Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

MICRO FOUR THIRDS thread general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3970 replies to this topic

#415
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
A fost anuntat un nou mirrorless entry-level la Olympus - E-M10 III:

https://www.dpreview...eo-bigger-dials

https://www.dpreview...ting-experience

Edited by katran, 31 August 2017 - 11:27.


#416
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Robin Wong a postat deja un articol despre E-M10 III:

https://blog.mingthe...e-m10-mark-iii/

#417
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Review 12-100mm F/4.0 de Robin Wong & Ming Thein:

https://blog.mingthe...zd-12-1004-pro/

I too found this lens to be excellent – the one lens for M4/3. It is an impressive performer throughout the range, and has a better out of focus rendition than the 12-40 that preceded it. This property, combined with the dual stabiliser, makes it ideal for handheld video work. I have to agree with Robin that if you had to have only one lens for the system – and perhaps to cover everything – this would be it. There are very, very few compromises, and I never once felt any of them were optical. The only problem is the size: it’s very un-Micro Four Thirds, and combined with an E-M1.2 body (for best balance and full dual IS functionality) – it’s nearly the same volume and weight as an X1D and 45mm. I suppose when you consider the effective range (24-200) and relatively fast constant aperture (4) – that changes things a bit. Scalpel or Swiss Army knife? Down to individual preference, I think. The trickier question is whether within the same M4/3 universe you’d be better served by a few faster primes at similar cost; I think this is a tricky one to answer and depends on how often you shoot in low light or inclement weather situations (the primes are not as well sealed as this 12-200). Still merits a recommended rating from me.

Edited by katran, 16 September 2017 - 09:06.


#418
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
http://www.imaging-r...cro-four-thirds

#419
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Review Olympus EE‑1 DOT SIGHT:

https://www.camerast...-ee-1-dot-sight

Un accesoriu care merge folosit pe orice camera (Sony, Fuji, Nikon...etc).

-

Edited by katran, 07 October 2017 - 09:52.


#420
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am vorbit mult despre obiective "wide" in ultima vreme aici pe topic.
F64 a redus pretul de BF la 7-14mm F/2.8.   Il vinde acum cu 4600 de Ron (cam la 75% din pretul de pana acum):

http://www.f64.ro/ol..._eid=c6d6783442

Mai sunt si alte obiective la pret bun.
Si ... in sfarsit vad un pret abordabil la 300mm F/4.0 - 9400 de Ron.

Edited by katran, 20 October 2017 - 08:05.


#421
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Fotohobby are preturi mai bune decat F64 la unele produse Olympus.
Aici lista completa cu produsele Olympus la oferta de BF PRO. Poate intereseaza pe cineva.

http://www.fotohobby...17! --2052.html

Edited by katran, 20 October 2017 - 11:18.


#422
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
:) Nici Panasonic G85, nici Panaleica 100-400 nici PanaLeica 8-18 la BF-ul acesta.

E interesant oferata la Fotohobby pentru Panasonic GX800 la 1800 de lei (l-as lua daca as cauta o compacta de purtat tot timpul cu mine, in defavoarea unui RX100 sau similar).

Iar cine vrea un trepied de carbon, am vazut la photosetup un 055CXprob4 la un pret foarte bun.

Si ca o observatie personala: de la an la an din ce in ce mai putine produse sunt sold out in primele ore ale promotiilor. se micsoreaza piata, si oamenii cam au ce le trebuie deja :D.

#423
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu cred ca o sa mai vina un BF in noiembrie si atunci o sa vedem si 100-400-le lui Panasonic la reducere si alte obiective.

Edited by katran, 20 October 2017 - 16:38.


#424
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
după înțelegerea mea acum e bf "pro". adică sunt la ofertă chestii mai fancy. am văzut ceva reduceri interesante. de exemplu tripleta de l-uri 16-35f\4, 24-70f\2,8 70-200f\2,8\4 de la canon cu reduceri groase. de bf "normal" cred că vor fi mai mult "semințe". părerea mea e că cea mai bună perioadă de cumpărare rămâne sfârșitul lui ianuarie \ începutul lui februarie. mie mi-a reușit de mai multe ori negociere de preț în această perioadă, și asta peste reducerile oficiale. nu știu de ce dar de bf nu prea mă nimeresc ăștia cu ofertele.

Edited by calexe, 20 October 2017 - 22:09.


#425
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Mmmmm... nu stiu cat de fancy si pro sunt D7200, 77D sau mai ales Canon Rebel :D.

#426
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
păi mai bagă și semințe că să poată spune ulterior că au fost reduceri de 50% (că da bine la pr). dar, oricum, știu că așa a fost și în 2016, chestiile mai mișto au fost de bf pro, chiar dacă au rămas totuși scumpe in sine; deh, e nerealist să speri că un obiectiv de 5k se va da cu 2k.
eu rămân totuși la părerea cu ian\feb. mă rog, cam ca chibițul de pe margine, că nu prea am nevoi urgente. baftă!

#427
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Review Venus Optics LAOWA 7.5 mm f/2 MFT :

https://www.lenstip....ywu&test_ob=513

Articolul mai confirma inca o data ca performantele sunt bune.

#428
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Ce inteleg eu din review-ul alora (si din imaginile de exemplu):

Obiectivul e foarte bun pentru majoritatea genurilor de fotografie mai putin astro-foto (comma foarte mare).
E mic si compact si vine cu filet de filtru mic mic :D.

Se adauga pe wishlist-ul de BF (dar care o fi rata de defecte?).

#429
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 27 octombrie 2017 - 11:23, said:

Obiectivul e foarte bun pentru majoritatea genurilor de fotografie mai putin astro-foto (comma foarte mare).
De unde deduc ca ori fotografii sunt total nepretentiosi ori astrofotografii sunt exagerat de pretentiosi :)

#430
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Poti sa deduci si ca eu am inteles gresit ce zic aia cu review-ul Posted Image caz in care nu ma supara o alta parere.

Edited by StefanSC, 27 October 2017 - 11:47.


#431
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este adevarat ca nu este potrivit pentru ASTRO obiectivul. Dar pentru orice altceva este bun.
Exista si o versiune usoara de 150 de grame care poate fi montata pe nu stiu ce drona cu senzor m4/3. (Nu ma pricep la drone).
Va dati seama ? Un "wide" de 7.5mm F/2.0 care cantareste doar 150...175 grame - depinde de versiune.




View PostStefanSC, on 27 octombrie 2017 - 11:23, said:

Se adauga pe wishlist-ul de BF (dar care o fi rata de defecte?).

Tu ai obiective Samyang si n-ai avut niciun stres. De ce ai avea cu asta ?
Astia de la Venus Optics nu cred ca fac obiective mai putin fiabile.
Sunt oricum obiective manuale, unele defectiuni se pot repara aici in Romania la un pret rezonabil.
Daca-l cumperi, trebuie testat bine in primele zile. Ca si Samyang, mai scapa si rebuturi pe piata (obiective descentrate...etc).


Trebuie sa recunosc ca l-am pus si eu pe lista. Nu stiu cand o sa-l cumpar, dar asta e partea a doua.
In momentul asta costa 3000 de Ron la F64.

Edited by katran, 27 October 2017 - 12:26.


#432
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Tu ai obiective Samyang si n-ai avut niciun stres. De ce ai avea cu asta ?

E drept ca nu ar trebui sa am. Pana la urma fac ca la Samyang-uri: dau comanda, vine cu livrare, il duc in spatele firmei unde am un perete mare texturat si vad daca e centrat bine :).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate