Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum creati un website?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bLuEsHiFt

bLuEsHiFt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2005
Eu pana acum la fiecare site facut de mine, am recurs la PostNuke. Sunt bun cu Photoshop-ul, stiu sa fac destule in acest program. Cateodata mai fac layout-uri in Photoshop, dar pe mine ma intereseaza, cum webdesignerii fac site-urile? Ce trebuie sa stii ca sa faci un site? Ce programe folosesc... Am citit ceva despre HTML (stiu putin) si CSS. Cum se face coding-ul unui site?

Sa luam drept exemplu site-ul http://www.design-kulture.ro/v1/

Cum au facut ferestrele alea? Cum au asezat textul inauntru? Cum au facut design-ul? Rog orice webdesigner profesionist sa ma ajute si pe mine in ale webdesign-ului, macar sa ma lamureasca, invete cate ceva. Va multumesc.  :worthy:

#2
Cst

Cst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.10.2004
Must read
http://www.htmldog.com/ :coolspeak:

#3
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Dupa cum pricep eu tu vrei sa inveti HTML.... sau ma insel ??
Ce vrei sa stii exact ??

S-o crezi tu ca acum se v-a apuca cineva sa-ti scrie o carte de HTML, CSS, PHP, Photoshop si altele care mai folosesc la "fabricarea" unui site aici pe forum

#4
bLuEsHiFt

bLuEsHiFt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2005
Aaa. Nu. Ok.. atunci ce programe se folosesc la webdesign? Ce editoare HTML imi sugerati?

Multumesc CsT pentru link  :console:

#5
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
dreamweaver dar cu grija.

#6
draculasblood

draculasblood

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.05.2005
Macromedia Dreamweaver....iar designul poti sa-l iei deja facut......iar de editat dupa cum spuneam pe dreamweaver...dar depinde dak vrei templates flash nu mai poti pe dreamweaver...

#7
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
de ce naiba recomanda toata lumea dreamweaver ? e o prostie de editor care consuma
prea multe reusurse . mai si scrie cod cu picioarele ! long live php designer ;)

#8
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005

Quote

Am citit ceva despre HTML (stiu putin) si CSS.

Lasa-l frate cu dreamweaver, el nu a zis ca se supara ca-i consuma resurse. Il iei cu php,asp, java si alte de astea il pierzi el nici nu stie ce e ala html despre php sa nu mai zic. Acusi o sa-i recomandam Notepad-ul  :coolspeak:

E bun dreamweaverul pentru incepatori

#9
danburzo

danburzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.06.2005
Io pe rabla mea la 500mhz nu ma plang de Dreamweaver MX, desi il folosesc doar ca sa scriu cod.

#10
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
cel mai frumos e ca te poti conectat pe server si modifici direct acolo daca vrei.

aolex, ce inseamna cod scris cu picioarele? oricum , e si singurul program care poate aranja tot codul daca-l scrii tu imprastiat.

#11
alex_4ever

alex_4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 06.03.2005
Dreamweaver este cel mai complex program din domeniu (este mult mai potrivit de cat programele aflate in acelasi domeniu de piata, gen Frontpage).
Dreamweaver reuseste sa scrie cod de HTML, CSS, PHP, ASP si altele si pt un editor de pagini Web este cel mai bun. Cu siguranta insa trebuie sa cunosti HTML, CSS pentru a putea controla perfect asezarea si continutul (modificand in Notepad sau direct in Dreamweaver codul).
Pt. a putea sa creezi chestii mai complicate ai nevoie sa inveti un limbaj de scripting pe parte de client (gen Java Script) sau unul pe parte de server (gen PHP, ASP).
Tehnologia .NET (Visual Studio) de la Microsoft este creata pt aplicatii puternice pe Web foarte puternice dar este de asemenea si greu de patruns, mai ales in lipsa unor cunostiinte in programare(cel mai bine C/C++).
De asemenea JAVA (diferit de Java Script) este un limbaj foarte puternic de creare de aplicatii Web fiind folosit si pt crearea aplicatiilor pt gadgeturi (telefoane mobile etc).
Sper ca am fost folositor.

P.S: Pentru a arata bine, ar trebui sa stii si un program de grafica (vectoriala). Cel mai folosit este Adobe Photosho existand si alte variante cum ar fi Paintshop Pro(mult mai ieftin de cat primul) sau din pachetul Macromedia Fireworks + multe altele.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
alex_4ever, ai uitat de adobe golive! cs2 care are suport pentru css (chiar foarte suport :w00t: )
in plus dacă Photoshop este numit prog de grafică vectorială și le pui în aceeași oală cu psp si fireworks...  :deadtongue:  :nonobad:

#13
nicolae13

nicolae13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.12.2006

 .ral:cr, on Jun 5 2005, 20:13, said:

dreamweaver dar cu grija.
Eu recomand Web Page Maker. E foarte simplu si iti poti face un website de nota 10. Si Dreamweaver e bun, il am si eu, dar e mai greu.

#14
jonny_it

jonny_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 04.11.2006

 nicolae13, on Feb 5 2007, 18:48, said:

Eu recomand Web Page Maker. E foarte simplu si iti poti face un website de nota 10. Si Dreamweaver e bun, il am si eu, dar e mai greu.

Web Page Maker  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:   e pt copii sub 15 ani ... scuze dar aceasta este realitatea, in liceu deja se invata html si cine are bunavointa invata usor.

limbaje de programare pt 1 webmaster sau pt cine vrea sa lucreze in domeniu:
1) html, Javascript (pt cei care fac numai site-uri de prezentare)  
2) php + mysql(pt chestii mai avansate)

Ce folosesc eu (in calitate de programator web si incet incet partener la 1 noua firma  ... sa ma laud  -_- ), sau mai bine zis ce am folosit pana acum:  notepad++ (pt lucruri marunte si unde este nevoie sa scrii mult cod care nu este f complex), dreamwever (destul de rar, la proiectele care nu au structuri complexe);
cum 75% din paginile care le realizez sunt bazate pe php folosesc: Zend Development Editor sau notepad++ sau Allaire Home Site (asa cred ca se numea ...), adica prefer orice editor care in momentul in care il deschid pentiumul meu la 3400 sa nu transpire, si sa am posibilitatea sa accesez usor din acel program structura de directoare si fisiere de pe server.
grafica ... nu este punctul meu forte insa ma descurc sa tai 1 imagine, redimensionare, etc .. in Photoshop, care dealtfel  cred ca este cel mai folosit si poate si cel mai bun, depinde ce vrei sa faci.

PS: pt cei care fac chestii serioase se impun si ceva licente, chiar daca pt moment la salariile care sunt in Romania fata de alte tari sunt putin ridicate dar sa nu uitam k majoritatea programatorilor web sau administratorilor de firme (prima data am scris "ferme"  :lol:  ) sunt platiti si obtin bani de la clienti externi.

#15
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 nicolae13, on Feb 5 2007, 18:48, said:

Eu recomand Web Page Maker. E foarte simplu si iti poti face un website de nota 10. Si Dreamweaver e bun, il am si eu, dar e mai greu.
1. acest topic era din 2005.
2. Daca site-urile create cu Web Page Maker sunt de nota 10 e clar :death:
3. Un site poate avea in spate o gramada de scripturi server-side, maze de date & stuff, care nu ies in evidenta, dar asigura buna functionalitate.
Dupa cum zicea si johnny, cu Web Page Maker fac site-uri cei care abia au aflat ce e ala HTML (asta in cazul in care au aflat :D )

#16
red-dog-cena

red-dog-cena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.01.2007

 bLuEsHiFt, on Jun 5 2005, 17:40, said:

Ce editoare HTML imi sugerati?
:console:
Ai un editor pe care multi nu stiu sa il foloseasca chiar in windows... se numeste Notepad ...

#17
red-dog-cena

red-dog-cena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.01.2007

 jonny_it, on Feb 6 2007, 02:16, said:

Web Page Maker  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:   e pt copii sub 15 ani ... scuze dar aceasta este realitatea, in liceu deja se invata html si cine are bunavointa invata usor.
Sorry...eu nu cred ca e pentru copii sub 15 ani...ci poate pentru cei sub 3...dar fie...eu am 14 si folosesc html...in Notepad...

#18
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

 red-dog-cena, on Feb 8 2007, 12:34, said:

Ai un editor pe care multi nu stiu sa il foloseasca chiar in windows... se numeste Notepad ...

Nu stiu de ce sunt unii masochisti dar ma rog. Cuiva care intreaba "ce editor imi recomandati" (deja rings the bell ca acea pers nu in nici un caz expert) poti sa ii recomanzi asa tool primitiv?. Ti-as recomanda si eu tie sa faci arta in Microsoft Paint ...

Nu de alta dar cu atatea WYSIWYG progz prin preajma.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate