Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

MICRO FOUR THIRDS thread general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3970 replies to this topic

#541
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Eu ma refeream la faptul "oly face obiective mai bune, vezi graficele" si ma intrebam daca acele masuratori s-au facut in aceleasi conditii adica cu acelasi senzor sau se aplica si corectiile specifice? Asta asa de dragul discutiei si sa ii mai intaratam nitel pe cei cu oly.
Eu sunt fan corectii, as merge inclusiv la corectie custom pentru fiecare obiectiv in parte, nu exista doua lafel, daca imaginea iese mai buna dece nu?

Edited by crokodilu, 13 March 2018 - 11:32.


#542
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Normal ar fi sa existe un banc de masuratori unic, cu un senzor mare si densitate mare de pixeli, in fata caruia sa se puna obictivele la anumite distante specifice. Numai asa am avea o estimare riguroasa a performantelor reale ale obiectivelor. Asa cum face de exemplu photozone care testeaza obiectivele pe aparate diverse, cu caracteristici diferite, poate da niste informatii comparative, dar testele sunt la nivel de amator.

Edited by DSops, 13 March 2018 - 12:11.


#543
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Eu ma refeream la faptul "oly face obiective mai bune, vezi graficele" si ma intrebam daca acele masuratori s-au facut in aceleasi conditii adica cu acelasi senzor sau se aplica si corectiile specifice? Asta asa de dragul discutiei si sa ii mai intaratam nitel pe cei cu oly.

Ce fac cei de la LensRentals, AFAIK, e independent de senzori. Este obiectivul in stare "pura", fara corectii sau manarii software.

#544
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Am citit putin linkul postat de devlin mai devreme:
https://www.lensrent...-optical-bench/

Quote

It also measures just the lens, where Imatest and DxO measure a lens-camera combination. That’s important because it lets us separate out many variables, especially when so many cameras are now processing even raw files in-camera. And it does it quickly, as you can see in the video below.

[ https://player.vimeo.com/video/96108293 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crokodilu, 13 March 2018 - 12:16.


#545
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Exact. Testele LensRentals sunt făcute direct pe obiective, fără senzor în spate. Testează exclusiv rezoluția via MTF. Deci nu "văd" distorsiuni geometrice și aberații cromatice (specialitatea unor "cooked" RAW), nici bokeh, nici viteza și precizia obiectivului la comenzi AF. Așa trebuie interpretate acele teste.
Apropos de bokeh, știți probabil că unele smartphone-uri pot genera bokeh. Chiar și P9 al meu, make 2016, de 100 EUR. N-o face perfect, dar probabil versiuni mai noi de smartphone vor îmbunătăți tehnica CGI. Pe când bokeh CGI și în "cooked" RAW? Eu rămân masochist și în acest domeniu. Posted Image

@katran:
Că ai pomenit de mașina electrică. De data asta e invers; adică eu consider că e masochist acela care își ia azi EV; chiar și în Germania. Mai vedem cum evoluează lucrurile cam în 5 ani de acuma. Mai sunt multe de rezolvat. Ca la ML Posted Image
Personal prefer mașină cu tren de rulare țeapăn, cu comenzi manuale. Old fashion. Nu e cazul să povestesc aici cum a fost recent la un test cu o mașină (HV), la care am vrut să testez cum merge frâna automată. Nu, nu era mașină ieftină.

Per ansamblu e bine că avem ce alege, pe o gamă largă de preferințe.

Edited by calexe, 13 March 2018 - 14:46.


#546
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Poza astro cu timp de expunere de 60s facuta din mana. Nu-i chiar asa, dar e de citit articolul:

https://petapixel.co...hoto-milky-way/

#547
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
60s ... mda, totusi dece ai zice 60s daca nu e 60s? In mod normal se zice 10x6s.

Edited by crokodilu, 14 March 2018 - 09:29.


#548
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Rezultatul final arata ca o fotografie cu timp de expunere 60s.
Omul a descoperit o modalitate de a face o astfel de fotografie din mana.

#549
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Alaltaieri am dat peste un articol despre Olympus 60mm F/2.8 macro scris de Ming Thein, m-am uitat pe poze si mi-am amintit de discutia noastra despre corectii automate.
Omul il compara cu alte obiective : Panasonic 45mm F/2.8, Carl Zeiss ZF.2 2/50 si Nikon AFS 60/2.8 G Micro.

https://blog.mingthe...-digital-macro/

Lansand la o parte comparatia de rezolutie, unde se vede clar care obiectiv este castigatorul, mi-a atras atentia comparatia de bokeh unde la unele obiective se observa aberatii cromatice.

Este foarte urat din partea lui Olympus ca are corectie automata pentru aberatii cromatice.  Posted Image
Este mult mai smecher obiectivul de la Nikon care este mai scump, are rezolutie mai slaba dar n-are corectate automat aberatiile cromatice - un mare avantaj.

Attached File  macro_comp.jpg   152.55K   39 downloads

Edited by katran, 14 March 2018 - 11:05.


#550
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

timp de expunere de 60s
Ai pierdut ghilimelele din articolul original.

Edited by crokodilu, 14 March 2018 - 10:43.


#551
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Dar am pus un comentariu "Nu-i chiar asa, dar e de citit articolul".  :)

#552
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
În LR cam toate obiectivele au corecții automate, pe care poți alege să le aplici sau nu. Sau le aplici după care faci ceva fine-tuning. Dacă ne referim la aberații cromatice atunci, cum probabil știi, acestea nu apar în orice situații. Altfel spus, s-ar putea să nu ai nevoie de corecții și astfel obții un IQ ceva mai bun. Sau să spunem că dorești să folosești o distorsiune geometrică nativă a obiectivului în mod creativ. Dacă ai un "cooked" RAW practic vei aplica a 2-a oară corecții geometrice, ceea ce nu e sănătos. Dacă opțiunea de corecție e separată vei face numai fine-tuning pe imaginea originală.

Cel puțin obiectivele pe care le dețin eu - toate au profile de corecție în LR și în DPP. Revin cu întrebarea: de ce preferă unii producători să "coacă" corecțiile în RAW? Este relevant pentru utilizator? Sau mai degrabă vor să mascheze compromisurile făcute la proiectarea obiectivelor și la materialele înglobate?

Edited by calexe, 14 March 2018 - 12:25.


#553
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nu cred ca vor sa mascheze imperfectiunile pentru ca acestea vor iesi oricum la suprafata atunci cand se fac recenzii, vor sa maximizeze rezultatul final si sa ajute utilizatorii. Adica mai putina editare.

Faza stupida este atunci cand nu le poti dezactiva in diverse programe de editare. Pentru ca sunt intr-adevar situatii cand vrei sa dezactivezi aceste corectii din diverse motive.

Edited by katran, 14 March 2018 - 13:19.


#554
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Anul asta Olympus va mai lansa un obiectiv F/1.2 cu focala de 12mm:

https://www.dailycam...d-in-late-2018/

Edited by katran, 29 March 2018 - 12:09.


#555
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Interviu cu oficial Olympus:
https://www.dpreview...ympus-interview

Interesant este ce spune despre stabilizare.
Cand au lansat E-M1 MARK II, ei credeau ca au atins o limita.
Intre timp inginerii au gasit solutii sa creasca performanta IS-ului.

Deci urmatoarele camere vor avea IS si mai performant decat are acum E-M1 MK II.

Edited by katran, 30 March 2018 - 11:19.


#556
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 30 martie 2018 - 11:18, said:

.....
Deci urmatoarele camere vor avea IS si mai performant decat are acum E-M1 MK II.

M5 III ?

#557
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Da, se estimeaza ca va fi lansat in toamna, la Photokina. Si probabil ca va veni cu acest plus la IS.

#558
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Hmm, cam prea aproape de BF ca sa fie atunci redus asa cum trebuie astfel incat sa fie de nerefuzat si pentru cei carora nu le trebuie neaparat Posted Image

Edited by edri, 31 March 2018 - 10:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate