Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

legal sau ilegal sa mergi iarna pe bicicleta?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
an00nimuss

an00nimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.06.2009
buna tuturor, acuma ca a venit iarna mai sunt oameni,copii care nu au permis sau masina si alt mijloc de deplasare este bicicleta chiar pe timp de iarna,unul dintre acestia sunt eu dar parinti imi tot spun ca nu ai voie iarna pe bicicleta iar uni prieteni imi spun ca ai voie dar mergi pe riscul tau,acuma de stau bine si ma gandesc amicul acela cred ca se inseala deoarece asa poti spune ca mergi pe motoreta fara casca tot asa pe riscul tau.
Daca totusi nu ai voie iarna pe bicicleta oare cat o fi si amenda aproximativ in caz ca te prinde? pentru ca am mai avut probleme cu ei cu o amenda.

#2
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
eu nu am mai auzit asa ceva pana acum (ca nu ai voie cu bicicleta iarna).

singura problema ar fi ca riscul de cadere e mai mare iarna si ai putea sa-ti rupi ceva. in rest eu zic ca poti sa circuli linistit.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Imi arati si mie unde scrie in Legea circulatiei ca nu ai voie? Dar precis, adica lege nr din anul, articolul, paragraful, etc

Pe de alta parte, pe zapada asta "care este", hi, hi, ce crezi ca se intampla daca din greseala cazi in fata unei masini, care si ea se lupta cu gheata?
Presupunand ca soferul este extrem de atent, poti sa imi zici in cati metri se va opri? Garantezi ca nu te va calca, macar un pic? Si dupa aia sa vedem ce o sa ii spui, de pe un pat de spital, ca conform cu art..paragraful...
Asa ca lasa intrebarile retorice si aplica legea bunului simt si al propriului interes. Inteleg ca parinti pot fi plictisitori, dar chiar vrei sa iti rupi ceva ca sa la faci in sac?
Sau doar vrei sa faci pe duru@ smecheru si nu poti iesi altfel in evidenta?
PS. Si eu am fost copil si biciclist...Crede-ma si ca acum am un baietel caruia incep sa ii iasa cornitele si caruia ii spun la fel..Dar cand o da in bara asa fac un mare MISHTO...(SH ca sa fiu si eu COOOL, hi, hi)

#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pai mai rau, decat sa derapezi, tocmai sa treaca un camion, ce nu poate frana si sa-ti stoarca creierii pe gheata n-ai ce pati... deci,circula linistit... daca ai casco si cosciug. :)

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
I like this: http://www.gadgetroa...w-panther-1.jpg

oare pentru biciclete nu merge? sau macar niste lanturi ..

#6
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
mey, nu e frumos... omul risca sa moara in urmatoarele 24 de ore,iar tu faci misto d el.... :D

Edited by korsar, 19 December 2009 - 23:28.


#7
tytysabye

tytysabye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.08.2005

 Prien, on 19th December 2009, 22:47, said:

Imi arati si mie unde scrie in Legea circulatiei ca nu ai voie? Dar precis, adica lege nr din anul, articolul, paragraful, etc

Pe de alta parte, pe zapada asta "care este", hi, hi, ce crezi ca se intampla daca din greseala cazi in fata unei masini, care si ea se lupta cu gheata?
Presupunand ca soferul este extrem de atent, poti sa imi zici in cati metri se va opri? Garantezi ca nu te va calca, macar un pic? Si dupa aia sa vedem ce o sa ii spui, de pe un pat de spital, ca conform cu art..paragraful...
Asa ca lasa intrebarile retorice si aplica legea bunului simt si al propriului interes. Inteleg ca parinti pot fi plictisitori, dar chiar vrei sa iti rupi ceva ca sa la faci in sac?
Sau doar vrei sa faci pe duru@ smecheru si nu poti iesi altfel in evidenta?
PS. Si eu am fost copil si biciclist...Crede-ma si ca acum am un baietel caruia incep sa ii iasa cornitele si caruia ii spun la fel..Dar cand o da in bara asa fac un mare MISHTO...(SH ca sa fiu si eu COOOL, hi, hi)


Art. 161

(1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede:

m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada.

regulament aplicare oug 195/2002 rep  , bafta amenda e destul de mare de la 6 la 8 puncte amenda   1pa =60ron

#8
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Am fost azi cu bicla pe zapada si gheata. Am anvelope
Maxxis Hookworm
care au o componenta relativ moale. Le-am si dezumflat la aproximativ 0.8 - 1 bar.
Sincer n-am avut probleme.

Edited by shteck2k6, 19 December 2009 - 23:46.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 tytysabye, on 19th December 2009, 16:30, said:

Art. 161
(1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede:
m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada.
regulament aplicare oug 195/2002 rep , bafta amenda e destul de mare de la 6 la 8 puncte amenda 1pa =60ron

Hahaha ce tampenie tipic romaneasca. Unde sa ii pune punctele alea, ca probabil nici buletin nu are? Conducatorii de biciclete si mopede nu au nevoie de permise de conducere si "regulamentul de aplicare" al unei ordonante de urgenta nu este lege, poate fi contestat. Mai ales cand ordonanta este folosita abuziv ca in cazul de fata.

Poti circula linistit pe trotuare... Asta daca nu iti pasa ca vei da cu capul de gheata.

Edited by SuperDuper, 19 December 2009 - 23:47.


#10
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,459
  • Înscris: 09.03.2007

 tytysabye, on 19th December 2009, 23:30, said:

Art. 161

(1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede:

m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada.

regulament aplicare oug 195/2002 rep  , bafta amenda e destul de mare de la 6 la 8 puncte amenda   1pa =60ron
Hopa... Nu e bine! :nonobad: Deci stimati biciclisti acum va luati sanie si nu mai aveti probleme :OK:

#11
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
superduper, e vorba de puncte amenda, nu de puncte in permis....  adica amenda in roni, (bani romanesti), egala cu numarul punctelor amenda X valoarea unui punct, care e calculata in functie de salarul mediu.... sau minim??? oare de ce, cei ca tine,care n-au habar, bruiaza forumul????

Edited by korsar, 20 December 2009 - 00:23.


#12
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
In textul de lege invocat nu se specifica faptul ca biciclistii n-ar avea voie sa circule iarna, ci doar ca nu au voie sa circule atunci cand exista polei/gheata/zapada, un lucru absolut normal de altfel.

Chiar sunt curios cum circula un biciclist prin nametii astia, pe trotuare n-are cum, pe strazile principale sa zicem ca reuseste, insa pe cele secundare iarasi e imposibil.

E un risc inutil, exista transport in comun, se poate apela si la un taxi, iar daca e criza, mersul pe jos face minuni :).

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 an00nimuss, on 19th December 2009, 22:16, said:

Daca totusi nu ai voie iarna pe bicicleta oare cat o fi si amenda aproximativ in caz ca te prinde? pentru ca am mai avut probleme cu ei cu o amenda.






Legal, nu ai voie să circuli cu bicicleta pe drumurile publice, când sunt acoperite cu zăpadă și mai ales cu gheață, dar nu am întâlnit cazuri de bicicliști amendați pentru săvârșirea unor astfel de contravenții....dimpotrivă, polițiștii le permit bicicliștilor să procedeze astfel, din motive lesne de înțeles! :naughty:

#14
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008

 copjob2000, on 20 decembrie 2009 - 23:21, said:

Legal, nu ai voie să circuli cu bicicleta pe drumurile publice, când sunt acoperite cu zăpadă şi mai ales cu gheaţă, dar nu am întâlnit cazuri de biciclişti amendaţi pentru săvârşirea unor astfel de contravenţii....dimpotrivă, poliţiştii le permit bicicliştilor să procedeze astfel, din motive lesne de înţeles! Posted Image

Anul trecut, adică în iarna 2014-2015, prin ianuarie, s-a scris în presă despre un biciclist din Râmnicu Vâlcea parcă, care a luat o amendă de vreo 500 de ron de la poliția rutieră pe chestia asta.
Alminteri e mai mult ca pobabil ca numai în România să mai fie asemenea „legi” - în comparație cel puțin cu TOATE celelalte țări comunitare.

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
@SuperDuper - in ce priveste mopedele te contrazic - Conform ORDINULUI nr. 82 din 7 iunie 2013 pentru modificarea și completarea Ordinului ministrului administrației și internelor nr. 268/2010 privind procedura de examinare pentru obținerea permisului de conducere (publicat în Monitorul Oficial cu numărul 340/2013 incepand cu 19.01.2013 este obligatoriu ca si conducatorii de mopede sa aiba permis de conducere cel putin categoria AM sau orice alta categorie superioara.

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
MelosNegros & claudiu1 voi realizati ca ati raspuns la un topic din 2009.La vremea aia nu trebuia nici un fel de permis pentru Mopede.
In rest mi se pare de bun simt ca este interzisa  circulatia pe 2 roti cand partea carosabila este acoperita cu polei sau zapada/gheata.Ce nu imi e clar este de ce nu este interzisa la toate vehiculele pe 2 roti; adica si la motociclete unde riscul de derapare e mult mai mare fata de un amarat de moped sau bicicleta care au putere putina si se misca cu viteze reduse.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Imposibil să nu contravină această oug dictatorială normativelor ue.  Avem ceva experți în domeniu?

#18
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
trebuie sa ai bicicleta echipata cu cauciuri de iarna

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate