Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

MICRO FOUR THIRDS thread general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3970 replies to this topic

#3691
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 22 iunie 2022 - 20:49, said:

Multumesc pentru idee, nu stiam de adaptoarele magnetice.


Le pun mai jos. Trebuie sa alegi diametrul potrivit pentru obiectivul/filtrul tau.

Asta se monteaza pe obiectiv:
https://www.f64.ro/h...-foto----58mm/p

Asta se monteaza pe filtru:
https://www.f64.ro/h...-foto----58mm/p

Edited by katran, 23 June 2022 - 07:46.


#3692
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 22 iunie 2022 - 20:49, said:

Nelegat... eu am descoperit cat de versatil e 50-200... poti trece usor de la


Eu sunt in tabara ailalta. Am un 300mm care este foarte bun.
Dar este foarte importanta pozitionarea, trebuie sa apreciez bine distantele, altfel pot sa am suprize neplacute.

De exemplu in situatia de mai jos am lacomit cu apropierea si am multe poze ratate din cauza incadrarii. Din fericire, pozele 4 si 5 sunt folosibile.
Attached File  VULPE_01.jpg   201.01K   28 downloads

Este bunicel si la poze de aproape. Cred ca are factor de marire 0.4x.
La peisaje este iarasi greu de folosit din cauza focalei.

Edited by katran, 23 June 2022 - 10:15.


#3693
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Mie imi plac tele-urile la peisaj (natura, citadin), fireste nu poti poza muntele de la 10m departare de el, doar ca aici e o mica problema - peisaj departat + 300mm+ = turbulente.

#3694
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Turbulentele sunt o problema intr-adevar. Pozele ies bine dimineata cand e mai racoare. Problema e ca uneori nu putem alege momentul zilei.

Turbulentele sunt o problema chiar si la WL dupa o anumita ora (sa zicem 09.30 in perioada asta) si cand subiectul este la ceva distanta  (+40m).
Sunt probleme mari daca subiectul este pe pamant, sunt probleme si mai mari daca tragi de la nivelul pamantului.
Turbulentele strica si fundalul, afecteaza si focalizarea, claritatea. Iar daca faci o filmare, nici aia nu iese bine, dar macar vezi care sunt problemele. Abia atunci intelegi bine fenomenul.


Am o "capodopera" pe care o dau ca exemplu. Asta nu a iesit nici clara, iar fundalul arata jalnic. Dar cred ca era pe la pranz. Pamantul era foarte cald. Pot s-o repar mai mult sau mai putin, dar am lasat-o asa ca sa vedeti cum iese.

Attached File  ACV_01.jpg   418.36K   38 downloads

Am pozat si peisaje cu el. De exemplu cetatea Rupea. Am pozat cetatea de la distanta, incadrarea a fost OK, dar la cand m-a uitam la 100% erau mici "turbulente".

Edited by katran, 23 June 2022 - 12:36.


#3695
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Aici banui ca e intr-o zi cu canicula, distanta mare si la rasul pamantului, nu prea vad turbulentele
https://forum.softpe...2#entry29138433

#3696
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Niciuna din pozele lui Stefan nu este facuta la rasul pamantului. Nici distanta pana la subiect in pozele WL nu cred ca e foarte mare. Nici focala nu stiu care a fost in poza cu peisaj. Stefan iese de regula dimineata la fotografiat (nu cred ca le-a facut la pranz).
Si chiar daca ar fi turbulente, nu se vad tot timpul la rezolutia asta (mica).


Daca ma intrebai acum 10 ani despre turbulente, iti spuneam ca nu am nicio problema.
Fotografiam mai putin, iar cand subiectul era la distanta mai mare nici macar nu incercam sa-l fotografiez, ca nu aveam cu ce.
Mi se intampla din cand in cand sa am probleme. Le puneam pe seama echipamentului sau a tehnicii.

Acum am cu ce. Abordez frecvent subiecte care sunt la 50...100m.
Obiectivul este foarte bun. Sare imediat in ochi orice poza care iese soft.

Edited by katran, 23 June 2022 - 14:48.


#3697
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 23 iunie 2022 - 12:33, said:

Aici banui ca e intr-o zi cu canicula, distanta mare si la rasul pamantului, nu prea vad turbulentele
https://forum.softpe...2#entry29138433

In prima poza (care ar fi si cea mai susceptibila de turbulente), erau cam 25 de grade, ora 6 jumatate seara si distanta fata de subiecti sub 20 de metri. Ca si diferenta de nivel, sub 1m.

Intr-a doua erau pe la 30 de grade, si exista turbulente la distanta dar se vad doar in imaginea originala, la 100%.

A treia... cam greu la sub 1 metru distanta sa ai turbulente :D.

O sa sap prin colectie ca am o poza care pune in evidenta foarte bine efectele turbulentelor atmosferice.

Ah, si o nota:
Pentru cei care trag din masina (cum fac si eu adesea), un impact foarte mare il are caldura venita de la motor, reflectata de tabla masinii si curentii de aer de la AC...

Edited by StefanSC, 23 June 2022 - 16:18.


#3698
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 23 iunie 2022 - 16:18, said:

Ah, si o nota:
Pentru cei care trag din masina (cum fac si eu adesea), un impact foarte mare il are caldura venita de la motor, reflectata de tabla masinii si curentii de aer de la AC...

+1

De fapt are un mare impact si aerul din interiorul masinii, fie incalzit, fie racit.
Eu las jos geamurile din ambele parti ale masinii, ca sa circule aerul, sa ajunga la temperatura mediului. Si scot obiectivul cu vreo 30cm in afara masinii.


Sau altii ies din masina si pun camera pe tavanul masinii sau pe capota ca sa stabilizeze. Same sh.... Tabla incalzita "tulbura" aerul din imediata vecinatate.

Edited by katran, 23 June 2022 - 16:34.


#3699
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Stefan esti multumit de PL50-200? Are ceva ce nu-ti place la el?
Il urmaresc de mai bine de un an dar inca nu mi-am facut curaj sa-l cumpar. Am asteptat poate sa mai scada pretul dar in zadar, chiar a crescut putin.

#3700
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu l-am  luat pe al meu de aici https://www.mpb.com/...sph-power-o-i-s

Starea era "Excelent" dupa notatiile lor si , in afara de o mica urma pe parasolar, era ca nou. A fost cam 65% din pretul unuia nou si a avut garantie 6 luni.

Despre obiectiv, partile bune...
  • Este foarte sharp, chiar si cu TC14. Cea mai slaba performanta a lui este peste 250mm cu TC, dar si acolo il pot folosi cu incredere de la diafragma maxima. Comparativ, am avut un Oly 75-300mm inainte de asta si pe acela, peste 250mm, trebuia sa-l inchid la f8 si chiar f11 ca sa fiu cu adevarat multumit. Tot comparativ, am folosit un Sony 100-400mm G pe un A9 si PL-ul (folosit pe G9) era mult mai sharp la diafragma maxima.
  • Aberatii cromatice zero (pe G9) .
  • Viteza de focus (pe G9) foarte rapida (S-AF e mai rapid decat Sony 100-400mm pe A9 de exemplu... C-AF...merge dar limitarea vine de la DFD-ul Panasonicului).
  • Stabilizarea e foarte buna (1/15s la 200mm scoate cadre sharp mereu).
  • Constructia foarte buna si nu se simte lipsa inelului de trepied (din nou, pe G9).
Partile negative:
  • Are ceva vignetare, mai ales peste 100mm.
  • E cam saracut in functii pentru cat costa (musai trebuia un limitator de distanta de focus, poate niste butoane Fn, un AF manual mecanic, nu "by wire", poate si un zoom-lock).
  • Parasolarul e butucanos si are tendinta sa agate de chestii prin geanta... asa ca atunci cand il scot, adesea e zoomed-out.
  • Se simte cand reseteaza stabilizarea optica in S-AF, Single Shot. Prima data m-am speriat, dar am mai testat unul si, ca sa citez mecanicii auto romani "Toate fac la fel dom'le!".
  • Inchiderea diafragmei este destul de zgomotoasa (daca filmezi ai toate sansele sa fie prinsa de microfon).
Si cea mai nasoala chestie ... Obiectivul asta (la fel ca PL 100-400) nu poate fi reparat. Orice interventie in service (oficial) inseamna inlocuirea obiectivului cu unul refurbished... Si daca nu ai garantie la el, asta inseamna ca te duce 65% din pretul unuia nou.

Ca o concluzie: E unul din obiectivele mele preferate. Calitatea optica plus dimensiunile reduse (un G9 cu 50-200mm poate fi folosit aproape cu o singura mana, comparat cu A9 si 100-400G) il fac o placere de folosit zi de zi si mai ales in excursii (poti face un kit care sa acopere de la 16mm-echivalent FF la 560mm-echivalent FF in sub 2kg cu optica excelenta). Daca vrei un tele super versatil pentru m43, PL 50-200 (si TC14-le aferent) e probabil cea mai buna alegere.

P.S:
TC-ul de 1.4 de la Panasonic e aproape imposibil de gasit nou. Poti sa iti incerci norocul pe Amazon.de (mai apar din cand in cand) sau sa il iei SH de pe MPB cand apare cate unul la vanzare. Eu am ales a doua varianta.

Edited by StefanSC, 23 June 2022 - 22:51.


#3701
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Multumesc mult Stefan ;)

#3702
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Conform site-ului de zvonuri, OM-5 va avea acelasi senzor ca si OM-1.
Ce frumos ar fi daca ar pune pe el si sistemul de focalizare de pe OM-1, chiar daca reduc rafala si/sau buffer-ul.

https://www.43rumors...me-om-1-sensor/

OMDS ramane Olympusul pe care il stiu. Erau unii care comentau ca OMDS are o strategie mai agresiva, ca vor pune senzor de 40 Mp...etc. Posted Image
Olympus-ul pe care il stiu este conservator si oportunist. In momentul cand cumpara un senzor, il va include in cat mai multe camere, probabil ca sa-i scada pretul.

Sincer sa fiu, ma asteptam sa foloseasca alta oportunitate - senzorul de 25Mp din GH6, dar ala nu are PDAF si are DR slab.

Edited by katran, 01 July 2022 - 08:48.


#3703
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Sunt si zvonuri despre pret? Daca va fi la fel de mic si usor ca si precedentele versiuni, constructie solida, protectie la praf, stropire cu apa si nu vor sari calul cu pretul camerei ar fi o varianta interesanta pentru drumetii, ture cu bicicleta. etc. Cred ca impreuna cu 12-45/F4 ar fi un setup foarte bun si portabil de uz general.

Edited by edri, 01 July 2022 - 21:28.


#3704
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ar fi urmasul lui E-M5 MK III. Probabil in zona aia de pret .

Pentru drumetii si orice altceva decat wildlife/actiune, mie E-M5 MK III mi se pare o varianta la fel de buna. Probabil pretul lui va scadea atunci cand vor scoate OM-5.

#3705
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Despre EM5KIII s-a discutat si aici pe forum ca are o constructie cam plasticoasa, mai putin robusta decat a versiunii anterioare. Este important si aspectul asta pentru drumetii.

Edited by edri, 01 July 2022 - 23:46.


#3706
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Sper sã fie din metal de data asta.

#3707
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 10 iunie 2022 - 12:55, said:

la f64... 60mm f2.8 a ajuns la 2700 (era 2200-2300 la inceputul anului), 45mm f1.8 a ajuns la 1700 de lei (era sub 1300 la inceputul anului) ...



Au venit preturi (mai) bune si la F64:

-60mm F/2.8 este 2200 de Ron
-45mm F/1.8 este 1200 de Ron
-75-300mm costa 2200 de Ron
-8-25mm F/4.0 costa 4000 de Ron
-14-150mm la 1700 de Ron.

Si poate mai sunt si alte obiective la pret bunicel....

Edited by katran, 11 July 2022 - 19:52.


#3708
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pe site-ul de zvonuri au aparut ceva specificatii pentru OM-5.

https://www.43rumors...6mp-viewfinder/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate