Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sony-Ericsson Elm

- - - - -
  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#37
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

View PostTimeWriter, on 25th May 2010, 11:28, said:

K770, C902, C903, etc, sunt CyberShot-uri și nu au bliț cu xenon.
Aparent, Elm este chiar printre cele mai bune cameraphone-uri de 5 megapixeli, depăsește lejer și telefoane de 8MP (vezi noul Viewty).
Bineînțeles, fără cunoștiințe în domeniu nu vei ajunge niciodată la concluzia asta. Xenon-ul de pe telefoane ajută când faci poze indoor și/sau pe întuneric la distanțe mai mici de 3 metri, în rest e degeaba.
Eu unul prefer să utilizez cât de rar pot xenon-ul (care duce destul, mult peste 5 metri) de la aparatul foto tocmai ca să nu trag tunele de lumină, care... arată nașpa. Ca să nu mai zic de riscul de a supraexpune sau chiar subexpune pozele când fotografiezi mai mulți subieți la distanțe diferite unul de celălalt.
Una peste alta, camera foto de pe Elm mi se pare chiar foarte bună (pentru un telefon). Dar sunt subiectiv. Ca să fiu și un pic obiectiv, arunc un citat de pe GSMArena:

Eu zic sa nu comparam Sony-Ericsson cu LG, mai ales la camere foto/video. Cunostiinte in domeniu mai sunt pe ici pe colo, actualmente lucrez la un proiect care asta face : procesare de imagini digitale. Xennon-ul este bun pentru indoor si intuneric pe distante mici, asa a fost conceput! Faptul ca ELM nu re Xennon este un punct in minus, nu im plus...

Camera este buna pentru un telefon, nu am negat acest lucru.

ELM este un telefon mediu, insa prea scump. Asa cum spunea cineva anterior, pe la 100 eur (fara taxe) mi se pare un pret ok pentru ceea ce stie el sa faca.

#38
graymer

graymer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.02.2007
cateva intrebari:

ma intereseaza ce moduri de retea poate sustine acest telefon. La nokia stiu ca aveam de ales intre GSM, 3G si dual. La acest telefon este la fel?

poate fi folosit ca modem 3G in Orange sau RDS.mobil?

in mod stand-by ecranul se inchide te tot sau afiseaza neaparat un ceas sau vre-o alta animatie?

odata conectat la sony ericsson pc suite (prin bluettoth), pot trimite si primi SMS-uri de pe PC?

#39
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostTom_Cat, on 25th May 2010, 12:33, said:

Eu zic sa nu comparam Sony-Ericsson cu LG, mai ales la camere foto/video. Cunostiinte in domeniu mai sunt pe ici pe colo, actualmente lucrez la un proiect care asta face : procesare de imagini digitale. Xennon-ul este bun pentru indoor si intuneric pe distante mici, asa a fost conceput! Faptul ca ELM nu re Xennon este un punct in minus, nu im plus...

Camera este buna pentru un telefon, nu am negat acest lucru.

ELM este un telefon mediu, insa prea scump. Asa cum spunea cineva anterior, pe la 100 eur (fara taxe) mi se pare un pret ok pentru ceea ce stie el sa faca.
Bun, atunci să comparăm SE vs. SE, W995 (8MP) vs. Elm (5MP). Evident, Elm este peste W995, cu mult.
N-ai zis că face poze proaste, adevărat, dar ai zis

Quote

seria K face poze mult mai bune
Iar eu te contrazic. K850i de exemplu e dezastru pe lângă Elm în materie de detalii, DR și redare culori. De abia cu drivere modate un K850i ajunge la nivelul 'decent', unde Elm este în continuare peste.
Prin seria K presupun că te referi la CyberShot, iar eu ți-am dat exemplu de atâtea CyberShot-uri (K770, C702, C902, C903) cu LED care sunt inferioare acestui telefon.

Oricum, să nu-ți faci o idee cum că aș ridica Elm în sclavi, calitatea materialelor și a finisajelor extrem de slabă mă face și pe mine să stau departe de el. La fel și restul dotărilor (afișajul mic de exemplu).

#40
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Am o nelamurire...de ce dracu se caracterizeaza un telefon dupa camera foto? Este TELEFON cu camera, nu CAMERA cu telefon. Il dau dracului de blitz. Maine o sa vina unul sa zica ca este de rahat ca nu are patina pentru blitz extern. Face poze foarte bune ptr un telefon, si flimeaza la fel de bine. Nu imi iau telefon cu camera ca sa fac poze artistice, ci pentru a nu mai cara un aparat foto dupa mine pe santier. Faptul ca tastele sunt mai mult decat ok, meniul este simplist, are wi-fi, ca tine bateria 4 zile, etc. , mi se par lucruri mai importante decat o mizerie de camera. Si ca idee, nu mai puneti botul la pixeli, caci nu numai aia conteaza la o camera, indiferent ca este de telefon sau profesionala. Pot sa am 5 megapixeli si sa faca poze mai proaste decat o camera cu 4 megapixeli. Faza cu pixelii este pur comerciala, ca acum tot cocalarul stie de pixeli, si daca nu are n-spe megapixeli nu mai cumpara produsul x.

#41
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postmadcox, on 25th May 2010, 16:33, said:

Si ca idee, nu mai puneti botul la pixeli, caci nu numai aia conteaza la o camera, indiferent ca este de telefon sau profesionala. Pot sa am 5 megapixeli si sa faca poze mai proaste decat o camera cu 4 megapixeli. Faza cu pixelii este pur comerciala, ca acum tot cocalarul stie de pixeli, si daca nu are n-spe megapixeli nu mai cumpara produsul x.
Ai belit ochii cum trebuie la ce s-a scris mai sus? Sigur nu. Fii drăguț și mai citește încă o dată, ai să vezi că exact despre neimportanța megapixelilor și discutam.
De ce vă place să fiți în plus?

#42
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
speechless

Edited by madcox, 26 May 2010 - 07:46.


#43
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Foarte OK ca tine acumulatorul 4 zile!

Mai ma intereseaza daca este usor de utilizat pedometrul si daca este bun de ceva in general!

La baieti este deja 500. Eu astept sa mai scada inca un pic. :)

Edited by alyaly, 26 May 2010 - 22:24.


#44
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
pedometrul este doar for fun. la fel ca si functia de monitorizare care iti monitorizeaza distanta parcursa, viteza, iti face un traseu, si iti spune si cate calorii ai ars daca ti-ai creat profilul in telefon(varsta, greutate, inaltime, samd...).
De ce sunt for fun?
Pedometrul il pacalesti si fara sa te misti. Se bazeaza pe acceleratorul incorporat, dar daca misti telefonul in mana iti arata ca pasesti.
La sateliti abia se conecteaza(cateodata renunt ), dar chiar daca ar fi conexiunea perfecta, ar fi o problema...cine merge/alearga cu telefonul agatat la gat ca sa pastreze semnalul satelitilor? Nimeni. Daca l-ai bagat in buzunar s-a dus. Ceea ce mi se pare normal, numai ca aplicatia este facuta degeaba. Este un fel de "ca s-a putut".
Faza cu "la baieti este mai ieftin" mi se pare de cacao. Te bucuri azi ca iti cumperi un telefon furat dar mai ieftin ca in magazin, dar tie cand o sa iti fure cineva ceva o sa zici ca suntem o tara de rahat, si plina de hoti. Atata timp cat exista cerere, este si oferta. Chiar daca sunt mii de oameni ce cumpara lucruri furate, eu prefer sa fiu unul dintre cei ce nu o fac. Ca moralitate.
Poate ca altceva ai vrut sa zici, poate nu, dar asta este punctul meu de vedere.

#45
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Baieti in sensul de piata gri. http://forum.compute...s-wlan-noi.html La asta ma refeream!

Din cate stiu eu toate pedometrele au acelasi principiu!

#46
graymer

graymer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.02.2007
deocadata is multumit de el. imi variaza mult liniile de semnal gsm/3g, dar se aude bine, fara intreruperi.
revin peste ceva timp cu mai multe impresii.
atasez primele 2 poze facute cu telefonul cumparat ieri.
Attached File  DSC00005.JPG   1002.64K   386 downloads
Attached File  DSC00006.JPG   712.62K   369 downloads

ps: orange nu il are inca in baza de date pt a-i trimite automat setarile de Internet/MMS.

ori le pun manual ori le spun ca am alt sony ericsson? care model e cel mai apropiat de asta?

#47
graymer

graymer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.02.2007
solved. am intrat la *100# si am scris ca am w995. mi-au trimis setarile de internet si merge bine.

#48
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Sa ai parte de el.
Pe al meu l-am testat sa vad cat tine bateria. I-am resetat toate contoarele de date, apeluri, sms-uri cand l-am incarcat ultima oara.
De la ultima incarcare au trecut 4 zile, dar ma vorbit doat 1 ora, 15 sms-uri si vreo 5 sesiuni ( total 11 minute) de citit mail-ul. Acum mai are un sfert.

Ce ma seaca este capacul de la baterie caci deja face zgomot. Recomand sa nu se umble prea des pe acolo, caci banuiesc ca scartaie ca se desface capacul dintr-o parte, din colt, iar acum probabil s-a slabit.

#49
graymer

graymer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.02.2007
imi poate spune cineva cum pot adauga romana la T9 languages in Elm?
de cateva ziile citesc despre asta tutoriale si tips dar ma gandeam ca poate exista o aplicatie care poate face asta cu usurinta?

#50
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Prima intrebare: Meniul nu este in roamana?
Daca telefonul nu are limba romana pentru meniu, ma indoiesc ca poti face asta. Al meu are selectat meniul pe romana, si T9 la fel.
Totusi, intra in creare mesaj nou, si apesi optiuni, adica tasta stg sus, si gasesti a 4-a pozitie : schimbare limba. daca in lista respectiva nu ai romana, insemna ca nu este, si gata. Tu de unde l-ai luat?

#51
graymer

graymer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.02.2007

View Postmadcox, on 11th June 2010, 00:01, said:

Prima intrebare: Meniul nu este in roamana?
Daca telefonul nu are limba romana pentru meniu, ma indoiesc ca poti face asta. Al meu are selectat meniul pe romana, si T9 la fel.
Totusi, intra in creare mesaj nou, si apesi optiuni, adica tasta stg sus, si gasesti a 4-a pozitie : schimbare limba. daca in lista respectiva nu ai romana, insemna ca nu este, si gata. Tu de unde l-ai luat?

nu am nici o urma de limba romana in tot telefonul.
l-am cuparat de la emag.
cred ca telefonul este pentru regiunea vest europeana.

stie cineva cum il pot hack-ui ca sa pot pune limba romana in T9 languages?

#52
Mrshinny

Mrshinny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2009
O sa imi cumpar si eu unul in viitorul apropiat.100 euro e un pret foarte bun pentru ce stie sa faca.

#53
calin_hi

calin_hi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.09.2007
un tutorial de resoftare cu firmware original , daca ne  poate ajuta cineva.  :unsure:

#54
graymer

graymer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.02.2007
A aparut un firmware update pt Elm.
E disponibil direct din telefon la software update. Dimensiunea fisierului e de aproximativ 4 MB. Eu am facut update-ul prin wi-fi. Nu am pierdut nici o setare/contact/nota/etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate