Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#235
adrian883

adrian883

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.02.2013
Cateva fotografii de astazi.
Asteptand gargarita tulpinilor.

Cu ce insecticid sau combinatie de insecticide urmeaza sa efectuati tratamentul impotriva gargaritei ?

Attached Files



#236
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Foarte frumos, bravo!
Gargarita a inceput cu sud-vestul; nu ma grabesc, urmeaza temperaturi negative. Folosesc karate-zeon, are remanenta 25 zile si mere bine pe temparaturi scazute.

#237
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Karate-Zeon l-am folosit pt. prima data in 2008 la rapita si a fost f. eficient,este un insecticid de contact si omoara tot ce gaseste in cultura  cu o pauza de 28 de zile.In ani urmatori am fost nevoit sa combin doua insecticide de contact si sistemic care iti asigura o perioada mai lunga de siguranta,dar totul depinde de mai multi factori ca temperatura,umiditate,stadiul de crestere si dezvoltare a plantelor, valul de invazie,asolamentul etc.

#238
adrian883

adrian883

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.02.2013
Eu am pregatit pentru primul tratament
insecticid - Lamdex
fungicid - Caramba Turbo.
foliar - Wuxal Sulphur
Astazi a plouat 16 L / m2 si la prognoza care se anunta pentru saptamana viitoare sansele sa pot sa intra pe teren sunt minime.
Nu putem decat sa speram ca temperaturile prognozate de -6 -8 grade noaptea nu vor afecta varfurile de crestere.

#239
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
dorohoi....botosani...ora 07:28.......afara e infern....vantul sufla cu 90 km/h si ninge de ieri incontinuu,drumuri blocate etc

#240
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Pentru tratamentul 1 am si eu programate urmatoarele:
-insecticid: Lamdex
-fungicid: Acanto Plus
-foliar Polyfeed 20.20.20
-Sulf Headland (sulf lichid)

Cat despre vremea capricioasa de acum, sa speram ca totul va fi bine. Eu ma consolez cu ideea ca vremea asta e de scurta durata si nu va afecta cultura.
Chiar ma uitam la cultura mea, plantele cele mai dezvoltate au fost mai sensibile la ger si afectate. Cele care au rasarit ulterior au avut rezistenta mai mare la gerul din iarna.
Miercuri am fertilizat-o. I-am administrat 150kg/ha complex 20.20.0 si 100 kg/ha sulfat de amoniu.

Edited by daniel_tandara, 23 March 2013 - 09:46.


#241
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cum te-ai descurcat cu sulfatul, ti-a facut pb?

Pe langa 220kg de azot administrate i-am mai pregatit 150kg de sulfammo25 de la Timac imediat cum imi permite timpul.
Ptr primul tratament am mers pe:

-karate zeon
-caramba 1l/ha
-corona B si K cate 1.5kg/ha tot de la Timac

Am fost in teren, care e cea mai mare pare sa sufere nitel de la frig, e pleostita.

Daniel, in ce sens a fost afectata?

PS Jeane, asteptam o opinie, la tine cum se prezinta?

Edited by katlin, 23 March 2013 - 13:08.


#242
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Am gasit plante care aveau varful tulpinii degerat si cresteau frunze de mai jos. Dar destul de rare ce-i drept.
Acum, va rog sa ma mai sfatuiti, pentru ca nu cunosc prea multe din particularitatile rapitei.
Este prima mea cultura de rapita.
Sulfatul nu a venit sub forma de granule precum zaharul tos, cum ma asteptam eu. A venit sub forma de granule cu forma neregulata, ceva de genul ca roca sparta, ca o criblura de marimea intre bobul de grau si cel de porumb. Nu a prezentat probleme la imprastiere, dar a cam ramas pe plante si imi e un pic teama sa nu arda plantele. Si complexul tot la fel, a mai ramas pe plante... sa ma astept la ceva rau?!

#243
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
De unde ai sulfatul de amoniu, acesta nu e cum l-ai descris, e ca o pulbere cristalina ce il imprastii greu. Poate e altceva care contine sulf.

#244
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Sulfat de amoniu e, are in compozitie 24% sulf si 21% azot.
L-am luat ca toti altii din zona de la mine de la Agrium Agroport Galati.
Scrie pe el "sulfat de amoniu granulat".

Edited by daniel_tandara, 23 March 2013 - 14:00.


#245
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
E ok atunci.

#246
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
@katlin, iti recomand sa folosesti mix-ul acela in zile fara amplitudini termice mari, mai bine zis sa fii atent sa nu scada temperatura sub 5 grade celsius cateva zile inainte si dupa tratament. de asemenea fii atent la recomandarile in ceea ce priveste volumul de apa necesar pt stropire. as mai adauga ca pe viitor sa cauti bor lichid, de ex Fertileader Gold daca tot folosesti produse Timac
am si eu cateva plante cu tija alungita in toamna si degerata in iarna, intr-adevar in aceasta situatie planta lastareste de jos si mai tarziu va capata aspectul unui boschet. eu unul am grija sa nu mai folosesc in viitor hibrizii pe care ii gasesc predispusi la alungirea tijei in toamna.

#247
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
N-am pb cu degerarea varfului lastarului in iarna ci acum, diseara sunt -8, -9 grade si mi-e teama ca a luat-o in vegetatie prea tare in ultimul timp si o prinde la colt frigul si ii da in cap.
Cu borul si potasiu de la timac agentul a insistat pe aceste produse, deci a vrut neaparat sa le vanda si m-a imbrobodit.  Oricum, pana nu fac o cartare serioasa a terenului merg pe bajbaite.

#248
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Sincer si mie imi e teama de noptile astea geroase care se anunta!
Poate o sa fie bine la final.

#249
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
baiatul cu meteo........azi dimineata dorohoi ora 06:30....-14 grade,noroc ca e acoperit totul cu zapada

#250
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 cucuruzovidiu, on 24 martie 2013 - 07:15, said:

baiatul cu meteo...
Cine-i ala?
La mine -6 fara strop de zapada.

#251
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
adica eu....am ajuns

si e rau la -6 dezgolit

#252
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
N-as spune ca e rau...s-a ofilit nitel, abia peste vreo saptamana se vad urmarile daca e cazul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate