Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Asus O!Play HDP-R1 HD, Asus O!Play HDP-R3 HD... Media Player HD,

- - - - -
  • Please log in to reply
883 replies to this topic

#1
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
E bine de stiut (by Mtz): ca sa aveti diacritice in subtitrari trebuie sa faceti upgrade la cea mai recenta versiune de firmware.

Asus O!Play HDP-R1 HD

[ http://www.asus.com/websites/global/products/sPkRGUeRrpiVYl5K/P_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Site producator.

Review 1
Review 2
Review 3
Review in romana

SUB NICIO FORMĂ NU ÎNCERCATI SĂ SCRIETI FIRMWARE din seria 1.0x PESTE CELE MAI RECENTE (PESTE 1.1x) pentru ca veti defecta playerul!
Chipset: Realtek 1283.

Edited by Mtz, 16 January 2010 - 20:13.
adaugat poze, linkuri, etc


#2
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Și eu m-am gîndit la Asus dar dacă il are deja cineva să ne spună păreri.
La preț e ok, pare peste WD, are esata, design mai fain.
Am citi și un test undeva și scotea 87 puncte din 100.

#3
sorel2003

sorel2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.06.2005
Chiar nu are nimeni pe aici un Asus oplay din asta sa ne zica si noua ce e cu el?

#4
lucian.lucaci

lucian.lucaci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.11.2006
Si eu am cautat pareri ale utilizatorilor pe diferite site-uri si nu am gasit nici macar un comentariu despre acest produs.
Ma intereseaza daca decodeaza DTS, pe diferite site-uri apare ca da, pe site-ul producatorului nu se specifica ca ar decoda DTS.
Chiar nu e nimeni care a testat produsul?

Edited by Mtz, 21 December 2009 - 10:37.
eliminare citat inutil


#5
mugurelu

mugurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.02.2007
L-am comandat eu azi. Dupa ce ma joc cu el, va zic cum merge :)

Edited by Mtz, 21 December 2009 - 10:37.
eliminare citat inutil


#6
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postlucian.lucaci, on 17th September 2009, 11:19, said:

Si eu am cautat pareri ale utilizatorilor pe diferite site-uri si nu am gasit nici macar un comentariu despre acest produs.
Ma intereseaza daca decodeaza DTS, pe diferite site-uri apare ca da, pe site-ul producatorului nu se specifica ca ar decoda DTS.
Chiar nu e nimeni care a testat produsul?


Am citit și eu aici http://www.trustedre...Media-Player/p1
Despre audio formats:

•MP3
•WAV
•AAC
•OGG
•WAV
•FLAC
•AIFF
•LPCM
•WMA
•Dolby Digital AC3
•Dolby Digital Plus
•DTS Dolby Digital & DTS pass through

#7
mugurelu

mugurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.02.2007

View Postmugurelu, on 17th September 2009, 11:25, said:

L-am comandat eu azi. Dupa ce ma joc cu el, va zic cum merge :)

Bun, deci la un prim contact, ruleaza fluent cam tot ce l-am incercat, filme de pe usb sau retea, 1080p sau 720p, iso-uri de dvd-uri, cu un mare minus, pare ca muceste diacriticele din subtitrari.

Daca aveti intrebari despre produs, puneti-le aci si daca ma pricep, raspund. Daca vreti sa stiti daca ruleaza nus ce minuni de codec, dati-mi un sample din filmul ala, si va spun daca-l ruleaza sau nu.

Pentru subtitrari, am vazut ca are diverse encoding-uri, UTF, central european, se european, le-am schimbat, dar ș și ț par mucite în toate combinatiile. O sa mai studiez problema si va tin la curent.

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mugurelu: de unde ai luat? si cat ai dat, evident! (?) :)

Cablu HDMI trebuie luat separat, din cate am citit. E corect? Aveau si cablu furnizorii respectivi? (mai scurtam din drumuri).

Multam!

#9
lucian.lucaci

lucian.lucaci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.11.2006

View Postmugurelu, on 17th September 2009, 23:19, said:

Bun, deci la un prim contact, ruleaza fluent cam tot ce l-am incercat, filme de pe usb sau retea, 1080p sau 720p, iso-uri de dvd-uri, cu un mare minus, pare ca muceste diacriticele din subtitrari.

Daca aveti intrebari despre produs, puneti-le aci si daca ma pricep, raspund. Daca vreti sa stiti daca ruleaza nus ce minuni de codec, dati-mi un sample din filmul ala, si va spun daca-l ruleaza sau nu.

Pentru subtitrari, am vazut ca are diverse encoding-uri, UTF, central european, se european, le-am schimbat, dar ș și ț par mucite în toate combinatiile. O sa mai studiez problema si va tin la curent.

Spune-mi, te rog, decodeaza DTS? Daca raspunsul e da, ma bag si eu. Multumesc.

#10
mugurelu

mugurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.02.2007

View PostTyby, on 18th September 2009, 10:09, said:

mugurelu: de unde ai luat? si cat ai dat, evident! (?) :)

Cablu HDMI trebuie luat separat, din cate am citit. E corect? Aveau si cablu furnizorii respectivi? (mai scurtam din drumuri).

Multam!

Am luat de la Oktal (magazin online, Bucuresti), si m-a costat 4.2 milioane. Mi l-au adus in aceeasi zi in care am dat comanda. Din pacate in cutie nu e si cablu HDMI, deci trebuie cumparat separat. Nu stiu daca cei de la Oktal vind si cabluri d'astea, mai ieftine probabil gasesti pe la Conectica, din ce am inteles. Eu aveam unul pe acasa, pe care l-am jefuit de la DVD player, n-a fost prioritar sa iau si cablu.

View Postlucian.lucaci, on 18th September 2009, 10:52, said:

Spune-mi, te rog, decodeaza DTS? Daca raspunsul e da, ma bag si eu. Multumesc.

Da-mi un sample de film, si-ti zic daca merge. N-am asa multe mkv-uri pe acasa, si nu vreau sa-ti dau raspunsul gresit. Da-mi un link cu o bucata de film (eventual mail pe privat).

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mugurelu, multam, il luasem azi de la Oktal, ca erau singurii la care l-am gasit stoc. Revin cu info maine (trebuie sa plec la o lucrare amu').

Deocamdata am gasit o buba: nu vede NAS-urile din reteaua de acasa, nici unul din cele doua. Doar un server 2003. Nu vede nici XP-urile (firewall lasa file & printing sharing). Va trebui sa fac shortcut-uri manual pana iese un firmware mai acatarii. C'est la vie!

PS: da, cablu am luat din alta parte.

#12
mugurelu

mugurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.02.2007
Problemele legate de subtitrare par mai adânci decât mă așteptam, deci diacriticele sunt muci, indiferent ce enconding selectectezi. Am încercat să înlocuiesc fontul de subtitrare din player (arial) cu o versiune mai noua de o aveam pe calculatorul meu, in ideea ca poate fontul folosit de ei duce lipsa de ș și ț, dar nu e din asta, din pacate cred ca e softul lor cu bube in cap. Oricum, care vreti sa va jucati cu linuxul din el, telnet pe IP-ul pe care si-l ia, si apoi va logati cu "root" si enter la parola :)

Problema vad ca a fost raportata si aci:

http://vip.asus.com/...SLanguage=en-us

Nu strica sa lasati si voi un comentariu pe acolo, sa va plangeti de chestia asta, in felul asta ne asiguram si noi ca problema se rezolva in primul  firmware update, si nu la pastele cailor.

Edited by mugurelu, 20 September 2009 - 01:31.


#13
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ok, pe scurt, si bune si rele (am citit ce spune si mugurelu mai sus):

Asus O!Play HDP-R1

- calitate ok, imagine faina, am incercat si pe imagini de DVD-uri mai vechi, si se vede bine
- sunet stereo deocamdata (poate gasesc un decodor DTS 5.1 sa-l leg la sistemul analog 5.1 - daca stiti un Creative DDTS-100 disponibil, rog dati de stire; daca nu - ma voi hotara la un receiver AV)
- problema majora de mai sus - nu vede in retea decat un computer - si anume serverul 2003. Restul XP-uri, NAS-uri, samba de pe Linux - nu au nici o sansa sa apara in interfata "de la ele" ... insa ...
- exista rezolvare la asta (precum si la problema cu legarea la windoz 7) - un pic de scripting nu strica nimanui (o sa pun o mostra de cod si link catre explicatia completa mai jos)
- astfel am mapat "ad labam" toate share-urile din retea - atentie, nu stiu daca la sursa spune ceva, n-am mai citit, insa trebuie sa fie un USB (sau eSATA) drive / flashdisk conectat - maparile le face pe Storage :) (NU, nu conteaza ce e pe drive-ul conectat, poate fi gol - e doar pentru a activa optiunea de Storage si a o putea accesa din interfata)
- cu toate astea nu a vrut sa mapeze unul dintre cele 6-7 share-uri pe care le-am scriptuit - probabil am facut o greseala / typo undeva ... reiau ceva mai incolo investigatia :)
- am avut - pana acum - un singur fisier MPG pe care nu l-a citit (a dat eroare).
- telecomanda e la granita dintre necesar si functional. Poate ar mai fi trebuit cateva butoane dedicate (un singur rand):
- lipseste optiunea de volum, lucru uneori agasant, cand nu stai decat cu o singura telecomanda la indemana.
- lipseste optiunea de GO TO - cred ca ultimile doua consider a fi cele mai mari lipsuri ale device-ului (ca sa ajungi la jumatatea unui film pe care l-ai inceput in alta sesiune / parte trebuie sa ii dai cu 32x inainte, ca nu ai cum sa faci jump (sau nu am gasit eu?! :rolleyes: )
- e fain ca poti asculta muzica in timp ce vezi poze :coolspeak:
- are o problema de diacritice - speram sa se rezolve in urmatorul firmware - pana atunci ... mi-am adus aminte de un script pe care il facusem pe vremuri sa-mi inlocuiasca diacriticele cu literele generice corespunzatoare ... inca functioneaza :D
- marele avantaj: accesul in retea.

In concluzie: e mic, este incadrabil in mediu ca si aspect si cablaraie, consuma putin si isi face treaba ok. Bubele pe care le are in cap probabil vor fi rezolvate in update-uri viitoare de firmware (cand am luat decizia de achizitie, m-am uitat si la numele companiei, care nu e una scoasa dintr-o barca amarata).

Revin cu updates, if any!

Later edit: UPDATE aici.

Edited by Mtz, 21 December 2009 - 15:28.
eliminare citat inutil


#14
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Tyby: multumim pentru review.

View Postgabinechita, on 20th September 2009, 13:58, said:

vreau sa cumpar un nmt:xtreamer sau egreat
cu ce ar fi mai bun xreamer fata de egreat?
inteleg ca e o noua generatie de cipseaturi dar care are inca dif probleme fata de cipsetul mai vechi dar mai stabil al egrat-ului(de exemplu)
sunt alte diferente majore in favoarea unuia din ele?
sau altceva gen wd hd sau asus o play?

conectat la plasma 42pv80p si un logitech z-5450-5500 pt sunet dts-dd
limita maxima de pret,fiind egreat(800ron)
multumesc!

Nu uita ca egreat ruleaza soft NMT, astfel ai la dispozitie f.f. multe aplicatii, printre care si favorita mea - Oversight:  http://www.networked...x.php/Oversight

Imaginea de mai sus e generata cu acest program excelent



[ http://www.networkedmediatank.com/wiki/images/6/69/Ovs2-page1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan_padure, 21 September 2009 - 08:32.


#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
;)

Am reusit sa trec peste problema share-ului inaccesibil - evident, era vorba de drepturi de acces pentru userul sub care ruleaza maparile pe O!Play. Acum e in regula.

Am mai observat (nu am stat sa vad daca face la toate filmele la fel) un start prea repede al textului subtitrarilor, ceea ce duce la un decalaj intre prima linie de text si primul dialog / element care trebuie tradus in realitate (care se aude / vede mai tarziu - diferente de cateva secunde). Work-arround: se apasa de doua ori pe butonul de subtitrari de pe telecomanda: Subs OFF si apoi Subs ON, si revine sincronizarea.

Pentru posesorii de Asus O!Play (si nu numai) am deschis doua discutii pe forumul support al Asus:

http://vip.asus.com/...SLanguage=en-us

http://vip.asus.com/...SLanguage=en-us

Enjoy!

Edited by Mtz, 21 December 2009 - 10:38.


#16
tcaragiu

tcaragiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.06.2005
Asus O!Play face downmix pentru DTS ?

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Da.

Edited by Mtz, 21 December 2009 - 10:39.
eliminare citat inutil


#18
serband

serband

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.11.2007
Conexiunea LAN de la ASUS O!Play e utilizabila doar pentru transfer de fisiere din retea sau se pot asculta si posturi radio de pe net (decodarea mp3 si AAC fiind in specificatii) ? Dar alte playere pot face asta ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate