Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Sony-Ericsson Elm

- - - - -
  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#1
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Sony Ericsson Elm este un nou telefon din gama GreenHeart care aduce tehnologii low-level. Detalii http://mobile.softpe...csson-Elm.shtml

#2
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Pare excelent din mai toate punctele de vedere.
Sa vedem si pretul.

#3
kpax_2k

kpax_2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 24.03.2007

View PostRomanianAngel, on 19th December 2009, 18:14, said:

Sony Ericsson Elm este un nou telefon din gama GreenHeart care aduce tehnologii low-level. Detalii http://mobile.softpe...csson-Elm.shtml

Am vazut eu ieri la Internity in Feeria la 800 lei la liber.
Daca avea xenon il luam de ieri....

In fine.. ce parere aveti?

#4
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Nu a luat nimeni pana acum, ca ma intereseaza si pe mine?

#5
fabulous

fabulous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.12.2006
La Vodafone este 189 euro la liber si 159 euro la abon de 3 euro pe 2 ani. Acceptabil,se va bate la pretc cu Nokia C5 care costa tot 189 euro la liber.

#6
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Cu trei saptamani in urma era 800 la Internity. Acum este 770. Scade pretul pe parcursul "invechiriii" telefonului?

#7
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Evident. O sa scada in continuare.

#8
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Ieri mi-a venit telefonul cu pricina. Luat pe puncte de la Vodafone.
Concluzie? Nu isi merita pretul. Sunt la al treilea telefon Sony Ericsson, si este a doua dezamagire.

1. GPS-ul, dupa cum ma asteptam, nu functioneaza decat cu conexiune la internet. Adica daca ai nevoie de gps in la cuca macaii, unde abia ai semnal la telefon, trebuie musai sa ai conexiune la internet. OK, stiu ca nu este un gps pe care sa te bazezi, ca este doar un telefon, ca nu se compara cu un gps clasic, dar totusi... Mi se pare de toata jena sa faci astfel de telefon, ca sa depinzi de operatorul de telefonie cand utilizezi gps-ul.

2. Are apel video, dar nu are camera in fata. Are o gaurica, dar nu este camera, ci senzor de lumina conform manualului de pe site-ul oficial. In manual arata ca in partea opusa gauricii respective se afla camera, chiar daca nu se vede nimic acolo. Oricum ar fi, in meniu nu ai posibilitatea de a comuta intre camere, de unde logic rezulta ca nu are decat camera spate. Este foarte interesant sa ai un apel video, si cel cu care vorbesti sa vada ce se afla in spatele telefonului, si nu chipul tau.
Pana si la v630i de acum 4 ani aveam 2 camere...

Pozele ies ok cu el, desi pentru facut poze de calitate exista aparate foto.
Toate tastele sunt placute la atingere, si bine delimitate, astfel incat nu trebuie sa ai degete de domnisoara ca sa apesi corect pe taste.
Conexiunea la internet wireless (wi-fi) functioneaza foarte bine.
Functiile telefonului sunt usor de accesat (de aceea am ales iarasi Sony Ericsson), permitatnd sa iti setetzi scurtaturi pentru diverse functii. O singura tasta este raspunzatoare de scurtaturi, sau sa le pozitionezi pe ecran. Prefer butonul.
Bateria nu stiu cat de mult tine, caci de abia ieri l-am luat.


Per ansamblu este un telefon usor de utilizat, fara hibe de exploatare insa pretul este mare tinand cont ca gps-ul este decat ca dotare, caci de utilizat...pauza, ca are decat o camera in loc de doua. Aici au dat chix rau cu modul de gandire.

Edited by madcox, 30 April 2010 - 08:45.


#9
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
1. Pentru GPS ce soft ai folosit? Majoritatea au nevoie de internet. Încearcă WeTravel care nu are nevoie de conexiune la internet.
2. Aici vinovatul ești tu. Puteai să te documentezi înainte ce are și ce nu.

Una peste alta, Elm este un telefon lăudat peste tot. Și este în topul cameraphone-urilor.

#10
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
ca il luam eu sau altul ce conteaza atata timp cat nu esti complet autonom? are soft-ul lui din fabrica.
la camera ce vina am eu ca au pus retardatii decat una?

CHIX.

#11
balutza

balutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 21.08.2007
Pai acum te plangi ca nu ai citit inainte nimic despre telefon. Ca si cum as lua un W810 maine si apoi as spune ca SE a dat-o in bara ca nu are GPS. Este irelevant.

#12
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
@madcox, până ?i iPhone are nevoie de conexiune la internet pentru GPS (out-of-the-box zic). ?i nici el nu are cameră secundară.
Asta ca să-?i faci o idee că sunt ?i telefoane mult mai scumpe decât Elm, cu mai multe minusuri decât el ?i de care lumea nu se plânge.

Edited by TimeWriter, 30 April 2010 - 22:59.


#13
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
nu intelegeti un lucru. in manual arata ca are camera pentru apel video. inca nu am apucat sa fac gat, dar oricum, sa faci un telefon in 2010 cu camera in spate pentru apel video mi se pare retardat rau. Intreb inca o data: Ce vede cel cu care port conversatia? Pe mine cu siguranta ca nu. Sau ma vede dar nu il mai vad eu pe el.
Faptul ca si alti producatori au hibe la telefoane, nu imi pasa. Este ca si cum as arunca mizerii pe jos ca oricum arunca si altii.

#14
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
O mica intrebare am si eu. 3g-ul e ok ? Adica eu tot nu inteleg ceea ce zici tu. Daca activez 3g-ul si vreau doar sa ma vad pe mine la camera , trebuie sa folosesc camera din spate ? Sau il tin pur si simplu cu fata spre mine si gata , ma pot vedea.  
  
Nu mi-o luati in nume de rau ca intreb , dar pur si simplu nu ma pricep. Ideea e ca si eu intentionez sa imi iau ELM in cateva zile , si in continuare nu sunt atat de convins. Preferintele mele erau urmatoarele : Telefonul sa fie de la SE , sa nu fie touch ( sa aiba ecran si butoane normale . clasice ) , sa nu fie slide(glisant) si sa aiba o camera de cel putin 5 MP . Si din ce am cautat in gama SE , m-am oprit la ELM...

Edited by comentatorul, 01 May 2010 - 12:18.


#15
M0rtar0

M0rtar0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 05.06.2005
http://www.sonyerics...=specifications


la sectiunea "comunicatie" o sa vezi ca e scris "apelare video - camera principala"

LE: voi chiar folositi apelul video?

Edited by M0rtar0, 01 May 2010 - 12:27.


#16
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postmadcox, on 1st May 2010, 11:07, said:

nu intelegeti un lucru. in manual arata ca are camera pentru apel video. inca nu am apucat sa fac gat, dar oricum, sa faci un telefon in 2010 cu camera in spate pentru apel video mi se pare retardat rau. Intreb inca o data: Ce vede cel cu care port conversatia? Pe mine cu siguranta ca nu. Sau ma vede dar nu il mai vad eu pe el.
Faptul ca si alti producatori au hibe la telefoane, nu imi pasa. Este ca si cum as arunca mizerii pe jos ca oricum arunca si altii.
Păi are cameră pentru apeluri video, cea din spate. Încă o dată, este numai vina ta că nu te-ai documentat suficient înainte. Și acum, fie vorba între noi, de câte ori folosești tu apeluri video?

#17
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Hai sa recunoastem ca au fost handicapati astia de la Sony Ericsson si de data asta...
Eu sunt unul dintre cei ce folosesc mizeria aia de apel video. I prima zi am vorbit 40 minute prin apel video.
Pentru cine a intrebat mai sus... Telefonul are camera decat in spate. In manual imi arata ca are o camera si in fata, dar este trecuta cu steluta. Mai jos imi scrie "camera video este posibil sa nu fie disponibila pentru modelul dumneavoastra". Ehh, la mine nu este. O fi din cauza ca sunt in Romania? Oare daca ma duc in Germania, toate or avea camera in fata? Cand cumperi telefonul nimeni nu stie ca are sau nu are camera in fata. Decat sa il desfaci. Daca il primesti prin curierat ca mine?

Si cele mai jeguri telefoane ce suporta apeluri video au dubla camera. Si este absolut normal, pentru ca cel cu care vorbesti sa te vada. Lipsa de creier. Nu mai sustineti atat ca n-am citit eu. Ce sa citesc? Ca este posibil sa nu aiba camera? Stupid.

#18
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Am sunat la Sony Ericsson Romania, si mi s-a spus ca nu are asa ceva (asta am vazut si eu), si ca in manual se refera la faptul ca este posibil ca vreun Elm sa aiba camera aia doar daca se face vreun contract cu vreun operator si se cere express asa ceva.
Deci...telefon de rahat. Mi s-a spus ca daca vreau, pot pune o poza celui cu care vorbesc. Hilar. La cat de fan eram Sony Ericsson, m-am lamurit inca o data.
Pana acum nu mai vreau sa aud de doua branduri: Nokia, si Sony Ericsson.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate