Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

MICRO FOUR THIRDS thread general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3970 replies to this topic

#3781
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Probabil nici G9 II cu PDAF nu vedem Posted Image.

Legat de 200mm ala, sincer, nici eu nu l-as fi cumparat (desi trag cu Panasonic). E prea scurt pentru wildlife in majoritatea cazurilor si cand ajungi sa ii pui TC-uri deja pierzi din calitatea optica.

Edited by StefanSC, 25 November 2022 - 12:07.


#3782
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ce rost mai are G9 II cu PDAF cand exista deja OM-1 ? Posted Image  Nici pentru Panasonic nu prea mai are rost. Nu cred ca ar putea sa ofere nivelul ala de performanta de la prima generatie de camere cu senzor PDAF. Intotdeauna au fost un pic sub Olympus pe parte foto, dar pe video au fost mai buni.

Si atunci se vor concentra pe segmentul video, vor lansa camere "hibride" (un GH7 si un entry-level pentru vloggeri). Nu sunt nici alea rele daca folosesc (in sfarsit) un senzor cu PDAF. Probabil vor mai lansa si ceva pancake-uri pentru vlogging (gen 9mm F/1.7).

Edited by katran, 26 November 2022 - 12:21.


#3783
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai cineva trebuie sa castige si locul de cea mai buna camera foto de buget pt wilflife, nu? De asta e nevoie de un G9 II

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HOnB4-QF2ws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#3784
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Stefan, daca vezi cum merge OM-1 nu-ti mai trebuie camera buget.

Am mai prins vreo 2 iesiri cu OM-1. Ce sa spun ? N-am cuvinte. Aproape ca ies pentru camera, nu pentru subiecte. Cat de usor este sa fotografiezi pasari in zbor.

Alte impresii:
-am facut pasari in zbor in cele mai proaste conditii : lumina slaba, cu TC-ul 2x pus pe obiectiv, cu pasarea avand in spate fundal care poate distrage usor atentia si cu toate punctele de focalizare active. S-a descurcat foarte bine, am avut o rata de 60-70% a pozelor reusite.

-JPEG-ul din camera desi sterge bine zgomotul, pierde si detalii (nu sunt dat pe spate de super-algoritmul lor de NR, DXO Lab este mult in fata).

-am folosit ISO in intervalul 6400...25600 ca sa vad ce iese.
ISO 6400..8000 iese impecabil daca raw-ul e editat cu DXO Lab. Am pus un exemplu mai jos.
ISO 12500 este okeish dar incep sa se piarda ceva detalii
ISO 25600 este inca folosibil dar se pierd detalii.

In mod normal eu nu am nevoie de mai mult de ISO-3200...6400. Si vechea camera era OK din punctul asta de vedere.


Pun un ISO-8000 developat cu DXO LAB. Mai intai poza originala si apoi un decupaj 100%.

Attached File  sfr_01.jpg   266.25K   41 downloadsAttached File  sfr_02.jpg   460.51K   41 downloads

Edited by katran, 01 December 2022 - 11:28.


#3785
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Asa, pune sare pe rana Posted Image  Poate am noroc si e din nou la 8500 de Craciun Posted Image.

Cadrul pe care l-ai pus e cu 300mm + TC 2x? Ca arata extrem de bine (ii mai trebui un praf de contrast si e cum trebuie).

Edited by StefanSC, 01 December 2022 - 12:34.


#3786
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Da, este facut cu TC-ul 2x pus pe obiectiv (deci 600mm F/8.0).   Am uitat sa spun asta, teoretic TC-ul are impact negativ.

Daca iei OM-1, o sa fie un salt mare pe partea de wildlife. Pacat ca l-ai ratat de BF.  Dar timpul nu-i pierdut.

Edited by katran, 01 December 2022 - 13:47.


#3787
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Astazi a fost vreme superba afara, un pic de soare si vreo 17-18' pe la pranz.
Este prima zi cu vreme frumoasa de cand am cumparat OM-1. In sfarsit am putut sa testez camera asa cum trebuie.

Am fotografiat pasari de prada cu 300mm + TC 2x, deci un 600mm (1200mm echiv).  Pasarile de prada sunt mai suspicioase asa ca o focala lunga creste sansele de succes.
Sunt in continuare foarte incantat de cum se descurca camera cu combo-ul asta. (A nu se intelege ca merge impecabil sau ca e varianta ideala pentru BIF).

Nu ma intorceam cu fotografiile astea daca aveam vechea camera. Cu vechea camera as fi tras cu 300mm fara TC. Ar fi fost mai de la distanta, probabil ca nu aveam nici rata asta de reusite. De fapt nu-mi amintesc sa ma fi intors vreodata cu atatea poze bune cu rapitoare.


Attached File  01.jpg   343.96K   27 downloadsAttached File  02.jpg   342.67K   30 downloadsAttached File  03.jpg   307.92K   28 downloads
Attached File  04.jpg   370.03K   29 downloadsAttached File  05.jpg   186.16K   29 downloadsAttached File  08.jpg   278.53K   26 downloads
Attached File  09.jpg   306.48K   26 downloadsAttached File  10.jpg   281.26K   23 downloadsAttached File  12.jpg   228.67K   22 downloads
Attached File  14.jpg   315.38K   19 downloads

Edited by katran, 11 December 2022 - 22:36.


#3788
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Panasonic urmeaza sa scoata un nou 12-35mm F/2.8 care pare sa fie diferit fata de actualul 12-35mm.
Distanta minima de focalizare este 15cm, cu 10cm mai mica decat la obiectivul actual.


https://www.43rumors...power-ois-lens/

Edited by katran, 13 December 2022 - 15:55.


#3789
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cei de la la Laowa au scos un 6mm T 2.1 CINE cu montura m4/3.

Cred ca scot si versiunea pentru foto - 6mm f/2.0 C-Dreamer:
https://www.43rumors...eamer-mft-lens/

Sa speram ca este mai ieftina decat versiunea facuta pentru filmare.

Edited by katran, 18 December 2022 - 19:51.


#3790
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Laowa a lansat 6mm F/2.0 versiunea foto. Costa doar 500$.
La pretul asta cred ca ma bag.

https://www.43rumors...-d-mft-for-499/

#3791
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
https://www.43rumors...is-coming-soon/

Semne bune anul are... :)


#3792
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Astazi OMS a anuntat actualizari de firmware pentru mai multe modele de camere.
Firmware implementeaza suportul pentru 90mm F/3.5 macro:

Attached File  90mm.jpg   20.18K   11 downloads

Deci obiectivul 90mm macro va fi lansat curand. Probabil in urmatoarele 2 luni estimez eu.

Edited by katran, 19 January 2023 - 18:04.


#3793
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am pus mai jos un interviu cu directorul de imagine de la Panasonic.
El spune ca nevoia pentru camere compacte precum cele m4/3, va creste.

Stiu ca utilizatorii Panasonic fac presiuni ca seria "mini" de la Panasonic sa fie dezvoltata in continuare. Interviul asta vine intr-un context, nu cred ca este o intamplare ce a declarat acum Panasonic.
Si atunci sunt sanse ca Panasonic sa lanseze o astfel de camera in viitorul apropiat.

https://www.43rumors...-will-increase/

Edited by katran, 20 January 2023 - 10:31.


#3794
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
OMDS a pus un teaser pe pagina de youtube.
Pare ca lanseaza ceva pe 8 februarie, cel mai probabil 90mm macro.

https://www.dpreview...w-2x-macro-lens

#3795
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Update de firmware pentru 300mm F/4.0:

https://www.43rumors...300mm-pro-lens/

#3796
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
OM-1 este redus la 9500 de Ron la F64 si Fotohobby.
60mm macro este redus la 2100 de Ron la Fotohobby..
Olympus 100-400mm este la 5400 de ron

Edited by katran, 04 February 2023 - 14:27.


#3797
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Salutare!

Am decis sa vin direct pe topicul dedicat, pentru a cere un sfat in legatura cu o posibila achizitie / trecere pe sistemul MFT.
Ca si background, am avut un Canon dslr pe care l-am adorat + vreo 5-6 obiective pe langa. In urma cu 3-4 ani am decis sa trec pe ceva mai mic/usor, am ajuns la Fujifilm (un XT-20 in acel moment, cu dorinta de upgrade) pe care l-am urat si cu care abia am tras vreo 3k cadre. Pur si simplu nu am avut "acel click", mi se parea prea mic, gripul nu imi placea, etc. Ideea e ca evitam sa il iau cu mine, motiv pentru care a atins un numar deloc impresionant de cadre. L-am vandut. Si am ramas cu un gust amar legat de Fuji. O fi un sistem misto, dar parca nu era pentru mine.

Sunt pasionat de natura si de fotografie. Nu sunt fotograf profesionist, dar ca si nivel m-as incadra linistit la categoria "entuziast". Mai am prin trusa si doua drone, dar tot am nevoie si de un aparat. Sunt atras de Olympus de ceva timp si ma gandeam acum sa imi fac intrarea in sistemul MFT cu un Om-d em1 mark II. Am gasit la preturi foarte bune pe MPB. Nu sunt convins ca ar merita momentan mark III-ul, si as prefera de diferenta sa imi cumpar 2 obiective. Am fost dintotdeauna atras de fotografia macro, motiv pentru care as cumpara un Olympus 60mm F2.8 din start.
Pe langa natura sunt pasionat si de calatorii, motiv pentru care stau intre ganduri intre un "all-around", si aici ma refer la 12-100, sau ceva mai mic/usor, cum ar fi 12-40 / 12-45. Ar fi ok sa am pentru inceput in trusa un 60 si 12-40/12-45? Sau mai bine sa ma indrept catre 12-100?

Si un feedback legat de body mi-ar fi util. Stiu ca e putin mai vechi, dar pentru a testa sistemul nu cred ca merita sa sar direct la OM-1. OM5-ul are un pret bun acum, la kit cu 12-45-ul, dar mi se pare la fel de mic si am impresia ca are un grip la fel ca si XT-20-ul pe care l-am avut anterior si l-am detestat.

Multumesc anticipat!

#3798
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
OM-1 este o camera excelenta daca faci wildlife. Pentru wildlife eu n-as putea sa mai recomand altceva. E prea bun.
Pentru altceva decat wildlife/actiune, nu are rost OM-1. Celelalte camere sunt la fel de bune si mai ieftine.

Pentru ce ai tu nevoie, probabil ca E-M1 Mark II este super ok. Eu am tras 6 ani wildlife cu el, inca il mai folosesc ca backup pentru OM-1.
Este o camera buna, cu care poti sa faci multe : focus stacking, wildlife, time-lapse, filmare, live-composite....etc.
E o camera pe care am descoperit-o in timp, o camera care mi-a adus multa satisfactie si fotografii frumoase. Am facut si focus stacking cu ea si au iesit foarte bine pozele.
Nici eu n-as alege OM-5 (E-M5 MK III) din motive de dimensiuni, vizor mai mic...etc. Dar astea sunt preferinte personale. Sunt oameni care vin pe sistem tocmai din cauza ca exista camere mai mici.

Legat de obiective, nimeni nu poate sa stie mai bine decat tine care sunt nevoile si preferintele tale.
Daca ar fi sa cumpar pentru mine, as alege 12-100mm din cauza ca e un obiectiv bun si acopera o plaja focala mare. Eu sunt cu peisajele si rareori deschid mai mult de F/4.0. Sunt altii care ar alege 12-40mm F/2.8 din cauza ca fotografiaza in lumina putina.

Pentru mine fisheye-ul a fost o mare revelatie (am un Samyang 7.5mm F/3.5). A deschis noi perspective fotografice si a atenuat nevoia de un ultra-wide.
In momentul asta cochetez cu idea sa cumpar si un fix liniar gen Laowa 7.5mm F/2.0.
Pentru mine ar fi super si Olympus 8-25mm F/4.0, numai ca n-as da banii astia pe un obiectiv doar ca sa fac peisaje cu el. Parca n-as da banii nici pe 12-100mm doar pentru peisaje. Sunt nehotarat. Posted Image Probabil ca o sa sfarsesc cu un 12-40mm. (Acum am un stravechi 12-60mm pe care l-am scapat pe jos la un moment dat, deci nu mai e in parametri).

Si eu eram hotarat sa iau 60mm macro acum la inceput de sezon. Dar vine 90mm F/3.5 macro. Probabil o sa fie scump. Daca totusi e la un pret bun, o sa cumpar 90mm cu speranta ca o sa fac mai mult macro decat am facut pana acum.


In concluzie, nu stiu daca te-am ajutat sau incurcat. Posted Image  In orice caz, cu E-M1 Mark II + 60mm macro nu ai cum sa gresesti. Dupa aia, cand alegi obiectivul ala de zoom, trebuie sa te gandesti bine cat de mult iti trebuie zona aia de focale intre 50..100mm. In functie de asta o sa fie clar ce obiectiv trebuie sa alegi.

Edited by katran, 05 February 2023 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate