Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

MICRO FOUR THIRDS thread general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3970 replies to this topic

#433
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Cand ar trebui sa apara Olympus OM-D E-M5 Mark III? Exista macar ceva la nivel de zvonuri?

#434
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cei de la Olympus sunt foarte secretosi si uneori stirile "transpira" greu.
Ok. Hai sa vedem .

E-M5 I - FEB. 2012
E-M5 II -MAR. 2015
E-M5 III - ?  (primavara lui 2018 as zice eu)


La fel si la E-M1
E-M1 MK1 - 2013
E-M1 MK2 - 2016
E-M1 MK3 - 2019 probabil

Pe alea mici, gen PEN sau E-M10 am vazut ca le schimba mai des.

Pentru cine se uita dupa E-M5 III, cred ca si PEN-F este o afacere buna. S-a vandut de BF PRO cu 3800 de Ron la FotoHobby. E-M5 III o sa fie mai scump, probabil 5000 de Ron.

Edited by katran, 28 October 2017 - 10:29.


#435
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
La OM5 scrie ca e "Rezistent la praf, stropire și îngheț", la PenF nu apare asa ceva in descriere, nu-i buna afacerea Posted Image
Deci OM5III ar fi de cumparat de BF 2018, pana atunci ...Posted Imagealt DSLR Posted Image

#436
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
https://www.43rumors...60-frame-burst/

Hmmm :) Daca pana acum Panasonic s-a concentrat pe partea de video, se pare ca pregatesc un posibil concurent pentru E-M1.2 :D.

#437
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Orice concurenta este binevenita. Posted Image
Pe vremuri era cat pe ce sa iau un G3.  Am ales la vremea aia mult mai bine - un E-5, vizorul electronic de pe G3 nu m-a convins.
Intre timp seria G a evoluat mult, la fel si tehnologia. Si vizoarele electronice....


Exista o diferenta fundamentala intre Panasonic si Olympus - PDAF.
Obiectivele mele vechi de DSLR merg bine doar pe camerele cu suport PDAF.  Cine are doar obiective noi (m4/3), nu-i afectat.

Edited by katran, 30 October 2017 - 20:16.


#438
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Mai e o diferenta (dpmv) importanta intre cei doi producatori: ergonomia.
Panasonicele in general mi-au parut mai logice si mai usor de configurat si de folosit in paralel cu alt sistem.

Legat de AF, o intrebare: Olympus E-M5II si E-M10III vin cu PDAF? Ca nu imi e foarte clar din ce zice producatorul.

#439
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Doar seria E-M1 are PDAF.

Ergonomia este o chestie de obisnuinta.
Eu m-am obisnuit cu Olympus si mi se pare foarte usor de configurat.
Problema la noile camere este ca au atat de multe optiuni, incat oricum nu au cum sa le puna usor la dispozitie.

Edited by katran, 30 October 2017 - 20:56.


#440
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Daaaa.Complexitatea camerelor moderne este ceva de speriat..
Mai ales daca nu folosesti decat un subset al functiilor existente.

Sper ca G9-le acesta sa vina cu un auto-iso bine implementat (cel existent pe camerele Panasonic e inutil in majoritatea situatiilor si nu poate fi folosit cu modul M.)

Legat de AF, momentan as zice ca Panasonic sta putin mai bine deoarece au DFDAF pe majoritatea camerelor curente. Desi merge doar cu obiective Panasonic, din putinul cat m-am jucat cu el ofera o alternativa credibila PDAF-ului pe senzor ca viteza de achizitie.

Sa speram ca M5.3 si M10.4 vor avea PDAF pe senzor.

#441
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Incep cashback-urile de iarna de la Olympus:
https://bonus.olympu...otion=22&lng=ro

Cam aceleasi ca si in anii trecuti, doar ca valori mai mici :(.

Sfat din experienta mea anterioara:
Nu va grabiti, asteptati si ofertele magazinelor, de regula sunt separate si se cumuleaza cu cash-back-ul :) asa am luat in anii trecuti 75-300II la 1400RON (de la 2300).

#442
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Well, hello beautiful Posted Image.
https://www.43rumors...00mm-f2-8-lens/
Chiar sunt curios ce preturi vor avea (mai ales 200mm f2.8-ul ...oare vor scoate TC pentru el? O merge cu cel de la Olympus?). Si ce greutate? Vechiul 180mm f2.8 de la Nikon era la 750g si era un adevarat tanc, deci pot spera ca acest 200mm f2.8 sa fie sub 900g Posted Image.

P.S: si ultimele colaborari Panasonic/Leica au avut preturi foarte competitive, deci pot spera ca si acesta va fi undeva intre 4000 si 8000 de lei :D.

Edited by StefanSC, 06 November 2017 - 19:08.


#443
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Da...foarte interesant 200mm F/2.8. Cred ca vor scoate si TC pentru el din start, nu cred ca se bazeaza pe cel de la Olympus chiar daca merge montat.
Sa speram ca o sa fie la pret bun.


Pana a vrut candva sa scoata un 150mm F/2.8. Cred ca 200mm este o alegere mult mai buna - merge si la animale/pasari chiar si fara TC.  O sa intre un pic in competitie chiar si cu 300mm F/4.0 a lui Olympus.

Recunosc cinstit ca sunt interesat. Posted Image  Acum si in functie de pret...

Edited by katran, 06 November 2017 - 19:45.


#444
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am gasit o discutie pe forumurile de pe dpreview conform careia, Olympus ar fi vrut sa construiasca un 400mm F/4.0 dar din cauza rezultatelor negative ale unui sondaj se gandeste sa renunte (prea putini potentiali cumparatori).

https://www.dpreview.../thread/4221933

Referitor la Panasonic 200mm F/2.8  au fost niste discutii/zvonuri conform carora Panasonic o sa scoata din start un TC 1.4x si ceva mai tarziu un TC 2X.
Maine ar anunta oficial obiectivul si camera (G9). Sa vedem specificatiile si pretul.

Edited by katran, 07 November 2017 - 08:26.


#445
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@katran
cred ca e o gluma la adresa membrilor Dpreview Posted Image

Eu unul sunt foarte entuziasmat de anunturile celor de la Panasonic, cum nu am mai fost de multa vreme de ceva :D (evident ca voi reveni la normal cand voi vedea preturile si dimensiunile).

Si cu teleconvertoare de 1.4 si 2x posibil sa fie o alternativa interesanta pentru Olympus 300mm f4 :). Depinde acum si de preturi, ca daca impreuna cu TC1.4x costa cat acesta... :D.

Totusi, am mai fost entuziasmat eu de un obiectiv PanaLeica: 100-400 f4-6.3 si WE care a trecut am avut ocazia sa trag vreo 1000 de cadre cu el. Cadrele au EXIF-ul intact si sunt cropuri de 8-10Mpx din cei 16 ai GX-7-ului, mai putin cele cu luna, care sunt cropate la 5 Mpx.

Attached Files



#446
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Felicitari pentru postare si pentru fotografii.
Daca zici ca ai testat 100-400mm, niste impresii ?  IQ, focalizare, stabilizare, constructie... ?
Nu de alta, dar sa nu se pacaleasca si altii. Posted Image  De exemplu eu.

Panasonic in general este atent la dimensiuni. Ma astept ca acel 200mm F/2.8 sa fie foarte bine optimizat din punctul asta de vedere si cu un IQ foarte bun.
Acum pretul ramane de vazut. Sper ca numele Leica nu o sa traga la "cantar". Posted Image  Si eu sunt entuziasmat momentan, pana vor zice pretul.

Edited by katran, 07 November 2017 - 14:09.


#447
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Multumesc. Primele preturi nu sunt deloc incantatoare la 200mm f2.8-ul acela: 4000$!?

O sa scriu despre 100-400 zilele acestea (si niste comparatii cu niste variante de tele pe care le aveam la indemana). Stiu ca sunt mai multi colegi de forum care folosesc m4/3 sau care sunt tentati sa treaca la m4/3 si poate ii intereseaza.

Despre contructie:
Panasonic Lecia 100-400 f4-6.3 este contruit foarte bine. Materiale de calitate, asamblare foarte buna, zoom si focus ok (desi am gasit pe net oameni care se plang de zoom prea rigid).
Ca si dimensiuni, mi se pare cam limita maxima a unui obiectiv m4/3 care sa fie confortabil cu majoritatea aparatelor (se echilibreaza foarte bine cu GX-7).
Piciorul de trepied este rigid si nu are probleme de flexare.
Sistemul de blocare a zoom-ului este nenecesar dar bine implementat (inel care blocheaza indiferent de focala).

Ca puncte negative:
1) Solutia pentru parasolar mi se pare slaba: miniparasolar care culiseaza pe obiectiv plus parasolar ce se prinde prin frictiune pe el. Dureaza prea mult sa il pui/dai jos si daca ai manusi e dezastru.
2) Piciorul de trepied e interesant gandit, se roteste 90 de grade pentru mod portret dar doar atat. nu poate fi rotit 180 de grade pentru a tine sistemul de el. Si indiferent de pozitie, cata vreme il ai montat, piciorul de trepied va incurca in folosirea obiectivului.
3) E mai usor sa faci zoom tragand de parasolar decat folosind inelul de zoom...

Edited by StefanSC, 07 November 2017 - 15:05.


#448
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Ca o consolare dupa pretul noului 200m f2.8:
https://www.43rumors...ps-november-22/

Not bad. Not bad at all.

#449
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Din pacate Sigma continua sa produca obiective concepute pentru APS-C si montura m4/3, obiective care nu se vor bucura de succes din cauza dimensiunilor mai mari si a focalelor neinteresante.
Este voluminos obiectivul de la Sigma si are 400 de grame.

Cam la aceiasi bani se poate cumpara Panasonic 15mm F/1.7, un obiectiv cu IQ foarte bun care cantareste doar 115 grame. Cred ca sunt foarte putini oameni care ar alege obiectivul de la Sigma in dauna celui de la Panasonic.

Exista si obiective Sigma care s-ar vinde bine pe montura m4/3, dar evident ca pe alea nu le produc cu montura asta. Posted Image Cei care decid strategiile ar trebui sa mai faca niste sondaje din cand in cand.



Olympus raporteaza vanzari foarte bune la seria OMD, vanzari care ii ajuta sa aiba crestere in ciuda scaderii vanzarilor la compacte:
https://www.43rumors...achieve-growth/

Edited by katran, 13 November 2017 - 21:02.


#450
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Incep sa salte preturile la echipamente foto m4/3:
Panasonicul 8-18mm a sarit cu aproape 1000 RON. :(.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate