ficatul, pe la 15 ani brusc a inceput sa imi placa la nebunie! Si acum imi place! Acum vrei sa zici ca mi s-a activat brusc gena care face sa iti placa ficatul? :D Hilar!

#27
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 dan84, on 2nd February 2010, 21:35, said:

Daca s-a casatorit si a procreeat inseamna ca nu e homosexual! Ca "si-a dat seama" mai tarziu este o scuza a unei probleme psihice! Cu genele cu care te nasti, cu alea ramai pana la moarte! Nu se mai schimba si nu se mai activeaza in timp, inainte sau dupa casatorie!
Eu de exemplu cand eram mic nu imi placea nici in ruptul capului ficatul, pe la 15 ani brusc a inceput sa imi placa la nebunie! Si acum imi place! Acum vrei sa zici ca mi s-a activat brusc gena care face sa iti placa ficatul? :D Hilar!



Eu nu mi-am propus acuma sa te conving pe tine in mod special ceva .

Ca sa pun o intrebare extrema si improprie intr-o oarecare masura : tu compari ficatul cu homosexualitatea? :roflmaofast:

Daca mi-as fi pus mintea cu tine, as fi intrat la fel de fel de teori,acceptiuni,ipoteze and tra la la .Dar esti inflexibil si incapatanat  -_-


Vreau sa citesc si alte pareri cu privire la acest subiect (care e foarte interesant si in psihologie e discutat si pus pe toate partile) .

Edited by Balalaika, 02 February 2010 - 22:01.


#28
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 Balalaika, on 2nd February 2010, 22:00, said:

Ca sa pun o intrebare extrema si improprie intr-o oarecare masura : tu compari ficatul cu homosexualitatea? :roflmaofast:
Aici e vorba de preferinte! Ce conteaza ca e ficat, sau barbati sau pizza?
Apropo! Cand se va descoperi gena care determina un barbat sa fie atras de femeile brunete, 1.70 inaltime si cu tzatze medii si care se imbraca elegant si care e gena care determina un barbat sa-i placa de femeile imbracate sport! Sau care e gena care determina un barbat sa-i placa o femeie grasa sau una tocilara, sau sa fie atras sexual de un scaun (am auzit de cazuri, nu stiu cum se numeste boala), sau daca exista gena care determina pe unu sa faca sex cu un scaun intr-un bar de ce nu exista si gena care-l determina sa faca sex cu o lustra, sau gena care il face sa ii placa Volvo si nu Mercedes!

Aici e vorba de preferinte (sexuale, culinare, etc.) care tin de psihic care e influentat de experiente/anturaj/educatie si NU de gene!

#29
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 dan84, on 2nd February 2010, 19:12, said:

...nepot care nu se va reproduce, pentru ca este homosexual si uite asa gena dispare pentru ca nu vor mai exista indivizi care sa o mosteneasca!
Da, numai ca bunicul are mai multi nepoti, la unii se poate manifesta gena la altii nu. La fel si la urmasi, astfel gena se transmite prin cei la care nu se manifesta.

#30
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Am tot stat si m-am gandit,sa scriu sau sa nu scriu despre asta.Am hotarat sa scriu.Eu sunt homosexual si nu cred ca e ceva genetic,ci pur si simplu asa te nasti. Parintii si familia mea nu au alte orientari. In ceea ce priveste identitatea sexuala,stiam si simteam de la gradinita ca ''sunt diferit''.Cat despre anturaj si alte cele nu se pune problema. Sunt o persoana linistita,nu am amici ''ciudati'' ,drogati,sau mai stiu eu cum. Prefer sa am putini amici,dar sa fie amici adevarati.Cat despre educatie...Intotdeauna familia mea mi-a facut si imi face toate poftele,m-au educat foarte bine,imi iubesc familia.Alor mei nu le-am spus in mod direct(inca) de orientarea mea,dar sigur stiu si nu imi zic nimic.Pot sa zic ca am primit o educatie ''moderna'',parintii mei sunt deschisi si intelegatori. Cat despre lumea gay nu stiu ce sa zic... Majoritatea sunt ''fustangii'',ca sa zic asa.Chiar si din ''lumea''gay am doar cativa amici pentru ca restul ....gandesc doar cu ce au intre picioare.

#31
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 copil_Cuminte19, on 3rd February 2010, 14:25, said:

nu cred ca e ceva genetic,ci pur si simplu asa te nasti.


It's the same thing la ce-ai scris tu aici.N-are cum sa nu fie daca tu dupa imi scrii ca asa te nasti . ^_^

Ca se manifesta din copilarie sau nu asta-i altceva.

#32
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Pai uite ca la mine in familie nu e nimeni gay,doar eu.Cum e genetic?:) Eu cred ca asta asa se intampla...

#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu cred ca te-ai convins tu pe parcurs ca esti gay si nu vrei sa recunosti asta. Nu e nevoie sa-mi spui ca n-am dreptate, stiu ca va vorbi mecanismul de autoaparare al psihicului tau, nu obiectivul-tu.

Acum, cand spunem ca homosexualitatea este genetica, trebuie sa realizam un lucru: nu doar genele te "fac" sa fii homosexual, genele care sunt raspunzatoare de o anumita productie de hormoni, de o anumita structura a corpului, de anumite zone erogene (hm hm :D), etc., ci si

... factorul social: din anumite dorinte, poti decide sa fii homosexual. De exemplu necesitatea de a fi altfel, complexe sexuale, esecuri sexuale traite, nesiguranta pe propria sexualitate, etc.

Acest joc intre genetica si experiente sociale are loc la unii dintre homosexuali. Astia sunt "homosexualii adevarati". Mai exista si homosexualii care devin astfel din motivele pur sociale mentionate mai sus (frustrari, complexe, etc).

Teoretic, imi imaginez ca prima categorie sunt mai degraba homosexualii pasivi, iar a doua categorie cei activi.

Recapitulare: homosexualitatea nu are cum sa fie ceva pur genetic, datorita primei prioritati a individului: perpetuarea rasei. Exista elemente genetice stimulatoare. Cum si daca isi lasa acestea amprenta in practica depinde de mediul social.

Edited by OriginalCopy, 03 February 2010 - 15:51.


#34
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Tin sa iti spun ca nu ai dreptate,cu tot respectul.Chestia asta ''se simte''. Pur si simplu eu ma simt bine in pielea mea si nu as da inapoi niciodata.:) L.E.: Ai dreptate in ceea ce ai scris,nu neg. Eu inca de la gradinita am simtit o atractie mai diferita fata de baieti,da,chiar am simtit si am stiut de atunci ca sunt gay. Niciodata nu m-au atras fetele,in schimb ma inteleg bine cu ele ca amice,ba chiar am o amica,cea mai buna amica a mea pot sa zic,ne cunoastem de cand ne-am nascut si ma inteleg foarte,foarte,foarte bine cu ea,mi-e ca o sora. Si da,stie ca sunt gay.

Edited by copil_Cuminte19, 03 February 2010 - 15:40.


#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ar fi interesant daca ne-ai descrie si relatia ta cu parintii, si relatia lor. Nu numai daca stiu sau nu ca esti gay, ci in general.

Edited by OriginalCopy, 03 February 2010 - 15:46.


#36
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ma inteleg foarte bine cu parintii si cu toata familia mea,pana la cele mai indepartate rude.Comunicam zilnic,cum a fost ziua aceasta,cum te simti,te doare ceva sau altele de acest gen.Uite,chiar mama l-a vazut la TV pe Mircea Solcanu si a zis ca ii place de el ,pentru ca a avut curajul sa recunoasca si pentru ca e un tip linistit. Despre mine..pai sunt o persoana linistita,nu-mi place sa ma dau in spectacol inutil,nu-mi plac persoanele care fac circ. In general imi place sa discut cu persoane mai mature decat mine,tocmai pentru gandirea matura pe care o au.Multi dintre cei de varsta mea se poarta ca niste copii,adica nu prea poti sa stai de vorba foarte serios pe o tema ,sau ceva de genul.Dar am intalnit si persoane mai mari decat mine cu gandirea tot de copil...Probleme in familie nu am avut si nu am,am parte de intelegere.Mama mi-a mai zis mai demult ca nu trebuie neaparat sa am o iubita si/sau sa ma insor si sa am copii. Ea e fericita si ma iubeste,asa cum sunt.Si eu imi iubesc familia enorm. Daca mai sunt intrebari,va raspund cu cea mai mare placere. Inca ceva: Am spus impropriu parinti,deoarece mama mea e divortata de cand eram bebelus. Mi-am vazut tatal acum cativa ani,nu am simtit nimic pentru el,era ca un strain pentru mine. Imi iubesc mama enorm si apreciez tot ce a facut si face pentru mine.

Edited by copil_Cuminte19, 03 February 2010 - 16:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate