Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

TV: Analogic VS. Digital.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008
SALUT!
Am si eu o intrebare, vreau sa imi fac abonament la UPC, cel care include si posturile HD. Acum sigur ca posturile HD le prind PERFECT si cu antena de camera deci nu pentru alea mi-as face abonamentul in special, ci pentru celelalte pe care le voi receptiona SD in loc de analogic (cum am acum). Eu am un semnal foarte bun la analogic si se vede extrem de bine, intrebarea mea este: exista o diferenta considerabila (in conditiile astea) intre semnalul analog si cel digital (SD, nu HD ..ca HD am vazut cum e). Ma intereseaza sa stiu daca merita 65 lei pe luna sau ma rog 90 in functie de grila de programe.
Multumesc frumos!

Edited by megafanro, 20 December 2009 - 21:09.


#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Daca esti multumit cu calitatea imaginii pe analogic poti sta linistit, nu e foarte mare diferenta fata de ce ofera UPC pe digital SD.
Avantajul digitalului vine de la alte functii: ghid de programe, programare alerta pt emisiuni favorite, DVR.
Imaginea digitala de la UPC are o compresie foarte mare, o vedeam si pe vechiul televizor CRT de 21". Acum am un LCD de 32" si se observa mai rau.

Edited by megafanro, 20 December 2009 - 21:09.


#3
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008

View Postnei-k, on 14th December 2009, 14:10, said:

Imaginea digitala de la UPC are o compresie foarte mare, o vedeam si pe vechiul televizor CRT de 21". Acum am un LCD de 32" si se observa mai rau.

asta nu prea am inteles, care e consecinta faptului ca are o compresie mare. Eu am un samsnug de 40"

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Acele patratele pe imaginile ce se succed rapid/contin scene cu miscari rapide sau cu mult negru.

#5
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008

View Postatupi, on 14th December 2009, 14:17, said:

Acele patratele pe imaginile ce se succed rapid/contin scene cu miscari rapide sau cu mult negru.
aha, deci e de rau

#6
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postgabytro, on 14th December 2009, 13:38, said:

SALUT!
Am si eu o intrebare, vreau sa imi fac abonament la UPC, cel care include si posturile HD. Acum sigur ca posturile HD le prind PERFECT si cu antena de camera, deci nu pentru alea mi-as face abonamentul in special, ci pentru celelalte pe care le voi receptiona SD in loc de analog (cum am acum). Eu am un semnal foarte bun la analog si se vede extrem de bine, intrebarea mea este: exista o diferenta considerabila (in conditiile astea) intre semnalul analog si cel digital (SD, nu HD ..ca HD am vazut cum e). Ma intereseaza sa stiu daca merita 65ron pe luna sau ma rog 90 in functie de grila de programe.
Multumesc frumos!
merita diferenta..
ai o multitudine de posturi SD plus HD...
nu te lua dupa toti cunoscatorii..compara digitalul pe cablu cu dth ul.. :confuzzled:

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgabytro, on 14th December 2009, 13:38, said:

SALUT!
Am si eu o intrebare, vreau sa imi fac abonament la UPC, cel care include si posturile HD. Acum sigur ca posturile HD le prind PERFECT si cu antena de camera, deci nu pentru alea mi-as face abonamentul in special, ci pentru celelalte pe care le voi receptiona SD in loc de analog (cum am acum). Eu am un semnal foarte bun la analog si se vede extrem de bine, intrebarea mea este: exista o diferenta considerabila (in conditiile astea) intre semnalul analog si cel digital (SD, nu HD ..ca HD am vazut cum e). Ma intereseaza sa stiu daca merita 65ron pe luna sau ma rog 90 in functie de grila de programe.
Multumesc frumos!

Intrebarea se refera la UPC analogic vs UPC digital? Problema serviciilor a fost deja abordata acum cateva posturi. Problema preturilor nu este chiar asa cum o vedeti:

- UPC analogic = 20+TVA
- UPC small + HBP maxpak = 40+TVA (nu se ofera fara HBO maxpak)
- UPC medium = 35+TVA
- UPC medium + HBP maxpak = 47+TVA
- UPC large = 60+TVA (include HBO maxpak)

Daca va uitati la grila analogic, veti vedea ca sunteti practic la 20 vs 35 lei, asta incluzand canalele care fusesera eliminate din pachetele analogice extra, pe care le aveti in digital medium dar nu le aveti in analogic. Daca nu va intereseaza oferta HD, atunci nu are rost comparatia analog vs 65 (sau 90 lei).

#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Azi mi-am luat doua STB noi, ca  eram pe cele vechi de acum 2ani.
Unul e cu DVR si am si full HD in  abonament- STB ul e made in Cehia.Celalalt e un PACE made in China.
Televizoarele sunt Sony.
Nu  exista  comparatie  intre  High definition si  "restul lumii'. MERITA BANII!
Si merita si digital vs analog.
\UPC  chair  transmite decent , pacat ca au  ideea  cretina de a coda semnalul digital si a  impiedica posesorii e televizoaare relativ  moderne sa  nu se mai incurce in telecomenzi.
Pare  un salt urias  telecomanda  primita cu DVR-ul, arata  altfel.

Edited by sanddy1964, 30 December 2009 - 20:13.


#9
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007

View Postsanddy1964, on 30th December 2009, 20:05, said:

Azi mi-am luat doua STB noi, ca  eram pe cele vechi de acum 2ani.
Unul e cu DVR si am si full HD in  abonament- STB ul e made in Cehia.Celalalt e un PACE made in China.
Televizoarele sunt Sony.
Nu  exista  comparatie  intre  High definition si  "restul lumii'. MERITA BANII!
Si merita si digital vs analog.
\UPC  chair  transmite decent , pacat ca au  ideea  cretina de a coda semnalul digital si a  impiedica posesorii e televizoaare relativ  moderne sa  nu se mai incurce in telecomenzi.
Pare  un salt urias  telecomanda  primita cu DVR-ul, arata  altfel.
telecomanda este universala... deci nu ai nevoie de 2 telecomenzi

#10
ovidakesource

ovidakesource

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.02.2011
Deci sa intelg... Odata ce in spatele STB-ului intra o mufa analogica "Analog TV" , cum poti scoate un semnal SD "StandardDefiniton™" dintr-un semnal analogic...tinand cont ca SD se afla in standardele televiziui digitale , practic SD este un fel de AnalogTV , iar STB-ul in cazul acesta nu este nimic altceva decat un convertor de semnale , caci pentru semnalul HD  iti trebuie alt tip de decodor, din cate stiu... Spun asta pentru ca si eu am nelamuriri. Sunt abonat la RDS , pachetul DigiTV extra , si mi-au dat un decodor HUMAX , in spatele lui am o intrare de cablu analogic  si inca 4 pentru sunet. Decodorul contine o cartela , decodorul in sine, si un calbu SCART , la care e conectat TV-ul meu.Am un Panasonic de 82 cm , 720pHD.. nu e full HD.Diferenta se vede , nu considerabil dar se vede claritatea SD fata de Analogic. Ce vreu eu sa aflu este cum o sa am semnal HD , daca am sa achizitionez al 2-lea decodor HD , cu un semnal analogic in "fund"  si cum poti obtine un semnal SD din cablu analogic, RDS a implementat Fibra optica la Internet...despre TV , nu prea stiu , a si inca ceva .. ofertele UPC nu sunt disponibile in Brasov , doar in Poiana Brasov, motivul nu il cunosc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate