Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#1279
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
La noi stă lininiștită! Săptămâna asta vad ca scad temperaturile!

#1280
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Rapita e ok, riscul nefiind atat de la temperatura, cat de la zecile de L /mp, risc de baltiri.

#1281
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postsavantu, on 26 ianuarie 2023 - 09:32, said:

Rapita e ok, riscul nefiind atat de la temperatura, cat de la zecile de L /mp, risc de baltiri.
Nu prea am noroc de asa ceva!

#1282
Tm190

Tm190

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.10.2019
Salut, a intrat cineva la erbicidat rapita?

#1283
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

View PostTm190, on 28 februarie 2023 - 12:56, said:

Salut, a intrat cineva la erbicidat rapita?
Pentru ce? Buruiana

#1284
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View PostTm190, on 28 februarie 2023 - 12:56, said:

Salut, a intrat cineva la erbicidat rapita?
Prea frig!

#1285
Tm190

Tm190

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.10.2019
I am dat acum 2 zile amistar xtra0.75, 3.5l de wuxall sulphur si 200g de inazuma, fertilizata doar cu 300 de kg de uree, nu am erbicidat pentru frunza lata.

Attached Files



#1286
Tm190

Tm190

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.10.2019
Rapita mea kws umberto la momentul actual, credeti ca ar fi indicat sa mai intru cu 100kg/ha azot acum,sau sa o las asa?

Attached Files



#1287
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
La ploile care vin, cred ca rau nu i-ar face.

#1288
FlavianPetrila

FlavianPetrila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.09.2020
Salutare tuturor, datorită precipitațiilor abundente din zona mea ,din aceasta primavara ,nu am apucat sa efectuez decât un tratament cu insecticid si o singura aplicare de îngrăsaminte în aceasta primavara...acum de la transa 2 de  ingrasamant mi am luat gândul, este înflorita si aprox 1.3-1.4 m, în max 2 3 zile voi întra cu ultimul tratament  un insecticid de contact și sistemic...acum întrebarea este în felul următor...
Fungicid nu am aplicat pana acum, nefiind nevoie, plantele sunt sănătoase, dar mi a rămas zizan pe stoc ...voiam sa l aplic la T1...as putea sa l aplic acum când este înflorita, odata cu insecticidul, macar preventiv..daca tot n am dat deloc?
...se poate da acest fungicid si in faza aceasta ca nu găsesc nicăieri pe net dacă se poate sau nu...
Mulțumesc anticipat!

#1289
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Tebuconazol se poate aplica pana la inflorirea maxima, cand 50% din flori sunt deschise pt tratament sclerotinia.

#1290
FlavianPetrila

FlavianPetrila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.09.2020
Nu îmi dau seama dacă este inflorita la maxim, peste 50% , dar bănuiesc ca da....toate plantele au toate flori
L am dat oricum ieri, pt ca luni se anuna iar ploi pe Vest..si nu mai intram în ea altfel...si asa am facut la urme....
Acum sper sa nu afecteze în vreun fel...e primul an al meu de rapita,arata super, dar nu știu prea multe despre ea, doar din documentari personale...
am dat cu putin sub ce se recomanda pe prospect...un 0.4 L în loc de 0.5....
Recolte bogate tuturor!


#1291
Tm190

Tm190

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.10.2019

View PostFlavianPetrila, on 23 aprilie 2023 - 08:11, said:

Nu îmi dau seama dacă este inflorita la maxim, peste 50% , dar bănuiesc ca da....toate plantele au toate flori
L am dat oricum ieri, pt ca luni se anuna iar ploi pe Vest..si nu mai intram în ea altfel...si asa am facut la urme....
Acum sper sa nu afecteze în vreun fel...e primul an al meu de rapita,arata super, dar nu știu prea multe despre ea, doar din documentari personale...
am dat cu putin sub ce se recomanda pe prospect...un 0.4 L în loc de 0.5....
Recolte bogate tuturor!
Da i un fungicid mai complex care sa contina si o strobilurina. Eu am dat si cu priaxor, insa pictor si pictor active raman cele mai bune fungicide cand rapita e inflorita.

#1292
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Nimeni nimic?

Cum stati cu rapita, cultura verii 2023 ? Am inceput ieri la recoltat, azi a plouat. :)

#1293
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,106
  • Înscris: 06.09.2005
Cum e rapita? Pretul se duce la vale din zi in zi. Macar productie sa fie. Eu mai am 2 zile de grau. Contract n-am facut cu 1.90 si acu il fac cu cat o fi la momentul respectiv Posted Image

Bineinteles, n-a lipsit interesanta stire "Ucraina a inceput recoltatul la rapita" care a avut si ea o influenta asupra pretului. Acum asteptam stirea "Ucraina anunta productii record" Posted Image

Edited by tauru242, 07 July 2023 - 06:25.


#1294
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,106
  • Înscris: 06.09.2005
Și am lămurit-o și cu producția. Grindina de aseară cred ca a transformat recoltatul doar intr-o plimbare cu combina prin lan. Sa vedem de la asigurări ce vesti ne așteaptă. Bine ca n-am facut contract.

#1295
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Depinde de hibrid dar daca nu a fost grindina puternica, ar trebui sa ramana etajele de mijloc si inferioare.

#1296
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,106
  • Înscris: 06.09.2005
Dauna, conform evaluării asiguratorului e între 20 și 65%. Folosesc de foarte mulți ani numai hibrizi Dekalb CL. Intr-adevar a mai rămas ceva, dacă in solele neafectate am avut peste 4000 in una din cele afectate am avut un pic peste 3000 ceea ce e oarecum nesperat dacă privești la “covorul verde” ce se vede dedesubt. Mai am unele sole unde era deja culcata când a lovit grindina; ma gândesc ca ar fi mai puțin afectată. Una peste alta, decât deloc e bine și așa. Nu tragem jaluzelele nici anul asta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate